Chidaneh.com placeholder image

چگونه خانه دار خوبی باشیم، 7 ویژگی خانه دارهای حرفه ای!

به قلم: تحریریه چیدانه

خانه داری: شاید در نگاه اول خانه داری و خانه دار بودن فعالیت ساده و کم زحمتی باشد. اما باید بگوییم که خانه داری یکی از پر زحمت ترین کارهای است که اگر بخواهیم به نحو احسنت آن را به سرانجام برسانیم حتما باید برای آن برنامه ریزی داشته باشیم و فوت و فن های آن را به خوبی بشناسید. پیش تر در چیدانه شما را با انواع ترفندهای خانه داری برای بهترین بودن آشنا کرده ایم اما امروز می خواهیم پاسخ به سوال چگونه خانه دار خوبی باشیم؟ را در غالب چند ترفند با شما در میان بگذاریم پس با ما همراه باشید. 

استودیو پر
عکاسی منزل مسکونی خیابان دولت
استودیو پر

قالیشویی ادیب

امیر صادقی
مبلمان نشیمن سفید
امیر صادقی

1. همیشه خانه را مرتب نگه دارید.

برای خانه دار خوب بودن اولین گزینه که به فکر هر کس می رسد مرتب کردن فضای خانه است. برای این منظور برنامه ای برای مرتب کردن روزانه منزل تدارک ببینید. با این روش علاوه بر اینکه در مرتب کردن کلی فضای خانه زمان کوتاه تری صرف خواهید کرد همیشه منزل مرتب و منظمی خواهید داشت. در تمیز کردن خانه به این نکات توجه داشته باشید که:

 • برای نظافت و فعالیت های روزانه تان برنامه ریزی کنید.
 • به صورت روزانه خانه را گرد گیری کنید.
 •  فضاهای پر تردد مانند آشپزخانه و سرویس های بهداشتی به طور کامل نظافت کنید.
 • ظروف اضافی داخل آبچکان را به کابینت ها بازگردانید .
 •  هر هفته یخچال را پاکسازی کنید.
 • باقی مانده ی غذاهای هفته را حتما دور بریزید. 
 • هر سه روز یک بار بسته به میزان تردد، فضای داخلی تان را جارو بکشید. بهتر است اگر فرزند کوچک دارید این کار را هر دو روز یک بار انجام دهید. 
 • به مرتب کردن داخل کمد و کابینت ها اهمیت دهید.
 • وسایل حمام و سرویس بهداشتی را دائم عوض کنید.
 • نظافت کلی فضای منزل را فراموش نکنید.

نازنین مشیری
اتاق خواب من
نازنین مشیری

دهکده چوب
رگال لباس چوبی
دهکده چوب

2. کمد لباس را فراموش نکنید.

در فرآیند مرتب کردن خانه بازگرداندن لباس های اضافی به کمد ها و مرتب کردن کمد را فراموش نکنید. بهتر است در پایان هر فصل لباس های خارج از فصل را جمع کنید و کمدهایتان را خلوت کنید با این روش می توانید ساده تر به کمدهایتان نظم ببخشید. مطلب مرتب کردن کمد لباس برای فصل زمستان در سه سوت! راهنمایی های مناسبی را در این زمینه به شما ارائه می دهد.

امیر صادقی
عکاسی منزل خاص مونا و سعید در کرج
امیر صادقی

طراحی سوپر مارکت در کابینت آشپزخانه

3. به خریدهایتان سر و سامان بدهید.

اکثر خانم های خانه دار وظیفه ی خرید روزانه و یا خرید های هفتگی را بر عهده دارند. یکی از راه حل های خانه دار خوب بودن سر و سامان دادن به لوازم و وسایل خریداری شده است. قبل از خرید های خانه چه روزانه و چه هفتگی حتما از مایحتاج خود لیستی تهیه کنید تا خرید اضافه و یا کمتر از نیاز نداشته باشید. پس از خرید پیش از هر کاری لوازم خریدداری شده را در جای معین شان جایگذاری کنید با این کار از شلوغ شدن فضای اطرافتان کم می کنید و تمرکز بیشتری رو فعالیت خود خواهید داشت.

گیلانه
سبد لباس حصیری گیلانه
گیلانه
 

فروشگاه اینترنتی شیک و تک
سبد لباس حصیری گلدار متوسط
فروشگاه اینترنتی شیک و تک

4. به سبد لباس چرک ها سری بزنید. 

همان طور که گفته شد برای خانه دار خوبی بودن باید به تمام قسمت های خانه توجه کنید. سبد لباس چرک همان جایی است که باید در اولین فرصت آن را خالی کنید چرا که علاوه بر پراکندگی آلودگی در فضا باعث بد بو شدن فضای خانه تان میشود به خصوص اگر فرزند کوچکی دارید قطعا میزان لباس های کثیف شما چند برابر خواهد شد بنابراین زمان مشخصی را برای خالی کردن سبد لباس چرک در نظر بگیرد. به طور مثال دو بار در هفته و پس از شستن لباس ها را به فضای اولیشان بازگردانید. مطلب چیدمان لباس در کمد، لباس هایی مثل روز اول داشته باشید! اطلاعات مفیدی در زمینه نگهداری البسه به شما می دهد.

امیر صادقی
کابینت قهوه ای آشپزخانه
امیر صادقی

معین صالحی
خانه زیبای نیکی اکرمی
معین صالحی

5. خانه خوشبو داشته باشید. 

همیشه در گوشه و کنار خانه تان گل های خوش داشته باشید. گل ها باعث می شوند که ظاهر خانه تان دلچسب تر باشد و طراوت خاصی به فضای داخلی شما ببخشد. چگونه خانه خوشبو داشته باشیم؟ مطلبی است که در این زمینه شما را بیشتر راهنمایی خواهد کرد. 

امیر صادقی
منزل کوثر و وحید در شهرک قائم
امیر صادقی

ثمین موسوی
دکوراسیون نشیمن به رنگ سفید
ثمین موسوی

6. همیشه برای مهمان آماده باشید. 

زمانی که برای پذیرایی از مهمان آماده می شوید همیشه وظایف خود را به بهترین نحو انجام می دهید. پس اگر می خواهید خانه دار خوبی باشید برای مهمان آماده باشید. برای مهمان آماده بودن به این معناست که:

 • همیشه خانه مرتب و منظم داشته باشید.
 • ظروف پذیرایی مرتب و آماده داشته باشید.
 • مواد خوراکی و مواد غذایی آماده برای پذیرایی از مهمانان و شام شب داشته باشید. 
 • حتی اگر فراتر بایندیشید باید لوازم خواب و استراحت مهمان را فراهم کنید. 
 • همیشه حوله و مسواک و ملحفه اضافی برای مهمانان داشته باشید. 

با انجام این فعالیت ها هیچ وقت از آمدن مهمانان غافل گیر نخواهید شد و به عنوان یک خانه دار نمونه شناخته می شوید. مطلب خانه را برای استقبال از مهمانان نوروزی آماده کنید! شما را در این زمینه بیشتر راهنمایی خواهد کرد.

آرزو رحمتی
یک روز خاطره انگیز به سبک رویای شما
آرزو رحمتی

امیر صادقی
عکاسی منزل خاص مونا و سعید در کرج
امیر صادقی

7. باسلیقه باشید. 

برای خانه دار خوبی بودن باید با سلیقه باشید، به جرات می توان گفت خانه داری ارتباط موثری با سلیقه دارد بنابراین سعی کنید الگوهای با سلیقه بودن را یاد بگیرید و در زندگی تان به کار بگیرید. مطلب چگونه با سلیقه باشیم، ۱۰ راز معجزه آسا در این زمینه راهنمایی های خوبی را به شما ارائه می دهد که با مراجعه به آن ها می توانید با سلیقه تر باشید. 

مطالب پیشنهادی :

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه