سفرهای ارزان برای مردم ایران، چاره چیه؟

سفرهای ارزان برای مردم ایران، چاره چیه؟

به قلم: سمانه زارعی

حمل و نقل، خرید هدیه و سوغاتی، خورد و خوراک و اقامت؛ همه ­ی هزینه ­های سفر را شامل می­ شوند. این روزها شرایط اقتصادی، برنامه­ های سفر در ایام نوروز را محدودتر کرده است. اغلب افراد به دنبال سفرهایی با هزینه­ ی کمتر هستند. فراموش نکنید که قرار نیست با ارزان سفر کردن به شما خوش نگذرد فقط کافی است ترفندهای آن را بدانید. در این مطلب، چیدانه ایده­ هایی برای کاهش هزینه ­های سفر به شما پیشنهاد می­ کند.

chidaneh ad banner

 

مقصد ارزان برای سفر
مقصد ارزان برای سفر 

مقصد کجاست؟

اول از همه باید مقصد را مشخص کنید. برای یک سفر ارزان؛ می ­توانید از گشت و گذار در شهرها و استان­ های مجاور شروع کنید. قبل از شروع سفر؛ جاذبه­ های گردشگری شهر مقصد را جستجو کنید و بعد با یک برنامه­ ریزی زمانی مناسب سفر خود را شروع کنید.

 

وسیله نقلیه ارزان برای سفر
وسیله نقلیه ارزان برای سفر

خودروی شخصی یا وسیله نقلیه عمومی؟

با توجه به مسافت شهر مقصد؛ میزان هزینه­ های حمل و نقل را بررسی کنید. هزینه­ ی لازم سفر با خودروی شخصی را با بلیط اتوبوس، قطار و یا هواپیما مقایسه کنید. هیچ هایکینگ یکی از روش ­های سفر ارزان قیمت است که در آن افراد با وسایل نقلیه ­ای که از جاده­ ها عبور می­ کنند خود را به مقصد می­ رسانند. این نوع سفر ارزان برای خانواده امکان­پذیر نیست و اگر تنها هستید می­ توانید به این روش فکر کنید.

 

وسایل لازم برای سفر
وسایل لازم برای سفر

چه وسایلی با خودمان ببریم؟

قبل از سفر یک لیست از همه لوازمی که در طی سفر لازم می­ شود را تهیه کنید. قرار نیست وسیله­ های زیادی با خودتان ببرید ولی لوازم ضروری مانند ظروف سبک، لیوان، فلاسک و.. را بردارید تا مجبور به خرید مجدد آنها و یا وسایل یک بار مصرف نشوید.

 

زمان مناسب برای سفر
زمان مناسب برای سفر

زمان سفر کردن مهم است!

فصل­ های بهار و تابستان به دلیل وجود تعطیلات و آب و هوای مطبوع و گرم؛ برای سفر کردن بسیار مناسب است. ولی هر مقصد گردشگری؛ در زمان شلوغی هزینه­ های بالاتری خواهد داشت. پس به زمان سفر خود توجه کنید. بعضی از شهرها را بهتر است در زمان خلوت بودن سفر کنید تا ارزانتر باشد.

 

محل اقامت در سفر ارزان
محل اقامت در سفر ارزان 

محل اقامت را درست انتخاب کنید.

مطمئنا هزینه ­ی اقامت در هتل با یک مسافرخانه­ ی معمولی متفاوت است. برای یک سفر ارزان؛ بهتر است قبل از شروع سفر؛ هزینه­ ی چندین اقامتگاه را بررسی کنید و با توجه به امکانات؛ جایی که قیمت مناسبی برایتان دارد انتخاب کنید.

انتخاب غذای سالم و ارزان

اگر قصد سفر چند روزه به شهری را دارید؛ برای غذا خوردن برنامه­ ریزی کنید. قرار نیست از غذای محلی آنجا غافل شوید. ولی می­ توانید به جای اینکه همه ­ی وعده ­ها را به رستوران بروید؛ چند وعده­ ی سبک و سالم را خودتان درست کنید؛ در اینصورت هزینه­ ی غذا کمتر خواهد شد.

 

خرید در سفر
خرید در سفر

خرید در سفر

از افرادی که قبلا به شهر مقصد سفر کرده ­اند، پرس و جو کنید. برخی از شهرها فروشگاه­ ها و پاساژهای معروفی دارند که اجناسی با قیمت مناسب دارند. همچنین برای خرید سوغاتی؛ خودتان را ملزم به خرید وسایل بزرگ و گران نکنید. یک یادگاری کوچک و زیبا می­ تواند سوغاتی مناسبی برای دوستانتان باشد.

در آخر:

اگر اهل سفر کردنید ولی نگران هزینه­ های آن هم هستید. فقط کافی است نکته ­هایی که بیان شد را در نظر بگیرید. با اینکه سفر کردن در شرایط اقتصادی کنونی، سخت ­تر شده است؛ ولی کمی راحت بگیرید و بعضی از گزینه ­های هزینه ­بر در سفر کردن را حذف کنید.

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه