visibility 3369 today 1396/4/13

اتاق نشیمن، با این 7 ترفند توجه مهمان ها را جلب کنید!

نشیمن: نقطه عطف، کانونی و یا Focal Point ویژگی برجسته در دکوراسیون یک فضا است. اگر بخواهیم بیشتر توضیح دهیم، درواقع نقطه کانونی همانجایی است که وقتی وارد فضایی می شود، به طور طبیعی چشمتان به آن سمت حرکت کرده و در اولین نگاه متوجه آن می شود. نقطه کانونی می تواند شامل هرچیزی بشود: یک پنجره، شومینه، میز جلومبلی و یا حتی کاری هنری و دست ساز. نقطه عطف به شما کمک می کند که بتوانید احساس درونیتان از دکوراسیون منزل خود را برای مهمانان القا کرده و به آنان خوش آمد بگویید.

همانطور که اشاره شد، نقطه عطف چیزی است که در بدو ورود، چشمان شما را متوجه خودش خواهد کرد، اما باید به این نکته نیز توجه کنید که این نقطه، لزوما نباید در مرکزیت دکوراسیون منزل شما باشد؛ مثل چیزی که در این تصویر مشاهده می کنید. در این مطلب با ما همراه باشید تا با هم نقطه کانونی دکوراسیون نشیمن های مختلف را بررسی کنیم و از آنها ایده بگیریم.

مطلب مرتبط: دکوراسیون آشپزخانه را قلب خانه کنید!

آثار هنری به عنوان نقطه عطف

1- استفاده از یک اثر هنری در دکوراسیون منزل

استفاده از یک اثر هنری، راه بسیار خوبی برای القای حس و حال شما به دکوراسیون خانه و طبعا به افرادی است که وارد منزل شما می شوند؛ بنابراین پیشنهاد ما این است که از استفاده آثار هنری به عنوان نقطه عطف در اتاق نشیمن خود غافل نشوید.

 •  سعی کنید گزینه ای را انتخاب کنید که با دکوراسیون منزل شما هماهنگی و ارتباط خوبی داشته باشد؛ تناسب را فراموش نکنید!
 •  می توانید به دنبال یک اثر هنری بزرگ و یا مجموعه ای از آثار هنری مشابه یکدیگر نیز باشید تا به عنوان نقطه عطف دکوراسیون بر روی دیوار نشیمن خود بیاویزید و از زیبایی آنها لذت ببرید.
 •  سعی کنید رنگی را برگزینید که برجستگی و جلوه بیشتری در دکوراسیون نشیمن ایجاد کند، چراکه با این کار، قطعا آن را تبدیل به نقطه کانونی اتاق نشیمن خود خواهید کرد.
 • قبل از چیدمان دکوراسیون نشیمن می توانید نقطه کانونی خود را انتخاب کنید و پس از آن رنگ سایر وسایل دکوراسیون را تعیین نمایید.

نکته: دیوار خالی بالای کاناپه معمولا گزینه خوبی برای قرار گرفتن تابلو و آثار هنری به عنوان نقطه عطف به حساب می آید.

مطلب مرتبط: با این وسایل دکوری از دکوراسیون منزل تان لذت ببرید!

دیوار سنگی به عنوان نقطه کانونی

2- دیواری با طرحی خاص در دکوراسیون نشیمن

در نظر بسیاری از افراد، دیوارها ویژگی و استحکام خودشان را دارند، اما از نظر ما علاوه بر این موضوع، دیوار می تواند پوشش و ویژگی برجسته ای نیز داشته باشد تا بتوان به عنوان یک نقطه عطف در اتاق نشیمن نیز روی آن حساب کرد؛ دقیقا چیزی شبیه به دیوار سنگی که در این تصویر مشاهده می نمایید.

 • سعی کنید فقط یک دیوار با ویژگی ای برجسته تعیین کنید، چراکه باعث شکل گیری چیزی بیش از یک نقطه کانونی در دکوراسیون نشیمن شما می شود که همین مسئله باعث چرخش و حرکت مداوم چشم در فضای اتاق می شود که به دنبال آن نوعی شلوغی و نامرتب بودن در فضا القا می شود.
 • این دیوار می تواند ویژگی و پوشش های متفاوتی داشته باشد؛ مثلا از مصالح مختلفی مثل سنگ و یا چوب ساخته شده باشد.
 • دیواری که به عنوان نقطه عطف در دکوراسیون شما به کار می رود می تواند به عنوان یک پس زمینه در اتاق نشیمن باشد؛ بنابراین مهم ترین انتخابی که در این راستا برایتان وجود دارد انتخاب صحیح رنگ متناسب با سایر رنگ های به کار رفته در دکوراسیون نشیمن است.

نکته: رنگ کردن دیوار نیز می تواند در ایجاد یک نقطه کانونی به شما کمک نماید. اگر خودتان آن تک دیوار را رنگ آمیزی کنید طبیعتا هزینه خیلی کمی را هم صرف خواهید کرد. فقط قبل از شروع کارتان، رنگ مورد نظر را بر روی سطحی دیگر خارج از منزل امتحان کنید تا از کیفیت و زیبایی آن اطمینان حاصل نموده و سپس آن را بر روی دیوار مورد نظر در نشیمنتان نیز استفاده کنید. به این نکته نیز دقت کنید که اگر می خواهید دو لایه رنگ به کار ببرید باید حداقل یک روز دیوار را آزاد بگذارید تا در مقابل نور قرار گرفته و خشک گردد.

مطلب مرتبط: شومینه و تلویزیون دو نقطه کانونی در یک فضا

شومینه به عنوان نقطه عطف

3- شومینه به عنوان نقطه عطف در دکوراسیون نشیمن

صرف نظر از اینکه آتش شومینه روشن است یا نه، می توانید از این عنصر زیبا و جذاب به عنوان نقطه کانونی در اتاق نشیمن استفاده نمایید. در تصویری که مشاهده می کنید، شومینه به عنوان نقطه عطف به کار رفته است که این اتفاق با کمک تضاد رنگی آن با دیوار پشت سر، تاثیر چند برابری نیز پیدا کرده است. نکته دیگری که در دکوراسیون نشیمن این تصویر وجود دارد این است که در این فضا، مبلمان نیز به گونه ای چیدمان شده اند که تمام توجه را به سمت شومینه هدایت می کنند. این اتفاق با انتخاب رنگ سفید برای این دکوراسیون نیز، چندبرابر شده است.

مطلب مرتبط: بهترین چیدمان مبلمان در دکوراسیون منزل

نکته: قرار دادن یک آیینه، یک گلدان و یا یک جفت شمعدان متقارن بر روی شومینه نیز می تواند تاکیدی که بر روی نقطه عطف و نقطه کانونی اتفاق می افتد را چند برابر نماید.

نقطه کانونی در نشیمن خانه

4- یک قطعه از مبلمان به عنوان نقطه عطف در اتاق نشیمن

انتخاب یک قطعه از مبلمان به عنوان نقطه عطف اتاق نشیمن نیز راه تضمین شده ای برای جلب توجه افراد در این فضا خواهد بود. لزوما نباید برای این کار به دنبال بزرگ ترین قطعه مبلمان خود بروید، بلکه حتی با انتخاب یک قطعه کوچک اما برجسته نیز می توانید در این راه به موفقیت دست یابید؛ برای مثال چیزی که در اتاق نشیمن این تصویر، نقطه عطف به حساب می آید یک عثمانی سبز رنگ است، چراکه هم رنگ و هم اندازه این عثمانی نقطه قوت و باعث جلب توجه آن شده است. این رنگ در برابر سایر اعضای دکوراسیون این نشیمن برجسته تر بوده و نمود بیشتری از خود نشان داده است.

نکته: به این نکته نیز توجه داشته باشید که نقطه عطف اتاق نشیمن شما چیز عجیب و غریبی نباشد که با هیچ رنگی از دکوراسیون شما هماهنگ نشود، چراکه در این صورت هیچ تاثیر مثبتی نخواهد داشت. چیزی که در این تصویر مشاهده می کنید تناسب رنگ عثمانی با کوسن های مبل است.

مطلب مرتبط: ۱۲ چیدمان اتاق نشیمن در دکوراسیون منزل

فرش در اتاق نشیمن

همین اصول را می توان برای فرشی که در اتاق نشیمن استفاده می شود نیز رعایت نمود. فرشی که در تصویر مشاهده می کنید نقطه کانونی این نشیمن است؛ نشیمنی که غالب رنگ های آن خنثی و آرام هستند. رنگ های کف و کابینت ها توانسته اند مکمل خوبی برای فرش این فضا باشند، با وجود این باز هم این فرش نقطه عطف مناسبی برای دکوراسیون این اتاق نشیمن به حساب می آید.

سقف بلند در اتاق نشیمن

5- برجسته نمودن ارتفاع دیوار در اتاق نشیمن

اگر آنقدر خوش شانس هستید که در خانه ای با سقف بلند زندگی می کنید پیشنهاد می کنیم از آن غافل نشوید و  آن را به نمایش بگذارید؛ برای مثال در تصویری که مشاهده می کنید آویز مدور و گردانی از سقف بلند آویزان شده که این خود نوعی نقطه عطف در اتاق نشیمن به حساب می آید و اتاق را بزرگ تر جلوه خواهد داد. رنگ این گوی با قاب پنجره نیز مطابقت دارد که همین مسئله تناسب خوبی در فضا ایجاد نموده است. در هنگام شب هم روشن شده و به عنوان لوستر، توجه چشم را به سمت خود جلب می کند.

پنجره به عنوان نقطه کانونی

6- وجود منظره به عنوان نقطه عطف

داشتن این نوع نقطه عطف بستگی به شانس شما دارد! اگر آنقدر خوش شانس هستید که در اتاق نشیمن منزل شما پنجره بزرگی با منظره ای زیبا وجود دارد شک نکنید که می تواند تبدیل به نقطه کانونی و نقطه عطف برجسته ای برایتان گردد.

 • مبلمان را به گونه ای چیدمان کنید که منظره پنجره به خوبی نمایان باشد و نور طبیعی وارد فضای اتاق نشیمن شما بشود.
 • اگر مجبور هستید برای پنجره تان پرده ای نصب نمایید سعی کنید به سراغ گزینه ای بروید که به طور کامل پنجره زیبای شما را پوشش ندهد و باعث هدر رفتن این نقطه عطف در اتاق نشیمن شما نشود.
 • مبلمانتان را به شکلی انتخاب کنید که به طور طبیعی توجه و نگاه افراد به سمت پنجره جلب شود.
 •  سعی کنید در انتخاب رنگ های دکوراسیون نشیمنتان از رنگ هایی که در طبیعت وجود دارد نیز استفاده کنید. با این کار جلوه طبیعت را در فضای داخلی خانه خود نیز ادامه خواهید داد.

پنجره بزرگ در اتاق نشیمن

پنجره های بزرگ در هر صورتی می توانند نقطه عطف و جلب توجهی برای اتاق نشیمن شما باشند. حتی اگر منظره خوبی در پشت پنجره نشیمن شما وجود ندارد سعی کنید با انتخاب پرده های زیبا و خیره کننده برای آنها، نقطه کانونی و نقطه عطف خودتان را حفظ نمایید.

کتابخانه در اتاق نشیمن

7- استفاده از کتابخانه به عنوان نقطه عطف

اتاق نشیمن فضای بسیار مناسبی برای نگهداری کتاب و وسایل ارزشمند این چنینی است. در این تصویر اولین چیزی که توجه افراد را به خود جلب می کند کتابخانه آن است. مجموعه ای از کتاب ها و وسایل زیبا و دوست داشتنی که ناخودآگاه احساس مثبتی را به مهمانان منتقل خواهد کرد.

 •  در هنگام چیدمان وسایل درون کتابخانه سعی نکنید تمام آنها را به صورت فشرده کنار هم بچینید، بلکه باید آنها را با نوعی تناسب و زیبایی چیدمان نمایید تا هر کدام به نوبه خود جلوه خوبی از خود به جا بگذارند.
 • سعی کنید بین تعداد کتاب ها و وسایل تزئینی نیز تناسب خوبی برقرار کنید تا زیبایی آنها دوچندان شود.
 • اگر فضای کافی برای داشتن کتابخانه بسیار بزرگی را ندارید می توانید به سراغ قفسه های کوچک تری بر روی دیوار بروید و آنها را به زیباترین شکل ممکن چیدمان کرده و تبدیل به نقطه عطف اتاق نشیمن خودتان کنید.

اگر شما هم تجربیات مشابهی دارید می توانید در بخش دیدگاه ها با ما و دیگر همراهان چیدانه در میان بگذارید!

منبع: Houzz |مترجم: طلوع حقیقت | تحریریه چیدانه

نویسنده:

کارشناسی زبان و ادبیات فارسی- دانشگاه شهید بهشتی ویراستار مجله منزل مترجم و عضو تیم محتوای چیدانه

more_horiz
مطالب پیشنهادی
 فنگ شویی نشیمن؛ این اصول را رعایت کنید

فنگ شویی نشیمن؛ این اصول را رعایت کنید

اتاق نشیمن، با این 7 ترفند توجه مهمان ها را جلب کنید!

اتاق نشیمن، با این 7 ترفند توجه مهمان ها را جلب کنید!

دکوراسیون بهاری خانه، 9 ایده ساده و کم هزینه!

دکوراسیون بهاری خانه، 9 ایده ساده و کم هزینه!

کسب و کارها پیشنهادی
فرش فرهی certificate
فرش فرهی

فرش فرهی

سرویس خواب سنا چوب certificate
سرویس خواب سنا چوب

سرویس خواب سنا چوب

اکسترا certificate
اکسترا

اکسترا

نظرات (0)

برای ثبت نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.

از شنبه تا چهارشنبه ساعت 9 تا 17 پاسخگوی شما هستیم 021-23051173 support_agent