Chidaneh.com placeholder image

بازسازی کلینیک دردآسا در تهران با کاناپه های چند منظوره

به قلم: تحریریه چیدانه

پروژه های برجسته:  اصولا در طراحی داخلی کلینیک ها آن هم کلینیک های چند منظوره آنچه در نگاه اولیه حائز اهمیت است علاوه بر توجه به کاربری ها، توجه به روحیه ی بیماران و همراهان آن هاست. کلینیک پزشکی درد آسا از دفتر معماری کاز به معماری مهدی علیرضایی، سمیه ابراهیمی یکی از همین کلینیک های چند منظوره است که در طراحی خود توجه ویژه ای به بیماران داشته اند، و توانسته رتبه سوم ﮔﺮوه ﺳﺎﺧﺘﻤﺎن‌ﻫﺎی تجاری جایزه معماری داخلی ایران 1389 را از آن خود کند، با چیدانه همراه باشید تا به گوشه و کنار آن سری بزنیم. 

قالیشویی ادیب

مشخصات عمومی پروژه کلینیک درد آسا

  • معمار: مهدی علیرضایی، سمیه ابراهیمی
  • دفتر معماری: دفتر طراحی کاز
  • موقعیت: تهران، ایران
  • سال: 1389
  • مساحت: 95 مترمربع
  • وضعیت: ساخته‌شده
  • کارفرما: آقای دکتر اکرمی و شرکا
  • تیم پروژه: علی محمدی، صادق سبزعلیان، مینا نجفی، شیما مهناویان
  • جوایز: رتبه سوم ﮔﺮوه ﺳﺎﺧﺘﻤﺎن‌ﻫﺎی تجاری جایزه معماری داخلی ایران 1389

موضوع پروژه، تبدیل یک فضای اداری استیجاری به یک کلینیک درد چندتخصصی بود، فضایی که در آن، مجموعه‌ای از پزشکان متخصص در زمینه‌های بیهوشی، طب فیزیکی، روان‌پزشکی و فیزیوتراپی، به ارائه خدمات به بیماران با دردها و مشکلات مزمن، به صورت سرپایی و بستری می‌پردازند. این کلینیک به صورت دو واحد 95 متری مرتبط به هم است که در فاز اول، بخش معاینات سرپایی راه‌اندازی شده است. در این کلینیک، تفاوتی بین بیماری که برای رهایی از دردهای مزمن جسمی و روحی خویش مراجعه می‌کند، با پزشک نمی‌بینیم، به طوری که حتی کاناپه‌های طراحی شده در فضای انتظار، به سان حجمی سفید و یکپارچه طراحی شد که بیمار با هر نوع حالت جسمی، خواه خوابیده و نشسته، در آن بیاساید و این حجم در حرکتی طولی می‌پیچد و تبدیل به میز پذیرش می‌شود.

نوبت به سقف پروژه می‌رسد، حرکتی موج‌گونه و کاملا آزاد را می‌نگریم که خود منبع نور است و با عبور نور از میان آن، فضا را تلطیف می‌کند. حرکت کشسان سازه پارچه‌ای در عین پیچیدگی، کاملا ساده است و در زمانی کمتر از 30 دقیقه، سقف نورانی جمع و نصب می‌شود. طبیعتی مواج، فضایی مینیمال، نقوش جوهری‌شکل از بخش‌هایی از دیواره‌ ها بالا می‌روند و گویی اینکه نیروی جاذبه در این فضا بر عکس عمل می‌کند، حرکتی خیال‌انگیز که ذهن را آرام‌آرام از زمین جدا کرده و به سمت موج‌های وارونه و طبیعت مسقف سوق می‌دهد. 

بزرگ‌ترین اتاق کلینیک، فضایی است که با کاربری دوگانه طراحی شده و بسیار ساده است و شامل میز پزشک و اتاق کنفرانس است. در این فضا، میز L  شکل روی میز U شکل لغزیده و حالت متنوعی را، از میز پزشک گرفته تا میزهای کنفرانس متنوع تشکیل می‌دهد.

اگر در فضایی با دکوراسیون خلاقانه کار و زندگی می کنید و یا فضایی این چنینی را می شناسید،که پر از نشانه های شخصی شماست، تورهای چیدانه مشتاق است از شما و محل کار و زندگی تان عکاسی کند و آن را به مخاطبان چیدانه نشان دهد. اگر علاقه دارید که عکس های خلاقانه بیشتری از خانه های ایرانی برای ایده گرفتن ببینید خانه یا محل کار خود را با ما به اشتراک بگذارید!

مطالب بیشتر: طراحی کلینیک دندان پزشکی فرشته های دندان ساز
کلینیک دندان پزشکی آرمان ،بازسازی متفاوت در مازندران
طراحی محیطی  آرام برای کودکان در دندانپزشکی
طراحی کم هزینه و بی نظیر در دندان پزشکی ۲۵ میلی متری تهران
طراحی داخلی مطب دندان پزشکی لوندر، تحقق رویای یک معمار
معماری ساختمان آماج درمان در پارک فناوری پردیس

منبع:معمار ایرانی|  گردآوری شده در تحریریه چیدانه

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه