13 گیاه آپارتمانی شبیه نخل؛ نگهداری کدام آسانتر است؟

13 گیاه آپارتمانی شبیه نخل؛ نگهداری کدام آسانتر است؟

به قلم: سمانه زارعی

نخل درختی است که با دیدن آن؛ یاد مناطق جنوبی و گرما میفتیم. نخل‌ها بیش از 2000 گونه دارند که اغلب بومی مناطق گرمسیر هستند. تعداد کمی از انواع نخل را در گلدان هم می‌توان به عنوان گیاه آپارتمانی پرورش داد. اگر دوست دارید گیاهانی شبیه به نخل‌های تنومند را به خانه خود بیاورید؛ این نوع گیاه آپارتمانی انتخاب خوبی هستند. در این مطلب با تعدادی از گیاهان آپارتمانی شبیه نخل و یا از خانواده نخل آشنا می‌شوید.

 

بالسا

1. نخل مرداب (Cyperus alternifolius)

این گیاه به نام‌های پنجه کلاغی، گیاه چتری ویا علف چتری هم نامیده می‌شود. نخل مرداب گیاهی است که در فضای باز به خوبی رشد می‌کند. این گیاه را در خاک سنگین بکارید. نخل مرداب نیاز به آبیاری فراوان و نور کافی دارد. نخل مرداب سرما را دوست ندارد. بهترین دما برای آن 12 تا 35 درجه است.

 

 

2. نخل بادبزنی (Chamaerops humilis)

اریکا پالم نام دیگر نخل بادبزنی است. این گیاه به خوبی در خانه رشد می‌کند. در فضایی با نور کم مشکلی برای رشد ندارد. بهتر است خاک گلدان در همه فصل‌ها به جز زمستان مرطوب باشد. حداقل دمای نگهداری آن 15 درجه است.

 

3. نخل بهشتی یا کنتیا (Howea Forsteriana)

یکی از انواع نخل‌های استرالیایی است. این گیاه آپارتمانی جزو گیاهان آپارتمانی مقاوم به شمار می‌رود و رشد کندی دارد. اگر زمان کافی برای رسیدگی به گیاهان ندارید؛ نخل کنتیا انتخاب خوبی است. نور ملایم و غیرمستقیم برای این گیاه آپارتمانی گافی است.

 

4. نخل اریکا (Dypsis lutescens)

نخل اریکا یکی دیگر از گیاهان آپارتمانی شبیه نخل است. فرم برگ‌های آن رو به بالا و به رنگ سبز و زرد است. نیاز به آبیاری زیاد و نور غیرمستقیم و متوسط دارد. نخل اریکا را می‌توانید در فضاهای اداری هم استفاده کنید.

 

5. گیاه لیندا (Beaucarnea recurvata)

یکی از گیاهان آپارتمانی جذاب با برگ‌های فرفری است. به دلیل ظاهرش به نام؛ نخل دم اسبی هم شناخته شده است. رشد کمی دارد. آبیاری یک بار در هفته برای آن مناسب است. و مانند دیگر گیاهان آپارتمانی شبیه نخل؛ نور غیر مستقیم و کافی را می‌پسندد.

 

6. یوکا (Yucca)

گیاه یوکا را بیشتر در فضای باز دیده‌ایم. ولی این گیاه قابل رشد در فضای داخلی هم هست. برگ‌های خنجری و نوک تیز دارد. یوکا گیاهی است که فضای خانه را لوکس جلوه می‌دهد. مخصوصا اگر در گلدان مناسبی کاشته شود. بهتر است این گیاه را دور از دسترس کودکان و حیوانات قرار دهید، زیرا یوکا جزو گیاهان سمی است.

 

7. نخل شامادورا (Chamaedorea elegans)

شامادورا یکی از گیاهان آپارتمانی معروف است. قبلا این گیاه را در مطلب گیاه آپارتمانی درختی هم معرفی کرده‌ایم. این گیاه آپارتمانی شبیه نخل؛ از گیاهان تصفیه کننده هواست. می‌توانید این گیاه را در اتاق خواب نگهداری کنید. شامادورا نیاز به آبیاری متوسط و نور کم دارد.

 

8. نخل ماداگاسکار (Pachypodium lamerei)

ماداگاسگار یک گیاه آپارتمانی شبیه نخل است که ربطی به نخل‌ها ندارد. این گیاه از خانواده ساکولنت است. ساقه آن تیغ‌های تیز و نوک ساقه برگ‌هایی شبیه به نخل قرار دارند. ماداگاسکار نیاز به آبیاری متوسط با نور زیاد دارد.

 

9. نخل فونیکس یا ققنوس (Phoenix roebelenii)

اسم‌های دیگر این نوع نخل؛ مینیماتوری، روبلینی، نخل خرمای کوتوله است. این نوع نخل نیاز به آبیاری متوسط و نور زیاد دارد. برای نگهداری نخل فونیکس در داخل خانه و آپارتمان نیاز به فضای زیادی دارید؛ زیرا هر برگ این گیاه 60 الی 120 سانتیمتر طول دارد.

 

10. نخل سیکاس (Cycas Revoluta)

نخل سیکاس از جمله گیاهان آپارتمانی شبیه نخل است. ولی به خانواده نخل‌ها تعلقی ندارد. اگر به دنبال یک گیاه آپارتمانی لاکچری هستید؛ سیکاس انتخاب خوبی است. نخل سیکاس عمر طولانی و سرعت رشد کمی دارد. بهترین دما برای نگهداری سیکاس 16 الی 26 درجه سانتیگراد است.

 

11. نخل آپارتمانی فن چینی (Livistona chinensis)

یکی از گونه‌های نخل است. این گیاه برگ‌هایی متفاوت‌تر از نخل‌های دیگر دارد و شاید بتوانیم آن را جزو گیاهان آپارتمانی برگ پهن بدانیم.

12. نخل راونیا ریولاریس (Ravenea rivularis)

با جستجوی نخل پرشکوه، اطلاعاتی راجع به نخل راونیا بدست می‎‌آورید. این گونه رشد کندی دارد و برای قرار دادن در فضاهای مرطوب مانند آشپزخانه مناسب است. آبیاری متوسط و نور زیاد از شرایط نگهداری این نوع نخل است.

 

13. نخل زینتی کاریوتا (Caryota mitis)

نام دیگر نخل کاریوتا؛ نخل دم دار خوشه‌ای یا دم ماهی است. فرم برگ‌های این نخل با بقیه گیاهان آپارتمانی شبیه نخل متفاوت است. این گیاه به نور زیاد و مستقیم و آبیاری کم احتیاج دارد. نگهداری آن نسبتا سخت است.

کلام آخر:

در این مطلب با انواع گیاهان آپارتمانی شبیه نخل آشنا شدیم. بعضی از این گونه‌ها جزو خانواده نخل‌ها هستند و بعضی صرفا شبیه به نخل هستند. به هر حال می‌توانید با انتخاب هریک از این گیاهان؛ حسی از حضور نخل در خانه ایجاد کنید.

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران
طیبه کریم ۶۵ ساله در تاریخ 11 مهر 1402
من عاشق گل وگیاه هستم توخونمون یه گلخونه کوچیک درست کردم عکس این گلها را می‌بینم خیلی حسرت میخورم چون پول زیادی ندار م نمیتونم بخرم گیاهان مثل بچه هام هستند باهاشون حرف میزنم درددل میکنم دیگه خلاصه.... خستتون کردم ببخشید

ثبت دیدگاه