زیبایی هنر خوشنویسی در طراحی دکوراسیون ایرانی

زیبایی هنر خوشنویسی در طراحی دکوراسیون ایرانی

به قلم: تحریریه چیدانه

فضاهای ایرانی و اسلامی: خوشنویسی ایرانی یکی از هنرهای شناخته شده در جهان است. ایرانیان از دیرباز توانایی خاص خود در خلق آثار هنری خوشنویسی را به خوبی به تصویر کشده اند. خط فارسی به دلیل پیوستگی حروف در کلمات، کشیدگی های خطاطی ایرانی را به وجود آورده و همین ویژگی دلیل زیبایی آن است. کتاب های خطی فارسی به جا مانده از دوره های مختلف تاریخی به خوبی این موضوع را تایید می کنند.

اکستریم والز

   

اما در گذر زمان این هنر ایرانیان محدود به کتاب ها و کاغذ ها نماند و وسیله ای شد برای هر چه زیباتر شدن جداره های بناهای ایرانی! در گوشه گوشه تزئینات معماری ایرانی می توان نمونه های بسیار زیبایی از خوشنویسی و آثار اساتید بنام این هنر را دید و آنها را تحسین کرد. نمونه ای زیبا از کاربرد خوشنویسی در معماری ایرانی را می توانید در معماری آرامگاه خیام، اثری ماندگار از هوشنگ سیحون ببینید که چیدانه در گذشته شما را با آن آشنا کرده است.

این هنر به صورت پیوسته توسط اساتیدش به شاگردان و علاقه مندان آموزش داده شد و تا به امروز همچنان پابرجا و پرطرفدار است. خوشنویسی تا به جایی مورد توجه هنرمندان قرار گرفته که به وسیله آن دست به طراحی و اجرای آثار گرافیکی بسیار زیبایی می زنند. آثاری متفاوت با آنچه از گذشته به یادگار داریم. قبلا همراه با شما جذابیت دکوراسیون ایرانی با طرح و رنگ صنایع دستی را مرور کردیماین بار چیدانه در این مطلب قصد دارد همراه با شما کاربرد یکی دیگر از هنرهای ایرانی در طراحی داخلی را بررسی کند و ایده هایی را ارائه دهد تا شما بتوانید از آن در دکوراسیون منزل و محل کارتان استفاده کنید.

اگر شما هم از علاقه مندان به این هنر باشید برایتان جذاب خواهد بود تا در فضایی زندگی کنید که با هنر خوشنویسی تزئین شده باشد. خانه ای رویایی با دکوراسیون ایرانی که کمتر می توان نمونه ای شبیه به آن را پیدا کرد. 

نمونه پروژه اهالی فن چیدانه: خانه ای در کیش با زیبایی های معماری ایرانی

تابلو های خوشنویسی در دکوراسیون منزل

شاید اولین چیزی که به ذهن تان خواهد رسید استفاده از تابلو های خوشنویسی بر روی دیوار فضای داخلی مورد نظرتان باشد. این ایده ساده ترین روشی است که می توانید به کار بگیرید. ما در این مطلب گزینه های دیگری را نیز پیش پایتان خواهیم گذاشت. اما قبل از آن پیشنهاد می کنم که اگر به دنبال تابلوها و آثار گرافیکی خوشنویسی هستید حتما رنگ آن را متناسب با محیط و دیگر بخش های دکوراسیون انتخاب کنید. 

هنر خوشنویسی به عنوان دیوار پوش فضای داخلی

دیوارها عناصر عمودی فضای داخلی هستند که از لحاظ بصری بیشترین توجه را به خود جلب می کنند. شاید بهترین مکان برای به نمایش گذاشتن این هنر همین دیوارها باشند. این بار به جای تابلوهای کوچک و بزرگ، همه سطح دیوار را به خوشنویسی متن و یا شعر مورد علاقه تان اختصاص دهید. 
رستوران خاتون، طراحی داخلی زیبایی دارد که با همین ایده هشکل گرفته است. دیوارهای آن زیبایی منحصر به فرد خود را به وسیله خشنویسی ایرانی به دست آورده اند.

  

انتخاب رنگ برای دیوارهای تزئین شده با خوشنویسی خط فارسی نکته ایست که نباید از آن غافل شد. دقت کنید که هماهنگی و یا تضاد در کدام فضا و در کدام نقطه لازم است؟ کدام گزینه به زیباتر شدن آن کمک می کند؟! در تصویر بالا با تغیر رنگ غالب قرمز به طیفی روشن تر و نزدیک به رنگ صورتی، طراح توانسته به خوبی بر روی دیوار پشت تخت خواب تاکیدکند.

این انتخاب می تواند به گونه ای باشد تا با ترکیبی از رنگ های غالب فضا هماهنگ شود. رنگ قلم خوشنویسی در تصویر بالا با رنگ مبل، کوسن های روی آن و حتی نورپردازی فضا هماهنگی دارد.

اگر مستاجر هستید و امکان رنگ آمیزی دیوارها برایتان وجود ندارد، دیوارپوش های بزرگ خطاطی شده نیز گزینه مناسبی هستند تا بتوانند به خانه شما بیایند. این دیوارپوش ها را اگر با مصالح مقاوم ساخته باشند به راحتی می توانید آنها را در اسباب کشی ها جا به جا کنید.

خوشنویسی ایرانی در طراحی دکوراسیون مدرن

طراحی و ترکیب وسایل تزئینی و کاربردی دکوراسیون با هنر خوشنویسی

نیازی نیست که لزوما همه دکوراسیون داخلی منزل و یا محل کار شما فضایی سنتی داشته باشد تا بتوانید از خوشنویسی در طراحی داخلی آن استفاده کنید. شما به راحتی می توانید تنها با هماهنگی رنگ ها ترکیبی مدرن را بسازید. در تصویر بالا نمونه ای از طراحی زیبای فرش با الهام از خوشنویسی ایرانی را می بینید که با رنگ روکش صندلی کنار خود هماهنگ شده است. طراحی این صندلی سبکی مدرن دارد.
معماران خانه میوه های باربد با خلاصه کردن تزئینات به شکل “خط" الهام گرفته از معماری ایرانی، دعای مورد علاقه سفارش دهندگان پروژه را روی دیوار سالن به خط “شعارنویس" گرگانی نگاشته اند. در مطالب گذشته چیدانه با این خانه که دکوراسیون ـن تلفیقی از سبک مدرن و ایرانی داردآشنا شده اید.

این روزها جوانان هنرمند، دستی در طراحی و ساخت وسایل تزئینی و کاربردی دکوراسیون دارند. برخی از آنها به خوبی توانسته اند با الهام گرفتن از نشانه ها و نمادهای ایرانی وسایل منحصربه فردی را تولید کنند.

میز کنار مبلی که در تصویر بالا می بینید نمونه ای از طراحی مدرن با الهام از خوشنویسی ایرانی است که نمی توان شبیه به آن را به راحتی در فروشگاه های دکوراسیون پیدا کرد. اما اگر خود شما دستی در این هنر دارید می توانید با سفارش دادن طرح مورد نظرتان نمونه ای متفاوت را بسازید. اگر می خواهید یکی از این وسایل زیبا را در دکوراسیون منزل خود داشته باشد می توانید به صفحه اینستاگرام shyngallery مراجعه کنید تا بتوانید نمونه کارهای آنها را ببینید و در صورت تمایل خریداری کنید. 

مطلب پیشنهادی: خانه قانعی در اصفهان، بازسازی امروزی به سبک ایرانی

وسایل دکوری نیز یکی از بخش های مهم در چیدمان فضای نشیمن و پذیرایی منزل ما هستند. نمونه هایی متفاوت از کاربرد این  هنر را در طراحی و ساخت وسایل دکوری ببینید.

آویز بسیار زیبایی که در تصویر بالا مشاهده می کنید، قطعا نشانه ی خلاقیت طراح آن است. این آویز چشمگیر در گوشه ای از فضای داخلی منزل و محل کار شما می تواند مورد استفاده قرار بگیرد.

پارچه ها با طرح خوشنویسی هم می توانند روکش های خوبی برای لوازم خانه شما باشند. پرده ها، مبل، صندلی و کوسن ها را با این پارچه ها روکش کنید.

مطلب پیشنهادی: سفر به سرزمین رنگارنگ ترمه ها در خانه ترمه ایران

اگر فکر می کنید که پیدا کردن چنین پارچه ای در بازار کار دشواری است. به کسانی که کار چاپ پارجه انجام می دهند مراجعه کنید. با این انتخاب می توانید متن، شعر و رنگ پارچه مورد نظرتان را خودتان انتخاب کنید و حتی طراحی گرافیکی آن نیز به انتخاب خودتان باشد.

مطلب پیشنهادی: دنیای سحرآمیز عشق و شعر و معماری

اگر به استفاده از عناصر دیگر دکوراسیون ایرانی علاقه دارید مطمئن باشید که همنشینی آنها با هم می تواند دکوراسیون منزل شما را دگرگون کند.

مطلب پیشنهادی: دکوراسیون امروزی با فرش های ایرانی

هر وسیله دکوری کوچکی دیگری نیز اگر با هنر خوشنویسی تزئین شود در منزل شما کاربرد خواهد داشت، تنها کافی است که با دقت و ظرافت آن را به کار بگیرید و بدانید کجا از آن استفاده کنید.

برای تکمیل چیدمان چنین خانه ای بد نیست که سری به بخش صنایع دستی در اهالی فن چیدانه بزنید و نمونه های صنایع دستی ایران را در آنجا ببینید. در پروفایل هر کدام از تولیدکننده ها می توانید اطلاعات تماس و راه های برقراری ارتباط با آنها را مشاهده کنید.

شما می توانید سوالات خود درباره استفاده از خوشنویسی و صنایع دستی در معماری داخلی و طراحی دکوراسیون سنتی ایرانی را در قسمت مشاوره دکوراسیون چیدانه با اهالی فن و کارشناسان ما در میان بگذارید. 

مطالب بیشتر: مد و طراحی لباس با الهام از معماری ایرانی
کوسن های کوچک، تغییرات بزرگ در دکوراسیون داخلی!
صنایع دستی ایران را به مهمان خارجی تان هدیه دهید
برای خرید فرش ایرانی به چه نکاتی باید توجه کنید؟

نویسنده: لاله داورپناه | تحریریه چیدانه

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه