امتیاز: 0.6 0 نظر | ثبت نظر

23 آبان 1398

گیاهان مضر برای حیوانات خانگی، باید مراقبشون باشیم!

همه ما دوست داریم که در خانه خود انواع و اقسام گیاهان آپارتمانی را داشته باشیم و از آنها نگهداری کنیم. در کنار این موضوع نگهداری از حیوانات خانگی نیز سراسر لذت و عشق است و احساس آرامش و البته برکت زیادی را به زندگی ما می بخشد، اما آیا تا به حال به این فکر کرده اید که همراهی هر دوی این موارد، یعنی نگهداری از گیاهان آپارتمانی و حیوانات خانگی نیازمند رعایت شرایطی است و بی توجهی به آنها می تواند باعث آسیب رساندن به حیوان خانگی شما شود؟

گیاهان مضر در خانه

پبله! نگهداری از برخی گونه های گیاهان آپارتمانی می تواند برای حیوان خانگی شما مضر و البته سمی باشد و سلامت او را به خطر بیندازد. در این مطلب از وب سایت چیدانه با ما همراه باشید تا بیشتر در این رابطه صحبت کنیم و گیاهان مضر برای حیوانات خانگی را به شما معرفی کنیم.

سگ و گلدان

گیاهان مضر برای حیوانات خانگی

باید گفت که به طور کلی چیزی حدود 700 گیاه آپارتمانی وجود دارد که می تواند برای سگ ها و گربه ها سمی باشد و باعث مسمومیت و یا حتی مرگ آنها شود! پس بهتر است که در زمان خرید و انتخاب گیاهان آپارتمانی خود بررسی و تحقیق کاملی از آنها داشته باشید و بعد با توجه به حیوان خانگی خود دست به انتخاب گیاهان سالم و غیرمضر بزنید.

گربه و گیاه

جان سالم حیوانات خانگی شما اهمیت خیلی زیادی دارد و شما نسبت به سلامت آنها مسئول هستید، پس باید سعی کرد که با فراهم کردن شرایطی ایمن در خانه سلامت آنها را حفظ نمود. در ادامه با ما همراه باشید تا چند مورد از گیاهان سمی برای حیوانات خانگی را به شما معرفی کنیم.

دیفن باخیا

گیاه دیفن باخیا

بله! همین دیفن باخیای محبوب خیلی از ما یکی از آن دسته گیاهان مضری است که می تواند سلامت حیوان خانگی شما را به خطر بیندازد. اگر سگ و یا گربه ای این گیاه را بخورد مواد شیمیایی موجود در این گیاه باعق ایجاد التهاب و تورم در زبان و لب های او می شود و عوارض دیگری از جمله سختی بلع، استفراغ و افزایش بزاق دهان را نیز برای او به دنبال دارد.

مطلب مرتبط: نگهداری دیفن باخیا در خانه، این گیاه سمی را بیشتر بشناسید!

سیکلامن

گیاه سیکلامن

گیاه سیکلامن یا همان پنجه مریم نیز از دیگر گیاهان آپارتمانی مضر برای حیوانات خانگی است. ریشه های سیکلامن گلدار فصلی خطر بزرگی برای سگ ها و گربه های شما به شمار می آید و می تواند عوارضی همچون استفراغ شدید و یا حتی متاسفانه مرگ را به دنبال داشته باشد.

مطلب مرتبط: گل سیکلامن، برخاسته از شمال ایران در خانه شما

خرزهره

گیاه خرزهره

گیاه خرزهره که به آن گیش نیز گفته می شود از جمله دیگر گیاهان سمی برای حیوانات خانگی است. این گیاه به صورت درختچه هایی در بیرون از خانه و فضای آزاد رشد می کند، به همین دلیل نیز اگر حیوان خانگی خود را به پیاده روی و یا گشت و گذار می برید حتما باید مراقب آنها باشید. در صورت آن که سگ و یا گربه ای گیاه خرزهره را بخورد عوارضی همچون استفراغ، کاهش ضربان قلب و یا حتی مرگ در او بروز پیدا خواهد کرد.

زنبق

گیاه زنبق

تقریبا همه افراد عاشق گیاه زنبق هستند. گلبرگ های بزرگ و زیبای این گیاه فضای خانه شما را دگرگون خواهد کرد، اما اگر در خانه خود از حیوان خانگی نگهداری می کنید باید به طور کلی بی خیال این گیاه زیبا شوید. گیاه زنبق از نظر تاثیر بر حیوانات خانگی به دو دسته اثرات ملایم و اثرات خطرناک تقسیم بندی می شود. علائم خفیف این گیاه در حیوانات خانگی شامل تحریک و سوزش بافت دهان، زبان، خلق و مری می شود و افزایش خفیفی در ترشح بزاق دهان نیز دارد.

 اما اگر بخواهیم از اثرات خطرناک تر زنبق بگوییم می توانیم به ناهنجاری های شدید کلیه اشاره کنیم. در صورت مشاهده سگ و به ویژه گربه خود در حال خوردن این گیاه حتما تکه ای از گیاه را با خود برداشته و حیوان خانگی خود را سریعا به دامپزشک برسانید.

مطلب مرتبط: گیاهان آپارتمانی سمی، برای حیوانات خانگی چی خطرناکه؟

لاله

گل لاله

گل لاله به عنوان یکی از محبوب ترین گل ها نیز می تواند برای حیوان خانگی شما خطرناک و مضر باشد. این گل دارای لاکتون هایی آلرژیک است که در پیاز آن قرار دارد و اگر سگ و یا گربه شما آن را بجود علائمی همچون تحریکات دهان و مری و هم چنین افزایش ترشح بزاق دهان، استفراغ و همین طور اسهال را به دنبال خواهد داشت.

آلوورا

گیاه آلوورا

درست است که گیاه آلوورا خواص بسیاری در سلامت پوست، بهبود سوختگی و خاصیت های دارویی دیگر دارد اما اگر سگ و یا گربه شما برگ و یا حتی ژل این گیاه را بخورد ساپونین های موجود در آلوورا باعث مسمومیت هایی در بدن او می شود که خود را با علائمی همچون تغییر رنگ ادرار، پریشانی، اسهال، استفراغ، تشنج ماهیچه ها، بی اشتهایی و... نشان می دهد.

مطلب مرتبط: نگهداری از حیوانات خانگی در آپارتمان، این عشق تقدیم به شما!

سنبل

گل سنبل

گل سنبل نیز تقریبا مانند گل لاله است و در پیاز آن ماده ای به نام آلکالویید قرار دارد که در صورت خورده شدن توسط سگ و یا گربه شما می تواند باعث بروز مشکلاتی مثل تحریکات دهان و مری و همین طور افزایش ترشح بزاق، اسهال و استفراغ شود. البته ناگفته نماند که این علائم بسته به میزا مصرف گیاه می توانند کمتر و یا بیشتر شوند.

 شما می توانید این مطالب را نیز مطالعه کنید:

تبلیغات

نویسنده: طلوع حقیقت

کارشناسی زبان و ادبیات فارسی- دانشگاه شهید بهشتی ویراستار مجله منزل مترجم و عضو تیم محتوای چیدانه

نشان کردن
  • 1869 بازدید

  • |
  • 0 نظر

  • |
  • 23 آبان 1398

کسب و کار و شرکت های پیشنهادی
آذر فلز پایون آذر فلز پایون
60 نمونه کار

تلفن: 02126141259
گروه هنری ارمغان گروه هنری ارمغان
12 نمونه کار

تلفن: ۰۹۱۰۸۷۰۷۳۷۵
گروه چوبی اژینو گروه چوبی اژینو
6 نمونه کار

تلفن: ٠٢١٢٦١٤٢٤٠١
خانه رویایی ایکیا خانه رویایی ایکیا
12 نمونه کار

تلفن: 02155470294
مجله منزل   مجله منزل
3 نمونه کار

تلفن: 02123051170
نظرات
نظری ثبت نشده است
ثبت نظر
استفاده از این خدمات کاملا رایگان است ثبت سفارش
از شنبه تا چهارشنبه ساعت ۹ تا ۱۷ پاسخگوی شما هستیم.
021-23051173