Chidaneh.com placeholder image

راهنمای خرید خانه: هر آنچه که لازم است قبل خرید خانه بدانید

به قلم: تحریریه چیدانه

خرید خانه در زمره خریدهای تقریبا عمری محسوب می‌شود که قرار است سال‌های زیادی در آن زندگی کنید بنابراین تامین آسایش و آرامش در خرید خانه باید در اولویت باشد. مواردی هستند که در خرید خانه باید رعایت شوند تا پشیمانی بعد از خرید سراغتان نیاید. در این مطلب راهنمای خرید خانه، لیستی از نکات مهم و ضروری برای خرید خانه را باهم می‌خوانیم که نادیده گرفتن‌شان باعث آزردگی و سلب آرامش‌تان می‌شود.

نوژا دیزاین
راهنمای خرید خانه

در خرید خانه به چه نکاتی باید توجه کنیم؟

نخستین موضوعی که در خرید خانه باید درنظر گرفته شود، هدف شما از خرید است. اینکه خودتان قرار است در ساختمان جدید ساکن شوید یا برای اجاره خریداری می‌شود، قصد فروش در آینده‌ نزدیک دارید یا خیر. بعد از اینکه هدف‌تان از خرید مشخص شد با توجه به رونق یا رکود بازار مسکن سراغ گزینه‌ها بروید. طبیعی است که اگر قصد خرید شخصی دارید بهتر است در دوران رکود بازار اقدام کنید که قیمت‌ها پایین‌تر است. اما اگر قصدتان از خرید خانه سرمایه‌گذاری باشد بهترین زمان برای خرید پس از اتمام دوره رکود و اوج دوباره بازار مسکن است چرا که به‌خاطر بالارفتن میزان تقاضا، ملک شما هم رشد قیمتی سریع‌تری خواهد داشت، و سرمایه‌تان در بازه زمانی کوتاه‌تری برمی‌گردد. در ادامه باهم نکات مهم در راهنمای خرید خانه را می خوانیم:

جکوزی ایران
محل مناسب برای خرید خانه

محل مناسب برای خرید خانه

اهمیت محل خرید خانه تا حدی است که درصد قابل توجهی از قیمت ملک به‌خاطر منطقه تغییر می‌کند. باتوجه به بودجه‌ای که در اختیار دارید بهترین محل و منطقه برای خرید خانه را درنظر بگیرید. فاکتور رشد و پیشرفت منطقه در آینده، دسترسی‌ها و نزدیکی محل به محیط کار و تحصیل، ترافیک، آلودگی صوتی، دسترسی به مراکز خرید، امکانات رفاهی و … از جمله مواردی هستند که باید در انتخاب محل مناسب برای خرید خانه درنظر بگیرید. بهتر است که سراغ واحدهای مسکونی نزدیک مساجد، ادارات دولتی، هتل، رستوران، مدارس و دانشگاه یا بیمارستان‌ها نروید چرا که معمولا به‌خاطر ازدحام افراد و خودرو ترافیک و جمعیت بالایی دارند.

بهترین طبقه برای خرید خانه

بهترین طبقه و تعداد واحدها برای خرید خانه

در راهنمای خرید خانه آپارتمانی باید به تعداد واحدهای کل آن مجتمع حتما توجه کنید. هرچقدر تعداد واحدها در مجتمع کمتر باشد، سهم خریدار از قدر السهم بیشتر و ارزش ساختمان‌ بالاتر می‌رود. قدرالسهم همان درصد سهم مالک واحد مسکونی از عرصه ملک است. به‌همین دلیل هم آپارتمان‌هایی که واحدهای کمتری دارند در خرید خانه بر مجتمع‌های مسکونی اولویت دارند. 

به‌علاوه اینکه هرچه تعداد واحدها کمتر باشد، خلوت‌تر است و افراد کمتری در آن ساکن هستند. البته این را هم به یاد داشته باشید که وقتی تعداد ساکنین کمتر باشد، هزینه‌های شارژ و تعمیر ساختمان به تعداد واحد کمتری تقسیم شده و درنتیجه باید سهم بالاتری بپردازید.

راهنمای خرید خانه

نکته دیگر در راهنمای خرید خانه توجه به بهترین طبقه است؛ هرچقدر طبقات بالاتر باشند، میدان دید و ویو بیشتر می‌شود، نورگیرتر است و خبری از آلودگی‌ها و رفت‌وآمدهای طبقات پایینر‌تر نیست. البته که طبقات بالاتر زمانی بهتر هستند که مجتمع سیستم ایمنی آسانسور، برق اضطراری و خروجی اضطراری استاندارد هم داشته باشد.

آپارتمان‌هایی که تعداد واحد کمتری در هر طبقه دارند را در صدر لیست خرید خانه قرار دهید، چرا که هم سروصدا کمتر است و هم به‌خاطر رفت‌وآمد کمتر، محیط خلوت‌تری دارند. اگر در هر طبقه بیشتر از یک واحد قرار دارد، حین خرید خانه به درب ورودی واحد توجه کنید که دقیقا روبه‌روی هم نباشند.

مطلب مرتبط: نکات خرید خانه، مزایای ساختن خانه در مقابل مزایای خرید خانه!

راهنمای خرید خانه

در ادامه لیستی از نکات مهم خرید خانه را آورده‌ایم که با رعایت این موارد به احتمال زیاد از خرید خود پشمیان نخواهید شد.

راهنمای خرید خانه

به موقعیت جغرافیایی واحد مسکونی توجه کنید

خانه‌هایی که در نزدیکی خیابان‌های اصلی یا اتوبان هستند مشکلات آلودگی صورتی و هوایی فراوانی دارند. توجه به محله از فاکتورهای مهم لیست راهنمای خرید خانه است. 

کاربری مجتمع

توجه کنید که تمام واحدهای مجتمع آپارتمانی مسکونی باشند، گاهی وجود واحدهای اداری در کنار مسکونی مشکل‌ساز خواهد شد. 

به عرض کوچه و گذر توجه کنید

در کوچه‌های باریک به‌خاطر ساختمان‌های روبه‌رو معمولا طبقات پایین‌تر نورگیر نیستند. رانندگی، دور زدن و یا داخل پارکینگ رفتن هم از جمله مواردی هستند که در کوچه‌های باریک و کم گذر سخت می‌شوند.

عمر بنا

عمر بنا

یکی از مهم‌ترین موارد در تعیین قیمت همین عمر بنا است که معمولا از روی نمای ساختمان و نوع مصالح تخمین زده می‌شود. پایانکار ساختمان و مجوز ساخت  نشان دهنده عمر واقعی خانه نیستند چرا که ممکن است سال‌ها بعد از ساختن خانه هم فرد اقدامی برای پایانکار گرفتن نکند. می‌توانید با مراجعه به اداره برق و مشاهده اولین قبض برق صادره عمر بنا را دقیق پیدا کنید. 

بررسی مشاعات

حتما حین خرید خانه به کیفیت عایق کاری پشت بام توجه کنید که استاندارد و مناسب باشد. چرا که بعد از خرید هزینه تعمیر و نصب مجدد آن برعهده مالک جدید خواهد بود. عرض راه‌پله و راهروها هم به‌عنوان مشاعات باید درنظر گرفته شوند تا امکان جابجایی وسایل و لوازم خانگی داشته باشید. استاندارد مناسب برای عرض راه پله‌ها 110 سانتی متر است. آخرین مورد مشاعات، آسانسور است که کیفیت و نحوه استفاده و نگهداری آن مهم است.

انشعابات آب و گاز

کیفیت لوله‌کشی آب، گاز، فاضلاب و تهویه مطبوع خانه را درنظر بگیرید که مطابق با استانداردهای ایمنی باشند. عایق کاری سرویس بهداشتی، آشپزخانه و حمام و عدم رطوبت دهی از سقف به طبقات پایین را هم لحاظ کنید.

راهنمای خرید خانه

اسکلت سازه

ساختمان باید کاملا مطابق با استاندارد و مقررات ملی ساختمان در مقابل آتش سوزی و زلزله مقاوم باشد، سیستم اطفای حریق، خروجی اضطراری، درز انقطاع و انبساط داشته باشد. فاصله استاندارد با ساختمان‌های کناری را هم رعایت کرده باشد. 

سیستم سرمایش و گرمایش

پنجره‌های دوجداره، عایق حرارتی استاندارد، مسدودی درزهای اطراف بازشوها علاوه بر اینکه آلودگی صوتی را کاهش می‌دهند باعث بهینه سازی مصرف انرژی می‌شود. درنتیجه بهای کمتری بابت هزینه گرمایش و سرمایش می‌پردازید. ساختمان‌های نوسازتر عمدتا مجهز به فناوری‌های گرمایشی و سرمایشی هستند. 

پارکینگ و انباری

اگر خانه‌ای که می‌خرید مجهز به پارکینگ و انباری است باید حتما در سند ذکر شود چرا که در صورت عدم قید شدن در سند اجازه استفاده از آن‌ها را ندارید. 

معماری داخلی

استفاده نامناسب از فضا و وجود پرتی علاوه بر ایجاد نازیبایی ظاهری در بلند مدت مشکل ساز خواهد شد.

مطلب مرتبط: نکاتی که باید قبل خرید و ساخت خانه‌های قدیمی بدانید

پلان بنا

پلان ساختمانی که می‌خرید باید دقیقا عین پایانکار باشد؛ هرگونه تغییر مثل تبدیل تراس به پاسیو یا پارتیشن بندی غیرقانونی است. فروشنده باید متعهد شود که دقیقا پلان را مطابق با نقشه پایانکار می‌کند یا از خرید این خانه منصرف شوید.

نورگیر بودن خانه

نورگیر بودن خانه

وجود نور طبیعی در خانه بسیار مهم است، بنابراین بهتر است حین خرید خانه به نورگیر بودن آن توجه کنید. یکبار در شب و یکبار در روز از بنا دیدن کنید و شرایط نورگیری آن را ببینید. 

راهنمای خرید خانه

کلام آخر

جستجو برای پیداکردن خانه مناسب در بلند مدت خسته‌کننده می‌شود چرا که گاهی باید چند هفته یا چند ماه به محله‌ها و مناطق مختلف بروید و هر روز خانه متفاوتی ببینید. ترافیک، گرما و سرمای هوا، مشکلات شخصی، و کمبود وقت باعث کلافگی می‌شوند تا جایی که شاید در نهایت فقط برای پایان دادن به این پروسه طاقت فرسا دست از جستجو برای خرید خانه بکشید و گزینه نامناسبی را انتخاب کنید. خستگی باعث می‌شود که نکات ریز و مهمی را نادیده بگیرید که ضرر روحی و مالی زیادی برایتان به‌دنبال دارد.

در این مطلب راهنمای خرید خانه، سعی کردیم نکات مهم و ضروری برای خرید خانه را جمع‌آوری کنیم تا در خرید خانه مناسب به شما کمک کنیم. یادتان باشد که محله‌های شلوغ نزدیک مراکز تجاری و اداری شاید در نظر اول جالب باشند اما ترافیک و آلودگی صوتی و هوایی در دراز مدت آزاردهنده خواهد بود. سعی کنید تمام نکات مهم را به‌صورت لیست دربیاورید و حین بازدید از خانه‌ها جلوی هر کدام تیک بزنید. به‌این ترتیب خرید دلچسب‌تر و مطمئن‌تری خواهید داشت. 

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه