Chidaneh.com placeholder image

تمیز کردن خانه، این 7 قسمت از دستتون در نره!

به قلم: تحریریه چیدانه

 

chidaneh ad banner

معمولا همه ما وقتی تصمیم به تمیز کردن خانه می گیریم به سراغ بخش های به خصوصی می رویم و همان ها را تمیز و مرتب می کنیم. اما آیا تا به حال به این دقت کرده اید که ممکن است خیلی از قسمت های خانه از چشمتان افتاده باشد و به تمیز کردنشان فکر نکرده باشید؟ اگر شما هم دست به خانه تکانی زده اید در این مطلب از وب سایت چیدانه همراه ما باشید تا به معرفی هفت مورد از بخش های فراموش شده خانه بپردازیم.

تمیز کردن زیر تختخواب

1- تمیز کردن زیر مبلمان

معمولا زمانی که به زیر مبلمان و تخت خواب خود دقت کنید خواهید دید که چه میزان گرد و غبار بر روی زمین وجود دارد و شما تمام این مدت از آنها غافل بوده اید! سعی کنید پس از هر بار که آن قسمت از اتاق را تمیز می کنید نگاهی به زیر مبلمان بیندازید و گرد و غبارها را برطرف نمایید.

شما می توانید برای این کار از جارو برقی نیز استفاده نمایید و از احتمال وجود تار عنکبوت و یا آلودگی های مشابه جلوگیری کنید.

تمیز کردن قرنیزها

2- تمیز کردن دیوار و قرنیزها

باید این را بدانید که گرد و غبارها حتی می توانند بر روی سطوح افقی نیز قرار بگیرند. پرده ها را باز کنید و اجازه دهید که نور به طور کامل وارد خانه شود. حالا قطعا متوجه خواهید شد که چه میزان گرد و غبار بر روی دیوارها وجود دارد. اگر در دکوراسیون منزل خود کاغذ دیواری بافت دار دارید باید این را بدانید که میزان این گرد و غبار چند برابر نیز خواهد شد.

از بالای دیوار شروع نمایید و با کمک یک دستمال مرطوب گرد و غبار را به طور کامل پاک کنید. به پایین دیوار که رسیدید قرنیزها را فراموش نکنید. یادتان باشد که همیشه میزان قابل توجهی گرد و غبار بر روی قرنیزها وجود دارد. تمامی برجستگی های سطح را به خوبی پاک و غبارزدایی کنید. برای این کار احتمالا به پارچه ظریف تری نیاز خواهید داشت تا تمامی برجستگی های قرنیز را به خوبی پاک کنید.

تمیز کردن پنجره ها

3- تمیز کردن بالای کابینت ها، درب ها و قاب های عکس

وقتی فرایند خانه تکانی و تمیز کردن خانه تان به پایان رسید فراموش نکنید که بالای کابینت ها، قاب های عکس و درها و گوشه های سقف سری بزنید و گرد و غبارهای آن را به طور کامل پاک کنید.

سعی کنید برای بالا بردن میزان دید خود به این بخش ها از منابع روشنایی کمک بگیرید و تمام اطراف سقف را به خوبی بررسی کنید. بهترین وسیله تمیز کردن چنین گوشه هایی در ارتفاع، وسایل گردگیری دسته بلند مخصوصی است که امروزه به راحتی در بازار قابل دسترسی هستند. در صورتی نیز که چنین دستگاهی ندارید می توانید از پارچه ها و دستمال های میکروفیبر استفاده نمایید. علاوه بر این جارو برقی و دستگاه وکیوم نیز می تواند به کمک شما بیاید.

تمیز کردن فیلترهای هوا

4- تمیز کردن دریچه ها و فیلترهای هوا

اگر منزل شما سیستم گرمایی و تهویه هوای مرکزی دارد احتمالا دودکش و لوله کشی هایی مربوط به آن در سطح خانه وجود خواهد داشت. این سیستم به فیلتر و دریچه ای اتمام پیدا می کند که دقیقا همین بخش احتیاج به توجه شما خواهد داشت.

تمامی دریچه ها و فیلترهای هوا باید به خوبی تمیز شوند تا هم عملکرد خود را با قدرت ادامه دهند و هم آلودگی و گرد و غبار را وارد خانه نکنند.  با این کار می توانید راحت تر و البته تمیزتر نفس بکشید.

تمیز کردن کمدها

5- تمیز کردن کف کمدها

اولین چیزی که برای تمیز کردن خانه به ذهنمان می رسد و به سراغش می رویم تمیز کردن کمدها است. اما آیا تا به حال به کف کمدها فکر کرده اید؟ آلودگی و گرد و خاک هایی که توسط کفش ها وارد زمین کمد می شود به نوبه خود آسیب زننده خواهند بود. اگر هم بخواهید که برای جلوگیری از این موضوع از فرش استفاده کنید نیز باید بگوییم که قطعا در چنین شرایطی فرش شما موقعیت رشد حشرات و کپک ها را مهیا خواهد کرد.

با توجه به این مسائل بهتر است به سراغ یک راه دیگر برویم. هر چند وقت یک بار تمام وسایل و لباس های موجود در کمد را خالی کنید و کف زمین کمد را به خوبی تمیز کنید. به همین راحتی!

تمیز کردن جاروبرقی

6- تمیز کردن جارو برقی و وسایل مشابه آن

تمامی وسایلی که با کمک آنها خانه را تمیز می کنید می توانند سرشار از آلودگی باشند. برای مثال کیسه و مخزن جارو برقی به نوبه خود پر از گرد و خاک و میکروب است و حتما احتیاج به نظافت خواهد داشت.

مخزن باقی مانده را خالی کنید و آن را نظافت نمایید. توصیه ما این است که هر ماه مخزن این دستگاه ها را کاملا تمیز کنید و در صورت امکان آن را با آب و صابون بشویید و اجازه دهید که به مرور زمان خشک شود. فیلترها و برس های چرخشی این دستگاه ها را نادیده نگیرید. مو و پرزهای چسبیده به آنها را جدا کنید تا در آینده نتیجه بهتری از جذب گرد و غبار کسب نمایید.

تمیز کردن گیاهان آپارتمانی

7- تمیز کردن گیاهان آپارتمانی

اینکه گیاهان آپارتمانی شما طبیعی و یا مصنوعی باشند می تواند میزان قابل توجهی از آلودگی را تحت تاثیر قرار دهید. شما می توانید برخی از گیاهان آپارتمانی طبیعی خود را زیر آب برده و آنها را تمیز کنید. اگر گلدان شما به اندازه ای بزرگ است که نمی توانید چنین کاری انجام دهید می توانید از یک پارچه میکروفیبر استفاده کنید و هر برگ را با دستمال مرطوب خود تمیز نمایید.

گیاهان مصنوعی نیز می توانند به طور کامل شسته شده و تمیز گردند. علاوه بر این شما می توانید با کمک یک سشوار آلودگی ها و گرد و غبار آنها را پاک کرده و بزدایید. شما می توانید این گیاهان را در کیسه ای کاغذی بریزید و با نمک و جوش شیرین مخلوط کرده و به خوبی شست و شو دهید. حالا اجازه دهید که گیاهان مصنوعی شسته شده تان کاملا خشک شوند و به جای قبلی خود باز گردند.

منبع: thespruce

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه