تبلیغات
F فارست
امتیاز: 0.0 0 نظر | ثبت نظر

21 آبان 1393

10 راهکار کم هزینه برای تغییر دکوراسیون

طراحی مقرون به صرفه: تعجبی ندارد اگر طراحی داخلی با توجه به توانایی مالی شما مقرون به صرفه نباشد. حتی برای تغییر دکور دادن یک اتاق ممکن است هزینه زیادی را متحمل شوید. آیا می خواهید بجای کفپوش یا پارکت، اتاقتان را فرش کنید؟ چه رنگی را برای دیوار می پسندید؟ برای پوشاندن فضای مورد نظر چه مقدار رنگ احتیاج است؟ آیا قصد دارید مبلمان جدیدی بخرید؟ برای منبع نوری و نورپردازی و وسایلی از این قبیل چه تصمیمی دارید؟ انواع دیوارکوب و دیگر وسایل تزئینی را نیز در نظر داشته باشید.اگر بخواهید تمام این وسایل را بخرید هزینه بسیار سنگینی را متحمل می شوید. بله، خیلی بعید به نظر می رسد که بتوان تمام این کارها را با بودجه محدود انجام داد. اما با خواندن تکنیک های ما متوجه می شوید که این کار چندان دشوار نیست.

1- برای یک طراحی مقرون به صرفه ابتدا برنامه ریزی کنید.

همه ما می دانیم که برای هر نوع پروژه مربوط به خانه، برنامه ریزی صحیح اهمیت زیادی دارد، بخصوص اگر بخواهیم این کار را با بودجه کم انجام دهیم. گذشته از آن، هیچکس نمی خواهد در موقعیتی قرار گیرد که مبلمان دلخواهش را پیدا کند و تازه بفهمد بودجه کافی برای خرید آن را ندارد، و یا بصورت آنلاین بوفه ای خریداری نموده و پس از تحویل آن متوجه شود به فضای خانه اش نمی آید. تحقیقات اولیه و کسب اطلاعات  قبل از شروع به طرز قابل توجهی از مواجه شدن شما با اتفاق های غیرمنتظره جلوگیری می کند.طراحی دلخواهتان را پیدا کنید. از تصاویر مجله ها و اینترنت استفاده کنید تا متوجه شوید چه سبکی به طراحی مورد نظر شما نزدیک تر است. سپس این طرح کلی را به اجزای کوچکتری (مثل کفپوش، مبلمان، رنگ، لوازم و تزیینات) تقسیم کنید. برای آنکه ذهنیتی نسبت به قیمت ها پیدا کنید سری به فروشگاه ها بزنید. زمانیکه حدود قیمت را دریافتید نگاهی به بودجه تان بیاندازید. در مورد بودجه ای که برای خرید در دست دارید با خودتان روراست باشید. اگر فکر می کنید این هزینه از آنچه در نظر داشته اید بیشتر است مبلغی را در نظر بگیرید که هر هفته/ماه کنار بگذارید تا به مبلغ مورد نیاز خود نزدیک شوید. این کار ممکن است نسبت به خرید نقدی، زمان بیشتری از شما بگیرد، اما برای اینکار بعدا از خودتان تشکر خواهیدکرد.

2- با هزینه کم وسایل قدیمی را تغییر کاربری دهید

تعجبی ندارد اگر تغییر کاربری وسایل قدیمی، به اندازه خرید وسیله جدید برایتان هیجان انگیز نباشد. اما با کمی زحمت و صرف وقت می توانید ظاهر هر آنچه در منزل دارید را تغییر دهید. همچنین این کار به شما اجازه می دهد که بودجه تان را صرف خرید وسایلی صرف کنید که برای شما ضروری تر است.به فضای منزل خود با دید تازه ای نگاه کنید و ببینید چه وسایلی را می توان تغییر کاربری داد. آیا عوض کردن کابینت ها واقعا ضروری ست، یا در عوض می توان ظاهرشان کمی را تغییر داد. آیا می شود تنها با یک رنگ آمیزی جدید، ظاهر اتاق خوابتان را زیباتر کنید؟ هرگاه برای انجام اینکار مصمم شدید تحقیقات خود را آغاز کنید. خوشبختانه ایده های زیادی در منابع اطلاعاتی مختلف موجود است که می توان آن ها را بکار گرفت. پیش از آنکه کار خود را شروع کنید مطمئن شوید که دستورالعمل و راهکارها را با دقت مطالعه کرده اید. از خانواده و یا دوستانتان برای اجرای این طرح کمک بگیرید. در مطلب  تبدیل تخته های چوبی به یک وسیله ویژه در خانه شما می توانید نمونه ای از این خلاقیت ها را ببینید.     

3-  برای یک دکوراسیون کم هزینه به سبک مبلمان خود توجه کنید.

کار با بودجه کم معمولا نیاز به اولویت بندی دارد. هر گاه با منابع محدودی کار می کنید باید پول خود را زمانی خرج کنید که برایتان بهترین فایده را داشته باشد. این کار در طراحی داخلی بدین معنا است که مبلغ زیادی از بودجه خود را به خرید مبلمان باکیفیت اختصاص دهید.می توان گفت سرمایه گذاری برای خرید مبلمان کار عاقلانه ای ست زیرا خریدی است که می تواند سال ها برایتان قابل استفاده باشد. برخلاف رنگ دیوار و وسایلی که پس از مدتی جلا و زیبایی خود را از دست می دهند، مبلمان می تواند چندین دهه صحیح و سالم باقی بماند.ابتدا نگاهی به اتاق خود بیاندازید. زمانی که در اتاق خوابتان فقط سرویس خواب قرار گرفته است و یا یک دست مبل و صندلی برای اتاق نشیمن دارید تقریبا قسمت دشوار طراحی انجام شده است. به جای آنکه فضایی سنگین با تعداد زیادی وسیله ایجاد کنید که هیچ رشته اتصالی ندارند؛ تنها لازم است کمی به جزییات اتاق بیافزایید تا همه چیز هماهنگ شود.

  

4-    مبلمان رنگ نخورده و بدون پولیش بخرید.

اگر می خواهید مبلمان باکیفیتی بخرید بصرفه تر آن است وسایلی را خریداری نمایید که هنوز رنگ آمیزی و پرداخت نهایی نشده اند و جالب اینکه این وسایل با آنکه برایتان ارزانتر تمام می شود معمولا از کیفیت بالاتری برخوردار خواهند بود؛ زیرا ایرادهای آن در پس رنگ و جلا پنهان نمی شود.توصیه می شود پیش از خریداری مبلمان رنگ نشده، از سازنده این وسایل سوالالت کافی را بپرسید. ببینید چه رنگ و یا تنالیته ای را پیشنهاد می کنند و بهتر آن است تکه اضافه ای از آن چوب بگیرید که رنگ مورد نظر را بر آن تست نمایید.از آنچه که می خواهید ذهنیتی بدست آوردید و سپس تکنیک تان را پیاده کنید. حتما پیش از رنگ آمیزی، چوب را سنباده بکشید تا سطح آن کاملا صاف و یکدست شود. پس از رنگامیزی چوب را به حالت افقی و ترجیحا در جهت راه های آن قرار دهید و حوصله بخرج دهید تا کاملا خشک شود

5- سری به دست دوم فروشی ها بزنید.

اینکه خود، بتوانید مبلمان را رنگ آمیزی نمایید در ظاهر آسان است اما گاهی اجرای آن امکان پذیر نیست. ممکن است در آپارتمان کوچک تان فضای کافی برای اینکار، و یا بخاطر مشغله زیاد، وقت و حوصله نداشته باشید. در هر صورت اگر بودجه شما محدود است و مجبور هستید مبلمان آماده بخرید به شما توصیه می کنیم زیاد سخت گیری بخرج ندهید و وسایل دست دوم بخرید. به سمساری و حراجی های مختلف (بخصوص هنگام تحویل جنس های جدید) سر بزنید و به دوستان و آشنایان بسپارید شما را در جریان فروش مبلمان شان قرار دهند. در خرید وسایل دست دوم، کیفیت اهمیت بیشتری نسبت به مدل دارد؛ بخصوص در سالم بودن اسکلت اصلی مبلمان. زیرا شما می توانید روکش مبل را عوض کنید و یا قاب رنگ پریده آینه را مجددا رنگ یا روکش کنید و یا پارچه آباژور را عوض کنید تا با بقیه وسایلتان هماهنگ شود.

6- از به کار گیری رنگ ها نترسید .

اکنون زمان آن رسیده که با یکی از مهم ترین رموز طراحی داخلی آشنا شوید؛ برخلاف سایر عناصر طراحی داخلی، رنگ ارزان است. لوازمی مثل کوسن که از رنگ هم ارزانتر است. با استفاده از رنگ، ظاهری با کیفیت به فضای خانه خود دهیدپیش از اینکه درگیر انتخاب رنگ شوید، رنگ مورد علاقه تان را در نظر آورید. چند پالت تست رنگ تهیه کنید و از هر رنگ یک مربع کوچک روی هر دیوار بزنید تا بعدا بهتر بتوانید رنگ دلخواهتان را انتخاب کنید و چند روز صبر کنید تا رنگ واقعی خودش را نشان دهد. یک نکته درباره انتخاب رنگ: توصیه می شود برای انتخاب میزان تیرگی/روشنی رنگ اتاق خود از قانون 60-30-10 استفاده کنید. 60% از رنگ غالب دیوار باید رنگی خنثی باشد. و 30% رنگ مکمل. 10% باقیمانده از رنگ تاکیدی(اصلی) استفاده شود.برای اطلاع بیشتر درباره  اصول استفاده درست از رنگ در دکوراسیون می توانید سری به مطالب رنگ در دکوراسیون چیدانه بزنید.

7-    وسایل دکوری را با دستان خود بسازید.

در طراحی داخلی اصطلاح دکور اصولا به مواردی گفته می شود که جز تزئین کارکردی برای فضا ندارند (مثل آثار هنری یا انوع دیوار آویز، قالیچه های تزیینی، ست قهوه خوری و...). این موارد علاوه بر اینکه برای طراحی منسجم نقشی اساسی دارند، از دیگر مواردی هستند که هزینه زیادی از شما نمی گیرند.دکور از مواردی ست که بجای خرید و صرف هزینه زیاد برای تهیه آن، به راحتی می توانید از هنر و خلاقیت خود بهره بگیرید. اگر از جمله افرادی هستید که به عکاسی علاقه مند است و همیشه دوربین در دست دارید، تعدادی از عکس های مورد علاقه تان را انتخاب کنید. یا چند تابلوی نقاشی بکشید. فراموش نکنید از وسایلی استفاده کنید که برای چند منظور می توان از آنها استفاده کرد. مجموعه کتاب هایتان را هنرمندانه در قفسه بچینید. از بطری های خالی شراب بجای گلدان گلهای طبیعی استفاده کنید. اگر سنگ و صدف های دریایی به شما آرامش می دهد تعدادی از آنها را تهیه کنید. سعی کنید سلیقه و شخصیت خود را در اینکار وارد کنید و به خود اعتماد کنید.در بخش خودتان بسازید چیدانه می توانید روش ساخت تعداد زیادی از وسایل زیبای دکوری را یاد بگیرید.

8- طراحی مینیمال را فراموش نکنید.

همانطور که از اسم آن مشخص است، با انتخاب این سبک دکور خانه شما (بخصوص نسبت به سبک های هنری دیگر) هزینه کمتری صرف می کند.. بعلاوه، طراحی مینیمال مد روز است و علاوه بر صرفه جویی در هزینه، همراه با مد پیش خواهید رفتدر طراحی مینیمال رنگ های خنثی نقشی اساسی دارند. منابع نوری بسیار ساده و مختصر است. برای تهیه وسایل تزئینی، بجای تعداد بی شماری از وسایل خرده ریز، از چند تکه وسیله درشت استفاده کنیداینکه بتوانید فضا را تمیز نگه دارید از مواردی است که نشان می دهد در طراحی مینیمال موفق بوده اید. سعی کنید در برای نگهداری وسایل و خرده ریز از محفظه های پنهان استفاده کنید. البته در نظر داشته باشید این سبک مورد پسند همه نیست. اگر مطابق سلیقه تان باشد روشی بسیار مناسب برای کاهش هزینه است، بدون اینکه تلاش برای صرفه جویی در فضای خانه به چشم آیدبرای آشنایی بیشتر با این سبک ویژه می توانید به مجموعه سبک های دکوراسیون چیدانه سری بزنید.

9- همه جا را همزمان تغییر دکور ندهید

یکی از بزرگترین اشتباهات در هنگام طراحی داخلی، (بخصوص زمانیکه قصد کم کردن هزینه دارید) آن است که چند جا را همزمان تغییر دکور دهید. بخصوص افرادی که به تازگی صاحب منزل می شوند تمایل دارند دکور تمام اتاق ها را بطور کامل تغییر دهند. اما این وسواس موجب می شود که در حین کار متوجه شوید پولتان ته کشیده است و پشیمان شوید از اینکه چرا در خرید وسایل خانه عجله کرده ایدتوصیه ما این است که پیش از ایجاد تغییرات عمده در دکور خانه، مدتی در آن مکان زندگی کنید. هنگامی که شروع به استفاده از اتاق می کنید احساس بهتری برای ایجاد تغییرات پیدا خواهید کرد. اگر در بدو ورودتان به خانه اقدام به تعویض کابینت های آشپزخانه کنید احتمالا شش ماه بعد خود را سرزنش خواهید کرد که چرا برای اینکار عجله کردید.باز هم یادآوری می کنیم. بحث بر سر تعیین اولویت هاست. ابتدا از اتاقی شروع کنید که تغییر آن برایتان مهم تر و ارجح تر است. در اینصورت نه تنها از تصمیمات سرسری جلوگیری می شود بلکه فرصتی می یابید که مبلغی بدست آورده و به سراغ پروژه بعدی خود روید.

10- از دانشجو یان طراحی داخلی استفاده کنید.

تمام راهکارهایی که گفته شد لازمه اش داشتن سبک شخصی قوی و سلیقه و آگاهی کامل از خواسته تان است. اما اگر از خواسته ی خود بطور دقیق اطلاعی ندارید و یا نمی دانید از کجا شروع کنید و یا فرصت کافی برای اینکار را ندارید، یک طراح داخلی استخدام کنید و بسیار بصرفه تر است که از یک دانشجوی طراحی داخلی استفاده کنید. اینگونه خواهید توانست هم در پول خود صرفه جویی کنید و هم در زمان مشخصی کار را به انجام رسانید. دانشجویان طراحی معمولا ارزانتر و بسیار علاقه مند به انجام این کار می باشند و می خواهند آن را تجربه کنند.

  • مطمئن شوید پیش از شروع کار در مورد هزینه و انتظارات خود با طراح صحبت کرده اید. فراموش نکنید بسیاری از دانشجویان بدنبال چنین فرصتی هستند.مانند هر کس دیگری که استخدام می کنید پیش از عقد قرارداد مطمئن شوید با طراح های مختلف صحبت و مصاحبه کرده اید.
  • در جستجوی طراحی باشید که با سلیقه شما هماهنگ باشد. اگر ترجیح می دهید بجای خرید تمام وسایل برخی از آنها را تغییر دهید حتما این موارد را با طراح در میان بگذارید. حتما قرارداد خود را بر کاغذ ثبت کنید.
  • تلاش برای به اتمام رساندن پروژه طراحی با بودجه کم آسان نیست. اما با صرف وقت و حوصله امکانپذیر است. در پایان مهم ترین چیز این است که شاد و راحت باشید و در فضای جدید خانه تان احساس خوبی پیدا کنید.

 شما هم می توانید ایده های خلاق خود را درباره طراحی مقرون به صرفه در ایده های شما در چیدانه با دیگران در میان بگذارید.

منبع:گرد آوری شده توسط تحریریه چیدانه

تبلیغات

نویسنده: چیدانه

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که بخواهید تغییر کوچکی در منزل یا محل کار خود ایجاد کنید. یا برای بازسازی یا ساخت ویلا و خانه رویایی خود به دنبال شرکت حرفه ای و قابل اعتماد بگردید. یا ندانید که صندلی اوپن مورد علاقه تان برای گوشه آشپزخانه را کجا می توانید پیدا کنید! چیدانه محلی برای دیدن عکس پروژه های دکوراسیون و معماری شرکت های مختلف ایرانی، مشاهده محصولات متنوع موجود در بازار و ارتباط با سازندگان وفروشندگان آن ها است. جایی برای پیدا کردن طراحی های مورد علاقه تان و انتخاب مناسب ترین افراد برای پروژه شما

نشان کردن
  • 16957 بازدید

  • |
  • 0 نظر

  • |
  • 21 آبان 1393

کسب و کار و شرکت های پیشنهادی
مبلمان روشنی مبلمان روشنی
کمتر از 2 نمونه کار

تلفن: ۰۲۱۷۶۲۶۲۷۷۷
دکوشار دکوشار
3 نمونه کار

تلفن: ۰۲۱۲۳۵۴۷
دفونا دكور دفونا دكور
6 نمونه کار

تلفن: 02188140229
نظرات
نظری ثبت نشده است
ثبت نظر
استفاده از این خدمات کاملا رایگان است ثبت سفارش
از شنبه تا چهارشنبه ساعت ۹ تا ۱۷ پاسخگوی شما هستیم.
021-23051173