visibility 8765 today 1396/7/12

خانه مدرن ایرانی، بازسازی کم نظیر یست خانه در یزد!

پروژه های برجسته: بنای یست خانه یک ساختمان ده ساله در بافت جدید شهری یزد بوده است که کارفرما اقدام به بازسازی آن کرده بود و در مرحله اتمام سفت کاری و انجام بخشی از نازک کاری نظر کارفرما را تامین نکرده و بازسازی آن در این مرحله به معماران محمد خاوریان و امیر شهراد واگذار شده است. "یست " نام قدیمی شهر یزد عنوان پروژه ی نام آشنایی است که توانسته جوایزی همچون فینالیست جایزه معمار در بخش بازسازی سال ۱۳۹۵، برگزیده مسابقه معماری آسیا در بخش بازسازی سال ۲۰۱۶ را از آن خود کند و در قلب شهر تاریخی صفاییه یزد بدرخشد. با چیدانه همراه باشید تا پای صحبت های معماران پروژه بنشینیم و جزییات طراحی این خانه مدرن ایرانی را از زبان خودشان بشنویم. با ما همراه باشید. 

blog post

نمای ساختمان مدرن

blog post

یست خانه

مشخصات عمومی پروژه طراحی یست خانه

 • نام پروژه: یست خانه
 • موقعیت: صفاییه، یزد، ایران
 • دفتر معماری: دفتر معماری محمد خاوریان
 • معماران مسئول: محمد خاوریان، امیر شهراد
 • کارفرما: خانم رصاف
 • تیم طراحی: صدف قناویز باف
 • تاریخ: ۱۳۹۴ - ۱۳۹۵
 • مساحت زمین: ۸۰۰ مترمربع
 • مساحت ساخته شده: ۱۳۰۰مترمربع
 • نوع: مسکونی، بازسازی
 • متریال: آجر
 • مهندس عمران: شاهین عباسی
 • تاسیسات مکانیکی: احسان الوان ساز یزدی
 • تاسیسات الکتریکی: مهندس محب الخامس، مهندس میرزایی
 • اجرا: محمد مشرف
 • نظارت: امیر شهراد، محمد خاوریان
 • عکاس: حسین فراهانی
 • جوایز: فینالیست جایزه معمار در بخش بازسازی،‌ سال ۱۳۹۵
           برگزیده مسابقه معماری آسیا در بخش بازسازی، ۲۰۱۶

blog post

یست خانه

blog post

یست خانه

یست خانه و خاستگاه طراحی آن

این بنا یک ساختمان ده ساله در بافت جدید شهری یزد بود که کارفرما اقدام به بازسازی آن کرده بود و در مرحله اتمام سفت کاری و انجام بخشی از نازک کاری نظر کارفرما را تامین نکرده و بازسازی آن در این مرحله به ما واگذار شد. در بررسی اولیه ساختمان متوجه شدیم که وضعیت چیدمان کاربری ها به شیوه ای نامناسب قرار گرفته اند و از بیرون نیز غیر یکپارچه و مانند بقیه ساختمان های بافت جدید شهری  فاقد هویت است.

blog post

یست خانه

blog post

یست خانه

یست خانه پیش از بازسازی

در تصاویر بالا می توانید نمایی از فضای داخلی و بیرونی خانه مدرن ایرانی "یست خانه" پیش از بازسازی را ببینید.

blog post

یست خانه

blog post

یست خانه

روند طراحی یست خانه 

با توجه به قرارگیری بنا در نبش یک چهارراه و دارا بودن دو نمای غربی و شمالی به فکر یک ایده برای بهینه سازی درون و بیرون با یک روش مناسب بودیم که بتواند نیازهای اساسی همجواری ها و ارتفاع همسایه ها در نظر گرفته شود. در بررسی اولیه کارفرما یزد نکته جالبی توجه ما را جلب کرد که اصولا مردمی که امروزه در یزد زندگی می کنند روش زندگی و ذهنیت بسیار ثابتی در گذر زمان نسبت به مساله خانه داشته و دارند و این مساله ما را بر آن داشت که نیازهای امروزه یک خانواده یزدی مانند محرمیت،حیاط اندرونی و بیرونی ،فضاهای عمومی و خصوصی مجزا، آشپزخانه بسته و ... را در غالب نیازهای امروزی یک خانواده دوباره چینی کنیم.

blog post

ساختمان آجری مدرن

blog post

یست خانه

چالش های طراحی یست خانه 

با توجه به موقعیت قرارگیری این خانه مدرن ایرانی در دو جبهه غربی و شمالی و بررسی اولیه متوجه شدیم که بیشتر قسمت های بنا با توجه به بزرگتر بودن ضلع غربی نما از ضلع غربی رو به خیابان نورگیری می کنند و یک باغچه نیز در قسمت شمالی زمین که جز ملک بود به عنوان ورودی مطرح شده بود و با توجه به درخواست کارفرما از قسمت شمالی زمین ما به فکر اضافه کردن پوسته ای به بنا شدیم که فضاهایی که بین پوسته و ساختمان به وجود می آیند به عنوان فضای باز محصور تعریف کنیم که علاوه بر اضافه شدن زمین به خانه مساله محرمیت را نیز حل کنیم و همچنین مشکل نا هماهنگی همجواری ها هم همزمان در نظر گرفته شود و با این روش در ضلع شمال معضل پنجره های رو به خیابان را تبدیل به پنجره های رو به حیاط کنیم.

blog post

یست خانه

این پوسته در قسمت غربی امتداد داده شد و ارتفاع آن را به اندازه ساختمان گرفتیم که در جبهه غربی نیز کار سایه اندازی را انجام داده و به علاوه فضای اقامتی در غرب را نیز به داخل کشاندیم و یک راهرو پشت آن تعریف کردیم که علاوه بر نورگیری ارتباط با حیاط اصلی را از طریق ورودی اضافه کنیم.

blog post

طراحی داخلی مدرن

blog post

یست خانه

یست خانه و طراحی فضای داخلی آن

در قسمت درون خانه یک فضای گنبدی بلند قرار داشت که ما از آن به عنوان فیلتر برای تقسیم خانه به دو بخش شمالی و جنوبی استفاده کردیم که در قسمت شمالی فضاهای خصوصی مانند آشپزخانه و اتاق نشیمن و خوابها را قرار دادیم و در قسمت جنوبی رو به حیاط اصلی اتاق مهمان و پذیرایی را قرار دادیم.

blog post

یست خانه

blog post

یست خانه

بررسی پلان و مقاطع در طراحی یست خانه

با دیدن بخشی از پلان طراحی یست خانه و مقاطع  آن با جزییات بیشتری از طراحی این فضا آشنا خواهید شد و با بررسی پروفایل دفتر معماری محمد خاوریان می توانید تصویری کامل تر از بخش های مختلف این خانه شاخص در یزد داشته باشید. 

برای اینکه بتوانید پروژه ی خود را در بخش پروژه های برجسته چیدانه با نام خودتان ثبت کنید کافی است، عکس پروژه و مشخصات خود را به تلگرام چیدانه ۰۹۰۳۵۵۵۰۱۴۸ ارسال کنید. اهالی فن چیدانه مکانی است که معماران و متخصصان حوزه ساخت و دکوراسیون داخلی می توانند عضو شده و پروژه های خود را به نمایش بگذارند. اگر شما هم صاحب کسب و کاری در این زمینه هستید، هر چه زودتر دست به کار شوید و پروژه ی خود را با مردم ایران به اشتراک بگذارید.

نویسنده: دفتر معماری محمد خاوریان| تحریریه چیدانه

نویسنده:

فارغ التحصیل کارشناسی معماری نویسنده و مترجم آزاد مباحث معماری دبیر تحریریه بخش معماری وبسایت چیدانه و مجله منزل کارشناس محتوا در وبسایت معماری و دکوراسیون داخلی چیدانه نویسنده و ژورنالیست معماری در مجله معماری و دکوراسیون داخلی منزل

more_horiz
مطالب پیشنهادی
بازسازی ساختمان ایرانی، قبل و بعد خانه 29 نقطه نظر

بازسازی ساختمان ایرانی، قبل و بعد خانه 29 نقطه نظر

خانه های ویلایی، زیباترین های ایران را اینجا ببینید!

خانه های ویلایی، زیباترین های ایران را اینجا ببینید!

آثار معماری یزد، شهر بادگیرها (قسمت اول)

آثار معماری یزد، شهر بادگیرها (قسمت اول)

کسب و کارها پیشنهادی
گروه معماری مکعب certificate
گروه معماری مکعب

گروه معماری مکعب

اکسترا certificate
اکسترا

اکسترا

دکوراسیون بن کیو certificate
دکوراسیون بن کیو

دکوراسیون بن کیو

نظرات (0)

برای ثبت نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.

از شنبه تا چهارشنبه ساعت 9 تا 17 پاسخگوی شما هستیم 021-23051173 support_agent