Chidaneh.com placeholder image

پرده اتاق کودک، 7 نکته ضروری در انتخاب پرده کودکانه و زیبا!

به قلم: سمانه زارعی

اتاق خواب کودک یکی از فضاهایی است که طراحی دکوراسیون و امکانات آن باید طوری باشد که کودک در آن حس خوبی داشته باشد و به بودن در اتاق و سرگرم شدن و بازی در آن علاقه داشته باشد. پس لازم است فکر همه­ چیز را بکنید. از رنگ دیوارها گرفته تا انتخاب فرش و یا پرده! در این مطلب از چیدانه قرار است راجع به پرده اتاق کودک صحبت کنیم.

 

چوب و هنر
انتخاب پرده اتاق کودک

انتخاب پرده اتاق کودک

عوامل موثر بر انتخاب پرده اتاق کودک

اگر شما هم تصمیم به تهیه پرده اتاق کودک گرفته ­اید؛ لازم است به نکته ­ها و مواردی توجه کنید تا بهترین انتخاب را داشته باشید و کودکتان از بودن در اتاق خودش احساس خوبی داشته باشد. برخی از مهم­ ترین عوامل موثر در انتخاب پرده عبارتند از:

  1. ابعاد و اندازه اتاق
  2. هماهنگی با وسایل دیگر
  3. نورگیری اتاق
  4. سن کودک
  5. جنسیت کودک
  6. شرایط آب و هوایی
  7. جنس پرده اتاق کودک

مطلب پیشنهادی: معجزه تاثیر فرش در چیدمان اتاق کودک

 

انتخاب پرده برای اتاق بزرگ و کوچک

1. تاثیر اندازه اتاق کودک در انتخاب پرده

اگر اتاق خواب کودکتان کوچک است، از پرده رنگ روشن و ساده استفاده کنید تا با وجود وسایل دیگر، اتاق شلوغ به نظر نرسد. ولی اگر اتاق کودک اندازه بزرگی دارد؛ دستتان برای انتخاب رنگ­ و طرح پرده باز است. مثلا می­ توانید به رنگ­ های کمی تیره ­تر فکر کنید. مثلا یک پرده­ی طوسی رنگ با طرح­ های رنگی کودکانه، و یا پرده ­هایی که طرح­ های کارتونی دارند و بچه­ ها به آنها علاقه­ مند هستند.

مطلب پیشنهادی: اتاق کودک طوسی صورتی؛ برای عضو تازه خانواده چه باید کرد؟

 

تناسب پرده با دکوراسیون

تناسب پرده اتاق کودک با دکوراسیون

2. هماهنگی پرده اتاق کودک با وسایل دیگر

اگر در مورد طرح و رنگ پرده اتاق کودک فکر کردید و به نتیجه رسیدید؛ باید حواستان به بقیه وسایلی که قرار است در اتاق چیده شود و یا در اتاق وجود دارد، باشد. مثلا به طرح کاغذ دیواری اتاق کودک توجه کنید. اگر کاغذدیواری با طرح و نقش زیاد انتخاب کرده ­اید؛ بهتر است پرده طرح و نقش زیادی نداشته باشد؛ حتی اگر اتاق بزرگ باشد. همچنین رنگ سرویس خواب کودک باید در هماهنگی با رنگ و طرح پرده اتاق کودک باشد.

 

اهمیت نورگیری در اتاق کودک

پرده در اتاق پرنور کودک

3. اهمیت نورگیری اتاق کودک در انتخاب پرده

وجود نورطبیعی در اتاق کودک امکان بسیار خوبی است و بر روحیه کودکان تاثیر مثبتی دارد. اگر اتاق نورگیری خوبی دارد، بهتر است از پرده ­هایی استفاده کنید که هر زمان دوست داشتید اجازه بدهید نور طبیعی وارد اتاق شود، پس از نصب پرده اتاق چندین لایه که باعث تاریکی اتاق در طول روز می­شود بپرهیزید. مخصوصا در فصل­ های گرم که نیازی به عایق دمایی برای اتاق کودک ندارید.

مطلب پیشنهادی: اصول طراحی اتاق کودک چیست؟ متخصص پاسخ می ­دهد

 

انتخاب پرده اتاق کودک

4. انتخاب پرده اتاق کودک؛ فرزندتان چند ساله است؟

کودکان وقتی قد می­ کشند و بزرگ می­ شوند بیشتر به محیط اطراف توجه می­ کنند و علایقشان مشخص می­ شود. پس اگر پرده اتاق کودک از دوران نوزادی باقی مانده است، می­ توانید به فکر تغییر پرده باشید. اگر کودکتان در سنی است که می­ تواند نظر بدهد؛ از او نظر بخواهید. همینطور اگر چند وقت دیگر کودکتان وارد دوره نوجوانی می­ شود روحیات او را پس از گذشت زمان در نظر بگیرید تا مجبور به تغییر زودهنگام پرده اتاق کودک نباشید.

مطلب پیشنهادی: مبلمان اتاق کودک و نوجوان؛ هرسنی نیاز خودش رو داره!

 

پرده اتاق کودک

مدل پرده اتاق کودک 

5. پرده اتاق کودک؛ دخترانه یا پسرانه؟

از نظر بعضی از افراد جنسیت کودک در انتخاب رنگ و طرح پرده اهمیت دارد. بله توجه به روحیات کودکان مهم است و دختر و پسر روحیات متفاوتی دارند ولی با این وجود نمی­توانیم بعضی از رنگ­ ها را فقط برای دختران و بعضی را فقط برای پسران بدانیم. اگر شما هم از کلیشه ­های رنگ صورتی دخترانه و آبی پسرانه خسته شده ­اید؛ می ­توانید از طرح ­هایی استفاده کنید که برای همه کودکان قابل استفاده باشد.

مطلب پیشنهادی: 21 مدل لوستر اتاق کودک؛ زیبا و ضروری

 

پرده صورتی اتاق کودک

پرده صورتی رنگ برای اتاق کودک

6. اهمیت آب و هوا در خرید پرده اتاق کودک!

اگر در مناطق سردسیری زندگی می­ کنید و نگران ورود سرما از پنجره هستید، باید به فکر پرده ­ای باشید که به عنوان عایق سرما عمل کند. پرده ­های چند لایه که زیرپرده دارند تاثیر زیادی در حفظ فضای اتاق از سرما دارند. 

 

جنس پرده اتاق کودک

جنس پرده اتاق کودک

7. جنس پرده اتاق کودک

بهتر است از پرده­­ هایی با جنس پارچه طبیعی استفاده کنید تا برای کودکتان آلرژی ­زا نباشد. همچنین شستشوی راحت آن را در نظر بگیرید. پارچه ­ای که شستن آن راحت باشد زحمت کمتری خواهد داشت. جنس ­های کتان و پنبه گزینه ­های مناسبی برای پرده اتاق کودک هستند.

مطلب پیشنهادی: اتاق کودک مونته سوری؛ 31 ایده فوق ­العاده جذاب

 

قیمت پرده اتاق کودک

قیمت پرده اتاق کودک

قیمت پرده اتاق کودک

پرده اتاق کودک انواع مختلفی دارد و شما با توجه به میزان بودجه می­ توانید بهترین مدل آن را برای اتاق فرزندتان انتخاب کنید. عوامل مختلفی از جمله؛ جنس پرده اتاق کودک، مدل پرده اتاق کودک و ابعاد و اندازه پرده در میزان قیمت آن تاثیرگذار است.

 

انواع مدل پرده اتاق کودک

انواع مدل پرده اتاق کودک

انواع مدل پرده اتاق کودک

اتاق کودک را می ­توان به مدل­های مختلفی طراحی و نصب کرد. انواع مدل پرده؛ ساده، شید، زبرا، کرکره، پانچ و.. برای پرده اتاق کودک مناسب هستند. در ادامه با دیدن تعدادی عکس پرده اتاق کودک؛ می ­توانید از آنها ایده بگیرید و برای اتاق کودکان از آنها استفاده کنید.

 

مدل پرده جدید اتاق خواب بچه

مدل پرده جدید اتاق خواب بچه

پرده دو تکه در اتاق کودک

پرده دو تکه در اتاق کودک

پرده ساده و شیک اتاق خواب پسرانه

پرده ساده و شیک اتاق خواب پسرانه

مدل پرده حریر برای اتاق کودک
پرده شید فانتزی اتاق کودک

پرده شید فانتزی اتاق کودک

مدل کرکره اتاق خواب کودک

مدل کرکره اتاق خواب کودک

پرده زبرا اتاق خواب کودک

پرده زبرا اتاق خواب کودک

پرده اتاق کودک با طرح فانتزی

پرده اتاق کودک با طرح فانتزی

پرده اتاق کودک صورتی

پرده اتاق کودک صورتی

پرده اتاق کودک طرح فانتزی

پرده اتاق کودک طرح فانتزی

مدل طرح دار پرده اتاق کودک

طرح پرده اتاق کودک

پرده اتاق کودک رنگی

پرده رنگی اتاق کودک

کلام آخر:

پرده مانند هر وسیله دیگری که در اتاق کودک مورد استفاده قرار می ­گیرد، بر دکوراسیون اتاق کودک موثر است. با دیدن انواع مدل پرده که در این مطلب آورده ­ایم می ­توانید بهترین انتخاب را داشته باشید. اهالی فن چیدانه در زمینه طراحی دکوراسیون داخلی می­ توانند به شما در زمینه دکور اتاق کودک کمک کنند.

 

مطالب پیشنهادی:

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه