Chidaneh.com placeholder image

اپوکسی چوب چیست و چطور می‌توان از آن کسب درآمد کرد؟

به قلم: گلنار صفدریان

گاهی کنار انبار کارگاه یا حیاط خانه‌تان، تکه‌چوب‌هایی را دیده‌اید که کنار گذاشته شده‌اند. شاید هم دیده باشید نجارها، چوب‌های ناکارآمد را دور می‌ریزند. از این به بعد، به این چوب‌ها به دید مواد اولیۀ شروع یک کار نگاه کنید. مواد اولیه‌ای که با ارزان‌ترین قیمت در دسترس شماست و تابه‌حال به آن توجهی نمی‌کردید! این تکه‌چو‌ب‌ها قابلیت تبدیل به آثار هنری منحصربه‌فرد را دارند؛ حتی می‌توانند به میز، صندلی، در و هر چیزی که در فکر شماست تبدیل بشوند؛ اما چطور ممکن است؟!

chidaneh ad banner

می‌خواهیم ماده‌ای را معرفی کنیم که این قدرت را دارد، می‌تواند تکه‌تکه‌ها را کنار هم جمع کند و ترکیبی زیبا خلق کند، با هر رنگی که دوست داشته باشید. نام این ماده رزین اپوکسی است.

وودکده
میز جلومبلی
diamondوودکده

رزین اپوکسی چیست؟

رزین اپوکسی از خانواده رزین‌های دوجزئی است که شامل «پایه رزینی» و «هاردنر» می‌باشد. این دو جزء باید به نسبت مشخص، بنا بر فرمولاسیون و کاربرد آن، با یکدیگر مخلوط شوند و سپس روی سطح یا قالب دلخواه استفاده شود.

همان طور که گفتیم این دو جزء باید به نسبت مشخص، طبق دستور کارخانه تولیدکننده، با یکدیگر مخلوط و داخل ظرف یا قالب دلخواه ریخته شود تا بعد از گذشت مدت‌زمان مشخص به نهایت سختی برسد و شکل قالب را به خود بگیرد.

وودکده
میز جلومبلی
diamondوودکده

مزایای استفاده از رزین اپوکسی

درصورتی‌که همه‌چیز طبق اصول و روش صحیح انجام شود، نتیجه کار رزینی خواهد بود که خصوصیات زیر را داراست:

 • چسبندگی عالی به سطح دارد؛
 • در برابر اسیدها و بازها مقاومت شیمیایی دارد که بسته به نوع رزین متفاوت است؛
 • مقاومت مکانیکی بسیار قوی‌ای خواهد داشت که بسته به نوع رزین متفاوت است؛
 • نارسانا و تا حدودی عایق جریان الکتریسیته است که البته می‌توان آن را رسانا کرد؛
 • چربی و انواع آلودگی از روی آن به‌راحتی پاک می‌شود؛
 • قابلیت ساب و جلادهی دارد.
 • قابلیت اضافه کردن پیگمنت‌های رنگی را دارد.

وودکده
میز جلومبلی
diamondوودکده

رزین اپوکسی چوب

زمینi جدید کار با رزین اپوکسی، ساخت میز و اجسام دکوراتیو با تلفیق رزین اپوکسی و چوب است. این ماده شگفت انگیز و عالی و باکیفیت، جدای از کاربردهای فراوانی که در زندگی و صنعت دارند، تحولی بزرگ در محصولاتی که برای ساخت آنها از رزین اپوکسی استفاده می شود، بوجود آورده اند.

زیبایی‌ای که این محصولات به خانه ها هدیه داده اند انکار ناپذیر است. تقریبا بازار تمام صنایعی که به تولیدات لوازم دکوراتیو مشغول هستند، پس از به بازار آمدن محصولات ساخته شده با رزین اپوکسی تحت الشعاع قرار گرفته اند.

به قدری این محصولات جای خود را در میان متقاضیان پیدا کرده است که به زودی در هر خانه ای یک تکه از این وسایل ساخته شده با رزین اپوکسی دیده خواهد شد. در این میان میز رزینی به جهت زیبایی خاصی که دارد، بیشتر از بقیه در سلیقه مردم جا بازکرده است. میز رزینی میزی است که با شما صحبت می کند و زیبایی‌ که هرگز تکراری نخواهد شد.

وودکده
میز جلومبلی
diamondوودکده

اپوکسی چوب چیست؟

اپوکسی چوب همان رزین اپوکسی و هاردنر است که برای ترکیب با چوب آماده شده است. چوب به‌دلیل داشتن خصوصیات طبیعی، به نوع خاصی از رزین اپوکسی نیاز دارد که با بافت و طبیعت چوب سازگار باشد، چسبندگی مناسب  داشته و در کنار افزایش مقاومت چوب، بتواند زیبایی خیره‌کننده‌ای به آن ببخشد و آن را به تکه‌چوبی پول‌ساز تبدیل کند!

وودکده
میز ناهارخوری چوبی طرح روستیک
diamondوودکده

اپوکسی چوب باید چه خصوصیاتی داشته باشد؟

 • بی‌رنگ باشد؛
 • غلظت آن تنظیم شده باشد؛
 • حباب به‌راحتی از آن خارج شود؛
 • چسبندگی زیادی به سطح چوب داشته باشد؛
 • سطح چوب را شفاف و شیشه‌ای کند؛
 • در جاهای خاص، در برابر رطوبت مقاوم باشد؛ (نوع خاصی از هاردنر این قابلیت را دارد.)
 • مقاومت مکانیکی برای ساختن میزهای عریض داشته باشد؛
 • امکان ساب‌زدن و جلادهی داشته باشد.

کسانی که هنر نجاری و کار با چوب را می‌دانند یا حتی به این کار علاقه دارند، می‌توانند با ذوق و سلیقۀ خود و با دردست‌داشتن اپوکسی خاص سطوح چوبی، کارهای بی‌نظیری انجام دهند که اول از همه خودشان نهایت لذت را ببرند، بعد تحسین اطرافیان را برانگیزند و در آخر هم درآمد بسیار هنگفتی کسب کنند.

مطالب پیشنهادی:

نویسنده : حامد شاهسوندی

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه