visibility 8949 today 1399/9/12

انواع بونسای آپارتمانی، درخت کهنسال در آپارتمان شما!

اغلب ما درختان را دوست داریم و با وجود درخت در حیاط و باغچه خانه حس خوبی پیدا می‌کنیم. ولی امروزه بیشتر زندگی‌ها آپارتمانی شده است و امکان داشتن درخت در خانه‌های آپارتمانی مثل یک رویاست. حالا فکر کنید که اگر یک درخت در داخل آپارتمان شما بود چه حسی داشتید؟ بله یک درخت، آن هم داخل گلدان! بونسای یک روش نسبتا جدید برای پرورش درخت در داخل گلدان است که با داشتن آن می‌توانید حضور یک درخت در داخل آپارتمان را تجربه کنید. در این مطلب جالب با کارشناسان مجموعه بن‌سای و گل و گیاه‌هان آپارتمانی دکتر بن همراه هستیم تا راجع به انواع بونسای آپارتمانی صحبت کنیم. اگر شما هم می‌خواهید یک درخت در خانه داشته باشید این مطلب از چیدانه را از دست ندهید.

 

blog post

کلاس های آموزشی آنلاین

بونسای چیست؟

بونسای یک روش برای پرورش گیاهان چند ساله در گلدان است. با استفاده از این نوع هنر و مهارت باغبانی می‌توان یک درخت زیبا را در گلدان نگهداری کرد. خواستگاه اصلی بونسای آسیای شرقی است و در سال‌های اخیر در ایران هم به پرورش بونسای می‌پردازند. به گیاهانی که به روش بونسای و در گلدان رشد پیدا می‌کنند گیاهان مینیاتوری هم گفته می‌شود.

در واقع در بونسای رشد گیاه به صورت کنترل شده انجام می‌شود و به همین دلیل ریشه و ارتفاع درخت در حد مشخصی رشد یافته و اندازه‌ی آن را کوچک نگه می‌دارد.

 

blog post

کلاس های آموزشی آنلاین

انواع بونسای آپارتمانی

گیاهان بونسای شده انواع مختلفی از گیاهان چندساله هستند. بونسای با توجه به نوع گیاهی که برای آن مورد استفاده قرار می‌گیرد، نیاز به مراقبت‌های خاصی دارد. تقسیم بندی انواع بونسای آپارتمانی بر اساس ویژگی‌های مختلف گیاهان و نوع رشد گیاه به چندین نوع تقسیم می‌شوند.

 

blog post

بونسای خزان دار

blog post

کلاس های آموزشی آنلاین

انواع بونسای بر اساس محل نگهداری:

در برخی از منابع، گیاهان بونسای را بر اساس فضای نگهداری و نوع گیاهی که برای کاشت انتخاب می‌شود به دو نوع بونسای باغچه‌ای و آپارتمانی تقسیم می‌کنند.

 • بونسای باغچه‌ای: گیاهانی که به سرما مقاوم‌اند و در هوای آزاد رشد می‌کنند. این نوع گیاهان درختانی هستند که در طبیعت و باغچه‌ها دیده می‌شوند. گیاهانی مانند جونی پروس، افرا و نارون جزو این نوع از گیاهان هستند. همچنین درختان میوه‌دار مانند گیلاس، زردآلو، هلو و سیب را می‌توان به روش بونسای پرورش داد.
 • بونسای آپارتمانی: بونسایی که گیاهان آن از نوع گیاهان داخل آپارتمان انتخاب می‌شود. این نوع بونسای نسبتا جدید است. برای بونسای گیاهان آپارتمانی از گیاهانی مانند: شفلرا، بنجامین، کراسولا و.. استفاده می‌شود.

 

انواع بونسای آپارتمانی بر اساس ارتفاع:

 • مینیاتوری: بونسای‌هایی که تا ۱۵ سانتی‌متر ارتفاع دارند.
 • متوسط: بین ۱۰ تا ۳۰ سانتی‌متر ارتفاع دارند.
 • بزرگ: بین ۶۰ تا ۷۰ سانتی‌متر ارتفاع دارند.

 

انواع بونسای آپارتمانی بر اساس خزان:

 • خزان کننده: از گیاهان خزان‌دار مانند: افرا برای ساخت این نوع بونسای استفاده می‌شود.
 • همیشه سبز: گیاهان همیشه سبز مانند کاج نقش اصلی را در این بونسای‌ها بازی می‌کنند.

 

بن سای افرا

بن سای افرا

معرفی انواع بونسای آپارتمانی، انتخاب شما کدام است؟

۱.بونسای افرا:

جزو زیباترین بونسای‌ها بین انواع بونسای آپارتمانی است که در محیط بیرون به خوبی رشد می‌کند ولی می‌توانید در داخل خانه هم چنین گیاهی را پرورش بدهید. اتاقی روشن و در کنار پنجره جنوبی بهترین مکان برای بونسای افراست. نظم در آبیاری را برای این گیاه نادیده نگیرید. از زیباترین افراها برای بونسای کردن افرای ژاپنی و یا افرای سرخ است.

 

بن سای فیکوس رتوزا

بن سای فیکوس رتوزا

 

۲.بونسای فیکوس رتوزا:

فیکوس رتوزا که به اسم جینسینگ هم شناخته شده است، بونسایی همیشه سبزی است که برای نگهداری در داخل آپارتمان مناسب است. اگر تازه‌کار هستید و به داشتن گیاه بونسای علاقه‌مند هستید این گیاه می‌تواند انتخاب مناسبی باشد. بونسای فیکوس رتوزا در مکانی با نور کم رشد می‌کند ولی بهتر است در محلی با نور زیاد و کافی قرار بگیرد. این گیاه باید از سرمای پاییز و زمستان حفظ شود و دمای کمتر از ۱۰ درجه برای این گیاه مناسب نیست. باید زمانی که خاک گلدان خشک شد آن را آبیاری کرد.

 

بن سای شفلرا

بن سای شفلرا

۳.بونسای شفلرا:

شفلرا یکی از گیاهان دارای برگ سبز ضخیم و چتری شکل است. آبیاری زیاد برای این بونسای خوب نیست و فقط باید آب را درحد مورد نیاز خود دریافت کند. این بونسای آپارتمانی را می‌توان داخل آپارتمان و در کنار پنجره جنوبی خانه نگهداری کرد. دمای مناسب برای نگهداری آن ۱۳ الی ۲۷ درجه سانتیگراد است.

 

blog post

بونسای همیشه سبز

۴.بونسای کاج:

یکی از بونسای‌های همیشه سبز است که برگ‌های سوزنی شکل دارد. انواع کاج: ژاپنی، سیاه، تهران، موگو و.. برای بونسای کردن مناسب‌اند. در سایه به خوبی رشد می‌کند ولی بهتر است مانند انواع بونسای‌ آپارتمانی دیگر در نور کافی قرار بگیرد. کاج به سمت نور خمیده می شود در نتیجه برای فرم‌دهی این گیاه این ویژگی از کاج را مدنظر قرار دهید. کاج به آب زیادی نیاز ندارد و در تابستان هفته‌ای دو مرتبه آبیاری برای بونسای کاج مناسب است.

 

بن سای گل کاغذی

بن سای گل کاغذی

۵.بونسای گل کاغذی:

یکی از زیباترین انواع بونسای‌های آپارتمانی است. بونسای گل کاغذی نیاز به نور زیاد دارد در نتیجه پنجره جنوبی برای این نوع بونسای بسیار مناسب است. سرما و خشکی باعث ریزش برگ‌های گل کاغذی می‌شود. سطح این گیاه باید خشک بماند در نتیجه در فاصله‌های زمانی آبیاری این بونسای آپارتمانی دقت کنید.

 

blog post

کلاس های آموزشی آنلاین

نگهداری از انواع بونسای آپارتمانی

شما می‌توانید بونسای را خودتان بسازید و یا اینکه یک گیاه بونسای شده را از مراکز فروش گیاه و بونسای تهیه کنید. به طور کلی پرورش و نگهداری بونسای نیاز به صبر و مطالعه دارد. اگر به داشتن بونسای در خانه علاقه‌مند هستید در ابتدا با یک گیاه مقاوم با نگهداری راحت‌تر شروع کنید. بونسای‌های مختلف مانند گیاهان آپارتمانی به نور، خاک، کود و دمای مشخصی نیاز دارند، پس نمی‌توان برای نگهداری از بونسای‌های متفاوت یک نسخه ثابت پیچید ولی با توجه به طرز کاشت و رشد این گیاهان، به توجهات ویژه‌ای نیاز دارند. در رابطه با نیازهای بونسای، باید موارد زیر را مورد توجه قرار داد:

 • خاک
 • نور
 • آبیاری
 • رطوبت
 • دما
 • هرس

 

blog post

بونسای خزان دار

خاک: خاکی سبک و غنی که آب را به خوبی از خود عبور بدهد برای انواع بونسای مناسب است. با توجه به نوع گیاه (درواقع درخت) مورد استفاده می‌توانید کود و مواد غذایی مصنوعی را به خاک اضافه کنید. خاک هر نوع گلدانی پس از مدتی مواد مغذی خود را کم کم از دست می‌هد و گیاه بیشتر مواد غذایی مورد نیاز خود را از خاک جذب می‌کند در نتیجه نیاز است هر دوسال یکبار خاک گلدان را کاملا برداشته و خاک جدید را جایگزین آن کنید. در این حین می‌توانید هرس ریشه گیاه را هم انجام دهید. برای این کار ریشه‌های خیلی بلند شده و یا چسبیده به دیواره گلدان را با قیچی مخصوص هرس بونسای بچینید.

 

blog post

بونسای خزان دار

نور: با توجه به اینکه گیاهان بونسای شده، گیاهانی چند ساله و درختی و یا درختچه‌ای هستند نیاز نوری بیشتری نسبت به گیاهان آپارتمانی معمول دارند. گلدان بونسای خود را در نور کافی و غیرمستقیم قرار دهید. از نیاز نوری نوع گیاه آگاه باشید تا آن را در جای مناسبی قرار دهید و شاهد رشد مناسب آن باشید. نزدیک به پنجره‌های جنوبی که آفتابگیری خوبی دارند فضای مناسبی برای بونسای آن به شرطی که آن را از آفتاب مستقیم و سوزان تابستان حفظ کنید.

 

blog post

بونسای خزان دار

آبیاری: به طور کلی بونسای‌‌ها آبیاری زیاد را دوست ندارند و همینطور نباید آنها را خشک نگه‌ داشت. زمانی که سطح خاک گلدان خشک شد باید آن را آبیاری کنید. بهتر است برای درک میزان نیاز آبی بونسای خود، حال گیاه را روزانه بررسی کنید و همینطور نوع گیاه در آبیاری باید مورد توجه قرار بگیرد. یک نکته مهم برای آبیاری بونسای استفاده از آب مقطر برای گیاه است.

رطوبت: یکی از نیازهای اساسی برای بونسای‌ها میزان رطوبت هواست. برای تامین رطوبت کافی گیاه سطح یک ظرف سینی مانند را با سنگریزه پرکنید و داخل آن آب بریزید سپس گلدان بونسای را در آن قرار دهید. مراقب باشید که سطح زیر گلدان بونسای با آب تماس نداشته باشد چرا که جذب آب از زهکش گلدان باعث پوسیدگی ریشه می‌شود. تبخیر آب از سطح ظرف رطوبت مورد نیاز برای گیاه را تامین می‌کند.

 

blog post

بونسای خزان دار

دما: بونسای‌های فضای داخلی (آپارتمانی) به دمای پایین حساس‌اند، به همین دلیل در فصول سرد حتما باید داخل خانه نگهداری شوند. دمای مناسب برای بونسای آپارتمانی بین ۱۸ تا ۲۲ درجه سانتیگراد است. بونسای‌های فضای باز با اینکه به دمای پایین مقاوم‌تر هستند ولی در روزهای یخبندان باید به داخل خانه آورده شوند.

هرس: مهم‌ترین ویژگی در پرورش بونسای، هرس این گیاهان است که باید با مهارت کافی انجام دهد. در واقع بونسای از هرس کردن ریشه و ساقه گیاه و کنترل رشد آن به فرم دلخواه در می‌آید. برای هرس صحیح گیاه باید دید زیبایی‌شناسی خود در رابطه با رشد گیاه را تقویت کنید. درختان موجود در طبیعت می‌توانند الگوی خوبی باشند. برای هرس کردن مهارت لازم است. همچنین با توجه به نوع گیاه هرس شاخه و ریشه باید در زمان مناسبی از سال انجام شود. بهتر است هرس ریشه در زمستان که گیاه در خواب است، صورت گیرد.

 

blog post

بونسای خزان دار

فرم‌دهی شاخه‌های انواع بونسای آپارتمانی

یکی از قسمت‌های هیجان‌انگیز پرورش بونسای فرم دادن به شاخه‌های گیاه است. اگر شما گلدان بونسایی می‌بینید که فرم خاص و زیبایی دارد به صورت طبیعی به این فرم درنیامده است و یک نفر با صبر و مهارت به آن شکل و فرم داده است. برای این کار از ابزار و وسایل مختلفی مخصوص مانند قیچی، انبردست، انبرک، قطع کننده ریشه و.. استفاده می‌شود. انواع فرم‌های بونسای بر اساس جهت تنه، عبارتند از: مستقیم، مایل، آبشاری، چتری و...

فرم‌دهی شاخه‌های گیاه در بونسای با استفاده از روش‌های زیر انجام می‌شود:

 • سیم بندی
 • خم کردن شاخه‌ها
 • بستن شاخه‌ها به گلدان
 • اتصال وزنه به شاخه‌ها
 • استفاده از خاصیت نورگرایی گیاه

 

blog post

پاییز و خزان بونسای

کلام آخر:

با برخی از انواع بونسای‌های آپارتمانی آشنا شدیم و نکته‌های لازم برای نگهداری و پرورش بونسای را یاد گرفتیم. پرورش گیاهان به شکل بونسای کاری لذت بخش و زمانبر است که باید برای موفقیت در این کار صبور باشیم و مهارت کافی تجربه کنیم. اگر می‌خواهید بونسای آماده خریداری کنید به فروشگاه‌های معتبر سر بزنید. مجموعه دکتر بن یکی از شرکت‌های معتبر در زمینه بن سای و گل‌وگیاهان آپارتمانی است که در پرورش، تولید و نگهداری از بن‌سای‌های آپارتمانی تخصص و مهارت و سال‌ها سابقه دارد. برای مشاوره و سفارش بونسای آپارتمانی به پروفایل مجموعه دکتر بن سر بزنید و با کارشناسان در ارتباط باشید.

 

مطالب پیشنهادی:

۷ درختچه تزیینی برای دکوراسیون داخلی آپارتمان‌ها

گیاهان زینتی آپارتمانی در دکوراسیون منزل مدرن!

بنسای فیکوس، نگهداری آسان برای عاشقان درختچه‌های مینیاتوری!

۶ درختچه آپارتمانی زیبا برای دکوراسیون منزل شما


سمیه زارعی
نویسنده: سمیه زارعی

عضو تحریریه وب سایت چیدانه مهندس فضای سبز و طراح محیط و منظر

more_horiz
مطالب پیشنهادی
انواع بونسای آپارتمانی، درخت کهنسال در آپارتمان شما!

انواع بونسای آپارتمانی، درخت کهنسال در آپارتمان شما!

گیاهان آپارتمانی لوکس؛ این 8 گیاه لاکچری در دکوراسیون!

گیاهان آپارتمانی لوکس؛ این 8 گیاه لاکچری در دکوراسیون!

1399/12/17 ادامه مطلب
گیاهان آپارتمانی برای دکوراسیون کلاسیک؛ این 8 تا گیاه کمکتون میکنه!

گیاهان آپارتمانی برای دکوراسیون کلاسیک؛ این 8 تا گیاه کمکتون میکنه!

کسب و کارها پیشنهادی
شیشه جمع شو بالکنی آیسان certificate
شیشه جمع شو بالکنی آیسان

شیشه جمع شو بالکنی آیسان

دکوراسیون داخلی آرامو دیزاین certificate
دکوراسیون داخلی آرامو دیزاین

دکوراسیون داخلی آرامو دیزاین

مبلمان چوبی خورشید certificate
مبلمان چوبی خورشید

مبلمان چوبی خورشید

نظرات (0)

برای ثبت نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.

از شنبه تا چهارشنبه ساعت 9 تا 17 پاسخگوی شما هستیم 021-23051173 support_agent