Chidaneh.com placeholder image

خانه داری و تمیز کردن منزل به سرعت برق و باد

به قلم: مژگان احمدی

فصل تابستان زمان تفریح زیر آفتاب و استراحت فراوان است. درسته؟ اما، به هر حال کارهای خانه را باید انجام داد ،شاید کمی کم‌تر از همیشه. اما نیاز به تمیزکاری و خانه‌داری لزوما با فرارسیدن فصل تابستان به پایان نمی‌رسد. خب باید با این مسئله چه کاری کرد؟ چیدانه در این مطلب می خواهد به شما بگوید که چگونه می توانید کارهای خانه را سریع تر انجام دهید و از زمان باقی مانده تان لذت ببرید. با چیدانه همراه باشید تا با هم این نکته را بررسی کنیم.

1. کارهای روتین تمیزکاری منزل خود را به طور روزانه انجام دهید.

اگر کارهای عادی روزانه خود را به طور مرتب انجام دهید، کارها از همان ابتدای امر از کنترل خارج نمی‌شود. خانه‌ نیز به قدر کافی تمیز و منظم باقی می‌ماند. روتین‌های مربوط به تمیز کردن خانه زندگی و دکوراسیون منزل شما را دگرگون می‌کند.در این کار می‌توانید از عادات خود پیروی کنید. نکته مهم این است خود را در یک ریتم ساده از عمل تمیز کردن و نظم‌ بخشیدن به خانه قرار دهید.این از ویژگی کسانی است که خانه ای مرتب و منظم دارند. وقتی این کار را انجام دهید، دیگر کارهای مربوط به خانه‌داری به نظرتان سخت و دشوار نمی‌آیند و کل روز شما را نمی‌گیرند. این نکته واقعا مهم است.

قالیشویی ادیب

مطلب پیشنهادی : پاک کردن لکه ماژیک از روی موکت

2. لباس مخصوص تمیز کاری به تن کنید.

آیا می‌خواهید در فعالیت‌های خانه‌داری شما تغییر عمده‌ای حاصل شود؟ لباسی که برای این کار به تن می‌کنید تاثیر بسیار زیادی بر روی فعالیت‌های خانه‌داری شما می‌گذارد. تجربه صحت این ادعا را ثابت کرده است. من به شخصه خانه خود را وقتی لباس‌های راحتی به تن دارم به خوبی تمیز نمی‌کنم. می‌دانم که این حرف ممکن است عاشقان لباس‌های راحتی را ناامید کند، اما در مورد من این نکته کاملا درست است. لباس‌هایم به من می‌گویند که چه کاری را می‌توانم به درستی انجام دهم. لباس‌های راحتی و دمپایی به من می‌گویند که به تنبلی خود ادامه بده و مرا به بازگشت به تخت‌خواب تشویق می‌کنند. من وقتی لباس‌ راحتی به تن دارم، لباس‌های زیادی را می‌توانم داخل ماشین لباس‌شویی بیاندازم اما به غیر این کار، هیچ کار دیگری در این حالت از من برنمی‌آید. کفش‌ها و لباس‌ها به من می‌گویند که زمان آن رسیده که به سر کار خود بروی و روزت را آغاز کنی. لباس‌های بیش از حد راحت به هیچ وجه ما را تشویق به انجام کارهای خانه نمی‌کنند. به طور کلی لباس‌ها نقش بسیار مهمی در انجام کارهای مختلف در زندگی ما بازی می‌کنند، هر کاری لباس مخصوص به خود را نیاز دارد.

مطلب پیشنهادی : پاک کننده های طبیعی با قدرت پاک کنندگی جادویی!

3. زمان برای تمیز کاری منزل تعیین کنید و تمرکز خود را حفظ کنید.

وقتی شروع به تمیزکاری خانه خود می‌کنم گاهی اتفاق می‌افتد که برای مثال 15 دقیقه را صرف انجام کاری می‌کنم که نباید زمان به این زیادی را وقت صرف آن کرد. اختصاص دادن زمانی مشخص برای انجام هر کار باعث می‌شود تا شما تمرکز خود را بر روی انجام آن کار معین حفظ کنید و چیزی حواس شما را پرت نکند. برای انجام این کار از یک زمان‌سنج استفاده کنید تا هیچ گاه زمان از دست شما خارج نشود. زمان‌سنج شما دوست شما در هنگام انجام کارهای خانه است. حتما از آن استفاده کنید.

مطلب پیشنهادی : 10 قدم برای داشتن آشپزخانه‌ای مرتب و منظم

4. وسایل مربوط به تمیزکاری را در یک مکان مناسب قرار دهید.

این نکته در مورد من بسیار صدق می‌کند. برای مثال وقتی در حال انجام کاری در طبقه بالا هستم به وسیله‌ای در طبقه پایین نیاز پیدا می‌کنم و این کار تمرکزم را از روی کاری که در حال انجام آن هستم از بین می‌برد. شاید در راه سری به اینترنت بزنم و ایمیل خود را چک کنم و در نهایت کلا از انجام کار صرف نظر کنم. اما اگر تمام وسایل مورد نیاز در را در مکان مناسبی قرار دهم دیگر نیازی به طی مسافتی نیست و بدون حواس‌پرتی می‌توانم کارم را به سرعت انجام دهم.

مطلب پیشنهادی : خانه تکانی با برنامه ریزی درست

5. در حین کارهای دیگر عمل تمیزکاری را انجام دهید.

انجام کارهای خانه‌داری و تمیزکاری در حین و یا بعد از کارهای دیگر باعث صرفه‌جویی در زمان می‌شود. حتی اگر در نگاه اول به نظر برسد که شما دائما در حال تمیزکاری هستید، اما این کار تبدیل به طبیعت ثانویه شما شده و دیگر به این مسئله فکر نمی‌کنید.

توصیه‌هایی پیرامون انجام کارهای خانه‌داری و تمیزکاری در حین و یا بعد از کارهای دیگر:

  • دوش را پس از دوش گرفتن تمیز کنید.
  • پس از شستن و مسواک زدن دندان‌ها، سینک دستشویی را تمیز کنید.
  • پیش از خوردن صبحانه، تمام لباس‌های کثیف را داخل ماشین لباسشویی بیاندازید.
  • زمان‌سنج خود برای زمانی که قرار است لباس‌ها را داخل خشک‌کن بیاندازید و از آن دربیاورید تنظیم کنید.
  • لباس‌ها را سریعا از خشک‌کن درآورید و آن‌ها را آویزان کنید. لباس‌ها را بر روی هم کپه نکنید، بلکه دوباره تاکید می‌کنم آن‌ها را از رخت‌آویز آویزان کنید.
  • پیش از شروع به غذا پختن و یا غذا خوردن، ماشین ظرفشویی را خالی کنید.
  • به جای این‌که ظرف‌ها را پس از غذا خوردن داخل سینک ظرفشویی قرار دهید، آن‌ها را داخل ماشین ظرفشویی بگذارید.
  • قابلمه‌ها را سریعا پس از غذا پختن در آب قرار داده تا خیس بخورند.
  • پس از شام به سرعت میز غذاخوری را تمیز کنید.
  • پس از این‌که ظرف‌ها را داخل ماشین ظرفشویی قرار دارید، دکمه استارت را زده و همه ظرف‌ها را بشویید.

6. کارهای تمیزکاری را طبق یک نظم منطقی انجام دهید.

اگر نیاز باشد که کل یک اتاق یا کل یک خانه را از بالا تا پایین تمیز کنید، فکر کردن به یک نظم منطقی در انجام کارها بسیار سودمند و کمک‌کننده است. برای مثال، من همیشه قبل از گردگیری جاروبرقی می‌کشم. اگر این کار را به گونه‌ای دیگر انجام دهم، همه خانه دوباره پر از گرد وغبار می‌شود زیرا پس از کشیدن جاروبرقی دوباره گرد و غبار در فضا جمع می‌شود. در آشپزخانه، کارها را از بالا به پایین انجام دهید. وسایل برقی و پیش‌خان‌ها را تمیز کنید، و سپس کف آشپزخانه را بشویید. همیشه در پایان کار خود کف آشپزخانه را بشویید. نظم و ترتیب در انجام کارهای خانه‌داری باعث می‌شود تا شما انرژی کم‌تری مصرف کنید. اولویت‌بندی تقریبا در همه کارها ثمربخش است.

مطلب پیشنهادی : آشپزخانه ای تمیز و مرتب با انتخاب دکوراسیون مناسب

7. بار خود را سبک کنید.

وسایل کم‌تر به معنی زمان کم‌تر برای تمیزکاری و نظم‌بخشی به خانه و داشتن فضای بیش‌تر است. وقتی تمام کمدها و کابینت‌ها شما مملو از وسیله است، نظم‌بخشی به آن‌ها و تمیز کردنشان کار بسیار دشوار و طاقت‌فرسایی است. پس بهترین کار خلاص شدن از شر وسایل اضافی خانه است. با این کار هم بار خود را سبک می‌کنید و هم به افرادی که به وسایل شما نیاز بیش‌تری دارند کمک می‌کنید. وقتی وسایل کم‌تری داشته باشید، زمان کم‌تری را صرف کارهای خانه می‌کنید و در نتیجه کارهای روزانه شما سریع‌تر انجام می‌شوند. سریع تمیز شدن خانه باعث می‌شود تا شما زندگی راحت‌تر و شادتری داشته باشید و هر روز زمان کمی را صرف تمیز کردن خانه خود کنید.

Amir Arbaabi
دکوراسیون داخلی هتل
Amir Arbaabi

سوالات خود را در مورد دکوراسیون داخلی منزل تان در مشاوره دکوراسیون چیدانه مطرح کنید تا کارشناسان و اهالی فن به شما پاسخ گویند.

مطالب پیشنهادی : 20 جای فراموش شده برای تمیز کردن خانه

جادوی مواد طبیعی در تمیز کردن وسایل برقی آشپزخانه

تمیز کردن ظروف چدنی سوخته و قدیمی

خانه خود را با شوینده های خانگی برق بیاندازید!

منبع : theinspiredroom | گردآوری شده توسط تحریریه چیدانه

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه