Chidaneh.com placeholder image

زیباترین ساختمان‌هایی که از دیدنشان محروم شدیم!

به قلم: علیرضا باقرپور

شاید برای خیلی از ما بدیهی به نظر برسد که وقتی یک معمار وقت و خلاقیت خودش را صرف طراحی یک ساختمان می‌کند، حتما قرار است این ساختمان در یک جایی ساخته شود. اما خب همیشه اینطور نیست. طراحی‌های خیلی زیادی وجود دارند که علی‌رغم زیبایی و خلاقیتی که در آن‌ها هست، هرگز ساخته نشده‌اند.

نوژا دیزاین

اما چرا این اتفاق می‌افتد؟ دلایل مختلفی وجود دارد که باعث می‌شود بعضی از طرح‌های معماری هرگز از روی کاغذ به دنیای واقعی قدم نگذارند. بعضی وقت‌ها محاسبۀ هزینه‌های بالای پروژه سازندگان را از پیاده کردن طرح منصرف می‌کند. گاهی یک طرح در رقابت با طرح‌های دیگر برای ساخت یک ساختمان خاص شکست می‌خورد و از رده خارج می‌شود. بعضی وقت‌ها هم ممکن است تغییر دیدگاه سازندگان یا اصلا عوض شدن تیم سازنده منجر به کنار گذاشته شدن طرح قبلی شود.

کی پلاس
طرح ساخته نشدۀ آسمانخراش ایلینویز

اما یک دلیل جالب دیگر هم وجود دارد. بعضی طرح‌ها اصلا برای ساخته شدن طراحی نشده‌اند. بعضی از معماران گاهی طرح‌هایی را خلق می‌کنند که فقط جنبۀ الهام‌بخش یا تخیلی دارند. معماران در خلق این طرح‌ها محدودیت‌های دنیای واقعی مثل مسائل فنی یا هزینه‌های مالی را از ذهنشان پاک می‌کنند و به تخیل خودشان آزادی کاملی در خلق ایده‌های تازه می‌دهند؛ طرح‌ها و ایده‌هایی که نه در زمان خودشان بلکه در آینده‌های دور شاید بتوانند به واقعیت تبدیل شوند یا الهام‌بخش معماران آینده باشند. بسیاری از طرح‌های ساخته‌نشدۀ فرانک لوید رایت از این جنس هستند.

فرانک لوید رایت یکی از مشهورترین معماران آمریکایی در قرن بیستم است که در طول 70 سال دوران پربار کاری‌اش صد‌ها خانه، دفتر کار و عمارت مختلف را طراحی کرد. اما او طرح‌هایی هم داشت که به دلایل مختلف هرگز ساخته نشدند. یکی از این طرح‌ها طرح «آسمان‌خراش ایلینویز» بود که حدود 50 سال قبل از ساخت «برج خلیفه» طراحی شد، اما شباهت آشکاری را بین آن‌ها می‌توان دید.

حالا یک معمار اسپانیایی به اسم دیوید رومرو مجموعه‌ای از طراحی‌های ساخته‌نشدۀ لوید را به صورت کامپیوتری تصویرسازی کرده و جلوۀ تازه و جذابی به آن‌ها بخشیده است. در اینجا تعدادی از این طراحی‌های ساخته نشده را ملاحظه می‌کنید.

پل بال‌های پروانه
کاخ صحرایی آریزونا
خانۀ اشرافی در تپه‌های هالیوود
استراحتگاه تابستانی دریاچۀ تاهو
ساختمان بیمۀ ملی
شهرک برادکِر
ساختمان گوردون استرانگ 

قرار بود این ساختمان رستوران‌ها و محل‌های تفریحی دیگری داشته باشد و بشود با خودرو وارد آن شد و به بالاترین طبقات آن دسترسی داشت.

کلبۀ جنگلی اسمیت
شهر کریستال
خانۀ ساحلی موریس

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه