آثار دیدنی شیراز در اردیبهشت؛ بوی بهارنارنج می‌دهد!

آثار دیدنی شیراز در اردیبهشت؛ بوی بهارنارنج می‌دهد!

به قلم: تحریریه چیدانه

امروز روز شیراز است و جشن نیمه بهار که به بهاربُد نیز معروف است. برای دیدن شیراز، معمولا اردیبهشت؛ ماه مناسبی است. چراکه شکوفه‌های بهارنارنج سر باز کرده و هوا را معطر و دلچسب می‌کنند و خبری از شلوغی‌های نوروز هم نیست. همچنین جشنواره گل‌های چشم‌نواز در هر سو برپاست. همه‌ی این‌ها به علاوه‌ی مردم مهربان و مهمان‌نواز و خوش ذوق شیراز، شما را مجاب می‌کنند تا برای سفر در اردیبهشت، این شهر زیبا و پر از آثار دیدنی را انتخاب کنید. پیشنهاد می‌کنیم با چیدانه همراه باشید تا باهم سری به آثار دیدنی شیراز و جذابیت‌های اردیبهشتی‌اش بزنیم.

نوژا دیزاین

ارگ کریم‌خان زند

سرویس خواب بالسا

ارگ کریمخان زند در شهر شیراز

ارگ کریمخان زند در شیراز

ارگ کریم خان زند

ارگ کریمخان زند

1. آثار دیدنی شیراز؛ ارگ کریم‌خان زند

فارس – شیراز، خیابان کریم‌خان

در مرکز شهر شیراز، ساختمان چهار گوشی که روی بدنه بیرونی دیوارها و چهار برج آن نقش و نگارهایی ساده و زیبا به وسیله آجر به ارتفاع حدودا ۱۵ متر دیده می شود، نظر هر بیننده ای را نسبت به حکومت پرعظمت کریم خان تغییر می دهد. در این ساختمان که ارگ کریمخان نامیده می شود، خانواده زند زندگی می کردند.قلعه چهار برج دارد که ارتفاع برج ها از دیوار قلعه بیشتر است. سمت غربی حیاط، تالار اصلی ارگ و منزل رسمی و استراحتگاه کریم خان زند قرار داشته است.

حافظیه

آرامگاه حافظ شیرازی

حافظیه شیراز

2. حافظیه شیراز

فارس – شیراز، بلوار هفت‌تن، بلوار چهل مقام

خواجه شمس الدین محمد شیرازی، غزل سرای بزرگ، متخلص به حافظ و ملقب به لسان الغیب و ترجمان الاسرار، در آغاز سده هشتم هجری در شیراز متولد و در سال ۷۹۲ ه. ق. در شیراز درگذشت. حافظ ،قرآن را بنابر گفته خود، بر چهارده روایت، از بر بوده و از این رو حافظ خوانده شده است. وی علاوه بر جایگاه بسیار والایی که در شعر فارسی داره، جایگاه بالایی نیز در زمینه ادبیات عرب داره. این مکان به یکی از اصلی‌ترین آثار دیدنی و جاذبه های تفریحی و توریستی در شمال شهر شیراز و در جنوب دروازهٔ قرآن معروفه که هم اهالی هم مسافران ساعات خوشی را آنجا تجربه می کنند.

مطلب خواندنی: بهترین هتل‌های شیراز برای اقامتی دلچسب در پایتخت فرهنگی ایران

آرامگاه سعدی شیراز

آرامگاه سعدی سعدیه

3. آرامگاه سعدی از آثار دیدنی شیراز

فارس – شیراز، شهرک سعدی، انتهاى خیابان بوستان

سعدیه؛ یا مزار سعدی شیرازی به عنوان یکی از جاذبه‌های شهر شیراز در طول تاریخ مورد توجه هنر دوستان و اهالی ادب بوده است. این محل که در حال حاضر مزار سعدی است در گذشته خانقاه و محل عبادت‌های او و یارانش بوده و این را می‌توان از قبرهای متعددی که در کنار مزار او وجود دارد ثابت کرد.این بنای زیبا که تلفیقی است از هنر معماری قدیم و جدید به زیبایی هرچه تمام‌تر در میان باغی باصفا میزبان مسافران وگردشگرانی است که با دیدن این همه زیبایی و آرامش ساعتی در این مکان توقف می‌کنند. یکی از جاذبه‌های این محل حوض ماهی است که نزدیک مزار شیخ قرار دارد و آب آن از چشمه‌ای تامین می‌شود که از زیر بنا می‌جوشد.

ورودی مسجد نصیرالملک

مسجد نصیر الملک

مسجد نصیرالملک

مسجد نصیرالملک در شیراز

شیراز مسجد نصیرالملک زیبا

4. آثار دیدنی شیراز؛ مسجد نصیرالملک

فارس – شیراز، گود عربان، در جنوب خیابان لطفعلی‌خان زند

مسجد نصیر الملک از نظر کاشیکاری و مقرنس کاری از زیباترین مساجد ایران است. مسجد دارای صحن وسیعی می باشد که در سمت شمال آن قرار دارد. در ورودی دارای طاق نمایی بزرگ است که سقف آن با کاشی‌های رنگارنگ مزین گشته است. مسجد دارای دو شبستان شرقی و غربی است. این مسجد واقعا زیبا و چشم نوازه. توصیه میکنم اگه شیراز رفتید دیدن این مسجد فوق العاده زیبا رو از دست ندین و از تماشایش لذت ببرید.

مطلب پیشنهادی: مسجد صورتی ایران کجاست؟

موزه پارش شیراز

موزه پارس

شیراز موزه پارس

5. آثار دیدنی شیراز؛ موزه پارس

فارس – شیراز، یابان زند، باغ نظر، نزدیک ارگ کریمخان

موزه پارس موزه‌ای در باغ نظر شیرازه که در اون اشیایی از دوران قبل و بعد از اسلام نگهداری می‌شه. این موزه در سال ۱۳۱۵ خورشیدی بنیاد شده‌. آرامگاه کریم‌خان زند که مربوط به دوره زند در این مکان قرار دارد. این موزه جزو آثار ملی ایران به ثبت رسیده و از آثار دیدنی شیراز است

بازار وکیل

بازار وکیل شیراز

6. بازار وکیل شیراز

فارس – شیراز، محله (درب شاهزاده)، جنب مسجدجامع وکیل

کنار مسجد جامع وکیل بازار بزرگی هست که به دستور کریم خان زند و درست وسط شهر شیراز ساخته شده.مسیرهای توی این بازار همدیگه رو قطع می کنن یعنی یه رشته مغازه شمالی – جنوبی و یه رشته حجره شرقی‌– غربی داره. به همین دلیل درست وسط بازار یه چهار سو یا چهار سوق بلند با پنج تا در بزرگ و ۴ تا کاروانسرا هستش. عریض بودن مسیر بازار به علاوه معماری خیره کنندش و ایجاد امکانات تهویه طبیعی هوا با تاق‌های ضربی یه اثر تاریخی دوست داشتنی ساخته. در چهار سوق بازار وکیل، روی یه هشتی بزرگ تاق ضربی خیلی بزرگ و مرتفعی ساخته شده که از شاهکارهای معماری به شمار میره، نکته جالب در مورد این تاق اینه که با این که بیشتر از دویست سال از عمر اون می‌گذره، اما کوچک‌ترین شکافی برنداشته.

حمام وکیل

حمام وکیل شیراز

داخل حمام وکیل

شیراز حمام وکیل

حمام وکیل در شیراز

7. حمام وکیل

فارس – شیراز، بلوار کریمخان‌زند، خیابان آیت‌الله طالقانی

حمام وکیل که بین حمام های تاریخی شیراز از همه معروف تره، نمونه کاملی از پیشرفت معماری حمام در دوره زندیه ست. این حمام دارای فضاهایی مثل رختکن، گرم خانه، خزینه و بخش شاه نشینه که گفته می شه فقط شخص شاه یا شاید دیگر بزرگان ازش استفاده می کردن. سربینه حمام به شکل هشت ضلعیه و هشت ستون رنگی، شقف گنبدی بنا رو نگه می دارن. این سقف به خاطر تصویری آهک بری روی آن نقش بسته، بسیار معروفه و بازدید کنندگان رو مجبور می کنه کمی سر به هوا حرکت کنن.

مطلب پیشنهادی: پشت پرده تخریب بافت تاریخی شیراز

معراج پیامبر، شمایل حضرت علی(ع) و ذوالفقارش، دیدار شیرین و فرهاد و دیدار بیژن و منیژه، از صحنه هایی ست که بر سقف نقش بسته. حمام وکیل در سالیان اخیر به رستوران تبدیل شد، اما چون این کاربری در شان چنین حمامی نبود و دچار آسیب دیدگی شد، به موزه مردم شناسی تبدیلش کردن که در اون می تونیم با فرهنگ و آداب و رسوم مردم استان فارس، به ویژه شیرازی ها آشنا بشیم.

سرای مشیر یا سرای هنر

سرای مشیر یا سرای‌هنر

سرای مشیر

سرای مشیر شیراز

8. سرای مشیر یا سرای هنر

فارس – شیراز، جنب بازار وکیل

کنار بازار وکیل یه سرای فوق‌العاده زیباست، پر از کاشی‌کاری‌های نفیس و ریزه‌کاری‌های چوبی با شیشه‌های رنگارنگ که به «مشیر» معروفه. مرحوم میرزا ابوالحسن مشیرالملک بانی این سرای زیبا بوده اما تعمیر و مرمتی که در سال ۱۳۴۸ انجام شد جون تازه‌ای به این اثر تاریخی دادالان یه چایخانه توی حوضخانه بی‌نظیر این سرا هست که کاشی‌کاری و مقرنس‌کاری عجیبی داره. هنرهای دستی و محلی فارس هم توی اطاق‌های سرا نمایش داده می‌شن، به همین دلیل اینجا به اسم دیگه‌ای به نام «سرای هنر» هم معروفه.

موزه تاریخی زینت‌الملک

موزه زینت الملوک در شیراز

شیراز موزه تاریخی زینت‌الملک

9. آثار دیدنی شیراز؛ موزه تاریخی زینت‌الملک

فارس – شیراز، خیابان لطفلی‌خان زند

خانه زینت الملک یا زینت الملوک یکی از آثار تاریخی و معماری دوره قاجار است که ساخت آن حدود ۱۲ سال طول کشیده است. سقف بیشتر اتاق های این خانه چوبی است که با تصاویر گوناگونی از حیوانات، پرندگان و گل و بوته تزئین شده است. این خانه به فاصله یک کوچه از باغ قوام قرار داره و البته به وسیله راهی زیرزمینی به عمارت اصلی باغ قوام متصل می شودو در واقع اینجا محرمخانه و اندرونی باغ قوام به حساب می آمده است. در داخل این خانه مجسمه های مومی از مشاهیر و گذشته شیراز وجود دارد که نمی توان آنهارا ندیده گرفت. سیاوش آریا، پژوهش گر تاریخ و فرهنگ ایران و همچنین فعال میراث فرهنگی بر این باوره که این خانه تاریخی توانایی ثبت در فهرست سازمان جهانی یونسکو رو داره.

پاسارگاد

شیراز پاسارگاد

پاسارگاد آرامگاه کوروش کبیر

10. مجموعه پاسارگاد 

فارس – مرودشت پاسارگاد

مجموعه تاریخی پاسارگاد یکی از آثار دیدنی شیراز و از آثار تارخی برجای مانده از دوران هخامنشی است که در منطقه پاسارگاد استان فارس واقع شده است.این مجموعه که هفتمین اثر ثبت شده کشور در فهرست آثار میراث جهانی است در سال ۵۵۰ پیش از میلاد در دوران هخامنشیان بنا نهاده شد. مجموعه تاریخی پاسارگاد که به فرمان کوروش هخامنشی بنا شد، شامل آرامگاه کوروش، کاخ انسان بالدار، کاخ بارعام، کاخ اختصاصی و بنای معروف به تخت سلیمان است.

مطلب پیشنهادی: پاسارگاد و باغ‌های آن چگونه تاریخ معماری را متحول کردند؟

تخت‌جمشید

شیراز تخت جمشید

تخت جمشید شیراز

پرسپولیس تخت جمشید شیراز

تخت جمشید

11. تخت جمشید (پرسپولیس)

فارس – مرودشت ۵۰ کیلومتری مرکز شهر

تخت جمشید به وسیله"داریوش اول" سومین شاه سلسله هخامنشی ساخته شد اما تا زمان مگر او این بنا به اتمام نرسیده بود و ساخت و سازها در دوره جانشینان او یعنی “خشایارشا" و"اردشیر اول" هم ادامه پیدا کرد. البته عملیات ساختمانی در تخت جمشید تا پایان دوره هخامنشی تمام نشد ولی اصل ساخت بنایی که در حال حاضر موجود است در زمان همین سه پادشاه انجام شده و به همین دلیل در محوطه تخت جمشید بقایای بناهای نیمه کاره به چشم می خورد. یکی از این بناها دروازه بزرگی است که در ضلع شمال شرقی مجموعه قرار دارد.

تخت‌جمشید پرسپولیس

در آخر

شهر شیراز یکی از شهرهای محبوب ایران است و دارای آثار تاریخی بسیاری است. چیدانه در این مطلب برخی از آثار دیدنی شیراز را به شما معرفی می‌کند.

نویسنده: شمیم آقازاده | بازنویسی و انتشار: فهیمه مصدرالامور

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه