Chidaneh.com placeholder image

مصالح به کار رفته در معماری های خلاقانه

به قلم: تحریریه چیدانه
مواد و مصالح: در این مقاله شما را با 6 نمونه از مصالح که معماران بزرگ در کارهایشان استفاده می کنند، آشنا می کنیم. از استفاده غیر مستقیم بتن تا استفاده از چوب. اگرچه شما می توانید معماران بسیاری را نام ببرید که به طور نمادین از بتن استفاده می کنند، اما کار Oscar Neimeyer در استفاده از پتانسیل و زیبایی بتن برای شکل پذیری سازه(به عنوان مثال، کلیسای جامع بریزیلیا یا مقر سازمان ملل در نیویورک) مسلما بی نظیر است. آقای Niemeyer و Lúcio Costa اولین بار در سال 1956 بتن را به عنوان یک نماد قدرتمند مدرنیته و امروزی در پایتخت جدید برزیل یعنی برزیلیا به کار بردند. بتن در نما به عنوان یک مصالح انتخاب شد، و در زمان های مختلف به صورت سطوح بتنی صاف و سفید و به عنوان قلب برزیل مدرنیسم مطرح شد. آقای Niemeyer مانند بسیاری دیگر از معماران نسل خود با بکارگیری بتن، نماهای سنتی را کنار گذاشت.

نوژا دیزاین

Alvar Aalto و آجر

سرویس خواب بالسا

نمونه کارهای آقای Alvar Aalto به عنوان یک طراح، مجسمه ساز و نقاش فراتر از معماری معمولی است. او حتی مبلمان، ظروف و چراغ داخل ساختمان ها و در حقیقت از کوچکترین تا بزرگترین جزئیات را خود طراحی می کند. در میان پروژه های متعدد Alvar Aalto، در موارد بسیاری به شدت از آجر استفاده شده است. از یک خانه آزمایشی در Muuratsalo گرفته تا نمای تماما آجری دانشگاه Jyvaskyla را می توان نام برد که وی در ساخت آنها از آجر استفاده کرده است. او آجرها را به صورت زاویه دار و حتی منحنی به کار می گیرد و البته به جزئیات توجه زیادی دارد.
 

Zaha Hadid و الیاف کامپوزیت

کارهای خانم زاها حدید پیشرو استفاده از مصالح جدید برای نشان دادن هندسه های پیچیده در طراحی هایش است. اگرچه آنها برای ایجاد بتن های ظاهرا سبک وزن مشهور شده اند، در بسیاری از کارهایش از انواع مختلف الیاف کامپوزیت به عنوان پوسته استفاده کرده است. به عنوان مثال، در مرکز حیدرعلی اف در باکو، از الیاف شیشه تقویت شده با فیبر پلی استر (GFRP) برای ایجاد یک نمای بیرونی تقریبا بدون درز استفاده شده است. گالری Serpentine Sackler، شاهکار اخیر این خانم معمار در لندن است که با استفاده از روش های مشابه ساخته شده است.
 

Frank Gehry و فلز
شاید معروف ترین گالری پوشیده شده از تیتانیوم ساختمانی باشد که آقای فرانک گری در شهر بیلبائو (در شمال اسپانیا) طراحی کرده است، همچنین روکش فلزی به صورت بسزایی در تعدادی از ساختمان های وی استفاده شده است. اعم از فولاد ضد زنگ (استیل)، سالن کنسرت والت دیسنی در LA برای کلینیک تخصصی مغز و اعصاب Lou Ruvo در لاس وگاس نیز از فلز استفاده شده است. درخشندگی و رنگ نقره ای فلز اغلب در کنار فرم های سیال و پیچیده، حالت جسورانه ای را به ساختمان می دهد.
 

Kengo Kuma و چوب
کارهای معمار ژاپنی Kengo Kuma و همکارانش در سالهای اخیر بیشتر با استفاده از چوب بوده است. به عنوان مثال، در نمای داخلی ساختمان Cité des Arts et de la Culture در فرانسه از چوب استفاده شده است. مهارت آقای Kengo Kuma در ساخت سنگین، مصالح متراکم و بکارگیری نور شاید بی نظیر باشد.
 


 

SANAA و شیشه
در ژاپن، SANAA برای مهارتی که در استفاده از شیشه در فضاهای حجمی شفاف دارد نیز شناخته شده می باشد. تمامی مفاهیم وزن و جاذبه بدون در نظر گرفتن دیگر طراحی هایش برای موزه Louvre Lens می باشد که استفاده از آینه و پنهان کردن جزئیات در کارهای وی قابل مشاهده است. به همین منوال، موزه هنرهای نو در شهر نیویورک با ترکیبی هوشمندانه از شیشه، مش های آلومینیومی آندیزه شده و دیوارهای سفید رنگ، ساختمان را به صورت نیمه شفاف نشان می دهد.
 

 
منبع:برترین ها | گردآوری شده توسط تحریریه چیدانه

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران
Tarane در تاریخ 17 فروردین 1393
یکی از بهترین مطالب در زمینه معماری تا الان. خسته نباشید واقعا
melodi در تاریخ 19 فروردین 1393
بسیار زیبا توانمندی ترکیب هوشمندانه عتم معماری وعناصر طبیعی ومصنوعی را به تصویر کشیده اندمطالب عالیست دلم می خواست فضای داخلی برخی از فضاهای فوق رانیز در تصاویر میدیدیم
melodi در تاریخ 19 فروردین 1393
بسیار زیبا توانمندی ترکیب هوشمندانه عتم معماری وعناصر طبیعی ومصنوعی را به تصویر کشیده اندمطالب عالیست دلم می خواست فضای داخلی برخی از فضاهای فوق رانیز در تصاویر میدیدیم
amin nazem در تاریخ 30 مهر 1393
متشکرم فوقالعاده بود
Saeed Zanousi در تاریخ 11 اردیبهشت 1394
:)
Yehoo_s در تاریخ 24 تیر 1396
مرسی عالی بود اگر امکان دارد در مورد متریال های دکوراسیون داخلی مطلب بزارید. با تشکراز شما

ثبت دیدگاه