کتابخانه‌ای داخل زمین، جایی برای کشاورزان کتابخوان!

کتابخانه‌ای داخل زمین، جایی برای کشاورزان کتابخوان!

به قلم: سمانه زارعی

در این مطلب از چیدانه پروژه‌ای از archdaily را آورده‌ایم که در آن به توصیف کتابخانه‌ای طراحی شده داخل زمین می‌پردازد. پروژه‌ای که با احترام به طبیعت طراحی شده است.

دستگیره کابینت

 

درباره پروژه کتابخانه‌ای در زمین

معمار و طراح پروژه، آن را اینگونه توصیف می‌کند: کتابخانه در زمین برای افرادی طراحی شده است که “در روزهای آفتابی مزارع را شخم می‌زنند و در روزهای بارانی کتاب می‌خوانند". این سایت در گوشه‌ای از KURKKU FIELDS واقع شده است که توسط یک شرکت تولید کشاورزی اداره می‌شود. هیروشی ناکامورا معمار این پروژه است. کتابخانه در فضایی به مساحت 113 مترمربع ساخته شده است. این کتابخانه در سال 2022 طراحی و اجرا شده است.

مطلب پیشنهادی: 9 طراحی خاص کتابخانه که شما را سر ذوق می‌آورد.

 

ایده طراحی کتابخانه‌ای در زمین

هدف از این پروژه این بود که دره سرسبزی را که به برکه‌ای منتهی می‌شد که کشاورزان آن را حوض مادر می‌نامیدند بازسازی شود و معتقد بودند که معماری نباید لایه خاک کشت شده را اشغال کند بلکه باید فروتنانه زیر بستر گیاهان و میکروارگانیسم ها در خاک قرار بگیرد. زمین به عنوان سرچشمه همه حیات و نماد مادری در نظر گرفته شده است.

طراح برای طراحی این پروژه در ابتدا شکافی را در زمین در نظر می‌گیرد تا یک مکان آرام و مناسب برای استراحت کشاورزان ایجاد کند. شکاف وقتی از بالا نگاه می‌شود شبیه قطره آب است. همانطور که به سمت کتابخانه می روید و از زمین شخم زده می گذرید، راهرویی از قفسه‌های کتاب ظاهر می‌شود. عناصر معماری مانند تیرها و ستون ها حذف شده اند، در حالی که دال های بتنی خالی از دیوارهای حائل بیرونی و دیوارهای بال بیرون می آیند. کف، دیوارها و سقف همگی دارای پوششی خاکی هستند و به نرمی به هم متصل می‌شوند و چمن کاری که تا لبه عمودی دال بتنی کاشته شده است به شکلی سرسبز آویزان شده و به فضا حس رطوبت می‌دهد. این جزئیات اجازه می‌دهد تا تعادل آبیاری و حفظ آب با توجه به فصل تنظیم شود.

مطلب پیشنهادی: کتابخانه آجری پیچ خورده، ترکیبی از سنت و مدرنیته

 

فضاهای داخلی در کتابخانه

ارتفاع سقف در داخل با شیب زمین تعیین می‌شود، بنابراین مناطقی با سقف کم ارتفاع و اتاق‌های مخفی کوچک وجود دارد که فقط کودکان می‌توانند وارد آنها شوند. در عمیق‌ترین قسمت، سالنی برای داستان سرایی وجود دارد. در فضای رحم مانندی که زمین چمن‌کاری‌شده را بالا می‌برد، تاشوهای قفسه‌های کتاب صندلی‌های پلکانی را احاطه کرده‌اند و کتاب‌هایی از مجموعه‌های کارگران مزرعه و کتاب‌هایی برای کودکان ردیف می‌شوند. قاب‌های عمودی قفسه‌های کتاب به ضخامت 40 میلی‌متر برای حمایت از فضا در بالای سر قرار دارند.

 

کلام پایانی:

در این مطلب تصاویری از کتابخانه‌ای داخل زمین را دیدیم. کتابخانه‌ای که برای کشاورزان طراحی شده است. کتابخانه داخل زمین، کتابخانه ای است که به زمین فکر می‌کند. برای دیدن پروژه‌های بیشتر به قسمت پروژه‌های برجسته سر بزنید.

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه