Chidaneh.com placeholder image

راه های آسان برای تمیز کردن انواع لکه ها از روی فرش!

به قلم: تحریریه چیدانه

خانه داری: فرش همواره عنصری جدانشدنی از دکوراسیون منزل ما ایرانی ها است. از دیرباز حضور پررنگ فرش و قالیچه را در خانه های خود حس کرده ایم و امروزه نیز با وجود تغییر سبک زندگی ها، همچنان جایگاه خود را حفظ کرده است. شاید تمیز نگه داشتن فرش به آسانی کفپوش های دیگری مثل لمینیت، کاشی یا سرامیک نباشد ولی با راهکار های مناسب می توان جلوه ی آن را بدون لکه و مثل روز اول حفظ کرد. چیدانه در این مطلب می خواهد راه حل های ساده و کاربردی برای لکه های مختلفی که ممکن است چهره ی زیبای فرش شما را خدشه دار کند، در اختیارتان قرار دهد. با ما همراه باشید…

تمیز کردن انواع لکه فرش

شما پیش از این با فرآیند شستن فرش در چیدانه آشنا شده اید، برای تمیز کردن هر نوع لکه از روی فرش ابتدا این چند نکته ی کلی را در نظر داشته باشید:

تابلو فرش ریحان

سرعت عمل داشته باشید. زمانی که فرش تان لکه دار می شود، سریع عمل کنید. از آنجایی که بیشتر فرش های امروزی در برابر لکه مقاوم اند، بیشتر اتفاقاتی که باعث لکه می شود، اگر به موقع رسیدگی شود برطرف می گردد. هرچقدر لکه بیشتر بماند، شانس پاک شدن آن کمتر می شود.

آب آن را بگیرید، نمالید. با استفاده از پارچه ی سفید یا حوله های کاغذی بدون طرح چاپی (که جاذب آب باشند)، خیسی لکه را بگیرید. از حرکت مالشی اجتناب کنید، زیرا باعث می شود لکه پخش شود یا به عمق تار و پود فرش نفوذ کند. آب گرفتن را تا جایی ادامه دهید که لکه کاملا خشک شود.

آلودگی را بردارید. اگر لکه به صورت نیمه جامد است، آن را به دقت با یک قاشق گرد از کف بردارید.

تمیز کردن انواع لکه فرش

ابتدا فرآیند کلی تمیز کردن را به شما می گوییم و سپس لکه های متفاوت را جدا جدا بررسی می کنیم:

قبل از استفاده از محلول لکه بر برای فرش، ابتدا آن را در یک محل نامشخص امتحان کنید. این هشدار را جدی بگیرید، زیرا بعضی از محلول های پاک کننده به فرش تان آسیب می زنند. چند قطره از محلول را روی محل تست بریزید و یک پارچه ی سفید را برای 10 ثانیه روی آن بگذارید. سپس فرش و پارچه را چک کنید که رنگ پس داده اند یا نه. اگر متوجه رنگی شدن پارچه یا رنگ رفتگی فرش شدید، محلول دیگری را امتحان کنید.
هنگامی که محلول شوینده ی مناسبی پیدا کردید، اندکی از آن را روی محل لکه بریزید و اجازه دهید 10 دقیقه بماند. سپس به آرامی از لبه های لکه به سمت داخل خشک کنید. در صورت نیاز، این عمل را تکرار کنید.

مطلب پیشنهادی: چطور از موکت مراقبت کنیم؟

فرش دستباف ذوالانواری
فرش ذوالانواری در دکوراسیون 1
diamond+فرش دستباف ذوالانواری

بعد از اینکه لکه کاملا برطرف شد، زمان شستشوی آن ناحیه ی فرش با آب ولرم و خشک کردن آن است، تا جایی که محلول لکه بر کاملا رفع شود. بعضی از شوینده ها اگر کاملا شسته نشوند، خودشان باعث ایجاد لکه می گردند.
برای خشک کردن، یک لایه ی نسبتا ضخیم از حوله های کاغذی ساده را بر روی محل مورد نظر بگذارید و با یک جسم سنگین بر روی آن فشار دهید. این فرآیند را تا جایی که کل آب جذب و فرش خشک شود ادامه دهید. در صورت لزوم حوله ها را تعویض کنید. اگر زمان برایتان مهم است و می خواهید این فرآیند سریع تر صورت گیرد، از ترکیب های لکه بر جاذب استفاده کنید.

برای انتخاب فرش و موکت های جذاب و با کیفیت از اهالی فن چیدانه غافل نشوید.

فروشگاه فرش دیبا
فرش ابریشم
فروشگاه فرش دیبا

شناخت لکه به شما کمک می کند بهترین راه حل را انتخاب کنید. در اینجا روش های برطرف کردن چند لکه ی رایج فرش و قالیچه را مرور می کنیم:

لکه چای، قهوه یا نوشابه بر فرش و قالیچه

یکی از روش هایی که بیش از همه برای انواع لکه ها توصیه می شود، ترکیبی از 4/1 قاشق چای خوری مایع ظرفشویی در یک فنجان آب ولرم است. برای تهیه ی این ترکیب، از یک صابون ظرفشویی ملایم استفاده کنید. هرگز پودر رخت شویی یا ماشین ظرفشویی به کار نبرید، زیرا این مواد اغلب حاوی عناصر درخشان کننده یا سفید کننده هستند که ممکن است به رنگ و الیاف فرش آسیب بزند.

فرش جانان
فرش چکاوک
فرش جانان

اگر لکه سرسخت است، بعد از استفاده از محلولی که ذکر شد، یک فنجان سرکه ی سفید در 2 فنجان آب مخلوط کنید و به کار برید. سرکه ی سفید چون اسیدی است به عنوان یک حلال برای لکه و باقی مانده ی مایع ظرفشویی عمل می کند.
در نهایت برای شستشوی این ناحیه، آب ولرم را به آن اسپری کنید. با اسپری کردن از اشباع آب در فرش و نفوذ آن به لایه های زیرین جلوگیری می شود. سپس با حوله ی کاغذی آب آن را بگیرید و خشک کنید. شاید نیاز باشد فرآیند شستشو را چند بار انجام دهید تا باقی مانده ی شوینده کاملا برطرف شود.

آیا می دانید برای خرید فرش ایرانی به چه نکاتی باید توجه کنید؟

لکه ناشی از حیوانات خانگی بر فرش

کثیفی های به جا مانده از حیوانات خانگی فقط از جنبه ی لکه زدایی اهمیت ندارند، بلکه بوی ماندگار آنها نیز معضل است. بعد از تمیز کردن آلودگی، لکه را با محلول مخصوص آلودگی های حیوانات خانگی برطرف کنید یا از محلول صابونی که قبلا ذکر شد استفاده کنید و سپس کاملا خشک کنید.
بعد از برطرف شدن لکه، یک خنثی کننده ی بوی حیوانات خانگی با کیفیت بالا به کار ببرید. به شما هشدار می دهیم که از شوینده هایی با عطر قوی مثل آمونیاک یا سرکه استفاده نکنید، زیرا ممکن است حیوان شما را به ادرار کردن در آن ناحیه ترغیب کند. ما قبلا 3 رایحه مطبوع برای از بین بردن بوی نامطبوع فرش را به شما پیشنهاد داده ایم.

[[nid:266794]]

یک روش برای ساخت محلول خنثی کننده ی بو این است: 2/1 فنجان آب اکسیژنه ی 3 درصد را با 1 قاشق چای خوری مایع ظرفشویی مخلوط کنید و در اسپری بریزید. سپس یک تا دو مشت جوش شیرین (بسته به محدوده ی لکه) بر روی ناحیه بپاشید و محلول را به آن اسپری کنید. جوش شیرین حل شده را به آرامی روی فرش ماساژ دهید و اجازه دهید محل کاملا خشک شود. با کشدن جاروبرقی فرآیند تمیز کردن تمام می شود.

مطلب پیشنهادی: با این سه راه حل از شر بوی بد فاضلاب آشپزخانه خلاص شوید!

نکته ای که نباید فراموش کنید: برای همه ی لکه ها، ابتدا فرآیند تمیز کردن را در یک نقطه ی نامشخص فرش امتحان کنید.

فرش دستباف ذوالانواری
فرش ذوالانواری در دکوراسیون 1
diamond+فرش دستباف ذوالانواری

لکه خون بر فرش و قالیچه

زمانی که خون بر روی فرش تان ریخت، تا می توانید به سرعت آن را تمیز کنید. اگر خون خشک شد، به آرامی با یک برس سیمی آن را تمیز کنید. سپس از محلول مایع ظرفشویی با آب سرد برای تمیز کردن اثر آن استفاده کنید و بعد آن را خشک کنید. به این نکته توجه کنید که لکه ی خون باید با آب سرد رفع شود نه گرم، زیرا گرما باعث می شود لکه دائمی شود.

اگر این راه حل مؤثر واقع نشد، 2/1 پیمانه آب با یک قاشق سوپ خوری آمونیاک ترکیب کنید. با استفاده از یک پارچه یا اسفنج، محلول آمونیاک را بر روی لکه ی خون بزنید. آب آن را تا وقتی که کاملا جذب شود بگیرید. در پایان اسفنج خیس شده در آب سرد را به لکه بزنید و کاملا خشک کنید.

برای طرفداران فرش ایرانی: کدام فرش ایرانی مناسب دکوراسیون منزل شماست؟

فروشگاه فرش دیبا
فرش ابریشم
فروشگاه فرش دیبا

لکه شکلات روی فرش

ابتدا شکلات خشک شده را بردارید. بعد محل موردنظر را برای جمع آوری قطعات باقی مانده جارو برقی بکشید. وقتی این قسمت تمیز شد، بخش لکه دار را با حوله های کاغذی بپوشانید و اتو با پایین ترین درجه غیر بخار را به آرامی بر حوله بکشید. شکلات ذوب می شود و به حوله ی کاغذی می چسبد. حوله را عوض کنید و این کار را تا جایی که لکه محو شود ادامه دهید.

راه حل دیگر: شما می توانید از محلول های غیر قابل اشتعال یا شوینده های خشک نیز استفاده کنید.

لکه موم و پارافین بر فرش و قالیچه

مواد ذوب شده ی شمع را ابتدا با یک کیسه یخ برطرف کنید. یخ را بروی ناحیه قرار دهید و بگذارید برای چند دقیقه منجمد شود. سپس کیسه ی یخ را بردارید و موم خشک شده را با چاقو بتراشید. بقایای آن را جاروب کنید. اگر چیزی از لکه باقی ماند، یک کیسه ی کاغذی قهوه ای یا پارچه ی تمیز را روی آن قرار دهید و با اتوی درجه کم به آرامی روی آن بکشید. گرما باعث می شود بقایای موم به پارچه جذب شود. این عمل را تا پاک شدن کامل لکه ادامه دهید.

اگر شمع رنگی لکه به جا گذاشت، اندکی الکل تغییر ماهیت داده شده را به یک پارچه ی سفید بزنید و به آرامی به لکه ضربه بزنید. سپس آن را کاملا خشک کنید.

مطلب پیشنهادی: 7 روش آسان و ارزان برای تمیز کردن هر چیزی در خانه

[[nid:257123]]

لکه جوهر بر فرش

لکه ی جوهر را با الکل تغییر ماهیت داده شده یا اسپری موی لاک الکلی ارزان ضربه بزنید. سپس با یک حوله ی سفید آب آن را بگیرید – توجه داشته باشید که انتقال رنگ جوهر از فرش به پارچه صورت گیرد. وقتی که لکه برطرف شد، محل را با حوله ی مرطوب شستشو دهید. اگر بر روی فرش رنگ باقی ماند، فرآیند را با استفاده از اسپری مو تکرار کنید. البته لکه هایی که با جوهرهای دائمی ایجاد می شوند، ممکن است هرگز پاک نشوند و فقط کم رنگ شوند.

فرش دستباف ذوالانواری
فرش ذوالانواری در هتل Oriana Berlin برلین آلمان
diamond+فرش دستباف ذوالانواری

لکه سس گوجه فرنگی روی فرش و قالیچه

برای برطرف کردن اثر سس گوجه به سرعت وارد عمل شوید. ابتدا با یک قاشق یا چاقو سس را از روی فرش بردارید. سپس مقداری نوشابه روی محل موردنظر بریزید و از اسفنج مرطوب برای گرفتن آب آن استفاده کنید. بعد از آن با یک حوله ی کاغذی تمیز روی آن بفشارید تا رطوبت یا بقایای آلودگی جذب شود. در نهایت، محل را با محلول مایع ظرفشویی تمیز، آب گیری، شستشو و خشک کنید.

فروشگاه فرش دیبا
فرش ماشینی وینتیج
فروشگاه فرش دیبا

لکه چربی بر فرش

ابتدا تا جایی که ممکن است لکه ی چربی را بگیرید، سپس چیزی مانند آرد ذرت که چربی را جذب می کند بر روی آن بمالید. بعد از چند دقیقه با یک برس با مویه های زمخت بر لکه بکشید. اگر لکه همچنان باقی است، از یک محلول شوینده ی خشک استفاده کنید و آن را با یک اسفنج تمیز در جهت خواب فرش به کار ببرید.
سپس محلول شوینده ی خشک را با روغن نارگیل به نسبت 8 به 1 مخلوط کنید و به لکه بزنید. در نهایت با یک حوله یا پد خشک جاذب، رطوبت آن را بگیرید.

اگز از آن دسته افرادی هستید که به فرش علاقه دارید و دوست دارید فرش های زیبا و خوش طرح و نقش را به دکوراسیون داخلی منزل خود بیاورید، پیشنهاد می کنم به بخش فرش و موکت که از جمله بخش های اهالی فن چیدانه است سری بزنید.

مطالب بیشتر:
3 سوال مهم در مورد فرش که باید پاسخ آن را بدانید!
راه حل های ساده برای تمیز کردن کفپوش چوبی
فرش را روی زمین پهن یا به دیوار آویزان کنیم؟
چگونه سرامیک و انواع سنگ را برق بیندازیم؟
انتخاب فرش ، دکوراسیون منزل خوش رنگ و لعاب

منبع: Houzz | مترجم: فاطمه افشاریان | تحریریه چیدانه

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران
info_37917 در تاریخ 26 بهمن 1395
سفارش کفپوش با تخفیف ویژه نوروزی. اگر قصد انجام دارید حتما یه نگاهی به سایت ما بندازینو قیمت بگیرید ادرس سایت بخش کفپوش https://goo.gl/Ibxr13

ثبت دیدگاه