5 گام مهم برای دکوراسیون آشپزخانه ایده آل

5 گام مهم برای دکوراسیون آشپزخانه ایده آل

به قلم: مژگان احمدی

نبض حیات هر خانه ای بدون شک آشپزخانه است. افراد خانواده ساعاتی را برای پخت، صرف غذا در آشپزخانه سپری می کنند. کارهایی که همه ما دوست داریم آنها را در کمال آرامش انجام دهیم. این آرامش زمانی به دست می آید که طراحی دکوراسیون آشپزخانه زیبا و کاربردی باشد. رعایت نکات زیر می تواند به زیباتر شدن و کارایی آشپزخانه منزل شما کمک کند. با چیدانه همراه باشید تا در این مقاله ویژگی های یک آشپزخانه ایده آل را بررسی کنیم.

سری هوشمند

1. آشپزخانه ایده آل مثلث کار دارد

تا به حال چیزی به اسم مثلث کلیدی شنیده اید؟ چیدانه قبلا شما را با مثلث کار آشپزخانه آشنا کرده است. در اینجا به شما یادآوری می کنیم که سعی کنید فاصله مناسبی بین مثلث کار ایجاد کنید. مثلث کار فاصله ای بین سه نقطه در آشپزخانه است یعنی فاصله ای بین اجاق گاز، یخچال و سینک ظرفشویی، این فاصله باید طوری باشد که بتوان به سهولت کارهای روزمره را در آشپزخانه انجام داد اضلاع این مثلث نباید کمتر از هشتاد و کمتر از سه و نیم باشد. رعایت این نکته مهم کمک بسیار زیادی به شما خواهد کرد. در تصویر بالا آشپزخانه ای طراحی شده‌ای را می بینید که با توجه به ابعاد فضا تلاش کرده اند مثلث کار را در آن اجرا کنند.

مطلب پیشنهادی: ترندهای سال برای دکوراسیون آشپزخانه کوچک

2. نور مناسب در یک آشپزخانه ایده آل

داشتن نور مناسب یکی از مهمترین نکات داشتن یک آشپزخانه ایده آل است. در آشپزخانه هایی که پنجره دارند، می توانیم با انتخاب مناسب پرده از نور طبیعی بهره ببریم و در آشپزخانه هایی که پنجره ندارند می توانیم با استفاده از نورپردازی مناسب فضایی زیبا را به خانه هدیه دهیم. ما می توانیم از چهار نوع نورپردازی عمومی، مفید و کاربردی، دکوراتیو و منطقه ای در آشپزخانه استفاده کنیم و نور مناسب را با استفاده از این نوع نورپردازی بدست آوریم. به پیشنهاد چیدانه این مطلب را درباره نورپردازی آشپزخانه بخوانید.

3. انتخاب یک کف پوش مناسب برای یک آشپزخانه ایده آل

چون در آشپزخانه احتمال ریخته شدن آب و دیگر مایعات زیاد است. باید کف پوشی را انتخاب کنیم که در مقابل نفوذ آب و دیگر مایعات مقاوم باشد:

  • کف پوشی را انتخاب کنید که لیز نباشد.
  • استفاده از کف پوش هایی با ماندگاری طولانی که از مواد مرغوبی تهیه شده باشد.
  • تناسب طرح کف پوش با دیگر وسایل مورد استفاده در دکوراسیون آشپزخانه.
  • استفاده از رنگ مناسب برای کف پوش آشپزخانه تا لکه های کثیف را نه زیاد و نه بسیار دیر نشان دهد.
  • عدم استفاده از کف پوش های شیاردار!  به علت شیار دار بودن چربی و دیگر مواد به سختی پاک می شوند.

اطلاعات بیشتر درباره کفپوش آشپزخانه را اینجا بخوانید.

4. مبلمان مناسب دکوراسیون آشپزخانه ایده آل

انتخاب مبلمان مناسب برای آشپزخانه از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. زیرا علاوه بر زیبایی جنبه کاربردی هم دارد. توجه به چند عامل در انتخاب مبلمان آشپزخانه ضروری است:

  • مبلمان انتخاب شده باید دارای ابعادی متناسب باشد و نباید مکان زیادی را به خود اختصاص دهد.
  • یکی دگر از عوامل مهم انتخاب مبلمان مستحکم است که در آن از مواد مرغوبی استفاده شده باشد.
  • رنگ مبلمان استفاده شده باید هماهنگ با دیگر اجزای دکوراسیون آشپزخانه باشد.
  • سبکی و قابل حمل بودن مبلمان آشپزخانه بسیار مهم است زیرا آشپزخانه مکانی است که تجمع چربی در آن زیاد است و مبلمان باید سبک و قابل جابجایی باشد که بتوان نظافت و بهداشت را در این مکان رعایت کرد.
  • چیدمان مبلمان باید به گونه ای باشد که در مثلث کاری آشپزخانه خللی ایجاد ننماید.

5. ترکیب رنگ ایده آل در دکوراسیون آشپزخانه

انتخاب رنگ مناسب در یک آشپرخانه آل می تواند فضا را شاد و گرم و دوستانه بکند. برای مثال رنگ های گرم مانند قرمز، زرد و نارنجی به صورت ملایم اشتها را زیاد می کند. استفاده از رنگ هایی که با غذا هماهنگ هستند به آشپزخانه فضایی دلنشین می دهد و باعث می شود غذاها سالم طبیعی به نظر برسند. از رنگ های کمرنگ برای آشپزخانه بپرهیزید زیرا باعث ایجاد حس بیماری و ناخوشی می شوند و در نهایت از رنگی استفاده کنید که متناسب با دکوراسیون دیگر قسمت های خانه باشد.

مطلب پیشنهادی: ایده های تزیین آشپزخانه

در پایان:

سوالات خود را در مورد خرید و انتخاب تجهیزات آشپزخانه، دکوراسیون منزل و محل کارتان در مشاوره دکوراسیون چیدانه مطرح کنید تا کارشناسان و اهالی فن به شما برای داشتن آشپزخانه‌ای ایده آل کمک کنند.

اگر مشغول ساخت خانه، طراحی دفتر کار و یا بازسازی و تغییر دکوراسیون آنها هستید یا به دنبال افراد حرفه ای برای انجام این کار می گردید به اهالی فن چیدانه مراجعه کنید. در آنجا می توانید تصاویر مربوط به افراد یا شرکت های مختلف را ببینید و نمونه کارهای قبلی آنها را بررسی کنید.

منبع: کتاب هنر دکوراسیون | گردآوری شده در تحریریه چیدانه

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه