برتری صندلی ارگونومیک نسبت به صندلی معمولی چیست؟

برتری صندلی ارگونومیک نسبت به صندلی معمولی چیست؟

به قلم: زینب سرحدی

شاید شما به عنوان یک کارمند یا دانشجو از عوارض جانبی نشستن‌های طولانی پشت میز آگاهی نداشته باشید. حتی احتمال دارد سال‌ها با یک شیوه اشتباه در حال مطالعه یا کار کردن باشید. اما طبق نظر کارشناسان طب فیزیک و آناتومی، نشستن ممتد و طولانی مدت بر روی صندلی فشار زیادی را به ستون فقرات شما وارد خواهد کرد و عوارض این فشار مداوم ممکن است بعدها در قالب دردهای جبران‌ناپذیر خودش را نشان بدهد. همین مساله باعث ظهور نسل جدیدی از صندلی تحت عنوان صندلی ارگونومیک شد. این نوع صندلی با قابلیت تنظیم شیب، عمق و ارتفاع بر اساس استانداردهای روز دنیا تولید شده و محافظ اصلی بدن شما حین انجام کار خواهد بود. اگر شما هم به دنبال یک صندلی مناسب برای کار و مطالعه می‌گردید در این مقاله با ما باشید تا با همراهی مجموعه راحتیران شما را با ویژگی‌های ممتاز صندلی‌های ارگونومیک و متناسب با بدن آشنا کنیم.

راحتيران
diamond+راحتيران
ساقدوش بار

معنای اصطلاح «ارگونومیک» چیست؟

ارگونومی یا ارگونومیک (Ergonomic) در حقیقت شاخه‌ای از علم مهندسی است که به بررسی شیوه طراحی اشیاء به منظور تعامل ایمن آن‌ها با انسان می‌پردازد. به عنوان مثال یک صندلی ارگونومیک به شکلی طراحی می‌شود که هنگام نشستن بر روی آن احساس راحتی و آسودگی بیشتری دارید، زیرا حمایت از اندام‌های بدن شما به بهترین شیوه ممکن انجام پذیرفته است.

راحتيران
diamond+راحتيران
سرویس خواب بالسا

چگونه یک صندلی معمولی به یک صندلی ارگونومیک تبدیل می‌شود؟

اصولا ویژگی «قابل تنظیم بودن» همان چیزی است که صندلی معمولی و ارگونومیک را از هم متمایز می‌کند. صندلی ارگونومیک همواره به دنبال راه حلی برای کاهش فشارهای مضاعف ناشی از نشستن‌های طولانی و بهبود وضعیت فیزیکی بدن است. نگه داشتن بدن در حالت ایده‌آل، توزیع متناسب وزن، حمایت کامل از سر و کمر و ایجاد احساس راحتی مهم‌ترین اولویت‌هایی است که در تولید یک صندلی ارگونومیک در نظر گرفته می‌شود.

راحتيران
diamond+راحتيران

قابلیت تنظیم عمق، شیب و ارتفاع نشیمنگاه

ارتفاع مناسب صندلی زمانی وجود دارد که هنگام نشستن بر یو صندلی پاهای خود را صاف بر روی زمین قرار بدهید. همچنین بایستی بین لبه صندلی و پشت زانوی شما 2 3 انگشت فاصله باشد، در غیر این صورت فشار ناخواسته‌ای به پشت زانوها وارد خواهد شد. در یک صندلی ارگونومیک امکان تنظیم ارتفاع و عمق نشیمنگاه وجود دارد به گونه‌ای که صندلی هم برای افراد بلندقد و هم برای کوتاه‌قدها مناسب و موزون است.

همچنین نشسمنگاه صندلی باید صاف یا کمی رو به جلو متمایل باشد تا لگن در وضعیت مناسبی قرار بگیرد. انحراف لگن به سمت جلو یکی از شایع‌ترین مشکلاتی است که پشت میزنشین‌ها تجربه می‌کنند. به همین دلیل تنظیم در ساختار صندلی ارگونومیک قابلیت تنظیم شیب نشیمنگاه تعبیه شده است تا لگن در بهترین شرایط خود قرار بگیرد و احساس مطلوبی را برای کاربر پدید بیاورد.

دارای پشتیبان کمر

پشتی صندلی ارگونومیک به طور کامل از حالت «S» ستون فقرات حمایت می‌کند و فشار وارده بر آن را به طرز چشمگیری کاهش می‌دهد. در این حالت هر فرد با توجه به آناتومی بدن خود به پشتی تکیه می‌دهد و وضعیت بهتری را تجربه می‌کند.

دسته‌های صندلی قابل تنظیم

در یک مجموعه، شرکت، اداره یا دانشگاه افراد با ویژگی‌های بدنی متفاوتی حضور دارند. پس مهم است که صندلی‌های موجود از همه لحاظ بتوانند پاسخگوی نیازهای فردی همه کاربران باشند. وجود دسته‌های قابل تنظیم در صندلی ارگونومیک به قرارگیری صحیح آرنج‌ها و کاهش فشار بر روی بالاتنه کمک می‌کند و در این شرایط، شانه‌ها دیگر احساس کوفتگی نمی‌کنند و حس راحت‌تری دارند.

دارای پایه چرخان

شاید تصور کنید که وجود پایه چرخان برای یک صندلی آنقدرها هم مهم نیست. اما اگر میز بزرگی داشته باشید و دسترسی به همه نقاط آن برایتان سخت باشد، و یا در محیط کاری خود دائما در حال تعامل با همکاران باشید قدر پایه چرخان صندلی ارگونومیک را بیشتر می‌دانید!

بکارگیری متریال مرغوب

اهمیت کیفیت مواد اولیه به قدری زیاد است که اگر در تولید صندلی ارگونومیک از متریال نامرغوب استفاده شده باشد تمام ویژگی‌های مطلوبی که تا به اینجا بیان کردیم بی‌معنا می‌شود. البته تشخیص نوع موادی که در استراکچر صندلی به کار رفته کار یک متخصص حوزه مبلمان است. تنها راهکاری که مشتری می‌تواند از کیفیت صندلی خود اطمینان حاصل کند خرید کردن از یک برند معتبر است. چیدانه مجموعه راحتیران را به شما پیشنهاد می‌کند.

مزیت استفاده از صندلی‌های ارگونومیک چیست؟

اگر تا به اینجای مقاله را مطالعه کرده باشید بدون شک متوجه خصوصیات برتر صندلی‌های ارگونومیک شده‌اید. جایگزین شدن این صندلی‌ها به جای صندلی‌های معمولی مزایای بی‌شماری را به همراه داشته است که در ادامه به چند مورد از آن‌ها اشاره‌ای خواهیم داشت:

حمایت از فرم بدن

وقتی از صندلی معمولی و فاقد ویژگی‌های ارگونومیک استفاده می‌کنید پس از مدت کوتاهی بدن به جلو خم می‌شود، زیرا معمولا پشتی این صندلی‌ها ارتفاع مناسبی ندارند و یا طراحی آن‌ها متناسب با گودی کمر و آناتومی پشت و گردن نیست. بنابراین هنگام نشستن بر روی آن احساس معذب بودن دارید و دوست دارید هرچه سریعتر تغییر وضعیت بدهید، از روی صندلی بلند شوید یا محل را ترک کنید، چرا که تحمل این وضعیت فیزیکی نابهنجار برای شما سخت است. به همین دلیل است که اصلاح وضعیت نشستن و پشتیبانی کامل از بدن مهم‌ترین فلسفه تولید صندلی ارگونومیک محسوب می‌شود.

بهبود بهره‌وری شغلی و تحصیلی

مطالعات زیادی انجام شده است که ثابت می‌کند نوع صندلی اداری بر روی روحیه و انگیزه کارمندان موثر است. اگر مبلمان اداری به شیوه‌ای انتخاب شود که برای همه افراد مجموعه با هر نوع فیزیک و ویژگی‌های بدنی احساس خوشایندی را به دنبال داشته باشد، این انرژی مثبت بر روی اتمسفر کاری تاثیر بسزایی خواهد داشت و راندمان شغلی را به شدت بالا خواهد برد.

کاهش درد و فشار

بسیاری از افرادی که در گذر زمان دچار دردهای عجیبی در ناحیه کمر و گردن می‌شوند نمی‌دانند که منشا اصلی این مشکل کجاست و دقیقا باید چه تغییری ایجاد کنند تا از شر بیماری‌های بدنی خلاص شوند. پشت میزنشینی‌های درازمدت ممکن است مشکلات بدنی جبران‌ناپذیری را به دنبال داشته باشد، زیرا هنگام نشستن بیشترین وزن بر روی استخوان لگن و ران‌ها قرار دارد و ضروری است که بدن در شرایط استاندارد به سر ببرد. این در حالی است که با خرید یک صندلی ارگونومیک می‌توانید از دردهای مزمن و رفت و آمدهای مداوم به کلینیک‌های ارتوپدی در امان بمانید.

حرف آخر

در این مطلب به معرفی خصوصیات صندلی ارگونومیک و برتری آن نسبت به صندلی معمولی پرداختیم. مجموعه راختیران به عنوان یکی از برترین تولیدکنندگان مبلمان اداری سطح کشور برای رفاه حال مشتریان خود به ساخت و تولید صندلی‌های ارگونومیک پرداخته است. برای مشاهده نمونه کارها و ارتباط با کارشناسان این مجموعه می‌توانید به سایت راحتیران مراجعه کنید.

 

 

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه