خانه زیرزمینی مالاتور با معماری خلاقانه از چشم نوازترین خانه‌های ولز

خانه زیرزمینی مالاتور با معماری خلاقانه از چشم نوازترین خانه‌های ولز

به قلم: نرگس مهردادیان

معماری خلاقانه خانه زیرزمینی مالاتور

خانه‌های زیرزمینی، به‌خصوص آن‌هایی که در شیب تپه‌ها و غارمانند ساخته می‌شوند، از قدیمی‌ترین اشکال ساختمان‌ها محسوب می‌شوند. جالب است بدانید امروز هم این ساختمان‌ها از نظر استفاده از انرژی، ساختمان‌هایی کارآمد به شمار می‌آیند.

سرویس خواب بالسا

خانه زیرزمینی مالاتور با معماری خلاقانه و هیجان‌انگیز نشان می‌دهد زندگی زیر زمین به همان اندازه که دوستدار محیط زیست است، می‌تواند زیبا و جذاب هم باشد.

برای آشنایی با معمار، معماری و طراحی داخلی همسو با طبیعت خانه زیرزمینی مالاتور ولز با ادامه این مطلب از چیدانه همراه باشید.

خانه زیرزمینی مالاتور کجا و توسط چه کسی ساخته شد؟

خانه زیرزمینی مالاتور “Malator"  یکی از چشم نوازترین خانه‌های ولز است. این بنا در سال ۱۹۹۸ توسط شرکت معماریFuture Systems  برای باب مارشال اندروز، عضو سابق پارلمان ولز و همسرش در لندن طراحی و ساخته شد.

خانه زیرزمینی مالاتور کجا و توسط چه کسی ساخته شد؟

حفظ چشم‌انداز طبیعی با معماری خلاقانه در خانه مالاتور

منطقه محل ساخت خانه یک پارک ملی است که طبق قوانین، هر گونه ساخت و ساز قابل مشاهده، تخریب منظره یا اختلال در حیات وحش را ممنوع کرده است. خانه مالاتور نشان می‌دهد که چگونه می‌توان با معماری خلاقانه چشم‌انداز و منظر طبیعی را حفظ کرد.

خانه مالاتور که در بین محلی‌ها به عنوان خانه تله‌تابی شناخته می‌شود، کاملا زیر زمین ساخته شده و تنها نمای شیشه‌ای جلوی خانه وجود آن را نشان می‌دهد. تنها چیزی که از این خانه از روی تپه قابل مشاهده است یک دودکش فلزی است!

منظره خیره کننده خانه مالاتور به خلیج سنت بریدز

منظره خیره کننده خانه مالاتور به خلیج سنت بریدز

مالاتور مشرف به خلیج سنت بریدز است و با وجود اینکه بیشتر خانه در زیر زمین قرار دارد اما منظره‌ای خیره کننده رو به دریا دارد. مناظر اطراف دست نحورده و بدون هیچ خط مرزی قابل مشاهده هستند.

معماری خلاقانه خانه زیرزمینی مالاتور در ولز

معماری خلاقانه خانه زیرزمینی مالاتور در ولز

هدف طراحان به حداقل رساندن تأثیر بصری ساختمان بوده، طوری که به عنوان بخشی از چشم انداز طبیعی دیده شود. فرم نرم و ارگانیک ساختمان در چمن ناهموار و منظره گلس ناپدید می‌شود. سقف و کناره‌های خانه با پوشش گیاهی محلی پوشیده شده. نمای خانه تنها چمن‌ها و دیوارهای شیشه‌ای شفاف هستند که با تزیینات فولادی ضد زنگ باریک قاب شده‌اند.

طراحی داخلی ارگانیک خانه زیرزمینی مالاتور

طراحی داخلی ارگانیک خانه مالاتور

فضای داخلی خانه به شکل منحنی و با طراحی پلان باز، فضای اصلی نشیمن حول یک شومینه چوبی متمرکز و چیدمان شده. دو فرم پیش ساخته با رنگ‌های روشن، بدون تماس با سقف، سرویس‌های حمام و آشپزخانه را در خود جای می‌دهند تا فضا دست نخورده باقی بماند. دیوار بلوک و تیر حلقه‌ای فولادی از سقف حمایت می‌کنند و نیاز به ستون‌های داخلی را از بین می‌برند. تخته چندلای منحنی نرمی فضاهای داخلی را ایجاد می‌کند تا فرم ارگانیک سازه حفظ شود. دکوراسیون داخلی پر از رنگ‌های روشن و منحصر به فرد است.

خانه زیرزمینی مالاتور

و در آخر

خانه زیرزمینی مالاتور با استقبال مثبت منتقدان به عنوان یکی از نوآورانه‌ترین خانه‌های قرن بیستم معرفی شده است. شاید بهترین راه برای زندگی روی زمین، زندگی در درون آن باشد!

برای آشنایی با دیگر خانه‌های زیرزمینی مطلب پناهگاه زیرزمینی و آخرالزمانی زاکربرگ  را از دست ندهید.

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه