Chidaneh.com placeholder image

بزرگ‌ترین هتل خاورمیانه در ایران یافت شد!

به قلم: علیرضا باقرپور

طبق گزارش مطبوعات آن زمان، این هتل در 15 طبقه، با ارتفاع 80 متر، 410 اتاق یک‌نفره، 188 اتاق دونفره، 27 شاه‌نشین و لژ‌های مخصوص سلاطین و روسای جمهوری، 9 مغازه، 3 رستوران مجلل، 2 تالار غذاخوری با هزینه‌ای بالغ‌بر 650 میلیون تومان ساخته و به‌عنوان بزرگ‌ترین آسمان‌خراش ایران به جهانیان معرفی شد.

نوژا دیزاین

حتما هنگام عبور از تقاطع بزرگراه شهید چمران و خیابان، ولی عصر (عج) نگاهتان به این هتل زیبا و قدیمی افتاده، ساختمان 15طبقه‌ای که روزگاری از آن به‌عنوان بزرگ‌ترین هتل خاورمیانه و مرتفع‌ترین آسمان‌خراش ایران یاد می‌شد.

سرویس خواب بالسا

عظمت و بزرگی ساختمان هتل هیلتون سابق و هتل استقلال فعلی را می‌توانید در این عکس قدیمی کمیاب ببینید.

این هتل قدیمی در زمان پهلوی در زمینی به مساحت 90 هزار مترمربع توسط یک معمار ایرانی به نام «حیدر غیابی» ظرف 3 سال ساخته شده است. هتلی که دو برج دارد؛ برج غربی آن در سال 1341 و برج شرقی آن 10 سال بعد، سال 1351، با انواع سنگ‌های ایرانی و مصالح ساختمانی درجه یک ساخته شده است.

شرکت سازنده این هتل، ترکیبی از شرکت‌های آمریکایی، انگلیسی و ایرانی بوده است. طبق گزارش مطبوعات آن زمان، این هتل در 15 طبقه، با ارتفاع 80 متر، 410 اتاق یک‌نفره، 188 اتاق دونفره، 27 شاه‌نشین و لژ‌های مخصوص سلاطین و روسای جمهوری، 9 مغازه، 3 رستوران مجلل، 2 تالار غذاخوری با هزینه‌ای بالغ‌بر 650 میلیون تومان ساخته و به‌عنوان بزرگ‌ترین آسمان‌خراش ایران به جهانیان معرفی شد.

جالب اینکه در جایی از گزارش آمده است: «این هتل در حومه شمیران و در دامنه‌های البرز و در محلی که 5 هزار پا از سطح دریا ارتفاع دارد و فاصله‌اش با تهران 8 کیلومتر است بنا شده است.»

منبع: همشهری آنلاین

لینک‌های مرتبط:

هتلی که جان جنگ‌زده‌های ایران را نجات داد!

درباره هتل میامی؛ جایی که از تمام رازهای گوگوش با خبر است
 

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه