داستان طراحی خانه خورشیدی؛ شگفت‌انگیزترین خانه زیست محیطی

داستان طراحی خانه خورشیدی؛ شگفت‌انگیزترین خانه زیست محیطی

به قلم: نرگس مهردادیان

داستان طراحی خانه خورشیدی

خانه خورشیدی“Heliodome" یک خانه شگفت‌انگیز زيست محيطي است كه در زاویه‌ای بسیار مناسب نسبت به خورشيد قرار گرفته است. این خانه به صورت سه‌بعدي و طوری طراحي شده كه در تابستان و اوج تابش نور خورشيد، از بيشترين میزان سايه بهره می‌برد تا خنک باشد. و در زمستان به سمت تابش نور خورشيد قرار دارد تا حداكثر گرما را دريافت كند.

سرویس خواب بالسا

برای آشنایی بیشتر با معمار و طراح، داستان طراحی و معماری و تکنولوژی‌های به‌کار رفته در خانه خورشیدی با ادامه این مطلب از چیدانه همراه باشید.

خانه خورشیدی کجاست؟

این خانه زیست محیطی کجاست؟

خانه خورشیدی در شرق فرانسه، Cosswiller، حومه شهر آلزاسیا در نزدیکی شهر استراسبورگ در سال 2011 ساخته شد.

طراح و معمار خانه خورشیدی

طراح و معمار خانه خورشیدی

طراح خانه خورشیدی، اريك واسر “Éric Wasser"، طراح فرانسوی درواقع مفهوم معماري خورشيدي را پدیدآورد. او که معتقد به بازانديشي در طبيعت با به‌كارگيري صنعت و تكنيك‌هاي مدرن است، در سن 25 سالگي جايزه بهترين صنعت‌گر فرانسه را دريافت كرده بود.

داستان طراحی خانه خورشیدی

داستان طراحی خانه خورشیدی

خانه خورشیدی پس از ده سال تحقيق در مورد روند تابشي خورشيد در تمام طول سال و الهام از اصول ساعت‌هاي آفتابي، طراحی شد. پس از ساخت مدل‌هاي مختلف، در نهايت طرح مورد نظر در مارس سال 2005، تصويب و مجوزهاي ساخت صادر شد و از سپتامبر سال 2008 ساخت و ساز آن شروع شد.

آشتي صنعت با طبيعت در طراحی خانه خورشیدی

آشتي صنعت با طبيعت در طراحی خانه خورشیدی

خانه خورشیدی که براساس جهت و شدت تابش خورشید، طراحي و ساخته شده، پاسخي به محدوديت منابع انرژي به خصوص انرژي‌ گاز است. ساختار خانه، چرخشي نيست بلكه محاسبات دقيق جهت و شدت تابش خورشيد در ساعات مختلف روز و فصول مختلف سال براي طراحي و استقرار ابعاد مختلف خانه در نظر گرفته شده. و در واقع سير چرخشي خورشيد در طول روز و سال مبناي ساخت اين خانه بوده. به اين نوع طراحي و معماري آشتي صنعت با طبيعت مي‌گويند.

معماری زیست‌محیطی خانه خورشیدی

معماری زیست‌محیطی خانه خورشیدی

اين خانه زيست محيطي زيبا در سه طبقه با پنجره‌هاي بزرگ از چوب، بتن و شيشه و هماهنگ با عرض جغرافيايي ساخته شده است. ساختار خاص این خانه باعث 80 تا 90 درصد صرفه‌جويي در مصرف انرژي نسبت‌به خانه‌هاي معمولي شده است. همچنین براي عايق‌بندي از پشم چوب و چوب پنبه استفاده شده است. با توجه به ساختار بسيار انعطاف‌پذير خانه، مي‌توان مساحت داخلي اتاق‌ها و تعداد فضاها را به دلخواه تغيير داد.

سقف شيب‌دار قسمت شمالي خانه خورشیدی

سقف شيب‌دار قسمت شمالي خانه بيشترين نقش را در جذب و نگهداري انرژي خورشيد را به خصوص در زمستان برعهده دارد. در زمستان تابش خورشيد از جنوب شرق به جنوب غرب بوده و طراحي ساختمان طوری است که در این فصل بيشترين نور و گرما را دریافت مي‌كند. در تابستان که جهت تابش از شمال شرق به جنوب شرق است، طراحي ساختمان باعث شده در اين فصل كمترين بهره را از انرژي خورشيد ببرد و عدم تابش خورشيد به قسمت‌هاي زيادي از خانه باعث خنك ماندن فضاي داخلی مي‌شود.

تکنولوژی‌های به‌کار رفته در خانه خورشیدی

تکنولوژی‌های به‌کار رفته در خانه زیست محیطی

  • پانل‌هاي حرارتي به عنوان منبع تامین آب‌گرم مورد استفاده قرار گرفته.
  • انرژي مازاد خورشيد براي تامين انرژي مورد نياز دستگاه‌هاي تهويه مطبوع به‌كار گرفته شده.
  • يك سيستم پيشرفته بازيابي آب باران نيز در خانه تعبيه شده.
  • خانه مجهز به سنسورهايي است كه براساس اطلاعات دريافتي از آن‌ها تامین انرژي انجام مي‌شود.

خانه خورشیدی

و در آخر

خانه خورشیدی برنده جايزه اول مسابقه چالش ملي Lepine فرانسه، جايزه نوآوري و جايزه مهندسي خورشيدي سوئيس شد. برای آشنایی با معماری خانه‌های خاص و شگفت‌انگیز دنیا مطلب معماری خلاقانه خانه زیرزمینی مالاتور را از دست ندهید.

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه