Chidaneh.com placeholder image

جای مناسب تخت خواب، معماری و فنگ شویی یک چیز به شما می گویند!

به قلم: گلنار

تخت خواب رو کجا بذاریم؟ رایج ترین سوالی است که در مورد چیدمان اتاق خواب پرسیده می شود. البته باید گفت این میزان حساسیت کاملا به جاست زیرا جای مناسب تخت خواب هم در زیبایی اتاق و هم در داشتن یک خواب راحت تاثیر بسیار زیادی دارد. اما باید به شما بگویم که در پاسخ به این سوال عوامل مختلفی تاثیرگذار هستند که هم از نظر طراحی و معماری و هم از نظر فنگ شویی، مورد بررسی قرار می گیرند. در ادامه این مطلب من این موارد را به همراه تصاویر گرافیکی و اجرایی برای شما توضیح خواهم داد. 

نوژا دیزاین

جای مناسب تخت خواب

سرویس خواب بالسا

گروه معماری کندو
دکوراسیون اتاق خواب
گروه معماری کندو

استودیو معماری یونیک
دیزاین اتاق خواب شیک
استودیو معماری یونیک

جای تخت در اتاق خواب 

اگر بخواهم عوامل موثر در انتخاب موقعیت مناسب تخت خواب را از لحاظ معماری بررسی کنم، باید به:

  • محل قرارگیری پنجره ها و درب اتاق 
  • همچنین ابعاد و اندازه اتاق

اشاره کنم. در مبحث فنگ شویی همین موارد به نوعی دیگر و با توجه به گردش انرژی “چی" بررسی می شود. در اینجا چند موقیعت مختلف تخت بررسی شده که تصاویر سمت راست محل قرار گیری درست و تصاویر سمت چپ موقعیت نادرست را نشان می دهند. 

محل درست و نادرست تخت در اتاق

  • براساس معماری:

در مثال شماره 1 و 2 محل مناسب تخت خواب در یک اتاق با درب و پنجره نشان داده شده است. از لحاظ معماری و طراحی، تخت خواب نباید روبه روی درب قرار بگیرد. همین طور بسته به نور روز ( شمالی، جنوبی و .. ) که صبح ها به تخت خواب تابیده می شود، این جهت گیری تغییر می کند.

  • براساس فنگ شویی

اما براساس فنگ شویی، همان طور که گردش انرژی در تصویر سمت چپ با خط قرمز نشان داده شده، نباید تخت خواب را در مسیر حرکت انرژی “چی " قرار بدهید زیرا مانع داشتن یک خواب خوب می شود. این انرژی بین دو پنجره و بین پنجره و درب اتاق شدت بسیار زیادی دارد. 

مطلب پیشنهادی : ۱۰ مدل تخت خواب از منزل ایرانی های خوش سلیقه !

جای مناسب تخت خواب

ثمین موسوی
اتاق خواب قهوه ای
ثمین موسوی

استودیو پر
نورپردازی اتاق خواب
استودیو پر

دکوراسیون میرمجتهدی
دکوراسیون اتاق خواب
دکوراسیون میرمجتهدی

محل قرار گرفتن تخت نسبت به در و پنجره

در نمونه های شماره 3 و 4  دو مشکل در تصاویر سمت راست وجود دارد. یکی قرار گرفتن تخت خواب در زیر پنجره و دیگری قرارگیری روبه روی درب اتاق است. همان طور که در مثال قبل نیز توضیح دادم، از لحاظ طراحی نباید به هنگام باز بودن درب، دید به تخت خواب وجود داشته باشد. همینطور به دلیل تابش صبحگاهی نور آفتاب، وجود تخت خواب زیر پنجره منطقی نخواهد بود.

در تصویر شماره 3، از لحاظ فنگ شویی همان گردش انرژی “چی " مطرح شده که بین درب و پنجره انرژی بالایی در جریان بوده بنابراین نباید مانعی بین آن ها قرار بگیرد. 

مطلب پیشنهادی : طراحی دکوراسیون اتاق خواب با اصول فنگ شویی

جای مناسب تخت خواب

استودیو پر
اتاق خواب سلطنتی
استودیو پر

ثمین موسوی
نورپردازی اتاق خواب
ثمین موسوی

مثال شماره 5 قرارگیری متفاوتی را برای تخت خواب نشان می دهد. موقعیت تخت خواب در گوشه ها و آن هم به صورت کج، هم از نظر طراحی و  هم از نظر فنگ شویی پذیرفته شده نیست. از لحاظ طراحی، این چیدمان گوشه ها و فضاهای پرت زیادی را در اتاق به وجود آورده و و مسیر رفت و آمد را دشوار می کند. اما از جنبه دیگر، فنگ شویی بر این عقیده است که انرژی ها منفی در این گوشه ها جمع شده و به نوعی مانع از گردش انرژی مثبت در اتاق می شود. مثال شماره 6، نمونه دیگری از قرار گرفتن تخت در مقابل درب و همین طور زیر پنجره را نشان می دهد که می توانید موقیعت مناسب را با آن مقایسه نمایید.

“اگر به دنبال مدل تخت خواب هستید از اهالی فن چیدانه کمک بگیرید"

مطالب زیر را برای مطالعه بیشتر به شما پیشنهاد می کنم : 

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه