تبلیغات
E رومانته F فارست چوب و هنر E
امتیاز: 0.0 0 نظر | ثبت نظر

6 اسفند 1396

فضای سبز در پشت بام، طراحی روف گاردن برای استقبال از بهار!

برخلاف این تصور که با صنعتی شدن شهرسازی و معماری و نفوذ تکنولوژی های مدرن، با افزایش زندگی ماشینی و دور شدن هرچه بیش تر از طبیعت و موهبت هایش رو به رو خواهیم شد، باید بگویم که این پیش رفت ها در مواردی کاملا برعکس بوده و در جهت بهبود کیفیت زندگی ما نقش اساسی دارند. روف گاردن یا بام سبز از جمله این پیشرفت هایی است که شرایط برای زندگی در کنار طبیعت را برای ما مهیا کرده است. با نزدیک شدن به عید نوروز و فصل زیبای بهار، شرکت گاردنیا با ما همراه شده تا نکاتی جدید اما ضروری را برای بهره بردن از این فرصت طلایی در اختیار ما قرار دهد.

اجرای روف گاردن

قبل از شروع به طراحی، متخصصان گاردنیا، بازدید و مشاوره رایگانی از محل مورد نظر انجام می دهند. زیرا مسئله بسیار مهمی که وجود دارد میزان وزنی است که روف گاردن بر بام شما وارد می کند. این موضوع که روف گاردن در چه قسمت هایی و به چه میزان بر سقف شما نیرو وارد می کند باید به صورت دقیق محاسبه شود. سپس مرحله بعدی مربوط به عایق کاری و ایزولاسیون است به این صورت که از عایق های مخصوص روف گاردن برای این کار استفاده می شود تا مشکلی برای سقف ساختمان پیش نیاید.

اصول طراحی 

قدم اول : اما در طراحی بام سبز، اصولی وجود دارند که بهتر است مرحله به مرحله بررسی و انجام شوند. در این طراحی توجه به مسیرهای اصلی رفت و آمد بسیار مهم می باشد. به این ترتیب که مسیر اصلی با کف سازی، لکه گذاری فضاهای سبز و محل قرار گرفتن آلاچیق مشخص می شود. سایر فضاهای باقی مانده را نیز می توان با شی و قلوه سنگ های تزیینی کامل نمود. در آخر به کار بردن تجهیزاتی مانند آتریوم و آبنما بر زیبایی و دلنشین تر شدن فضای شما کمک بسیاری می کند. در این مرحله اتودهای دستی جانمایی گونه هایی گیاهی و تجهیزات انجام شده و برای درک بهتر از اتفاقات پیش رو، طراحی به صورت دو بعدی و سه بعدی صورت می گیرد.

قدم دوم : به گفته کارشناسان و طراحان گاردنیا انتخاب پوشش گیاهی باید متناسب با ویژگی های اقلیمی ( شامل نور ، جهت و شدت وزش باد، آب و … ) و طراحی صورت گرفته برای روف گاردن ( بام سبز ) انجام شود. در طراحی کاشت، تمرکز اصلی بر انتخاب گونه های گیاهی مقاوم به شرایط محیطی شدید و گیاهان همیشه سبز می باشد. البته با توجه به مسائل کمبود آب و صرفه جویی در مصرف آن، سیستم آبیاری اتوماتیک می تواند گزینه ایده آلی بوده و این مشکل را برطرف سازد. به این صورت که با توجه به تراکم و نوع گیاهان برنامه مشخصی جهت آبیاری در دفعات و فواصل زمانی به دستگاه داده شده و آبیاری به صورت منظم انجام می گیرد.

نکات مهم روف گاردن

  • روف گاردن باعث تلطیف و خنکی هوای منزل شما در تابستان و همچنین باعث کاهش مصرف انرژی در زمستان از طریق پوشش سقف می شود. 
  • اگر تمایل دارید در طراحی روف گاردن از آلاچیق هم استفاده کنید باید به وزن آلاچیق و هم چنین نیروی باد هم دقت کنید. معمولا برای باغ بام از آلاچیق های چوبی استفاده می شود.
  • برای انتخاب گل و گیاه مناسب باغ بام باید به میزان مقاومت گیاه در برابر وزش شدید باد و نور مستقیم آفتاب ،تحمل گرما و سرما و میزان رشد ریشه ها توجه کنید.

مرحله نهایی بعد از تهیه متریال ها و اجرای طرح مورد نظر، نگهداری فضای ایجاد شده به صورت تخصصی است. زیرا تمامی موارد گفته شده به خصوص گیاهان، هر از چندگاهی نیاز به بازبینی و رسیدگی کامل دارند.

کلام آخر : مجموعه گاردنیا  با تجربه ی ٢٠ ساله در زمینه معماری محوطه- فضای سبز و پرسنل کارآزموده و فارغ التحصیل دانشگاه های معتبر مشاوری حرفه ای برای شما بوده و هر روز هفته بدون محدودیت زمانی آماده ی ارائه مشاوره رایگان و پاسخگویی به شما می باشند.

نویسنده : گلنار صفدریان | تحریریه چیدانه 

تبلیغات

نویسنده: گلنار صفدریان

کارشناسی معماری داخلی کارشناسی ارشد معماری داخلی دانشگاه سوره نویسنده وب سایت چیدانه مسئول بخش معماری مجله منزل

نشان کردن
  • 1722 بازدید

  • |
  • 0 نظر

  • |
  • 6 اسفند 1396

کسب و کار و شرکت های پیشنهادی
طرح و ساخت مان ساز طرح و ساخت مان ساز
20 نمونه کار

تلفن: 02188567318
فرش سورنا فرش سورنا
38 نمونه کار

تلفن: 03154040
آذین نو نیلپر azino.nilper آذین نو نیلپر azino.nilper
6 نمونه کار

تلفن: ۰۲۱۶۶۶۴۶۰۰۷
نظرات
نظری ثبت نشده است
ثبت نظر
استفاده از این خدمات کاملا رایگان است ثبت سفارش
از شنبه تا چهارشنبه ساعت ۹ تا ۱۷ پاسخگوی شما هستیم.
021-23051173