visibility 38001 today 1399/7/20

محوطه سازی باغ با کمترین هزینه، ۸ راه برای خرج کمتر!

یکی از مهم‌ترین جنبه‌های هر پروژه‌ای، میزان هزینه‌ای است که باید صرف آن شود. فرقی نمی‌کند شما بخواهید برای محوطه خود وسایل و مبلمان تهیه کنید و یا دوباره از نو بازسازی کنید؛ بالاخره هر کاری هزینه‌ای دارد! ممکن است در ابتدا با در نظر گرفتن هزینه‌های مختلف از محوطه‌سازی منصرف شوید، ولی نگران نباشید، شما می‌توانید با هزینه‌ای که برای محوطه‌سازی در نظر گرفته‌اید، فضایی جذاب و زیبا بسازید.در این مطلب راه‌کارهایی برای کاهش هزینه‌های محوطه‌سازی باغ بیان شده است که به شما برای داشتن محوطه‌ای جذاب کمک می‌کند. با مطلب محوطه‌سازی باغ با کمترین هزینه همراه چیدانه باشید.

 

blog post

طراحی محوطه و فضای سبز

۱.گیاهان در محوطه سازی باغ با کمترین هزینه

یکی از مهم‌ترین عناصری که هویت باغ و حیاط شما را می‌سازد گیاهان هستند. گیاهان مورد استفاده در محوطه‌سازی بخشی از هزینه‌های ساخت محوطه را شامل می‌شوند در نتیجه انتخاب و نگهداری درست آنها برای کاهش هزینه‌ها اهمیت دارد. با چند کار کوچک می‌توانید در بخشی از هزینه‌های محوطه‌سازی باغ صرفه‌جویی کنید.

  1. گیاهان رونده برای پوشاندن دیوار
  2. انتخاب گیاهانی با نگهداری کمتر
  3. گیاهان خود را تکثیر کنید
  4. درخت میوه بکارید

گیاهان رونده برای پوشاندن دیوار:

اگر در محوطه‌ خود دیوار خالی دارید می‌توانید با کاشتن یک گیاه رونده‌ی دائمی و یا فصلی سطح آن را سبز کنید. گیاهان رونده انواع مختلفی دارند که ممکن است تند رشد و یا کند رشد باشند. اگر برایتان مهم است که سطح دیوار سریع پوشانده شود باید گیاه رونده تند رشدی انتخاب کنید و در چند قسمت از امتداد دیوار آن را بکارید. همچنین گیاهان رونده انتخاب مناسبی برای پوشاندن سطح نرده و فنس‌های محوطه هستند. برای آشنایی با گیاهان رونده مطلب گیاهان رونده، برای نمای ساختمان بهتر است یا داخل خانه؟ را بخوانید.

 

blog post

نمونه کارهای گروه طراحی رستاک

انتخاب گیاهانی با نگهداری کمتر:

گیاهانی که نیاز به نگهداری و هرس کمتری داشته باشند هزینه‌ی کمتری برایتان ایجاد می‌کنند. برای انتخاب گیاهان مناسب باید شناخت کافی از گیاهان داشته باشید. می‌توانید با یک مهندس فضای سبز مشورت کنید.

 

گیاهان خود را تکثیر کنید:

در صورتی که نیاز به گیاهان جدید پیدا کردید، به جای خرید گیاهان جدید، می‌توانید از گیاهانی که در محوطه دارید، قلمه بگیرید و آنها را بکارید. البته برای این کار هم نیاز به تجربه خواهید داشت. قبل از قلمه گرفتن از هر گیاه، اطلاعات کافی راجع به تکثیر آن بدست بیاورید.

مطلب پیشنهادی: قلمه زدن گیاهان، چگونه گیاه خانگی خود را تکثیر کنیم؟

 

درخت میوه بکارید:

وجود درختان میوه در محوطه، باعث استفاده بهینه از فضای محوطه و همچنین افزایش جذابیت آن می‌شود. وجود یک درخت میوه نسبت به هزینه‌ای که برای خرید یک درختچه زینتی صرف می‌کنید در طولانی مدت اقتصادی‌تر است.

مطلب پیشنهادی: گیاهان فضای باز، ۵ تجربه مطمئن از مخاطبان چیدانه!

 

وسایل چندکاره

۲.از وسایل چند کاره استفاده کنید.

در انتخاب وسایلی که در محوطه‌سازی باغ استفاده می‌کنید دقت کنید تا خرج اضافه برایتان ایجاد نشود. ایده‌ی استفاده از وسایل چند کاره می‌تواند به کاهش هزینه‌ها کمک کند. مثلا یک میز که برای گذاشتن در محل نشستن استفاده می‌کنید می‌تواند یک کمد کوچک برای گذاشتن وسایل داشته باشد. خرید میز وصندلی که تاشو هستند و به فرم‌های مختلفی درمی‌آیند و یا در مرکز میزی که شومینه قرار دارد، می‌تواند به کم شدن خرج‌های اضافی کمک کند.

مطلب پیشنهادی: نظم دهنده‌های لوازم باغبانی، ۳ راهکار نجات دهنده از بی نظمی!

 

blog post

انواع گلهای همیشه سبز آپارتمانی

۳.استفاده از فلاورباکس‌های ارزان، خلاق باشید

اگر تصمیم به استفاده از فلاورباکس در محوطه خود دارید، برای کاهش هزینه‌های محوطه‌سازی، می‌توانید از گلجای یا فلاورباکس‌هایی با هزینه کم و خلاقانه به کار ببرید. به طور مثال یک جعبه‌ی چوبی را که لازم ندارید رنگ‌آمیزی کنید و در آن زهکش‌هایی ایجاد کنید، می‌توانید داخل این جعبه گل‌های فصلی و یا گیاهان خوراکی و سبزیجات بکارید.

مطلب پیشنهادی: انواع مدل فلاورباکس، کدام مناسب خانه شماست؟

 

blog post

طراحی محوطه و فضای سبز

۴.محوطه سازی باغ با کمترین هزینه؛ کدام کفپوش؟

یکی از بخش‌های مهم محوطه‌سازی؛ انتخاب و اجرای کفپوش مناسب است، برای محوطه سازی با هزینه کم، از انواع مصالح با قیمت مناسب استفاده کنید. ترکیب مصالح راهکاری برای کاهش هزینه‌های کفسازی است.

استفاده از شن و سنگ‌ریزه: شما می‌توانید مسیر عبور را با استفاده از شن و سنگ‌ریزه که قیمت ارزانی دارند بپوشانید و برای اینکه عبور و مرور راحت‌تر شود از سنگ و یا چوب برای قدم گذاشتن در مسیر استفاده کنید؛ در این حالت مقدار سنگ و یا چوبی که استفاده می‌کنید کمتر از زمانی خواهد بود که همه‌ی مسیر را با کفپوش سنگی طبیعی بپوشانید.

ترکیب بتن و چمن: یکی از انواع مصالح با قیمت مناسب برای کفسازی محوطه، بتن است. بتن به شکل‌های مختلفی در محوطه‌سازی قابل اجراست. برای جذاب‌تر شدن کفپوش محوطه، می‌توانید کفپوش بتنی را با چمن ترکیب کنید.

مطلب پیشنهادی: ۷ کفپوش مناسب برای حیاط و فضای سبز

 

ساخت مبلمان با مصالح

 

ساخت مبلمان با بتن

۵. مبلمان باغی در محوطه سازی با کمترین هزینه

وجود فضایی برای نشستن و یا دورهمی دوستانه در یک محوطه ضروری به نظر می‌رسد. در نتیجه باید به فکر مبلمانی مناسب باشید. انواع مختلفی از مبلمان باغی برای استفاده از فضای باز وجود دارد، با توجه به میزان هزینه‌ای که مد نظر دارید می‌توانید یکی از انواع مبلمان فضای باز را خریداری کنید و یا چند راهکاری که به شما پیشنهاد می‌دهیم می‌تواند در کاهش هزینه‌ها به شما کمک کند.

استفاده از پالت چوبی: اگر دلتان می‌خواهد در محوطه خود مبلمان چوبی داشته باشید ولی به دلیل گران بودن آن محدودیت دارید، استفاده از پالت‌های چوبی می‌تواند راهکار خوبی برای ایجاد یک فضای صمیمی و گرم باشد.

خودتان بسازید: زمانی که در حال ساخت محوطه هستید می‌توانید با مصالحی که برای ساخت‌وساز محوطه به کار می‌برید مثل بلوک‌های بتنی، جایی برای نشستن بسازید. مثلا یک سکویی که ارتفاع و عرض استانداردی برای نشستن دارد، با استفاده از تشک و چند کوسن می‌تواند محل نشستن صمیمی و جذابی را ایجاد کند.

مبلمان دست دوم: یکی دیگر از راهکارهای کاهش هزینه برای تهیه مبلمان فضای باز، خرید مبلمان دست دوم برای محوطه است. اگر تفکر محیط‌زیستی دارید، می‌دانید که با استفاده از وسایل دست دوم به محیط‌زیست کمک می‌کنید چرا که این وسایل دوباره وارد چرخه‌ی مصرف می‌شوند و تبدیل به زباله نمی‌شوند.

مطلب پیشنهادی: مبلمان باغی، ۳۰ مدل شیک برای حیاط خانه و ویلا

 

blog post

طراحی محوطه و فضای سبز

blog post

بعد از اجرا

۶.محوطه سازی باغ با کمترین هزینه؛ نورپردازی ارزان

در نورپردازی محوطه انواع مختلفی از لامپ و چراغ و روشنایی‌ها را می‌توانید استفاده کنید. با توجه به مساحت محوطه و جای نصب چراغ‌ها، باید نورپردازی مناسب برای محوطه ایجاد شود. استفاده از لامپ‌هایی که ارزان‌تر هستند و اجرای نورپردازی ریسه‌ای هزینه‌ی کمتری برای شما خواهد داشت. توجه کنید هزینه برای لامپ کم مصرف شاید در نگاه اول هزینه‌بر به نظر برسد ولی با توجه به طول عمر زیاد این نوع لامپ، صرفه اقتصادی خواهد داشت.

مطلب پیشنهادی: نورپردازی محوطه، بازی نور وتاریکی در محوطه شما!

 

blog post

طراحی و ساخت پرگولا تک پایه

۷.محوطه سازی باغ با کمترین هزینه؛ لذت ساخت یک پرگولا

برای جذاب‌ شدن محوطه و مسیر رفت و آمد می‌توانید از پرگولا استفاده کنید. اگر مهارتی در ساخت وسایل چوبی و یا فلزی دارید می‌توانید یک پرگولای ساده را با استفاده از چوب و یا فلزی که در خانه دارید و یا وسایلی که دیگر مورد استفاده شما نیست بسازید. پرگولاها وقتی با گیاهان رونده پر می‌شوند جذابیت زیادی به محوطه شما می‌دهند.

مطلب پیشنهادی: پرگولا چیست؟ با ۵ کاربردش آشنا شوید!

 

اجاق آجری

۸.محوطه سازی باغ با کمترین هزینه؛ اجاق آجری به جای باربیکیو!

اگر به پخت و پز در محوطه علاقه مندید و داشتن باربیکیو جزو اولویت‌هایتان است، به جای خرید باربیکیو، برای کم کردن هزینه‌ها می‌توانید خودتان یک اجاق در محوطه بسازید. با استفاده از آجر می‌توانید یک اجاق در گوشه‌ای از محوطه داشته باشید.

مطلب پیشنهادی: باربیکیو در فضای سبز حیاط، چطور و چگونه؟

 

blog post

طراحی محوطه و فضای سبز

کلام آخر:

محوطه‌سازی یک کار هیجان انگیز و خلاقانه است که می‌توانید با طراحی و اجرای آن لذت برد. با کمی فکر و خلاقیت می‌توانید هزینه‌های اجرای محوطه سازی را کاهش دهید. راهکارهایی که در این مطلب بیان شد به شما در محوطه‌سازی باغ با کمترین هزینه کمک خواهد کرد.

با اهالی فن چیدانه در ارتباط باشید.

 

چیدانه خواندن این مطالب را پیشنهاد میکند:

 

 

 

سمیه زارعی
نویسنده: سمیه زارعی

عضو تحریریه وب سایت چیدانه مهندس فضای سبز و طراح محیط و منظر

more_horiz
مطالب پیشنهادی
محوطه سازی سنتی، چگونه به فضای محوطه اصالت ببخشیم؟

محوطه سازی سنتی، چگونه به فضای محوطه اصالت ببخشیم؟

انواع باربیکیو، کدام برای فضایتان مناسب است؟

انواع باربیکیو، کدام برای فضایتان مناسب است؟

ایده نورپردازی باغ، 22 ایده در یک پروژه

ایده نورپردازی باغ، 22 ایده در یک پروژه

کسب و کارها پیشنهادی
مبلمان خانه الوا ELVA Home certificate
مبلمان خانه الوا ELVA Home

مبلمان خانه الوا ELVA Home

خانه هوشمند نستک certificate
خانه هوشمند نستک

خانه هوشمند نستک

پیراهن مبل باتیست certificate
پیراهن مبل باتیست

پیراهن مبل باتیست

نظرات (0)

برای ثبت نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.

از شنبه تا چهارشنبه ساعت 9 تا 17 پاسخگوی شما هستیم 021-23051173 support_agent