آشپزخانه بدون کابینت: 12 ایده از کاربردی‌ترین، شیک‌ترین و زیباترین‌ها

آشپزخانه بدون کابینت: 12 ایده از کاربردی‌ترین، شیک‌ترین و زیباترین‌ها

آشپزخانه بدون کابینت

در آپارتمان‌های کوچک امروزی که همه فضاها به خصوص آشپزخانه اندازه کوچک‌تری نسبت به قبل دارند، مشکلات طراحی دکوراسیون آشپزخانه و استفاده از آن هم بیشتر شده است. ایده‌های طراحی و چیدمان آشپزخانه کوچک بدون کابینت برای آپارتمان‌های امروزی کاربرد زیادی دارد که به دلیل کمبود جا و فضای کافی امکان نصب کابینت نیست. خوشبختانه برخلاف تصور، با کمی دقت و به کار بردن روش‌هایی، می‌توان آشپزخانه بدون کابینت را به یک فضای کاملا مناسب و جادار تبدیل کرد. این روش‌ها شامل ایده‌های ایجاد فضاهای نظم ‌دهی و ذخیره‌ سازی بدون کابینت‌ بالایی در آشپزخانه با کابینت کم یا حتی بی کابینت، هستند.

کی پلاس

در این مقاله به طور کامل در مورد چگونگی طراحی و چیدمان آشپزخانه بدون کابینت و ایده‌های دکور آشپزخانه بدون کابینت بالایی صحبت می‌شود. با چیدانه همراه باشید…

آشپزخانه بدون کابینت را به یک فضای کاملا مناسب و جادار

طراحی و چیدمان آشپزخانه بدون کابینت

امروزه در برخی از خانه‌های مدرن دیگر از کابینت استفاده نمی‌شود و طراحان دکوراسیون با ایجاد بخش‌های مختلفی در آشپزخانه به این فضا تنوع می‌بخشند. البته اگر آشپزخانه شما ابعاد کوچکی دارد، این موضوع کمی چالش برانگیز خواهد شد. چیدمان آشپزخانه کوچک بدون کابینت واقعا کار راحتی نبوده و به ایده و خلاقیت نیاز دارد. چیدمان آشپزخانه کوچک می‌تواند بسیار سخت‌تر از آشپزخانه‌های بزرگ باشد. در آشپزخانه کم جا گاه حتی امکان نصب کابینت و کشو هم وجود ندارد.

اگر اجاره نشین باشید، نمی‌توانید تغییرات دائمی مثل نصب کابینت را در آشپزخانه انجام دهید و مشکل شما حل نشده باقی می‌ماند. اما در یک آشپزخانه بدون کابینت باید وسایل را کجا قرار داد؟ خوشبختانه با کمی خلاقیت و برنامه‌ریزی می‌توان چیدمان آشپزخانه کوچک بی کابینت را به خوبی انجام داد. ایده‌های کاربردی برای چیدمان و دیزاین آشپزخانه که با آن‌ها دیگر نیازی به کابینت‌های زمینی یا دیواری نخواهید داشت، شامل موارد زیر هستند:

خلاقیت آشپزخانه کوچک قدیمی با استفاده از سبدهای رومیزی

 1. چرخ‌دستی آشپزخانه، بهترین جایگزین کابینت
 2. جزیره متحرک، ایده برای آشپزخانه بدون اپن
 3. پگ‌بوردها در چیدمان اشپزخانه با کابینت کم
 4. دکور آشپزخانه بدون کابینت بالا با میله‌های آویز دیواری
 5. تزیین آشپزخانه بی کابینت با شلف دیواری آشپزخانه
 6. دکور آشپزخانه ساده بی کابینت با قفسه دیواری آشپزخانه
 7. نظم چیدمان آشپزخانه بدون کابینت با قفسه‌های پلاستیکی
 8. ایده برای آشپزخانه کم کابینت با استفاده از آب‌چکان
 9. استفاده از کشوها در آشپزخانه بی کابینت پایین
 10. ایجاد فضای ذخیره‌سازی بیرون‌کش در آشپزخانه بی کابینت
 11. خلاقیت آشپزخانه کوچک قدیمی با سبدهای رومیزی
 12. ایده برای آشپزخانه بدون کابینت: استفاده از فر گاز
 13. دکوراسیون آشپزخانه بی کابینت با شیشه‌ مربا به‌عنوان جا قاشقی

طراحی و چیدمان آشپزخانه بدون کابینت

چرخ‌دستی آشپزخانه، بهترین جایگزین کابینت

از مفیدترین جایگزین‌های کابینت، چرخ‌دستی آشپزخانه خواهد بود که به آن‌ها، کابینت متحرک نیز گفته می‌شود. حتی کوچکترین آشپزخانه‌ بدون کابینت هم جای چرخ دستی آشپزخانه را دارد. می‌توان وسایل آشپزخانه را داخل سوپری ایستاده چرخ دستی قرار داد. حتی افرادی که آشپزخانه‌های کابینت‌دار دارند نیز برای کارایی و زیبایی بیشتر می توانند از چرخ‌دستی آشپزخانه استفاده ‌کنند.

چرخ‌دستی آشپزخانه، بهترین جایگزین

این چرخ دستی‌های بامزه و شیک، علاوه بر سبک و مقرون به صرفه بودن، فضای اضافه زیادی برای گذاشتن وسایل در اختیار شما می‌گذارند. می‌توانید وسایل آشپزی، ظروف و هر چیزی را داخل کشو یا قفسه‌های این چرخ‌ها بگذارید. متحرک بودن این چرخ‌ها به شما این امکان را می‌دهد که در صورت نیاز آن را به جای دیگری از خانه ببرید. این میزها حتی می‌توانند به عنوان یک جزیره کوچک در وسط آشپزخانه شما عمل کنند.

چرخ‌دستی آشپزخانه، بهترین جایگزین کابینت

جزیره متحرک، ایده برای آشپزخانه بدون اپن

جزیره‌های متحرک هم مانند چرخ دستی‌ها فضای اضافه زیادی در دکوراسیون آشپزخانه کوچک بدون اپن ایجاد می‌کنند و قابلیت جابجایی هم دارند. می‌توان از روی جزیره‌ متحرک نیز به عنوان تخته برش یا آشپزی استفاده کرد و بهترین ایده برای آشپزخانه بدون اپن هستند. حتی می‌توان یک میز قدیمی را به جزیره متحرک آشپزخانه تبدیل کرد.

جزیره متحرک، ایده برای آشپزخانه بدون اپن

استفاده از پگ‌بوردها در چیدمان آشپزخانه با کابینت کم

از پرطرفدارترین و شیک‌ترین ایده‌های نظم‌دهی آشپزخانه بدون کابینت، استفاده از تخته‌های چوبی یا فلزی به نام پگ‌بورد است که می‌توان با آن‌ها لوازم آشپزخانه را ساماندهی کرد. روی این تخته‌ها سوراخ‌هایی قرار دارند که وسایل آشپزخانه را به سادگی می‌توان روی آن‌ها آویزان کرد. این تخته‌ها جایگزین مناسبی برای کشوهای کابینت هستند، آشپزخانه را زیباتر کرده و با استفاده از آن‌ها می‌توان سریع به وسایل مورد نیاز دسترسی داشت. این تخته‌ها به راحتی روی دیوار آشپزخانه نصب می‌شوند و از سوراخ شدن دیوار جلوگیری می‌کنند. نوع چیدمان وسایل روی پک‌بوردها به سلیقه شما بستگی دارد، می‌توانید وسایل ست را در کنار هم قرار دهید یا از رنگ‌های متضاد و جذاب استفاده کنید.

استفاده از پگ‌بوردها در چیدمان آشپزخانه با کابینت کم

دکور آشپزخانه بدون کابینت بالا با میله‌های آویز دیواری

در چیدمان آشپزخانه کوچک بدون کابینت یا بدون کابینت بالایی مهمترین مشکل چگونگی نگهداری وسایل خواهد بود طوری‌که در دسترس نیز باشد. میله‌های آویز در دکوراسیون آشپزخانه بی کابینت بسیار کاربردی هستند که می‌توان از آن‌ها برای آویزان کردن وسایل آشپزخانه استفاده کرد. پایه‌ها یا براکت‌های میله را باید روی دیوار پیچ کرد و با استفاده از قلاب‌های S شکل، ظروف را به میله‌ها آویزان کرد. به کار گیری این ایده هزینه زیادی نداشته و ارزان ‌قیمت خواهد بود. این قلاب‌ها برای نگهداری قابلمه، ماهیتابه و دیگر لوازم آشپزخانه بدون کابینت کاربرد زیادی دارند. حتی می‌توان آن‌ها را زیر سینک نصب کرد و کلی فضای اضافه ایجاد کرد.

دکور آشپزخانه بدون کابینت بالا با میله‌های آویز دیواری

تزیین آشپزخانه بدون کابینت با شلف دیواری آشپزخانه

می‌توان برای تزیین آشپزخانه بدون کابینت کوچک از شلف‌های باز که در آشپزخانه‌های بزرگ نیز کاربرد دارد استفاده کرد. برای این کار بهتر است ظروف قدیمی‌تر را در کابینت‌های پایینی و ظروف دکوری و زیبا را روی شلف‌ها در آشپزخانه بدون کابینت بالایی بچینید. با اینکه برخی معتقدند، این شلف‌ها باعث نامنظمی و شلوغی آشپزخانه می‌شود اما اگر با نظم و سلیقه چیده شود، نمایی بی‌نظیر در آشپزخانه شما ایجاد می‌کند. حتی این شلف‌ها را می‌توان به جای نصب روی دیوار از سقف آشپزخانه هم آویزان کرد.

تزیین آشپزخانه بدون کابینت با شلف دیواری آشپزخانه

دکور آشپزخانه ساده بدون کابینت با قفسه دیواری آشپزخانه

ممکن است به نظر برسد که در آشپزخانه بدون کابینت‌ بالایی، با مشکل کمبود جا روبه‌رو می‌شوید. اما قفسه بندی آشپزخانه در مدل‌های چوبی و فلزی این مشکل را حل می‌کند. این قفسه‌ها که شبیه به کابینت بدون در عمل می‌کنند در ابعاد مختلف طراحی و ساخته شده و حتی در کنج‌ها هم جا گرفته و هرچه طبقات آن بیشتر باشد فضای ذخیره سازی بیشتری هم در اختیار شما می‌گذارند.

دکور آشپزخانه ساده بدون کابینت با قفسه

این قفسه‌ها که به راحتی روی دیوار نصب می‌شوند، جلوه بسیار زیبایی به آشپزخانه داده و در منظم بودن فضا نقش مهمی ایفا می‌کنند. با اینکه این روش ممکن است کمی قدیمی به نظر برسد اما در صورت به کار بردن قفسه‌های مدرن‌، کاربردی خواهد بود. برای زیبایی بیشتر قفسه‌ها می‌توان از سبدهای حصیری در طبقات آن استفاده کرد و علاوه بر زیبایی، از بی نظم به نظر رسیدن آشپزخانه بی کابینت نیز جلوگیری کرد. حتی می‌توان وسایل و ظروف دکوری، کتاب‌های آشپزی یا شیشه‌های مواد غذایی و ادویه را روی آن‌ها چید.

دکور آشپزخانه ساده بدون کابینت با قفسه دیواری آشپزخانه

قفسه‌های پلاستیکی برای نظم چیدمان آشپزخانه بدون کابینت

برای ایجاد نظم در چیدمان آشپزخانه بدون کابینت و حل مشکل بزرگ نگهداری وسایل اضافی، می‌توان این وسایل را در قفسه‌های آماده پلاستیکی زمینی قرار داد که در بسیاری از پلاستیک‌فروشی‌ها وجود دارند. می‌توان اندازه مورد نیاز را انتخاب کرده و این جعبه‌های پلاستیکی را خریداری کرد، بعضی از این قفسه‌های کاربردی حتی چند طبقه بوده یا حالت کشویی و متحرک دارند.

قفسه‌های پلاستیکی برای نظم چیدمان آشپزخانه بدون کابینت

ایده برای آشپزخانه کم کابینت با استفاده از آب‌چکان

یک ایده برای آشپزخانه کم کابینت، استفاده از آب‌چکان روی سینک جلوی پنجره همزمان برای خشک کردن ظروف و نگهداری آن‌هاست. با آب‌چکان می‌توان ظروف و لیوان‌ها را در مکانی مشخص قرار داد و نقش کابینت‌های کوچک را برای شما داشته باشد. آب‌چکان‌ها دارای سایزها و مدل‌های مختلفی هستند که مشکل آشپزخانه کم جا را می‌توانند حل ‌کنند. آب‌چکان‌ها با تعداد طبقات مختلفی موجود هستند، با بیشتر بودن تعداد طبقات، مشکل کمبود جا در آشپزخانه بی کابینت کمتر حس می‌شود. حتی می‌توان این آبچکان‌ها را روی دیوار نصب کرد و فضای کنار سینک را اشغال نکرد.

ایده برای آشپزخانه کم کابینت با استفاده از آب‌چکان

استفاده از کشوها در آشپزخانه بدون کابینت پایین

در آشپزخانه کم جا کشوها می‌توانند نقش بسیار مهمی داشته باشند. وسایل آشپزخانه بدون کابینت یا مواد غذایی که نمی‌خواهید در چشم باشند را می‌توانید در کشوها قرار دهید. برای استفاده درست از کشوها باید از هر تمام فضای کشو استفاده بهینه کرد. برای این کار می‌توان سبدها، جدا کننده‌ها و نظم دهنده‌های پلاستیکی، فلزی یا چوبی، که مخصوص این کار ساخته شده‌اند، را به کار برد.

استفاده از کشوها در آشپزخانه بدون کابینت پایین

ایجاد فضای ذخیره‌سازی بیرون‌کش در آشپزخانه کم جا

کابینت‌های بیرون‌کش یک گزینه ذخیره‌سازی فوق‌العاده برای آشپزخانه‌های بدون کابینت دیواری هستند. چراکه ظاهر باریک آن‌ها کمترین فضا را اشغال می‌کند. قرار دادن کابینت بیرون‌کش در کنار اجاق گاز موجب دسترسی فوری به روغن‌ها، ادویه‌ها و سس‌ها هنگام پخت و پز و راحت‌تر کردن کار آشپزی خواهد شد.

ایجاد فضای ذخیره‌سازی بیرون‌کش در آشپزخانه کم جا

خلاقیت آشپزخانه کوچک قدیمی با استفاده از سبدها روی میز

با به خرج دادن خلاقیت در آشپزخانه بدون کابینت کوچک قدیمی و گذاشتن یک سبد چوبی، فلزی یا حصیری روی سطح اپن، کنار سینک یا حتی روی دیوار می‌توانید فضا را چند برابر کنید. می‌توان روی این سبدها را با یک پارچه تزیین کرده، میوه، خوراکی‌ها یا غذاهایی که می خواهید در دسترس باشد را داخل آن بگذارید. حتی برای داشتن فضای بیشتر می‌توان از سبد‌های چند طبقه استفاده کرد.

خلاقیت آشپزخانه کوچک قدیمی با استفاده از سبدها روی میز

ایده برای آشپزخانه بدون کابینت: استفاده از فر گاز

شاید در آشپزخانه‌های کمی قدیمی‌تر دیده باشید که از فضای فر گاز برای قرار دادن وسایل استفاده می‌شده. در آشپزخانه بی کابینت می‌توان در مواقعی که فر گاز خاموش است، ظروف مورد استفاده داخل خود فر، ماگ‌ها یا وسایل دیگر را ردیفی داخل فر قرار داد و فضای ذخیره‌سازی بیشتری در آشپزخانه ایجاد کرد.

ایده برای آشپزخانه بدون کابینت: استفاده از فر گاز

دکوراسیون آشپزخانه بدون کابینت با شیشه‌ مربا به‌عنوان جا قاشقی

در آشپزخانه بدون کابینت که جایی برای قراردادن قاشق و چنگال‌ها ندارید یا کشوهایتان به اندازه‌ای پر شده که دیگر جا قاشق و چنگال‌ها ندارد، می‌توانید قاشق و چنگال‌های کوچک را داخل شیشه‌های مربا قرار دهید. و برای خط و خش نیافتادن قاشق و چنگال‌ها، کمی برنج داخل شیشه‌ بریزید تا این وسایل آشپزخانه با هم در تماس نباشند.

دکوراسیون آشپزخانه بدون کابینت با شیشه‌ مربا به‌عنوان جا قاشقی

مزایای آشپزخانه بدون کابینت بالا

 • ایجاد فضای بازتر: حذف کابینت‌های بالایی می‌‌تواند فضای بازتری ایجاد کند و به کاهش احساس سنگینی و پر بودن که در بسیاری از آشپزخانه‌‌های پر کابینت مشاهده می‌شود، کمک کند. به‌خصوص در آشپزخانه‌های کوچک‌‌تر این طراحی کاربردی‌تر است.
 • نور بیشتر: نداشتن کابینت بالایی، به خصوص در اطراف پنجره‌ها یا زیر نورگیرها، می‌تواند به ورود نور بیشتر به آشپزخانه کمک کند.با این کار به فضای آشپزخانه احساس روشنی مطبوعی خواهید بخشید.
 • کاهش بهم‌ریختگی: کابینت‌های کمتر به معنای پر کردن آشپزخانه با وسایل کمتر است. وسایلی را که نمی‌خواهید یا از آن‌ها خیلی کم استفاده می‌کنید، ببخشید یا بفروشید و فقط چیزهایی را که واقعا به آن‌ها نیاز دارید و استفاده می‌کنید نگه دارید.
 • طراحی آشپزخانه‌‌های ژورنالی: نصب قفسه ‌های باز به جای کابینت‌های بالایی می‌‌تواند نمایی ژورنالی به آشپزخانه ببخشد.
 • صرفه‌جویی در هزینه‌ها: کابینت‌های کمتر به معنای صرف هزینه کمتر برای ساخت آن‌هاست. استفاده از این روش طراحی می‌تواند باعث صرفه‌‌جویی در هزینه‌‌ها شود.

مزایای آشپزخانه بدون کابینت بالا

معایب آشپزخانه بدون کابینت بالا

 • فضای ذخیره‌سازی کمتر: بزرگترین و واضح‌ترین نقطه ضعف آشپزخانه بدون کابینت، داشتن فضای ذخیره‌سازی کمتر است. نداشتن هیچ کابینت دیواری بالایی، خصوصا در خانواده‌های پرجمعیت یا دارای وسایل زیاد مشکل‌ساز خواهد شد.
 • احساس خالی بودن: بسته به اندازه و چیدمان آشپزخانه، نداشتن کابینت بالایی می‌تواند فضا را کمی خالی کند. به خصوص اگر متراژ آشپزخانه زیاد باشد. با وجود زیبایی و کاربردی بودن سبک مینیمال اما فضای خالی بیش از حد، آزار دهنده خواهد بود.
 • گرد و غبار بیشتر: اگر کابینت‌های بالایی آشپزخانه را با قفسه‌های باز یا شلف و طبقه جایگزین کنید، آماده باشید که گرد و غبار بیشتری ببینید و مجبور باشید هر روز آن‌ها را تمیز کنید.

معایب آشپزخانه بدون کابینت بالا

و در آخر

در آشپزخانه‌ بدون کابینت یا کم کابینت حل مشکل عدم وجود فضای ذخیره سازی بسیار با اهمیت به نظر می‌رسد. برای حل این مشکل می‌توان با ترفندهایی، هم فضاهای ذخیره سازی و نظم دهی در آشپزخانه ایجاد کرد و هم دکوراسیون آشپزخانه کوچک زیبایی داشت. نیازی نیست حتما کابینت‌ها را برای ذخیره سازی به کار برد، چراکه امروزه ابزارها و وسایل زیادی برای قفسه‌بندی و استفاده بهینه از فضا تولید شده که می‌توان به ‌خوبی و زیبایی از آن‌ها استفاده کرد.

با ایده‌هایی چون پگ بوردها، جزیره متحرک، شلف‌های دیواری، کشوها، فر گاز، قفسه‌ بندی، میله‌های آویز می‌توان بهترین و کاربردی‌ترین چیدمان آشپزخانه را داشت. شما هم اگر آشپزخانه کم جا و کوچک یا آشپزخانه‌ قدیمی بی کابینت دارید می‌توانید با کمک این مطلب و کارشناسان چیدانه بهترین دیزاین و طراحی را داشته و فضاهای ذخیره سازی کاربردی در آشپزخانه خود ایجاد کنید.

بروزرسانی: نرگس مهردادیان


دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه