visibility 893 today 1400/3/9

گل های تابستانی خوشبو، باغچه معطر با این 12 گیاه زیبا!

یکی از حس ­های خوب که در یک حیاط باغچه­ دار، فضای سبز یک پارک و یا محوطه­ ی پرگل ویلا وجود دارد بوی گل­ ها و گیاهانی است که هوا را معطر کرده­ اند. در فصل بهار اغلب این رایحه ها در فضا پراکنده ­اند. ولی این مسئله مختص فصل بهار نیست. شما با کاشتن گل­ های معطر تابستانی می­ توانید یک باغچه­ ی زیبا و معطر داشته باشید. نمی ­دانید چه گیاهانی بکارید؟ نگران نباشید! چیدانه در این مطلب چندین گیاه از گل­ های تابستانی خوشبو را معرفی کرده است. پس مطلب را بخوانید.

 

گل های تابستانی خوشبو

گل­ های تابستانی خوشبو؛ اول شرایط محیط را در نظر بگیرید!

در این مطلب قرار است چندین گل و گیاه برای معطر کردن فضای ساختمان به شما معرفی کنیم. ولی در نظر داشته باشید که هر گل و گیاهی نیازهای مختلفی دارد. دما، نور، خاک، آبیاری و.. از مهمترین عوامل رشد مناسب یک گیاه هستند. با اینکه این گل­ ها مناسب فصل تابستان هستند ولی ممکن است برای تابستانِ همه­ ی شهرهای کشور مناسب نباشند. پس قبل از هر چیزی شرایط اقلیمی و محیط کاشت گیاه را در نظر بگیرید.

مطلب پیشنهادی: گیاهان فصلی؛ این گل­های تابستانی را بهتر بشناسیم!

 

گیاه خوشبو اسطوخدوس

گل­ های خوشبو برای باغچه؛ 12 گیاه برای تابستان!

 

1.اسطوخدوس (Lavandula)

اسطوخدوس از گیاهان خوشبویی است که خاصیت دارویی آن شهرت دارد. این گیاه در بعضی مناطق به صورت خودرو می­ روید و در شهرهای با آب و هوای معتدل در فضای سبز و پارک ­ها کاشته می ­شود. گیاه اسطوخدوس گیاهی چند ساله است و گل­ های بنفش رنگی دارد. به دلیل عطر زیاد از آن در عطرسازی استفاده می­ شود.

 

پیچ امین الدوله

2.پیچ امین الدوله (Lonicera caprifolium)

از گیاهان خوشبویی که بوی آن بای هریک از ما حس نوستالژی دارد. پیچ امین الدوله از جمله گیاهانی است که در خانه ­های ایرانی قدیمی وجود داشته و امرزه هم هنوز طرفداران خود را دارد و عطر آن یک کوچه را پر می کند. جزو بوته­ های رونده است و گل­ های کوچک زرد و سفید دارد. اگر فضای کافی در حیاط و یا تراس خود دارید از پیچ امین الدوله غافل نشوید.

مطلب پیشنهادی: گیاهان همیشه سبز، 6 درختچه چهارفصل در حیاط!

 

گل شب بو

3.شب بو (Matthiola Incana)

شب­ بوها گل­ هایی یکساله و یا دوساله هستند. همانطور که از نامش مشخص است بوی معطر خوبی دارد. این گیاه را به صورت توده ­ای می­ کارند و در طراحی فضای سبز کاربرد زیادی دارد. خوب است بدانید که این گیاه خواص درمانی هم دارد. گلدهی این گیاه از اواخر بهار شروع می­ شود. شب­ بوها در دو نوع پابلند و پاکوتاه رشد می­ کنند.

مطلب پیشنهادی: گل­ های بهاری، 16 گل برای استقبال از بهار!

 

گل میخک

4.میخک (Dianthus)

گل­ هایی به رنگ سفید، صورتی، قرمز و بنفش دارد. گل میخک به نور کامل نیاز دارد. گل ­های معطری دارد و در باغچه ­ها و محوطه و همچنین به صورت گل شاخه بریده به فروش می­ رسد. گل میخک را می­ توانید در باغچه و همچنین گلدان بکارید.

مطلب پیشنهادی: گیاهان گلدار؛ انواع گل های زینتی برای حیاط!

 

گل رز

5.انواع گل رز

گل­ های رز انواعی از گل­های خوشبو و معروفی هستند که به صورت بوته ­ای کاشته می ­شوند. برخی از انواع گل رز در تابستان گل می­ دهند و علاوه بر بوی معطری که دارند ظاهر باغچه شما را زیبا خواهند کرد. برای گل دهی بوته گل رز نیاز به آفتاب کافی دارد.

مطلب پیشنهادی: انواع گل رز برای باغچه، عید بکار تابستون لذت ببر!

 

ختمی درختی

6.ختمی درختی (Hibiscus Syriacus)

گل­ هایی به رنگ سفید، صورتی، بنفش  قرمز دارد. فصل گل دهی آن از مرداد تا شهریور است. از گیاهان دارویی زیبایی است که در طراحی فضای سبز هم مورد توجه قرار دارد.  آب و نور کافی برای این گیاه لازم است.

 

بومادران

7.بومادران (Achillia Tomentosa)

انتخابی زیرکانه برای یک باغچه خوشبو است. این گیاه خوشبو به کم آبی مقاوم است. گل­های زرد رنگ کوچکی دارد و بوی آن به خوبی در فضا می­ پیچد. نوع دیگر بومادران گل ­های سفید دارد. گیاهی سازگار است که با اغلب آب و هواها به خوبی وفق پیدا می ­کند. از اواخر بهار تا اواخر تابستان گل ­می­ دهد. خواص دارویی این گیاه شهرت دارد.

مطلب پیشنهادی: 18 گیاه مقاوم به گرما برای فصل تابستان!

 

گل همیشه بهار

8. همیشه بهار (Calendula officinalis )

یکی از گیاهان خوشبویی است که دوره گلدهی طولانی دارد. و پس از حدود 40 روز بعد از کاشت به گل دهی می رسد. گل ­های زرد یا نارنجی رنگ دارد. گل­ ها اکثرا صبح ­ها باز و عصر بسته می­ شوند.

 

گیاه آهار

9.آهار (Zinnia)

از گل ­های زیبایی است که از زمان­ های گذشته در باغ ­های ایران هم کشت می­شده است. رنگ گل­ های آن بسیار متنوع است و انواع سفید، قرمز، نارنجی، بنفش و... وجود دارد. یکی از گل­ های تابستانی است که در تمام مدت تابستان و نیمی از پاییز گل دارد.

 

گل محمدی

10. گل محمدی (Rosa Damascena)

گیاه خوشبوی معروفی که اغلب ما آن را می­ شناسیم، چرا که در خانه­ های ایرانی بوته­ های گل محمدی وجود داشته است. هم خانواده گل رز است و بوی بسیار خوبی دارد. گل­ های آن را برای عصاره گیری استفاده می ­کنند. هم خاصیت دارویی دارد و هم به عنوان طعم دهنده استفاده می­ شود. گل ­های بوته گل محمدی تا تیرماه محوطه شما را خوشبو خواهند کرد. برای مناطقی با تابستان­ های معتدل مناسب است.

 

گل لاله عباسی

11. لاله عباسی (Mirabilis jalapa)

از گیاهان بوته­ ای و گلدار است که در هنگام باز شدن بوی خوبی را در فضا پخش می ­کند. گل­ هایی به رنگ­ های متنوع دارد. از اول تابستان تا ابتدای فصل سرما گل می ­دهد. بوته لاله عباسی را به طور منظم آبیاری کنید. گاهی هم باید هرس شود. مانند گل ­های دیگر نیاز به نور کافی دارد ولی سایه کم را هم تحمل می­ کند.

 

گل مریم

12.گل مریم (Polianthes tuberosa)

جزو گل ­های پیازی است که می­ تواند در طی بهار و تابستان گلدهی داشته باشد. بوی مطبوعی دارد که در فضا پخش می­ شود. مانند هر گیاه گلدار دیگر نور نقش مهمی در گلدهی آن دارد پس گل مریم باید در محیطی آفتابی رشد کند. این گیاه در عین حال که نباید کم آب بماند؛ آبیاری زیاد باعث پوسیدگی ریشه آن خواهد شد. 

مطلب پیشنهادی: گیاهان پیازی، برای عید آماده ش کن!

 

گل های تابستانی

کلام آخر:

با تعدادی از گیاهان تابستانی خوشبو آشنا شدیم. برای داشتن فضایی با رایحه گل­ های تابستانی می­ توانید برخی از این گل­ها را تهیه کنید و آنها را در باغچه بکارید. برای تهیه گیاهان مناسب برای شرایط محیطی خود از کارشناسان فروش گل و گیاه و یا بذر گل راهنمایی بگیرید. اهالی فن چیدانه در زمینه گل و گیاه همراه شما هستند. به پروفایل آنها سر بزنید و با کارشناسان در ارتباط باشید.

 

مطالب پیشنهادی:

سمیه زارعی
نویسنده: سمیه زارعی

عضو تحریریه وب سایت چیدانه مهندس فضای سبز و طراح محیط و منظر

more_horiz
مطالب پیشنهادی
بوی بد خانه، با این 60 روش دیگه راحت میشی!

بوی بد خانه، با این 60 روش دیگه راحت میشی!

1398/12/23 ادامه مطلب
گل های تابستانی خوشبو، باغچه معطر با این 12 گیاه زیبا!

گل های تابستانی خوشبو، باغچه معطر با این 12 گیاه زیبا!

انواع قیم گیاه؛ تا وقتی که رو پای خودش بمونه لازمه!

انواع قیم گیاه؛ تا وقتی که رو پای خودش بمونه لازمه!

کسب و کارها پیشنهادی
هیلتون لوستر certificate
هیلتون لوستر

هیلتون لوستر

فرش هریس certificate
فرش هریس

فرش هریس

بازارمبل پاسارگاد certificate
بازارمبل پاسارگاد

بازارمبل پاسارگاد

نظرات (0)

برای ثبت نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.

از شنبه تا چهارشنبه ساعت 9 تا 17 پاسخگوی شما هستیم 021-23051173 support_agent