visibility 5729 today 1393/11/5

عکاسی از برف!

عکاسی از چیدمان: با فرارسیدن فصل زمستان و شروع برف و بارش، مناظر برفی اشتیاق  هر بیننده ای را به عکاسی بر می انگیزد. اما گاهی اشتباهاتی کوچک در عکاسی باعث میشود تا این لحظات زیبا را به آسانی از دست بدهیم. این اتفاق ناگوار در غالب موارد به خاطر تنظیم نادرست نور دهی در اثر سفیدی بیش از حد مناظر برفی است. اما نگران نباشید ، راه حل هایی نیز برای جبران این اتفاق وجود دارد. با چیدانه همراه شوید تا بتوانید نکاتی در مورد عکاسی از مناظر برفی را مرور کنید:

روشنایی برف در حدود 1.5 تا 2 گام روشنتر از خاکستری 18% که روشنایی متوسط مورد انتظار دوربین دیجیتال است، می‌باشد. بنابر این هنگامی که از منظره ای پوشیده از برف عکس می‌گیرید، نورسنج دوربین که متاسفانه بخودی خود فرقی میان روشنایی برف و آب و شیشه قائل نیست، بسادگی نور ورودی  را در حدود خاکستری متوسط تنظیم می‌کند. بنابر این عکس شما خراب می‌شود.
اگرچه دوربین‌های دیجیتال امروزی با نورسنج هایی مجهز ماتریسی و چند ناحیه‌ای عرضه می‌شوند، ولی حتی بهترین آنها هم با سطوح وسیع برفی درخشان در صحنه براحتی کنار نمی آیند.
راه حل مشکل آسان است.

از نورسنج دستی استفاده نمایید.

کاغذ A4 سفیدی را در نور محیط مقابل لنز دوربین قرار دهید و عکسی را ثبت کنید. سپس در تنظیمات وایت بالانس (white balance )  عکس گرفته شده را به عنوان معیار تنظیمات سفیدی قرار دهید

نور سنجی عکاسی از برف


(ISO)حساسیت دوربینتان را تنظیم نمایید.

اگر شما نور سنج یا سرعت شاتر را حدود 1.5الی2 گام پایینتر قرار داده‌اید، نورسنجی شما درست خواهد بود. (مثلا بجای حساسیت 400 از حساسیت 100 استفاده نمایید.)
 

 


از جبران نوری استفاده نمایید.

اگر دوربین شما دارای امکان تنظیم جبران نوری است آنرا در حدود 1.5 – 2 گام نوراضافه (مثبت) تنظیم نمایید. البته میزان نور در تمام مناظر برفی برابر نیست، بنابر این استفاده از برکتینگ (Bracketing) برای کارهای حساس یک ضرورت است. همچنین در بسیاری از صحنه‌ها همانند منظره فوق، شما می‌خواهید که برف کمی از حالت طبیعی تیره‌تر باشد تا الگوی سطح آن را نشان دهید، در این صورت جبران نوری را بیشتر از 1 تا 1.5 گام انتخاب نکنید.

نکاتی در مورد عکاسی در برف

از سرعت بالا استفاده کنید.

دانه های برف گاهی آرام و گاهی تند میبارند. برای اینکه دانه های برف را به درستی ثبت نمائیم ، باید از سرعت های بالاتر از 500 استفاده کنید. برای اینکه تنظیمات دوربینتان به درستی اعمال شود ، بهتر است ابتدا دیافراگم مناسبی انتخاب کنید و با توجه به تنظیمات قبلی ای که توصیه نمودیم ، سرعت دوربینتان را تنظیم کنید.

قدر پرتوهای زیبای آفتاب را بدانید.

گاهی پس از آرام شدن بارش برف ، برای لحظاتی نور زیبای زرد آفتاب بر سطح پوشیده برف ، جلوه ی وصف ناپذیری به آن میبخشد . عکاسی از این صحنه کار بسیار سختی است. سعی کنید عکس هایتان را در حالت خام ( Raw  -)بگیرید تا بعد از آن بتوانید در کامپیوتر اصلاحاتی را انجام دهید.

مطالب مرتبط: چطور می توانیم رنگ های موجود در عکاسی را به زندگی واقعی بیاوریم؟

12 روش برای عکاسی از طراحی داخلی به شیوه عکاسان حرفه ای

پاییز از دریچه دوربین عکاسان

 

منبع: | ترجمه شده توسط تحریریه چیدانه

لاله داورپناه
نویسنده: لاله داورپناه

کارشناس محتوا طراح پروژه‌های معماری، دکوراسیون داخلی و فضای سبز سوابق کاری در چیدانه: عضو تیم تحریریه وب سایت چیدانه - نویسنده و ادیتور عضو تیم تحریریه وب سایت چیدانه - ادمین شبکه های اجتماعی دبیر تحریریه مجله منزل سردبیر مجله منزل مدیر دپارتمان تولیدات چندرسانه ای وبسایت چیدانه مدیر آموزش آکادمی چیدانه سوابق تحصیلی: فارغ التحصیل کاردانی معماری از موسسه آموزش عالی آپادانا- شیراز فارغ التحصیل کارشناسی معماری از موسسه آموزش عالی میرداماد- گرگان دانش آموخته دوره عالی تکنولوژی معماری از قطب علمی معماری دانشگاه تهران دانشجوی کارشناسی ارشد معماری منظر در دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران جنوب

more_horiz
مطالب پیشنهادی
آسمان مجازی طراحی سقف به رنگ آبی بیکران

آسمان مجازی طراحی سقف به رنگ آبی بیکران

1394/12/17 ادامه مطلب
مانند حرفه‌ای ها از دکوراسیون منزل خود عکاسی کنید

مانند حرفه‌ای ها از دکوراسیون منزل خود عکاسی کنید

عکاسی از برف!

عکاسی از برف!

کسب و کارها پیشنهادی
مبلمان خانگی چوب و هنر certificate
مبلمان خانگی چوب و هنر

مبلمان خانگی چوب و هنر

گروه معماری و طراحی داخلی سمیرا جلالی  certificate
گروه معماری و طراحی داخلی سمیرا جلالی

گروه معماری و طراحی داخلی سمیرا جلالی

پوشش های میکروسمنت تارنگ دکور certificate
پوشش های میکروسمنت تارنگ دکور

پوشش های میکروسمنت تارنگ دکور

نظرات (0)

برای ثبت نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.

از شنبه تا چهارشنبه ساعت 9 تا 17 پاسخگوی شما هستیم 021-23051173 support_agent