تصاویری از یکی از خاص‌ترین خانه‌های ایران به نام “خانه نزدیک”

تصاویری از یکی از خاص‌ترین خانه‌های ایران به نام “خانه نزدیک”

به قلم: نرگس مهردادیان

پروژه خانه نزدیک؛ فضایی برای دیدار و خاطره‌سازی

نوژا دیزاین

پروژه خانه نزدیک بین سال‌های 1399 تا 1401 در شهر گرمسار استان سمنان توسط شرکت معماری آسو آب و آیینه طراحی و اجرا شده است. خانه نزدیک، محلی است برای دیدار و خاطره‌سازی خواهر و برادری که شرایط باعث شده دور از یکدیگر زندگی کنند. در این خانه دوطبقه آب و سبزینگی در کنار آجر و کاشی‌های دست‌ساز آبی، فضایی دلنشین و گرم و مناسب برای حضور بچه‌ها ایجاد کرده‌اند.

جکوزی ایران

در این مطلب از چیدانه معماران، معماری، کانسپت و داستان طراحی پروژه خانه نزدیک در باغی در شهر گرمسار بررسی خواهد شد. برای آشنایی بیشتر با این پروژه معماری منحصر به فرد در ادامه با ما همراه باشید.

پروژه خانه نزدیک در باغی در شهر گرمسار

طراحی پروژه خانه نزدیک در باغی

معماران پروژه خانه نزدیک چه کسانی هستند؟

طراحی و ساخت پروژه خانه نزدیک، توسط شرکت معماری آسو آب و آیینه انجام شده است. معمار مسئول پروژه محمد امینی و تیم طراحی را افرادی چون فاطمه ملکی، ملیکا غفاری، فاطمه بابایان و دلناز محمودی تشکیل می‌دهند.

معماران پروژه خانه نزدیک

معماری پروژه خانه نزدیک در گرمسار

پروژه خانه نزدیک در زمینی به مساحت ۲۰۰۰ مترمربع با مساحت کل زیربنای ۱۱۰ مترمربع ساخته شده است. خانه نزدیک در سال ۱۳۹۹ طراحی شد و از مرداد 1400 تا اسفند ۱۴۰۱ کار ساخت آن به طول انجامید. متریال‌های اصلی به کار رفته در خانه نزدیک شامل آجر، کاشی دست‌ساز لعاب‌دار، سیمان، میکروسمنت و چوب طبیعی است. این خانه دو طبقه در فضایی باز و غیر محصور و روی سکویی آجری بنا شده است. ترکیب عناصر طبیعی مانند آب و گیاهان با بنای ساخته شده، ترکیبی بی‌نظیر خلق کرده است.

مطلب پیشنهادی: دکوراسیون شفاف‌ترین خانه دنیا در ژاپن

معماری پروژه خانه نزدیک در گرمسار

معماری پروژه خانه نزدیک

کانسپت و داستان طراحی پروژه خانه نزدیک

به گفته معمار پروژه، خانه نزدیک، محلی است برای دیدار و خاطره‌سازی خواهر و برادری که شرایط باعث شده آن‌ها دور از یکدیگر زندگی کنند. این ویلا در باغی میان خانه‌های این دو کودک واقع شده است. سادگی، برانگیختن حس کنجکاوی و برجسته بودن طبیعت در کنار رفتار خالصانه‌ دو کودک، از مهمترین سوژه‌های‌ قصه‌ خانه نزدیک‌ به‌شمار می‌روند. که در واقع اساسی‌ترین عوامل تاثیرگذار بر روند و شکل طراحی خانه بوده‌اند. فضایی برای کنار هم زیستن، برای دقایقی بازی کردن و اقامتی هر چند کوتاه، حتی برای چیدن سیب از درختان باغ!

داستان طراحی پروژه خانه نزدیک

سکوی آجری خانه نزدیک که درختان را در برگرفته، به همین دلیل بر فرم منحنی دیوارها تاثیر گذاشته است. نور، سایه‌ها و ترکیب فضاها در این خانه همه چیز را برای حضور بچه‌ها آماده می‌کند. آب و سبزینگی در کنار آجر و کاشی‌های دست‌ساز آبی با صدای خنده‌های بچه‌ها به تکامل می‌رسند و مهمترین عناصر خانه‌ نزدیک شکل می‌گیرند. ما در این پروژه به‌دنبال تاثیر یک خانه‌ کوچک در نزدیکی فردای بچه‌ها بودیم و همچنان این قصه ادامه دارد.

مطلب پیشنهادی: شاهکار معماری در لانه‌سازی پرندهای به‌نام جولا یا بافنده

کانسپت و داستان طراحی پروژه خانه نزدیک

و در آخر

در این مطلب با داستان طراحی، معمار و معماران پروژه خانه نزدیک که در شهر گرمسار ساخته شده آشنا شدید. این پروژه منحصر به فرد با هنر معمارانش در فضایی باز در تعامل با طبیعت و عناصر آن مانند آب و گیاهان سبز ساخته شده است. خانه منحصر به فرد نزدیک به‌منظور ایجاد فضایی برای کنار هم زیستن، دقایقی بازی کردن و اقامتی هر چند کوتاه خواهر و برادری که جدا از هم زندگی می‌کنند، خلق شده است. ترکیب فضاها و بازی نور، سایه‌ در طراحی این خانه شگفت انگیز همه چیز را برای حضور بچه‌ها آماده می‌کند.

برای آشنایی با معماری و طراحی پروژه‌های خانه‌های شگفت انگیز در جهان مطلب ساخت خانه استفاده از پرینتر 3 بعدی، زیر 20 ساعت! را از دست ندهید.

تصاویر بیشتر از پروژه خانه نزدیک:

طراحی نمای بیرونی پروژه خانه نزدیک

نمای پروژه خانه نزدیک

فضاهای پروژه خانه نزدیک

فضای نیمه باز در پروژه خانه نزدیک

طراحی فضای داخلی پروژه خانه نزدیک

 

 

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه