خانه‌های عجیب خیابان بالدوین یکی از شیب‌دارترین خیابان‌های دنیا!

خانه‌های عجیب خیابان بالدوین یکی از شیب‌دارترین خیابان‌های دنیا!

به قلم: نرگس مهردادیان

خیابان بالدوین یکی از شیب‌دارترین خیابان‌های دنیا!

خیابان بالدوین در شهر دنیدن “Dunedin" دومین شهر بزرگ جزیره جنوبی نیوزیلند به عنوان یکی از شیب‌دارترین خیابان‌های دنیا شناخته شده است. این خیابان مسکونی به لطف برنامه‌ریزی شهری عجیب و غریب، آنقدر شیب‌دار است که اگر کمی شیبش بیشتر بود تبدیل به دیوار می‌شد!

قالیشویی ادیب

در ادامه این مطلب با خیابان بالدوین یکی از شیب‌دارترین خیابان‌های دنیا و داستان شکل‌گیری آن آشنا خواهید شد. پس با ما در چیدانه همراه باشید.

شیب‌دارترین خیابان دنیا حاصل برنامه‌ریزی شهری اشتباه!

شیب‌دارترین خیابان‌ دنیا حاصل برنامه‌ریزی شهری اشتباه!

شهر دنیدن برای اولین بار توسط طراحان شهری لندن برنامه‌ریزی شد. آن‌ها به سادگی یک شبکه منظم خیابان‌کشی را روی نقشه شهری طراحی کردند، بدون اینکه توپوگرافی زمین را در نظر داشته باشند! در نتیجه این طراحی خیابان‌هایی شکل گرفت که درست روی تپه‌های بسیار شیب‌دار قرار می‌گرفتند. در کمال تعجب حتی در زمان ساخت هم، به‌جای کاهش شیب‌ها، خیابان‌‌ها خیلی ساده و با همان شیبی که تپه‌ها داشتند ساخته شدند. خیابان بالدوین افراطی‌ترین قربانی این برنامه‌ریزی و طراحی شهری اشتباه شد.

خانه‌های عجیب یکی از شیب‌دارترین خیابان‌های دنیا

خانه‌های عجیب یکی از شیب‌دارترین خیابان‌های دنیا

یکی از نکات جالب و عجیب خیابان بالدوین این است که اگر دوربین عکاسی را به موازات خیابان قرار دهید و از خانه‌ها عکس بگیرید. به نظر می‌رسد که خانه‌ها به قدری کج ساخته شده‌اند که نیمی از آن‌ها در زمین فرو رفته است!

رکورد جهانی گینس برای خیابان بالدوین، شیب‌دارترین خیابان دنیا

رکورد جهانی گینس برای خیابان بالدوین، شیب‌دارترین خیابان دنیا

خیابان مسکونی بالدوین سالیان سال رکورد جهانی گینس را برای شیب‌دارترین خیابان جهان به دست آورد. اما در ژوئیه 2019، این عنوان رکورد جهانی به خیابانی در هارلچ ولز اعطا شد و خیابان بالدوین در جایگاه دوم قرار گرفت.

رویدادهای عجیب و جالب در یکی از شیب‌دارترین خیابان‌های دنیا

رویدادهای عجیب و جالب در یکی از شیب‌دارترین خیابان‌های دنیا

با تمام این‌ها به نظر می‌رسد خیابان بالدوین به شهرت خود بسیار افتخار می‌کند و هر سال، چندین رویداد خیریه در این خیابان برگزار می‌شود. مانند مسابقه دوی سرگرم‌کننده برای ارتقای تناسب اندام که در آن مردم از شیب خیابان بالا و سپس پایین می‌روند. و حتی رویدادی عجیب‌تر که در آن آب نبات‌های شکلاتی کروی با روکش قرمز به پایین خیابان غلتانده می‌شوند!

خیابان بالدوین، یکی از شیب‌دارترین خیابان‌های دنیا،

و در آخر

در این مطلب با خیابان بالدوین، یکی از شیب‌دارترین خیابان‌های دنیا، داستان شکل‌گیری، ثبت در گینس، خانه‌های عجیب و رویدادهای این خیابان خاص آشنا شدید. برای آشنایی با عجیب‌تربن ساختمان‌های دنیا مطلب فروشگاه‌هایی که انگار از آخرالزمان آمده بودند را از دست ندهید.

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه