visibility 72110 today 1400/5/4

سبک های معماری داخلی، 9 سبک از بهترین ها

شناخت سبک های معماری داخلی، یکی از مهم ترین و اصولی ترین کارها در انتخاب نوع دیزاین منزل است. اینکه شما بدانید هر سبکی دقیقا چه ویژگی هایی دارد و با چه قوانینی طراحی می شود می‌تواند در طراحی درست و قانونمندی از معماری داخلی خانه برایتان موثر باشد. به همین دلیل نیز در این مطلب از وب سایت چیدانه با شما هستیم تا به موضوع انواع سبک های معماری داخلی بپردازیم و شما را با این سبک ها آشنا کنیم. پس با ما همراه باشید. 

blog post

خانه ی فرناز و مهدی

blog post

منزل آقای عباسی و خانم خداشناس

سبک های معماری داخلی مدرن

blog post

عکاسی خانه ی خانم حاجیان در تهران

blog post

عکاسی خانه ی تارخ و ساغر در یوسف آباد

سبک معماری داخلی مدرن

یکی از مهم ترین سبک های معماری داخلی، سبک مدرن است. پیش از این در مطلبی با عنوان «سبک مدرن و نشانه های آن در طراحی منزل» در رابطه با این سبک گفته ایم که  تأکید این سبک بر فرم های شسته رفته، الگوهای معاصر، مصالح طبیعی و یک جریان یکپارچه بین فضاهای داخلی و خارجی، ترکیبی از آسایش واقعی و شیک بودن به ارمغان می آورد. ظاهر این سبک بین طبیعت و تصنع یعنی آنچه به صورت طبیعی در دنیا وجود دارد و آنچه ساخته ی دست بشر است پل می زند. برای آشنایی کامل با سبک مدرن، این مطلب را تا انتها مطالعه کنید. 

blog post

منزل مجلل خانم ایمانی

blog post

تلفیق سنت و مدرنیته

blog post

عکاسی خانه ی خیابان گرگان

سبک های معماری داخلی: سبک کلاسیک

سبک کلاسیک، در واقع یکی از پرطرفدارترین سبک های معماری داخلی منازل ایرانی است که خیلی از ما به خوبی با آن آشنا هستیم. پیش از این در مطلبی با عنوان «رموز سبک کلاسیک، قدیمی اما پرطرفدار!» در رابطه با این سبک گفته ایم که سبک کلاسیک (سنتی غربی)، از مبلمان آنتیک گرفته تا پارچه‌های گل‌دار چاپی، گاهی به‌عنوان یک سبک قدیمی و منسوخ شناخته می شود. اما چنین چیزی درست نیست. اگرچه ظاهر این سبک الهام‌گرفته از گذشته است، اما واقعا هدفش راحتی در خانه است. همه عناصر حسی آشنا دارند و به شیوه‌ای درست در جای خود قرار گرفته‌اند. 

در یک طراحی سنتی همه چیز از مبلمان گرفته تا محل قرارگیری مبل‌ها در تعادل است. مبلمان تمایل دارد تا در یک چیدمان رسمی قرار گیرد تا دیگران در آن به گفتگو دعوت شوند و در امتداد محور اتاق قرار گیرد. البته دلیلی ندارد که در این سبک همه‌چیز در هماهنگی باشند، اما این سبک مناسب کسانی نیست که به ناهماهنگی و شیوه‌های تلفیقی علاقه دارند.

 اگرچه نباید خیلی از تقارن دور شوید، اما راه‌های زیرکانه‌ای وجود دارند که فضای خانه را از داشتن جلوه‌ای ایستا دور می‌کنند. یک آینه مرتفع در مقابل دیوار قرار دهید، آثار هنری را به صورت گروهی بر روی دیوار نصب کنید تا حس حرکت ایجاد شود، و یا یک میز در کنار صندلی دسته‌دار قرار دهید. در این اتاق شکل نامنظم فرش اتاق را از حالت خشکی در آورده و به آن انرژی بخشیده است.

سبک مدیترانه

blog post

طراحی و اجرای پروژه فشم

سبک مدیترانه ای برای معماری داخلی منزل

سبک مدیترانه را نیز می توان به عنوان یکی از ساده ترین و در عین حال متفاوت ترین سبک های معماری داخلی دانست. بر اساس مطلب «سبک مدیترانه ای با رنگ و بافت های هیجان انگیز» این سبک شادترین و جسورانه ترین سبک برای طراحی داخلی منزل است. در این سبک تلفیق رنگ ها و بافت ها حرف اول را می زند. چیزی که در این سبک معماری داخلی بیشتر به چشم می خورد استفاده از رنگ های خالص است.

اگر قرار است از رنگ زرد استفاد شود، این رنگ دقیقا خورشید را مهمان فضاهای داخلی خانه شما می کند. آبی ها نیز به همین شکل، رنگ های آبی که در این سبک استفاده می شوند شما دقیقا یاد دریا می اندازد. طراحی فضاهای بیرونی که به این سبک دیزاین شده اند، شما را به عمق آرامش می رسانند.

blog post

عکاسی خانه ی پر از حس خانم اولیا شیرازی

سبک ساحلی در معماری داخلی

سبک ساحلی را نیز می توان به عنوان یکی از بهترین سبک های معماری داخلی در مناطق گرمسیری معرفی کرد. بر اساس مطلب «سبک ساحلی خنک برای تابستان گرم» اگر بخواهیم خیلی دقیق باشیم می‌توانیم بگوییم که سبک ساحلی بسته به مکان خانه، سبکی بسیار شخصی است، سبکی که احتمالا وقتی به «خانه‌های کنار ساحل» فکر می‌کنیم به ذهن‌مان می‌رسد. روشن و خنک، با پالت رنگی الهام‌گرفته از شن و حلزون‌ها، و نیز دریا و آسمان، که در همه جای آن نشانی از تابستان حضور دارد.  

سبک ساحلی بیش‌تر از این‌که بخواهد همه جزئیات را از ساحل الهام بگیرد، به‌دنبال خلق یک حال‌وهوای ساحلی است. یک فضای ساحلی، راحتی، آسودگی، و احساسی از ساحل را برمی‌انگیزد. شما حتی اگر کیلومترها از ساحل دور باشید هم می‌توانید از چنین سبکی در فضای خانه‌یتان استفاده کنید.

سبک های معماری داخلی، سبک بالیوودی

سبک های معماری داخلی: سبک بالیوودی

سبک بالیوودی برای عاشقان بالیوود و سینمای هند انتخاب فوق العاده ای است! پیش از این در مطلب «سبک بالیوود در طراحی داخلی، شاد و رقصان مثل هندی ها» در رابطه با این سبک گفته ایم که با شنیدن نام بالیوود ناخودآگاه فیلم های هندی پر رزق و برق، رنگی و بسیار شاد در ذهنمان تداعی می شود. سبک بالیوود در طراحی داخلی نیز دقیقا القا کننده همین حس ها در فضای خانه است.

از آن جایی که فرهنگ هندی به فرهنگ ایرانی نزدیک است استفاده از عناصر، وسایل و به طور کلی اصول طراحی هندی می تواند با ذوق و سلیقه ایرانی هم خوانی داشته باشد. در این جا به شما می گوییم اگر فردی هستید با روحیات شاد و پر انرژی و دوست دارید طراحی داخلی منزلتان نیز همین انرژی و نشاط را به اعضای خانواده انتقال دهد آشنایی با این سبک و رنگ های آن را به شما توصیه می کنیم.

blog post

دکوراسیون خانه من

سبک های معماری داخلی: سبک روستیک

سبک روستیک مدت هاست که با اقبال بسیار خوبی رو به رو شده و افراد بسیاری برای طراحی داخلی خانه خود از آن استفاده می کنند. در مطلب «سبک روستیک را به معماری داخلی منزل خود بیاورید!» گفته شده که سبک روستیک شاهدی بر این مدعا است که همه چیز دوباره تکرار می شود. نیاکان ما شاید هرگز تصور نمی کردند آنچه را که آنها برای ساخت و ساز خانه و محل زندگی شان و رفع نیاز هایشان استفاده می کنند، روزی تبدیل به مد روز و یکی از سبک های معماری داخلی شود.

سبک روستیک با ریشه های بی تکلفش، اشکال و بافت های ارگانیکش و گرما و صمیمیت طبیعی اش به همان اندازه که در خارج از شهرهای بزرگ پرطرفدار است، در داخل آن ها نیز نفوذ کرده و جایگاه ویژه ای دارد. فضاهای داخلی روستیک حسی از ارتباط با گذشته دارند که به سختی می توان در برابر آن تاب آورد. آنها فضاهایی صادقانه و بی تکلف، طبیعی و یادآور گذشته ی ساده ی ما هستند. در جهانی که همه چیز مجازی است، سبک روستیک آشکارا و شجاعانه واقعی است.

بر اساس این مطلب، ویژگی های کلی سبک روستیک را می توان در این عناوین خلاصه کرد:

 • تیرهایی با برش های ناهموار
 • اشکال و فرم های ارگانیک
 • مصالح هواخورده و قدیمی
 • رنگ های گرم خاکی
 • اشیای تغییر کاربری داده شده
 • پارچه های بافتنی
 • عناصر الهام گرفته از طویله
 • ارتباط با فضاهای بیرونی

blog post

منزل خانم لشگری

سبک های معماری داخلی: سبک صنعتی

سبک صنعتی خانه با وجود تنوع و جذابیت بالایی که برای خانه شما ایجاد می کند، هزینه بسیار هم و مقرون به صرفه ای را نیز به دنبال خواهد داشت. در توضیح کامل این سبک معماری داخلی می تواتیم به مطلب «سبک صنعتی، سبکی ارزان اما بسیار شیک!» اشاره کنیم. بر اساس این مطلب شاید بتوان ریشه شکل گیری سبک صنعتی را رونق طراحی صنعتی در سال های اخیر دانست، چیزی که در پی تلاش برای تبدیل کارخانه ها، انبارهای قدیمی و همین طور ساختمان های متروک به فضاس مفید شهری شکل پیدا کرد.

سبک صنعتی دارای حالتی کاری است که موجب درگیر شدن و تحت تاثیر قرار گرفتن احساسات شما می شود و از آنجایی هم که از مصالح ساده ‌ای در آن استفاده می گردد، می ‌تواند تا جای ممکن کم‌ هزینه اجرا شود. این سبک با کاهش دادن همه چیز تا اصل و اساس خود، هماهنگی زیبای کاربری و فرم خالص را به نمایش می ‌گذارد. سبک صنعتی، از جمله سبک های معماری داخلی است که حالتی بی ‌تظاهر و ساده دارد و به همین دلیل هم انتخاب شیک و منحصر به فردی به حساب خواهد آمد.

از ویژگی های این سبک می توان به این موارد اشاره کرد:

 • استفاده از وسایل کاربردی
 • انتخاب رنگ های مناسب مثل خاکستری، قهوه ای و...
 • استفاده از فضای باز
 • استفاده از متریال فلز
 • وسایل تزئینی مناسب
 • معماری قابل مشاهده

blog post

عکاسی خانه ی زوج هنرمند در فرمانیه

سبک های معماری داخلی: سبک تلفیقی

سبک تلفیقی، سال هاست که با اقبال خیلی خوبی رو به رو شده و در بسیاری از خانه های ایرانی جا گرفته است. در مطلب «سبک تلفیقی، معماری بی قانون!» گفته شده است که سبک تلفیقی به دلیل ماهیتش تعریف روشن و مشخصی ندارد. اما شاید بتوان گفت که ترکیب ماهرانه انواع سبک های معماری داخلی با یکدیگر، جامع ترین تعریف سبک تلفیقی است. این سبک مانند سبک‌ مدرن، روستیک و یا کلاسیک به سرعت قابل تشخیص نیست.ولی در عوض آن فضای داخلی کاملا منحصر به فردی را ایجاد می کند که تماما متعلق به شخص مالک است و کس دیگری نمی توان ادعایی بر آن داشته باشد، چرا که تماما با سلیقه خود مالک به وجود آمده است.

حس راحتی و آرامشی که در فضاهایی به سبک تلفیقی وجود دارد به این دلیل است که مبلمان ها و همه عناصر موجود در فضاهای داخلی آن بدون هیچ گونه قضاوتی و صرفا به دلیل همنشینی های زیبا و دل نشینی که با یکدیگر دارند، در کنار هم قرارداده شده اند، ممکن است هر کدامشان متعلق به یک سبک معماری خاص باشند، مثلا پرده ها به سبک کلاسیک، مبلمان روستیک و حتی فرش های مدرن باشد.

سبک های معماری داخلی، آرت دکو

سبک های معماری داخلی: سبک آرت دکو

سبک آرت دکو یکی از متفاوت ترین سبک های معماری داخلی برای آن دسته از افرادی است که به دنبال خانه هایی جذاب و منحصر به فرد هستند. در مطلب «دیزاینی براق و خیره کننده به سبک آرت دکو» گفته ایم که  اگر از کسانی هستید که دوست دارید جواهرات تان پر زرق و برق و برجسته جلوه کند، عاشق گذراندن تعطیلات در هتل های لوکس و باشکوه هستید، تمایل دارید در مهمانی ها بدرخشید و رنگ زرد فرنگی (کروم رنگ) را می پسندید، مطمئنم سبک آرت دکو بهترین انتخاب برای طراحی معماری داخلی منزل تان خواهد بود. بر اساس این مطلب می توان برخی از مهم ترین ویژگی های این سبک را در چنین عناوینی خلاصه کرد:

 • نورپردازی خاطره انگیز
 • هندسه قوی
 • سطوح براق
 • پارچه های پرپپشت
 • طراحی داخلی سیاه و سفید
 • مبلمان لاک خورده
 • مبلمان آینه کاری شده
 • تقارن در طراحی و دیزاین

در پایان:

در این مطلب از چیدانه درباره انواع سبک های معماری داخلی و ویژگی های آن ها پرداختیم. سبک هایی مثل سبک معماری مدرن، سبک کلاسیک، آرت دکو، بالیوودی، ساحلی، مدیترانه ای، روستیک و سبک تلفیقی. شما کدایم یک از سبک های معماری داخلی را برای خانه یا محل کارتان مناسب تر می دانید؟ تصاویر خود از دکوراسیون داخلی منزل یا محل کارتان را با چیدانه به اشتراک بگذارید.

می توانید این مطالب را نیز مطالعه کنید:

 

مژگان احمدی
نویسنده: مژگان احمدی

عضو تحریریه چیدانه| یه مهندس نرم افزار که به دیجیتال مارکتینگ و سئو سایت بسیار علاقه منده. تا حالا در زمینه های برنامه نویسی، طراحی سایت و سئو، تولید محتوا و رپورتاژ آگهی فعال بودم. به جز این کار مدلسازی معماری و رندر هم انجام میدم. در حال حاضر افتخار همکاری با تحریریه چیدانه رو دارم و کارم تولید محتوای سئو شده و نوشتن رپورتاژ آگهیه.

more_horiz
مطالب پیشنهادی
5 سبک دکوراسیون داخلی که طرفدار سادگی اند

5 سبک دکوراسیون داخلی که طرفدار سادگی اند

1395/12/11 ادامه مطلب
سبک های معماری داخلی، 9 سبک از بهترین ها

سبک های معماری داخلی، 9 سبک از بهترین ها

5 سبک اروپایی در دکوراسیون داخلی

5 سبک اروپایی در دکوراسیون داخلی

کسب و کارها پیشنهادی
تولید کننده انواع ورق های کابینت ANG certificate
تولید کننده انواع ورق های کابینت ANG

تولید کننده انواع ورق های کابینت ANG

مبلمان چوبی هنر خم چوب certificate
مبلمان چوبی هنر خم چوب

مبلمان چوبی هنر خم چوب

شرکت توکا certificate
شرکت توکا

شرکت توکا

نظرات (1)

برای ثبت نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.

23 شهریور 1400

فوقالعاده عالی و اموزنده من که لذت بردم و کلی استفاده کردم.تاب ریلکسی ویلاسازه هم تو دکوراسیون خونه بی تاثیر نیست در واقعا یه تیر و دو نشان زدنه

ارسال پاسخ reply

برای ثبت نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.

از شنبه تا چهارشنبه ساعت 9 تا 17 پاسخگوی شما هستیم 021-23051173 support_agent