هفته‌ی شیراز در زیباترین ماه سال

هفته‌ی شیراز در زیباترین ماه سال

به قلم: سمانه زارعی
حافظیه شیراز
حافظیه شیراز

شیراز شهر ادب و شعر و فرهنگ است. در اردیبهشت ماه با عطر بهار نارنجی که در خیابان‌ها می‌پیچد و سرسبز شدن شهر؛ زیبایی شیراز به اوج خود می‌رسد و شیراز را می‌توان مانند یک بهشت توصیف کرد. روز 15 اردیبهشت که روز جشن باربد یا گاهنبار میدیوزرم است، به عنوان روز شیراز در تقویم ملی ثبت شده است. در این مطلب از چیدانه با شهر شیراز بیشتر آشنا شوید.

آرویج

تاریخچه شهر شیراز

شواهد تاریخی نشان دهنده‌ی قدمت حدود 6500 سال در این شهر است. سال 1314 کاوش‌های باستان‌شناسی که در تخت جمشید انجام شد؛ در خشت‌های یافت شده مربوط به دوره ایلامی، به قلعه‌ای به نام تیرازیس یا شیرازیس اشاره کرده‌اند. شهر شیراز یکی از شهرهایی است که در زمان حمله‌ی مغول‌ها از تخریب و غارت در امان مانده است، به همین دلیل تبدیل به شهری امن برای بسیاری از هنرمندان و دانشمندان شده است.

روز پیام‌آوری زرتشت در میانه‌ی بهار

در دهه‌ی 80، میانه‌ی زیباترین فصل سال یعنی بهار به عنوان روز شیراز تعیین شد. زرتشتیان معتقدند که در روز 15 اردیبهشت، زرتشت پیام‌آور اهورامزدا می‌شود. شیراز مهد شخصیت‌ها و شاعران بزرگ است. لازم است هر ایرانی حداقل یک بار به این شهر زیبا سفر کند؛ و چه بهتر اگر در اردیبهشت این شهر زیبا را ببیند. در هفته‌ی شیراز، برنامه‌های متنوعی با هدف معرفی فرهنگ، زیبایی‌های طبیعی، تاریخی و همچنین آداب و سنت‌های این شهر در شیراز برگزار می‌شود.

 

باغ ارم شیراز
باغ ارم شیراز

جاذبه‌های شهر شیراز

اگر برای سفر به شیراز برنامه‌ریزی می‌کنید؛ لازم است چند روز را به آثار دیدنی شیراز اختصاص بدهید. تعداد زیادی جاذبه تاریخی و طبیعی در این شهر وجود دارد. برخی از این جاذبه‌ها عبارتند از:

  • باغ ارم شیراز: یکی از زیباترین جاذبه‌های گردشگری شهر شیراز، باغ ارم است. در این باغ تعداد زیادی درختان نارنج و سرو وجود دارد. قدمت ساخت این باغ را به دوره سلجوقی نسبت داده‌اند. عمارت داخل باغ ارم از ساختمان‌های دوره قاجار است.
  • مسجد نصیرالملک: از مساجد مربوط به دوره قاجار است. شیشه‌های رنگی از زیبایی‌های شبستان‌های این مسجد هستند. در ساعات صبح، زیبایی فضای شبستان را چندبرابر می‌کند.
  • حافظیه: از معروف‌ترین جاذبه‌های شیراز، آرامگاه حافظ است. آندره گدار شرق‌شناس فرانسوی، طراحی و معماری این مقبره را انجام داده است. این مجموعه شامل بخش‌های مختلفی است که آرامگاه حافظ مهم‌ترین بخش آن است.
  • آرامگاه سعدی: این آرامگاه برای افرادی که اهل شعر و ادب هستند مقصد عالی است. سعدیه؛ در گذشته محل زندگی سعدی بوده است و پس از مرگش تبدیل به مقبره وی می‌شود.
  • سرای مشیر: یکی از قدیمی ترین بازارهای شیراز است. نام دیگر سرای مشیر، سرای گلشن است. این بازار مربوط به دوره قاجار است ولی در دوره پهلوی بازسازی شده است. این فضا امروزه محلی برای صنایع دستی شیراز شده است.

کلام آخر:

همانطور که در ابتدا گفتیم، اردیبهشت، بهشت شیراز است. پس بهترین زمان برای سفر به این شهر همین فصل است. اگر می‌خواهید در برنامه‌های هفته‌ شیراز شرکت کنید؛ می‌توانید برنامه سفر خود را در روزهای 15 تا 22 اردیبهشت یعنی هفته شیراز تنظیم کنید.

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه