Chidaneh.com placeholder image

کابینت روکش چوب انتخابی زیبا و مقرون به صرفه!

در خانه‌های امروزی به خاطر باز یا همان به اصطلاح اوپن بودن آشپزخانه، دکوراسیون این فضا بر کل خانه تاثیر می‌گذارد پس انتخاب سبک، طرح، رنگ و جنس کابینت بسیار مهم است. از بین متریال‌های کاربردی در ساخت کابینت، چوب محبوب‌ترین مصالح برای داشتن یک آشپزخانه گرم و صمیمی است. در زیبایی کابینت چوبی شکی نیست اما باید بگوییم که در گران بودن آن هم نباید شک کنید! نمی‌خواهیم شما را از داشتن آشپزخانه محبوب و رویاییتان ناامید کنیم. به همین خاطر برای شما یک پیشنهاد چیدانه‌ای جذاب داریم. استفاده از روکش چوب کابینت یا کابینت روکش چوب طبیعی!

روکش چوب کابینت

روکش چوبی کابینت چیست؟

شاید برایتان جالب باشد اگر بگوییم کابینت روکش چوب طبیعی از ورق‌های ام دی اف ساخته می‌شود. پس تفاوت کابینت روکش چوبی با کابینت ام دی اف چیست؟ تفاوتشان در یک لایه روکش یک میلی‌متری چوب طبیعی است که روی ورق‌های ام دی اف توسط دستگاه پرس می‌شود. با توجه به ضخامت کم روکش چوبی کابینت نیاز است تا بعد از پرس، ورق‌های آماده با رنگ پلی اورتان یا پلی استر رنگ شوند تا در برابر خراشیدگی و رطوبت مقاومت بهتری داشته باشند. دقت کنید! دو نوع ورق ام دی اف یا به عبارتی ورق‌های یک طرف با روکش چوب و ورق‌های دوطرف با روکش طبیعی چوب در بازار موجود است که بهتر است از ورق‌های دوطرفه استفاده کنید چون گاهی ورق‌های یک طرفه در هنگام پرس تاب برمی دارند.

کی پلاس
کابینت روکش چوب

تفاوت کابینت تمام چوب با کابینت روکش چوب چیست؟

اصلی ترین و مهم ترین تفاوت کابینت چوبی با روکش چوبی کابینت در قیمت تمام شده آن ها است. دلیل این تفاوت چشمگیر در قیمت مربوط به مصالح مورد استفاده در ساخت این دو کابینت است. متریال اصلی مورد استفاده در ساخت کابینت چوبی، چوب درختان است در صورتی که متریال اصلی کابینت روکش چوب ام دی اف است که پشت و روی آن یک روکش چوب طبیعی با ضخامت یک میلیمتر پرس میشود. 
تفاوت مهم دیگر کابینت چوبی آشپزخانه با کابینت روکش چوب در میزان اهمیت به حفظ محیط زیست است. شما با انتخاب روکش طرح چوب برای کابینت های آشپزخانه می توانید در جلوگیری از قطع بی رویه درختان کمک کنید تا زمینی سبزتر داشته باشیم.

تمیزکردن کابینت روکش چوب

نگهداری از کابینت روکش چوب طبیعی

 1. اگر قسمتی از کابیت با روکش چوب طبیعی شما خیس شد، بلافاصله خشکش کنید.
 2. کابینت با روکش چوب نسبت به حرارت مستقیم حساس است. دقت کنید! اجسام و ظروف داغ را مستقیما روی کابینت قرار ندهید و حتما از پارچه یا زیر قابلمه‌ای استفاده کنید.
 3. لولا‌ی درب‌های کابینت را مرتب روغن‌کاری کنید تا عمر طولانی‌تری داشته باشند و هزینه تعمیرات به حداقل برسد.
 4. برای تمیز کردن کابینت با روکش چوب طبیعی حتما از واکس مخصوص استفاده کنید.

 

مزایای کابینت روکش چوب

مزایای کابینت با روکش چوب طبیعی

علاوه بر مقرون به صرفه بودن از مزایای کابینت آشپزخانه با روکش چوب می‌توان به ایجاد حس و حال گرم و صمیمی چوب طبیعی در فضا اشاره کرد. علاوه بر ایجاد حس و حال خوب در فضا باید بگوییم که روکش چوب طبیعی کابینت از انعطاف پذیری بالایی برخوردار است پس آشپزخانه شما کلاسیک باشد یا مدرن فرقی ندارد چون روکش چوب کابینت پوشش دهی بالایی دارد و قابل استفاده در تمام سبک های کابینت است اما اگر برایتان سوال پیش آمده که بهتر است برای چه سبکی از روکش چوب استفاده کنید؟ پاسخ چیدانه به شما این است: استفاده از روکش چوب کابینت برای کابینت های سبک کلاسیک و نئوکلاسیک مناسب‌تر است.

 1. عمر بالا نسبت به کابینت‌های ام دی اف
 2. مقرون به صرفه نسبت به کابینت چوبی
 3. ایجاد فضایی گرم و صمیمی
 4. قابل اجرا در سبک‌های مختلف کابینت
روکش چوب طبیعی کابینت

معایب کابینت با روکش چوب طبیعی

در ابتدای مقاله هم گفتیم، به خاطر ضخامت میلی‌متری روکش چوب که روی ورق‌های ام دی اف را می‌پوشاند، کابینت‌های روکش چوب در برابر خراشیدگی، ضربه و رطوبت مقاومت کم‌تری نسبت به کابینت‌های تمام چوب دارند. البته این مشکل تا حدودی توسط رنگ پلی اورتان برطرف می شود. از دیگر مشکلاتی که ممکن است شما با آن مواجه شوید، هجوم حشرات به کابینت روکش چوب است چون روکش چوب طبیعی برای حشرات طعمه خوبی است. البته برای جلوگیری از این مشکل باید مرتب کابینت‌ها را واکس مخصوص بزنید با این توضیحات می توانیم بگوییم تمیزکردن و نگهداری از کابینت روکش چوب هم کمی چالش برانگیز است.

 1. مقاومت کم در برابر خراشیدگی، ضربه، رطوبت و حرارت نسبت به کابینت چوبی
 2. هجوم حشرات به روکش چوب طبیعی کابینت
 3. تمیز کردن و نگهداری دشوار نسبت به کابینت‌های ام دی اف و فلزی

روکش طرح چوب کابینت یا روکش چوب مصنوعی چیست؟

کابینت آشپزخانه روکش چوب مصنوعی یکی دیگر از نمونه‌های محبوب کابینت‌های چوبی به حساب می‌‌آید. روکش‌‌های چوب مصنوعی کابینت به جای چوب طبیعی از موادی مانند کاغذهای تزئینی به همراه اپوکسی و رزین ساخته می‌شوند. روکش طرح چوب کابینت از دوام و عمر بالاتری نسبت به روکش طبیعی کابینت آشپزخانه دارد، ارزان تر است و نگهداری از آن شما را درگیر چالش‌هایی مانند هجوم حشرات نمی‌کند. روکش های مصنوعی انواع مختلفی دارند. برخی از روکش‌های مصنوعی، pvc، ملامینه، لترون، اکریلیک، Hpl، هایگلاس و … هستند که به احتمال زیاد با آن‌ها آشنا هستید.

تفاوت روکش چوب مصنوعی با روکش چوب طبیعی

تفاوت کابینت روکش چوب مصنوعی با روکش چوب طبیعی کابینت:

با توجه به شرایط اقتصادی حاکم بر جامعه، قبل از هر چیز قیمت پایین‌تر روکش چوب مصنوعی نظر مشتریان و کسانی که قصد بازسازی آشزخانه با قیمت مناسب‌ را دارند، جلب می‌کند. علاوه بر قیمت مناسب، روکش مصنوعی مقاومت بالاتری در برابر حرارت، رطوبت و ضربه دارد و چون از مواد طبیعی ساخته نشده تمیز کردن آن هم راحت است. در صورتی که روکش چوب طبیعی نیاز به مراقبت بیش‌تری دارد. مراقب باشید! در ساخت روکش طرح چوب کابینت از مواد شیمیایی استفاده می‌شود که ممکن است در معرض حرارت و تابش مستقیم، گازهای سمی متساعد کند اما روکش چوب طبیعی بی خطر است.

آشپزخانه چوبی

در آخر باید بگوییم…

داشتن آشپزخانه با کابینت‌های چوبی زیبا برای همه جذاب است اما کابینت‌های چوبی گران هستند. کابینت‌های روکش چوب به شما این امکان را می دهند تا همان آشپزخانه گرم و صمیمی را با قیمت مناسب‌تری داشته باشید. روکش چوب کابینت انعطاف بالایی دارد و در تمام سبک‌ها قابل اجرا است. 

چیدانه‌ای‌ها همیشه قلب منزلتان گرم و صمیمی باشد!

 

 


دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه