Chidaneh.com placeholder image

نکاتی که باید قبل خرید و ساخت خانه‌های قدیمی بدانید

امروزه با افزایش جمعیت و به دنبال آن بالا رفتن تقاضا برای مسکن زندگی آپارتمان نشینی جای خودش را به خانه‌های قدیمی گذشته داده است. با این وجود هنوز هم هستند کسانی که به خاطر حس خوب جاری در بافت خانه‌های قدیمی مایل به خریداری این قبیل املاک هستند. 

عده‌ای از افراد هم صرف نظر از حال و هوای متفاوت خانه‌های قدیمی به منظور نوعی سرمایه گذاری فکر خرید ملک‌های قدیمی را در سر می‌پرورانند. به بیان واضح‌تر شما می‌توانید خانه‌های قدیمی را با قیمتی مناسب در مقایسه با خانه‌های نوساز امروزی، خریداری کرده و در آینده‌ای نه چندان دور با اقدام به تخریت و ساخت مجدد آن در نهایت خانه نوساز شده را به قیمت روز به فروش برسانید. 

فرش ذوالانواری

به همین خاطر بهتر است که قبل از خرید خانه‌های قدیمی نسبت به برخی از نکات مربوط به آن آگاهی پیدا کرده و اطلاعاتتان را در این زمینه بالا ببرید.

خانه قدیمی با درب سبز

هزینه بر بودن بازسازی خانه‌های قدیمی

قبل از هر چیز باید بدانید که خرید و نگه داشتن یک ملک قدیمی شما را متحمل هزینه‌های زیادی می‌کند. در صورتی که قصد بازسازی ساختمان مذکور را داشته باشید، بحث هزینه‌ها دیگر چندان مهم جلوه نمی‌کند؛ چرا که دیر یا زود ساختمان تخریب شده و از نو ساخته می‌شود. 

هزینه‌ها و چالش‌های پیش روی مربوط به خانه‌های قدیمی زمانی مطرح می‌شود که شما قصد زندگی در آن ملک را داشته باشید. در این صورت باید به فکر اعمال برخی از تغییرات واجب در آن باشید. به عنوان مثال لوله کشی هر خانه‌ای به مرور زمان پوسیده شده و احتیاج به رسیدگی دارد.

حتی در خانه‌های نوساز هم گاهی اوقات مشکل پوسیدگی لوله‌ها پیش می‌آید، حال چه رسد به خانه‌هایی با قدمت بالا.  تعویض لوله‌ها هم تخریب بخش‌هایی از خانه را به دنبال دارد که با توجه به این موضوع می‌توان به دردسرها و هزینه‌های احتمالی ناشی از این فعالیت پی برد. 

از آنجایی که نقشه و طراحی لوله کشی خانه‌ای که چندین سال از زمان ساختش می‌گذرد، قدیمی است، باید مسیر لوله کشی‌ها را به کل تغییر داده و به این ترتیب وقت و هزینه زیادی را برای به ثمر رسیدن این کار باید در نظر گرفت. همچنین اعمال تغییرات دیگری چون بهبود وضعیت سیستم سرمایشی و گرمایشی نیز هزینه‌های مربوط به خودشان را به همراه دارند.

حیاط خانه قدیمی

مواجه شدن با ضررهای احتمالی ناشی از معامله

به یاد داشته باشید که هنگام خریداری یک ملک قدیمی باید از یک مشاور املاک با تجربه و قابل اعتماد کمک بگیرید تا مبادا با کلاهبرداری‌های رایج در این حوزه مواجه شوید. چون در برخی از موارد عیب و ایرادات بزرگ اینگونه خانه‌ها را بیان نکرده و با در نظر گرفتن یک قیمت بسیار پایین و به ظاهر مناسب برای ملک سعی در ترغیب خریداران برای انجام معامله می‌کنند. در این صورت شما به جای اینکه از خرید خانه سودی بدست آورده باشید، تنها متحمل ضرر خواهید شد.

وجود موانع هنگام بازسازی 

درست است که در ابتدا بحث سرمایه گذاری از طریق خرید خانه‌های قدیمی و نوسازی آنها را مطرح کردیم، اما نباید از وجود موانع احتمالی در این مسیر نیز غافل شد. به بیان واضح‌تر ممکن است شما ملکی را به امید تخریب و ساخت دوباره آن خریداری کنید، اما آن ملک قابلیت بازسازی را نداشته باشد. 

در واقع همه چیز تنها به خواسته ما بستگی نداشته و ممکن است که تمام برنامه ریزی‌هایمان به خاطر عدم وجود شرایط مناسب با نابودی مواجه شود. معمولا مناسب نبودن موقعیت قرارگیری ملک با توجه به محله و سایر املاک اطراف یکی از اصلی‌ترین موانع ساخت و ساز خانه‌های قدیمی است. 

به همین خاطر بهتر است که قبل از خرید از کارشناسان ماهر و با تجربه در این امر کمک بگیرید و در صورتی که تایید کارشناس مذکور را دریافت کردید، اقدام به خرید ملک مورد نظر نمایید.

راهکارهای جایگزین بازسازی املاک فرسوده

گاهی اوقات افراد علیرغم میلی که برای کوبیدن و از نو ساختن خانه قدیمی خود را دارند، با محدودیت بودجه مواجه بوده و از این رو از تصمیمشان صرف نظر می‌کنند. در این حالت می‌توانید موقتا راهکارهایی را پیش بگیرید که منجر به بازسازی داخلی قسمت‌هایی از خانه شده و در عین حال هزینه‌های بیش از حد را کنترل می‌کند. 

به عنوان مثال می‌توانید کفپوش‌های مختلف را جایگزین موزاییک‌های قدیمی کرده و برای روح و جلا بخشیدن به دیوارهای خانه و پوشاندن ترک‌های آن از انواع کاغذ دیواری استفاده کنید. 

شرایط بازسازی خانه‌های قدیمی

چنانچه قصدتان از تخریب ملکتان جدی باشد، باید جهت دریافت مجوز شهرداری اقدامات لازم را انجام دهید. بعد از گذر از این مرحله به مهندس ناظری نیاز است که بر روی تمامی مراحل تخریب و ساخت ساختمان نظارت کرده و نام او حتما باید در پروانه ساختمان ثبت گردد. 

حضور مهندس ناظر از این جهت مهم است که تمامی مراحل زیر نظر کارشناسانه شخصی کاربلد انجام شده و با وجود او احتمال بروز خطاهای احتمالی به حداقل می‌رسد. چون همانطور که می‌دانید هر کاری را باید به متخصص آن سپرد و در مورد بازسازی ساختمان نیز به علم و تصمیمات فنی مهندس ناظر نیاز است. 

طراحی خانه

خرید خانه قدیمی یا صرف نظر از آن؟

با توجه به مطالب گفته شده در بالا شاید از خودتان بپرسید که بالاخره خرید خانه قدیمی به نفعمان است یا به ضرر ما؟ در راستای پاسخ به این سوال باید بگوییم که یافتن جواب مناسب برای چنین پرسشی کاملا به خودتان بر می‌گردد! 

به بیان واضح‌تر هر شخصی باید پس از بررسی شرایط زندگی خود و در نظر گرفتن جوانب و چالش‌های مختلف مربوط به خرید خانه قدیمی تصمیم بگیرد که باید چنین خانه‌ای را خریداری کند یا خیر. به عبارتی هیچ سود و ضرر مطلقی در این زمینه وجود نداشته و همه چیز به وضعیت مالی مالک، شدت قدیمی بودن ملک و نظر دقیق کارشناسان بستگی دارد.

همانطور که پیش‌تر گفتیم چنانچه در صورتی که قصد خرید خانه قدیمی و بازسازی آن را دارید، بهتر است که قبل از انجام هرگونه اقدامی از یک تیم کارشناس متخصص در این حوزه کمک بگیرید تا از معامله انجام شده متضرر نشوید. برای این منظور می‌توانید از راهنمایی‌های سایت خرید خانه قدیمی چی ملک کمک بگیرید. 

سایت چی ملک با جمع آوری اطلاعات موثق و به روز در خصوص اخبار و اطلاعات مربوط به بازار مسکن، بستری را فراهم کرده تا شما با اطمینان خاطر معاملات ملکی خود را سریع‌تر و با آگاهی بیشتر پیش ببرید. 

همچنین در صورت وجود هرگونه سوال در رابطه با معاملات ملکی و همچنین دریافت مشاوره قبل از خرید خانه می‌توانید با کارشناسان چی ملک تماس حاصل نمایید. تنها کافی است به سایت چی ملک مراجعه کرده و بر روی لینک‌های مختلف دسته بندی شده در صفحه اصلی کلیک کنید تا به صفحه موضوع مورد نظرتان هدایت شوید.


دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه