Chidaneh.com placeholder image

20 جای فراموش شده برای تمیز کردن خانه

به قلم: لاله داورپناه

خانه داری : همه ما می دانیم که هر بار تمیز کردن خانه به معنی تمیز ماندن ابدیش نیست  و باید دوباره فکری به حال خانه کرد. این مسئله را اضافه کنید به وقتی که مهمانی‌هایی که در خانه شما برگزار شده، حسابی فضای زندگی‌تان کثیف و بی‌نظم کرده است.چیدانه در این مطلب می‌خواهد 20 قسمت از خانه را که ممکن است گرد و خاک بگیرند و یا از چشمان ما دور بمانند به شما معرفی کند و بگوید که چگونه باید از پس تمیز کردن آن‌ها بربیایید. درست است که همه شما روزهای کاری شلوغی را می گذرانید اما با انجام این کارها به راحتی می‌توانید همیشه خانه‌ای تمیز و منظم داشته باشید و نیازی به خانه‌تکانی‌های حسابی که وقت زیادی از شما می‌گیرند نداشته باشید.

ساقدوش بار

سرویس خواب بالسا

1. روشنایی‌ها و چراغ‌ها. لوسترهایی که به سقف نصب شده‌اند، فن‌ها و هواکش‌ها، و چراغ‌های رومیزی به مرور زمان حسابی گرد و خاک می‌گیرند و میزان قابل توجهی کثیفی روی آن‌ها جمع می‌شود. وجود این گرد و خاک‌ها‌ باعث کدر شدن سطح این وسایل شده و مانع عبور نور می‌شود. روشنایی‌ها و چراغ‌های خانه خود را با استفاده از پارچه‌های لطیف یا وسایل گردگیری حسابی برق بیاندازید. تمیزی این وسایل جلوه خاصی به خانه شما می‌دهد.

به بخش چراغ و روشنایی ها در اهالی فن چیدانه بروید و محصولات تولیدکننده های فعال در این بخش را در پروفایل هایشان ببینید.

2. درها، دستگیره‌ها و دسته‌ها. شاید فقط تنها چند دقیقه دور خانه گشتن و تمیز کردن دستگیره‌ها و دسته‌ها با یک مواد شوینده از شما وقت بگیرد، اما تاثیر این کار در ظاهر خانه بسیار مشخص و مهم است و به آن جلوه‌ای تمیز و منظم می‌دهد. به در ورودی خانه خود توجه ویژه‌ای کنید. بهتر است هم رو و هم پشت آن را با استفاده از آب گرم کف‌دار و یک اسفنج یا دستمال نرم تمیز کرده و در نهایت با یک دستمال پاکیزه خشک کنید. هنگام تمیز کردن توجه به چارچوب و لولای در از اهمیت زیادی برخوردار است چراکه بیشتر گرد و خاک و کثیفی‌ها در این منطقه جمع می‌شوند. طبقه بندی و نظم دهی در خانه را در بخش مطالب چیدانه ببینید.

3. لکه‌ها و حفره‌های روی دیوار. با استفاده از یک دستمال پارچه‌ای نرم و کمی آب و صابون یا یک ماده شوینده دیگر لکه‌های روی دیوار را تمیز کنید. همچنین حفره‌های روی دیوار را پر کرده و در نهایت سطح روی آن‌ها را رنگ کنید. هنگام تمیز کردن لکه‌ها سعی کنید دستمال را طوری حرکت دهید که جای آن روی دیوار باقی نماند.

روش های پاک کردن لکه ها روی سطوح مختلف در خانه : راه حل های ساده برای خلاصی از لکه های مزاحم دوغاب  و  چگونه از شر لکه های آب روی سطوح چوبی خلاص شویم؟    و   پاک کردن لکه‌های مختلف از روی مبل    و   پاک کردن لکه ماژیک از روی موکت 

4. روی چارچوب پنجره‌ها. سطوح پایین پنجره‌ها معمولا جلوی چشم هستند و در طول فرایند خانه‌تکانی تمیز می‌شوند. اما آیا در مورد فضای بالای پنجره‌ها هم وضع به همین منوال است؟ ابتدا نردبان را جلوی پنجره گذاشته، در ارتفاع مناسب قرار گیرید، و با استفاده از آب صابونی و یک دستمال زیر سطح روی چارچوب پنجره‌ها و همینطور گچ‌بری‌های نزدیک به سقف را تمیز کنید.

اگر به دنبال دستمال های مخصوص تمیز کردن خانه می گردید سری بزنید به پروفایل اهالی فن پارس پرند بزنید و محصولات آنها را برای تمیز کردن خانه در آنجا ببینید.

5. قفسه‌های کتاب و کتابخانه‌ها. قفسه‌هایی که مملو از کتاب و اشیای تزئینی هستند به سرعت گرد و خاک می‌گیرند. سعی کنید هر قفسه را به طور جداگانه تمیز کنید. در این حالت وسایل هر قفسه را از درون آن خارج کنید و بعد هم داخل قفسه‌ و هم وسایل داخل آن را تمیز کرده و در نهایت سر جای خود بگذارید. برای این‌که کتابخانه یا قفسه‌های کتاب شما بیش از حد کثیف نشوند، هر از چندگاهی روی آن‌ها را بدون آن‌که از قفسه‌ها خارج کنید دستمال بکشید. 

6. فضای زیر قالیچه‌ها و فرش‌ها. مبلمان را به کناری بکشید، قالیچه یا فرش زیر آن‌ها را لوله کرده و در گوشه‌ای قرار دهید، و در نهایت سطح زیر قالیچه یا فرش را جاروبرقی بکشید. شاید در نگاه اول این کار پردردسر و زمان‌بر باشد، اما اگر بدانید که زیر فرش یا قالیچه چقدر گرد و خاک جمع می‌شود، این کار را خودتان هر از چند گاهی انجام می‌دهید.

7. قاب تابلوها و آینه‌ها. شیشه‌ رویی تابلوها و همچنین آینه‌ها را تمیز کرده و گرد و خاک را از سطح قاب تابلوها بزدایید. برای تمیز کردن قاب‌ها هیچ‌گاه از اسپری استفاده نکنید، چراکه ممکن است مایع اسپری داخل تابلو نفوذ پیدا کند و باعث آسیب دیدن عکس یا نقاشی داخل آن شود. به جای اسپری از یک دستمال نم‌دار استفاده کنید.تا به حال از خودتان پرسیده اید چگونه از اشیای هنری نگهداری کنیم؟ پاسخ سوال شما را چیدانه در مطالب گذشته داده است.

8. مبلمان روکش‌دار. تمامی روکش‌ها مبل‌ها را از آن‌ها جدا کرده و همه جای آن‌ها را جاروبرقی بزنید. سعی کنید تمامی گوشه‌های مبل را تمیز کنید تا همه گرد و خاک‌ها از سطح آن جدا شوند. نشیمن کاناپه را اگر ممکن است پشت و رو کنید تا از هر دو قسمت به یک اندازه استفاده شود.

9. اجاق گاز و هود. اگر می‌خواهید از شر پاک‌کننده‌ها و مواد شوینده مخصوص اجاق گاز خلاص شوید، مقداری جوش شیرین را با آب ترکیب کرده و آن را روی سطح اجاق گاز بریزید و یک شب صبر کنید. روز بعد با مقداری آب گرم اجاق گاز را تمیز کنید. همچنین هود گرد و خاک و چربی زیادی به خود می‌گیرد. روی چهارپایه بروید تا بتوانید گرد و خاک و چربی‌ها را ببینید و بعد با استفاده از آب صابونی و یک دستمال تمیز تمام کثیفی‌ها را پاک کنید.

10. وسایل برقی کوچک. تمیز کردن وسایل برقی کوچک مانند مایکروفر، تُستر، مخلوط‌کن، و چای‌ساز زمان زیادی از شما نمی‌گیرد، اما وقتی تمامی این وسایل تمیز می‌شوند ظاهر آشپزخانه شما از این رو به آن رو می‌شود. تمیز کردن مایکروویو با لیمو یکی از راه حل هایی است که می توانید به کار بگیرید. ایده های نو برای نظم دهی به وسایل آشپزخانه را قبلا به شما گفته بودیم. پس با صرف زمانی اندک این وسایل را همیشه تمیز و پاکیزه نگاه دارید.

11. دوغاب و ملات بین کاشی‌ها و سرامیک‌ها. آیا دوغاب و ملات بین کاشی‌ها و سرامیک‌های خانه شما کثیف شده‌اند؟ با استفاده از سفیدکننده‌ها می‌توانید این حاشیه‌های بین کاشی و سرامیک‌ها را مانند روز اول‌شان بکنید. در این کار از یک مسواک استفاده کنید تا سطوح به راحتی تمیز شوند.

مطلب پیشنهادی: سرامیک‌ها ی خانه تان برق می زند اگر …

12. داخل کشوهای آشپزخانه. مهم نیست که چربی‌ها و گرد و خاک چگونه وارد کشوهای دراور آشپزخانه خانه شما می‌شوند، بلکه آن‌چه مهم است تمیز کردن و تمیز نگه داشتن آن‌هاست. تمام وسایل را از داخل کشوها خارج کنید، حسابی فضای داخلی آن‌ها را تمیز کرده، و در نهایت وسایل را سر جایشان بازگردانید.

مطلب پیشنهادی: ویدئو: راز کشو های مرتب!

13. ظروف نگهداری از غذاها. نگهداری از غذاها در داخل ظرف‌های مناسب باعث می‌شوند تا غذاها تازه بمانند و زود فاسد نشوند. اما این موضوع به این معنی نیست که خود ظرف‌ها به تمیز شدن نیاز ندارند. ابتدا تمامی محتویات ظروف را چک کنید و ببینید کدام مواد تاریخ مصرف‌شان گذشته است و سپس این مواد فاسد شده را از درون ظرف‌ها خارج کنید. سپس مواد غذایی که هنوز فاسد نشده‌اند را از درون ظروف خارج کرده، همه ظرف‌ها را با آب گرم و مایع ظرف‌شویی بشورید، آن‌ها را با یک دستمال نرم خشک کنید، و در نهایت مواد غذایی را سر جای خود بازگردانید.

14. زیر تخت‌خواب‌ها و پشت مبل‌ها. به جای این‌که خیلی ساده و بدون هیچ دردسری زیر تخت‌خواب‌ها و پشت مبلمان را سرسری جاروبرقی بکشید، این بار تمام تلاش خود را بکنید تا تمام گوشه‌ها و قسمت‌های پنهان تمیز شوند. این را بدانید که گرد و خاک‌ دقیقا در جایی قرار دارند که از چشم ما پنهان است. این کار تاثیر بسیار خوبی روی آلرژی افراد دارد و آن‌ها مطمئنا بابت این کار از شما قدردانی خواهند کرد. از چیدانه بپرسید : با گرد و خاک در خانه چه کنیم؟

15. گرد و خاک موجود در رخشتوی‌خانه. نظرتان در مورد تمیز کردن رختشوی‌خانه چیست؟ تمیز کردن رختشوی خانه از فضاهای مهمی که به آنها کمتر توجه می کنیم! مطمئنا آن‌قدرها هم که شما فکر می‌کنید کار دشوار و زمان‌بری نیست. به هر حال، سطح روی ماشین لباسشویی و خشک‌کن و فضای پیرامونی آن‌ها یکی از پر گرد و خاک‌ترین فضاهای موجود در خانه هستند. تمام قسمت‌های رختشوی‌خانه را جارو برقی زنید و تمام سطوح را دستمال بکشید.

16. لوله‌ها و شلنگ‌ها. اگر شما نمی‌خواهید که شخصا وارد این کار شده و لوله‌ها و شلنگ‌های خشک‌کن و ماشین لباسشویی را تمیز کنید از یک فرد حرفه‌ای کمک بگیرید. او این کار را به خوبی برای شما انجام می‌دهد. فرقی نمی‌کند از چه روشی برای انجام این کار استفاده می‌کنید، انجام این کار بسیار مهم و ضروری است، چراکه لوله‌ها و شلنگ‌های این دستگاه‌ها خطرزا هستند.

17. اسباب بازی کودکان. اسباب‌ بازی بچه‌های کوچک، به ویژه کودکان نوپا که برای کشف دنیا حاضرند هر وسیله‌ای را داخل دهان‌شان بگذارند، در فصل بهار باید به طور مداوم تمیز شود، چراکه آلودگی آن‌ها ممکن است به کودک منتقل شده و باعث مریضی او شود. اسباب بازی‌هایی که از پلاستیک‌های سخت ساخته شده‌اند را درون یک سطل پر از آب صابونی گرم بریزید (کودکان خیلی دوست دارند در این کار با شما همکاری کنند) و اسباب بازی‌ها نرم‌تر را با ماشین لباسشویی تمیز کنید (البته ابتدا مطمئن شوید که آسیبی به ماشین لباسشویی نمی‌رسانند). حیوانات و اسباب بازی‌ها حجیم را با دست بشویید و در معرض هوا خشک کنید.

مطلب پیشنهادی : ۱۵ اتاق کودک با دست سازه های ساده و رنگی

18. دیوارهای فضای دوش گرفتن و وان. درست است که تمیز کردن کف حمام و سرویس بهداشتی هنگام خانه‌تکانی در اولویت قرار دارد، اما دیوارهای این فضاها هم به همان اندازه کثیف می‌شوند و نیاز به تمیز شدن دارند. برای این‌که قدرت پاک‌کنندگی شوینده شما دوبرابر شود، ابتدا ماده شوینده را روی سطح دیوارها بریزید، ده دقیقه صبر کنید، و در نهایت با استفاده از دستمال مناسب دیوارها را تمیز کنید.

19. قفسه‌های داخل حمام. شامپو، لوسیون‌ها، و صابون‌ها ممکن است روی قفسه‌ها بریزند و باعث کثیف شدن سطح روی آن‌ها و زیر سینک‌ها شوند. برای این‌که حمام شما به طور کامل تمیز شود، ابتدا تمامی وسایل و شوینده‌ها را از حمام خارج کنید، سپس همه جا را تمیز کنید، و در نهایت آن‌ها را سر جای اول‌شان بگذارید.

20. تکنولوژی. صفحه کامپیوترها و تلویزیون‌های مسطح به سرعت کثیف می‌شود و یا روی آن‌ها گرد و خاک می‌نشیند. برای تمیز کردن این سطوح از مواد شوینده‌ای که مخصوص این کار تولید شده‌اند استفاده کنید و آن‌ها را با دستمال تمیز کنید. صفحه کلید هم خیلی زود کثیف می‌شود. برای تمیز کردن صفحه کلید ابتدا آن را پشت و رو کنید تا تمام آشغال‌ها از داخل آن خارج شده و سپس با جاروبرقی گرد و خاک را از آن جدا کنید. راز و رمز تمیزکردن لپ تاپ را نیز در مطالب چیدانه بخوانید.

به ما بگویید: آیا شما از کارهای مربوط به تمیز کردن خانه لیستی تهیه کرده‌اید؟ لطفا لیست خود را با ما در بخش مشاوره دکوراسیون چیدانه با دیگران در میان بگذارید. شما می توانید سوالات خود درباره طراحی فضای داخلی و دکوراسیون منزل را در قسمت مشاوره دکوراسیون چیدانه با اهالی فن و کارشناسان در میان بگذارید.  

اگر مشغول ساخت خانه یا بازسازی و تغییر دکوراسیون آنها هستید یا به دنبال افراد حرفه ای برای انجام این کار می گردید به اهالی فن چیدانه مراجعه کنید. در آنجا می توانید تصاویر مربوط به افراد یا شرکت های مختلف را ببینید و نمونه کارهای قبلی آنها را بررسی کنید.

مطالب بیشتر: وسایل استیل را برق بیندازید

چطور از موکت مراقبت کنیم؟

روش های درست چیدمان میز غذا در مهمانی ها

از بین بردن خراشیدگی مبلمان چوبی تنها در ۵ دقیقه

منبع: houzz | ترجمه شده در تحریریه چیدانه

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه