10 ایده‌ی بزرگ برای آشپزخانه های کوچک

10 ایده‌ی بزرگ برای آشپزخانه های کوچک

به قلم: تحریریه چیدانه

آشپزخانه: فقط به این دلیل که آشپزخانه شما جای کافی برای اجاق گاز شش‌شعله‌ای، سینک بزرگ، و یا یخچالِ ساید بای ساید ندارد از خیر طراحی دکوراسیون داخلی و استفاده کاربردی از آشپزخانه خود نگذرید. در این مطلب به 10 شیوه اشاره می‌کنیم که به شما کمک می‌کند تا بیش‌ترین استفاده را از آشپزخانه خود و وسایل با اندازه‌های کوچک تا به‌ کارگیری فضاهای نگهدارنده خلاقانه، نمایید. امیدواریم که یکی از این راه‌ها در طراحی دکوراسیون داخلی منزل به درد شما بخورد.  

chidaneh ad banner

1. وسایل کوچک اما توانمند

وسایل باکیفیت مانند اجاق گاز و یخچالی که در عکس بالا می‌بینید در اندازه‌های کوچک نیز تولید می‌شوند. وسایل آشپزخانه را در مدل‌هایی که مناسب فضاهای کوچک طراحی شده اند و برای آشپزخانه شما متناسب هستند انتخاب کنید.

2. سینک یک لنگه در آشپزخانه کوچک

اگر می‌خواهید فضای بیش‌تری در آشپزخانه داشته باشید از سینک‌های تکی استفاده کنید. این نوع سینک‌ها در طرح‌ها و سبک‌های مختلف تولید می‌شوند.

3. سینک‌های مسطح در آشپزخانه

اگر واقعا می‌خواهید از هر سانتی‌متر بهره ببرید از سینک‌های مسطح استفاده کنید. چنین سینکی این امکان را به شما می‌دهد که فضای کار خود را تا پیش‌خان کناری سینک گسترش بدهید، زیرا لبه‌های این نوع سینک‌ها پنهان شده‌اند.
مطلب پیشنهادی: 
10 مدل کابینت شیک و مدرن در آشپزخانه

4. فضاهای نگهدارنده متصل به دیوار

آیا آشپزخانه شما دارای یک دیوار خالی است؟ فقط بر روی آن یک تقویم سال جدید یا اثر هنری نصب نکنید، بیش‌ترین استفاده را از این فضا کرده و میله‌ها و چنگک‌هایی را از پایین تا بالا بر روی آن نصب کنید. با استفاده از این ابزار می‌توانید فضای زیادی برای نگهداری از حوله‌ها، چاقوها، و … ایجاد کنید.

از همین ایده برای قابلمه‌ها و ماهی‌تابه‌ها هم می‌توانید استفاده کنید. فقط به یک ردیف از دیوار بسنده نکنید و از همه فضا استفاده کنید. نکته‌ای که باید در این دو عکس به آن توجه کرد این است که در عکس بالا دیوار پشتی را مشکی کرده‌اند باعث شده وسایل جلوه خوبی در این پس‌زمینه پیدا کنند.
مطلب پیشنهادی: بهترین مکان برای وسایل برقی کوچک در آشپزخانه

5. جزیره‌های جادار در وسط آشپزخانه

 به جای این‌که از وسایل مختلف استفاده محدودی کنید سعی کنید از هر فضا بیش‌ترین بهره را ببرید. مثلا می‌توانید از جزیره‌ای استفاده کنید که در فضای زیرین خود فضاهای نگهدارنده زیادی دارد. جزیره‌ آشپزخانه که در عکس بالا می‌بینید دارای یک سینک، یک اجاق گاز، فضایی برای نگهداری از قابلمه‌ها و ماهی‌تابه‌ها، چاقوها و ادویه‌جات، و نیز یک سطل آشغال است. اگر این فضا کافی نبود از فضای پشتی جزیره نیز می‌توانید استفاده کنید.

 

6. کابینت کشویی (سوپر) در آشپزخانه

فضای کافی برای کابینت در اختیار ندارید؟ می‌توانید از یک کابینت سرتاسری باریک استفاده کنید که در کوچک‌ترین فضاها هم قابل استفاده‌اند و چون از عرض باز می‌شوند وسایلی که در انتهای آن‌ها قرار گرفته‌اند نیز به‌راحتی قابل دسترسند.
مطلب پیشنهادی: از سیر تا پیاز نظم دادن به آشپزخانه

7. وسایل مینی‌مالیستی در آشپزخانه کوچک

 این مسئله بسیار ساده به نظر می‌رسد اما در آشپزخانه‌های کوچک حتی دستگیره‌ها هم نقش مهمی بازی می‌کنند. بنابراین استفاده از دستگیره‌های کوچک و مخفی باعث می‌شوند تا فضای آشپزخانه بزرگ‌تر به نظر برسد. البته کابینت‌ها براق و نورپردازی آشپزخانه صحیح هم به این امر کمک می‌کنند.

8. کابینت‌های مرتفع در آشپزخانه کوچک

معمولا فضاهای نزدیک به سقف بی‌استفاده می‌مانند اما در آشپزخانه‌های کوچک باید از این فضاها نیز استفاده کرد. حتی اگر نمی‌توانید به وسایل موجود در کابینت‌های فوقانی به‌راحتی دسترسی داشته باشید، اما تردید به خرج ندهید، داشتن کابینت‌هایی که تا سقف امتداد پیدا کرده‌اند از نداشتن شان بهتر است. در ضمن این نوع کابینت‌ها باعث می‌شوند تا آشپزخانه بزرگ‌تر به نظر برسد.

9. عدم استفاده از در برای فضاهای کوچک

 برداشتن در آشپزخانه باعث می‌شود تا این فضا بزرگ‌تر به نظر برسد. حتی می‌توانید به جای در یکی از دیوارها را بردارید. بازبودن دهانه آشپزخانه به آن جلوه‌ای مدرن می‌دهد و این امکان به وجود می‌آید که بیش از یک‌نفر بتوانند در آن راحت جابه‌جا شده و کار کنند.

10. دادن شکلی هنری به آشپزخانه کوچک

وسایل اضافه را خارج کرده و بهترینِ آن‌ها را نگه دارید. فقط بهترین چاقوها، بهترین لیوان‌ها، زیباترین قوری‌، و پرکاربردترین وسایل را حفظ کنید. نگذارید فضای آشپزخانه شلوغ شود و وسایل زیبا و مدرن خود را جلوی چشم بگذارید که جلوه‌ای زیبا و هنری به آشپزخانه شما بدهند.

به ما بگویید: آیا یک آشپزخانه کوچک دارید؟ می توانید از شرکت های فعال در زمینه طراحی و ساخت کابینت در اهالی فن چیدانه کمک بگیرید.

مطالب بیشتر:
کابینت آشپزخانه، صفر تا صد هزینه بازسازی در ایران!
چگونه آشپزخانه را تزیین کنیم؟
آشپزخانه کوچک، ۱۰ وسیله ای که فکر می کنید جا نمیشه!

منبع: houzz | ترجمه شده توسط تحریریه چیدانه

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه