Chidaneh.com placeholder image

عجیب‌ترین شهرهای زیرزمینی جهان با دیدنی‌هایی خارق‌العاده

به قلم: علیرضا باقرپور

در همه جهان علاوه بر جاذبه هایی که بر سطح زمین واقع شده است دیدنی های خارق العاده ای هم در زیر زمین وجود دارد در این مطلب با شهرهای زیرزمینی جهان آشنا شوید.

نوژا دیزاین

شهرهای زیرزمینی جهان

سیاتل زیرزمینی – آمریکا

سیاتل زیرزمینی
 

پس از آتش سوزی بزرگ سال 1889 که موجب نابودی 25 بلوک در شهر سیاتل شد، مراحل بازسازی این شهر که از شالوده‌ای گلی برخوردار بود، با رعایت تمامی جزئیات دنبال شد. بر همین اساس، دیوارهایی حائل ساخته شده و خیابان‌ها بالاتر از شالوده گلی ساخته شدند. از این رو، بخش اعظم شهر اولیه سیاتل به صورت دست نخورده در حوالی میدان “پایونیر" و زیر زمین باقی ماند. امروزه این سایت با گذرگاه‌های زیرزمینی خود به یکی از جاذبه‌های شهر فناوری‌محور سیاتل مبدل شده است.

کی پلاس

معدن نمک ویلچکا

معدن نمک ویلچکا

در شهر لهستان و در زیر شهر ویلچکا قرار گرفته است که به دلیل موقعیت آن در زیر شهر و وسعت زیاد به کلیسای جامع نمک زیرزمینی نیز مشهور می باشد. این معدن وسعتی در حدود 287 کیلومتر از فضای زیر شهر را در بر گرفته است. این معدن نمک در قرن 13 میلادی شروع به کار کرده و تا مدت های طولانی به تولید نمک خوراکی فعالیت داشته است تا زمانی که در سال 1996 فعالیت معادن تجاری به این شکل متوقف شد و عملیات حفاری و اکتشاف و برداشت نهایتا تا سال 2007 در این معدن به طور کامل به پایان رسید. از این معدن به عنوان یکی از قدیمی ترین معادن نمکی که تا قرن بیست و یکم باقی مانده و یکی از مرموزترین شهرهای زیر زمینی یاد می کنند.

سالینا توردا

سالینا توردا

یک پارک موضوعی زیرزمینی در کشور رومانی است که به نظر می رسد به داستان های علمی تخیلی تعلق دارد، اما با محیطی واقعی مواجه هستیم.

این پارک موضوعی زیر سطح زمین در یک معدن نمک ساخته شده است و دارای جاذبه هایی مانند چرخ و فلک پانوراما، زمین مینی گلف، سالن بولینگ، میز تنیس و حتی قایق برای وقت‌گذارنی روی دریاچه معدن است. مناظر خیره کننده این پارک موضوعی زیرزمینی و فعالیت هایی که می توان انجام داد، آن را به یکی از جالب‌ترین پارک های زیرزمینی جهان تبدیل کرده است.

شهر کوبر پدی در کشور استرالیا

شهر کوبر پدی

Coober pedy یک منطقه مسکونی در استرالیا است. در این منطقه معدن اوپال وجود دارد و شغل بیشتر مردم در ارتباط با استخراج این سنگ معدنی است به غیر از معدن بسیاری از جاذبه های جذاب زیرزمینی برای بازدیدکنندگان فراهم است. اینجا تنها نقطه توریستی زیرزمینی است که شما می توانید خانه های مسکونی، رستوران ها، هتل ها، کلیسا و باشگاه گلف را در آن پیدا کنید. این منطقه دارای جمعیت 4000 نفر از بسیاری از کشورها ی دنیا است. گالری هنر و مصنوعات سفالی همچنین بهترین جاذبه های این نقطه هستند.

شهر زیرزمینی مونترال (La Ville Souterraie)

شهر زیرزمینی مونترال

خرید، استراحت، آموزش، تغذیه و حتا انجام امور بانکی در زیر زمین، ساده ترین توصیف برای شهر زیرزمینی مونترال که به نام‌های “La Ville Souterraie" و RESO"" نیز شناخته می شود، است. این مکان در میان بزرگترین مجموعه‌های زیرزمینی جهان قرار دارد. تونل‌های به طول 20 مایل که در زیر مرکز شهر مونترال واقع شده‌اند دارای چندین مرکز خرید، هتل، موزه، دانشگاه، مترو، ایستگاه قطار و حتا استادیوم هاکی روی یخ هستند. برای بازدید از این شهر زیرزمینی نیاز به پرداخت هزینه‌ای خاص یا خرید بلیط ندارید، اما برای خروج از آن همراه داشتن یک نقشه الزامی است!

منبع: نیک صالحی

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه