Chidaneh.com placeholder image

9 روش برای طراحی دکوراسیون منزل با پلان باز

به قلم: تحریریه چیدانه

ترفندهای دکوراسیون: امروزه فضاهای پلان باز در انواع سبک های خانه از آپارتمان های مدرن گرفته تا خانه های سنتی طرفداران بسیاری دارند. چند عملکردی بودن و ایجاد حس بزرگی فضا از مزیت های چنین فضاهایی است اما دارای جنبه های منفی نیز هستند. در فضاهای پلان باز و بزرگ، وسعت فضا و بی حد و مرز بودن آن حس می شود و از طرف دیگر حریم شخصی، صمیمیت و حس راحتی و آسودگی کم رنگ تر می شود. برای بهره مندی از این دو جنبه به نکته هایی که چیدانه برای شما گرد آورده است توجه کنید و اگر فضایی با پلان باز دارید، با این ترفند های طراحی دکوراسیون داخلی بدون نیاز به دیوار آن را حوزه بندی کنید.

قالیشویی ادیب

1. گروه بندی مبلمان در فضاهای پلان باز

یکی از راه های اصلی تعریف حوزه ها در فضای پلان باز، گروه بندی مبلمان است. قرار دادن مبلمان در مجاورت یکدیگر موحب می شود ذهن به طور خودکار آن ها را یک گروه ببیند. به همین دلیل میز و صندلی مجاور یکدیگر و دور از بقیه در این تصویر، به وضوح یک گروه تشکیل داده اند.
با این وجود تنها قرار دادن اشیا در کنار هم الزاما منجر به تفکیک فضایی نمی شود. اما همیشه راه حل های دیگری نیز وجود دارد.

2. جداسازی فضاها با رنگ در فضای پلان باز

رنگ به اندازه ای که در تعریف سبک و حال و هوای خانه قدرتمند است، می تواند به بخش بندی فضای پلان باز شما نیز کمک کند. برای مثال در این نمونه آشپزخانه تقریبا به طور کامل خنثی است در حالی که نشیمن همجوارش با قدرت به نمایش رنگ آبی پرداخته است. این دو فضا به دلیل هم پوشانی زیاد رنگ ها با هم هماهنگ هستند اما این حقیقت که نشیمن با تمرکز بر روی رنگ آبی شاخص شده است، غیر قابل انکار است.

3. سطوح متالیک و فلزی در فضاهای پلان باز

با استفاده از سطوح متالیک و فلزی می توانید ماهرانه تر از رنگ ها استفاده کنید. چیدمان غذاخوری در اینجا زمینه ی رنگی سفید و خاکستری ملایم مشابه نشیمن اطراف شومینه دارد، اما عناصری با سطوح براق طلایی در ناحیه ی شومینه این دو فضا را از هم متمایز کرده است. تغییر یا برجسته کردن یک پرداخت فلزی مشخص به ذهن القا می کند که هر ناحیه انرژی متفاوتی دارد، حتی با وجودی که ترکیب رنگی تغییری نکرده باشد.

4. زاویه ها در فضاهای پلان باز

برای تقویت تأثیر گروه بندی مبلمان تان، یک گروه را در زاویه (کج نسبت به بقیه) مثلا 45 یا 30 درجه قرار دهید. حتی یک تغییر زاویه ی کوچک به گروه مبلمان شما حس فضایی کوچک و جدا می دهد. گاهی چیدن مبلمان در زاویه (به صورت کج) مانند صندلی و میز غذاخوری در این تصویر به قرارگیری مناسب آن ها در فضا کمک بسیاری می کند.

5. تقسیم فضاها با فرش و قالیچه در فضاهای پلان باز

فرش کردن یک راه حل برای تعریف فضا است و زمانی بیشترین تأثیر را دارد که به جای قرارگیری بین مبلمان به اندازه ی کافی بزرگ باشد تا فضا را پر کند. در این تصویر توجه کنید که نشیمن چگونه توسط فرشی که تنها چند سانتی متر از دیوار ها فاصله دارد متمایز شده است و در نتیجه کفپوش زیر آن مانند مرز پیرامونی اش شده است.

6. نورپردازی دکوراسیون در فضاهای پلان باز

چراغ آویز بالای میز غذاخوری ظاهر رایجی است که زیاد می بینیم، اما همین چراغ آویز می تواند با تأثیر بیشتری فضاهای دیگر را تعریف کند. در این تصویر قرارگیری روشنایی آویز مدرن در بالای نشیمن، آن نقطه را به عنوان مرکز تعریف می کند و باعث می شود چشم ما وسعت فضا را درک کند – ما فاصله ی چراغ آویز ا از دیوار می بینیم و به طور خودکار فاصله ی آن را از انتهای فضا در جهت دیگر حدس می زنیم. به عبارت دیگر آویزان کردن این نوع چراغ ها با ایجاد مرکزیت فضا را مشخص می کند.

آباژور های منحنی بزرگ مانند این نمونه نیز می توانند همین تأثیر را داشته باشند و بدون نیاز به سیم کشی در سقف، فضای شما را تعریف کنند.

7. سقف کاذب برای تقسیم بندی فضاهای پلان باز

گاهی جنس سقف مثل سقف بتنی طوری است که نمی شود کارهایی مانند سیم کشی را در آن انجام داد. در این موارد از سقف کاذب استفاده می شود که علاوه بر در بر گرفتن تأسیسات مانند سیم کشی لوستر یا روشنایی های دفنی، می تواند تقسیم بندی فضا را نیز انجام دهد. سقفی که پایین آمده فضای زیرش را از دیگر فضاها متمایز می کند – مانند سقف کاذب در این غذاخوری.

8. تفکیک فضاها با برجستگی های سقف در فضاهای پلان باز

سقف ها علاوه بر حالت قبل به صورت دیگری نیز می توانند فضاها را تفکیک کنند. مانند این تصویر یک برجستگی تیر-مانند یا تاق در سقف، فضاها را مرزبندی می کند. در اینجا با وجودی که مبل ها طوری چیده شده اند که افراد زیادی را جای دهند اما فضای اطراف شومینه با مرزبندی سقف همچنان منظم و تفکیک شده به نظر می رسد.

9. بخش بندی فضاها با دیوار مبلمان در فضاهای پلان باز

به جای بالا آوردن یک دیوار صلب و کوچک کردن فضاها، به راحتی می توان با قطعات مبلمان مثل میز عسلی یا قفسه ی کتاب کوتاه که پشت به فضای نشیمن قرار می گیرد، فضاها را از هم جدا کرد. این قطعات با ظرافت و بدون گرفتن جای زیاد و ایجاد مزاحمت در مسیرها، فضاها را از نظر بصری متمایز می کنند.

این چند مورد تنها تعدادی از ایده هایی بودند که می توانند فضاهای پلان باز شما را بخش بندی کنند. شما هم اگر ایده ها و نظراتی برای طراحی دکوراسیون این فضاها دارید، آن ها را در دیدگاه های پایین همین صفحه یا در بخش مشاوره دکوراسیون چیدانه با ما و اهالی چیدانه به اشتراک بگذارید.

مطالب بیشتر:
۲۵ پلان باز برای بزرگ شدن آپارتمان های کوچک!
۱۰ نکته طلایی برای طراحی دکوراسیون داخلی آپارتمان های پلان باز

ابعاد و مکان مناسب فرش در دکوراسیون داخلی منزل
۸ ایده برای کتابخانه در آپارتمان های کوچک

کمد و قفسه ها، پارتیشن و دیوارهای جداکننده در طراحی داخلی

منبع: Houzz | مترجم: فاطمه افشاریان | تحریریه چیدانه

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه