خانه‌ صدفی شکل کوچک در دل جنگل‌های ژاپن

خانه‌ صدفی شکل کوچک در دل جنگل‌های ژاپن

به قلم: نرگس مهردادیان

خانه‌ای کوچک به به شکل صدف در دل جنگلهای ژاپن

در استان ناگانوی ژاپن در میان درختان جنگلی خانه‌ای کوچک به به شکل صدف توسط استودیوی معماری تونومیرای “Tonomirai" طراحی و ساخته شده است. خانه صدف، بنا به درخواست مشتری، درصد کمی از زمین مورد تملک را در بر گرفته و تنها 38 مترمربع مساحت دارد.

دستگیره کابینت

برای آشنایی با معماری و طراحی فضاهای داخلی خانه صدفی شکل و تاثیرات زیست محیطی ساخت این خانه زیبا در دل جنگل‌های ژاپن با ادامه این مطلب از چیدانه همراه باشید.

معماری خانه‌ای به شکل صدف

ورودی خانه صدفی شکل

معماری خانه‌ای کوچک به شکل صدف

طراحی پروژه خانه صدفی شکل ترکیبی از مصالح سنتی و تکنیک‌های ساختمانی و استراتژی‌های زیست‌محیطی معاصر است. مشتری خانه‌ای غیرعادی و متفاوت می‌خواست، معمار از فرم‌های طبیعی الهام گرفت تا یک ساختمان کوچک به شکل ارگانیک بسازد که کاملا در جنگل‌های اطراف ترکیب شود. این خانه با شکل صدف ‌مانندش، دهانه‌ای به سمت جنوب شرقی دارد و انحنای زیبایی، سمت شمال و غرب آن را شکل داده است. دهانه بزرگ صدف، به نور خورشید اجازه می‌دهد، فضای داخلی را روشن کند. همچنین، فضای سکونت را به فضای خارجی سرسبز و زیبا وصل می‌کند.

خانه صدف، خانه‌ای با کمترین تاثیر زیست محیطی

خانه صدفی شکل

خانه صدف، خانه‌ای با کمترین تاثیر زیست محیطی

برای دستیابی به کمترین تاثیرات مخرب زیست‌محیطی، خانه با استفاده از الوارهای چوب محلی و خاک ساخته شد. بدون استفاده از هیچگونه مواد پتروشیمی، دیوارهای خاکی، با انحنایی ملایم در کل خانه امتداد می‌یابند و کاربران را در فضایی طبیعی و گرم احاطه می‌کنند. در جنوب شرقی، ساختمان با عرشه‌ای چوبی که تا حدی بیرون زده در جنگل ادغام می‌شود. خانه صدفی با استفاده از عایق‌های پشمی و انواع استراتژی‌های دیگر طراحی، در ارزیابی زیست‌محیطی، از نظر بهره‌وری انرژی، 5 ستاره دریافت کرده که بالاترین امتیاز به حساب می‌آید.

طراحی فضای داخلی خانه صدفی شکل

طراحی داخلی خانه صدفی شکل

طراحی فضای داخلی خانه صدفی شکل کوچک

فضای داخلی خانه صدفی تنها از چوب و خاک ساخته شده تا احساس گرما، دنج بودن و ارتباط با طبیعت را به ساکنان خانه منتقل کند. همچنین این فضا با سطوح منحنی پوشیده شده که مانند جنگل بیرونی چشم‌نواز هستند. در زیر سقف گنبدی ‌شکل، یک نیم‌طبقه اضافه شده که علاوه بر افزایش مساحت مورد استفاده، یک اتاق خواب دنج و خوش‌منظره ایجاد کرده است. دسترسی به این نیم‌طبقه از طریق پله‌های منحنی و زیبا امکان‌پذیر است.

طراحی خانه صدفی شکل

نیم طبقه خانه صدفی شکل

و در آخر

در این مطلب با معماری، طراحی زیست‌محیطی و فضاهای داخلی خانه صدفی شکل کوچک در دل جنگل‌های ژاپن آشنا شدید. برای آشنایی با معماری شگفت‌انگیز دیگر خانه‌های دنیا مطلب طراحی خانه خورشیدی؛ شگفت‌انگیزترین خانه زیست محیطی را از دست ندهید.

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه