Chidaneh.com placeholder image

آپارتمان های کوچک، کوچک نیستند!

به قلم: تحریریه چیدانه

فضاهای کوچک: فضاهای کوچک، کوچک نیستند! شاید به نظر شوخی بی مزه ای برسد ولی در این مطلب می خواهم به شما بگویم که آپارتمان کوچک شما هر چقدر هم که دلگیر و تنگ و تاریک به نظر برسد می تواند با طراحی دکوراسیون مناسب بهتر یک آپارتمان چند صد متری برایتان کار کند. با چیدانه همراه شوید تا دستی به سر و روی خانه های کوچک مان بکشیم.

سرویس خواب بالسا

1. نشیمن سکویی یا نیمکت های سفارشی برای خانه های کوچک

نشیمن سکویی یا نیمکت های سفارشی هر اسمی که برایش بگذارید فرقی نمی کند؛ آنها درمان کمبود جای نشستن در خانه های کوچک هستند. با توجه به فضایی که برای نشیمن دارید و گوشه و کنار خانه تان این نشیمن ها را از جنس چوب یا MDF حتی مصالح سنگین تر مثل آجر و سیمان می توانید سفارش دهید و حتی می توانید مانند عکس بالا لبه های آن را گرد در نظر بگیرید یا با توجه به فرم معماری خانه تان بسازیدشان. برای روی آنها کوسن ها و بالشتک های رنگی بدوزید. این لباسی است که بر تن خانه کوچک شما دوخته شده و بیشتر از مبل دیگری به او می آید.

هزینه: هزینه این نوع نشیمن ها می تواند خیلی خیلی کمتر از هر مبلمان آماده ای برای خانه شما تمام شود.

2. در خانه های کوچک فضاهای مختلف را در هم بیامیزید

گذشت آن زمانی که اتاق پذیرایی، نشیمن، ناهار خوری و… هر کدام یک سر خانه بود. در خانه های جمع و جور امروزی ناهار خوری و آشپزخانه می توانند در یک فضا جای گیرند و حتی گوشه ای از آشپزخانه به میز کار اختصاص داده شود.

هزینه: مسلما وقتی چند فضا را با هم ترکیب می کنید، برای تان مقرون به صرفه تر عمل می کند.

3. هم پوشانی مرزها و دیوارها در خانه های کوچک 

تا جایی که می توانید وسیله های تان را مانند پازل کنار هم بچینید تا یکدیگر را تکمیل کنند مثلا میز کامپیوترتان می توانند حریم لازم برای تخت خواب تان را ایجاد کند این کار باعث می شود تا فضای بیشتری برای جا دادن وسیله های بیشتری در اختیار داشته باشید. 

هزینه: این کار باعث می شود تا بتوانید از خیلی از وسیله های غیر ضروری اجتناب کنید پس حتما برایتان مقرون به صرفه تر خواهد بود.  

استفاده از متریال های شفاف برای دکوراسیون داخلی خانه

4. استفاده از متریال های سبک و شفاف در خانه های کوچک 

خیلی مهم است که در خانه های کوچک متریال های سبک استفاده کنید. مواد و مصالح سبک قطعا شفاف تر هم خواهند بود و به واسطه انعکاس نور خانه را بزرگ تر جلوه خواهند داد.البته ترکیب جالب از بافت های مختلف در دکوراسیون منزل قطعا می تواند به جذابیت آن کمک کند اما مواد و مصالح سبک و شفاف نظیر شیشه، صفحات پلاستیکی و پلاکسی برای قسمت های مختلف می تواند تعریف جدیدی از فضاهای کوچک را ارائه دهد.

هزینه: مواد و مصالح هر قدر که سبک تر باشند مقرون به صرفه ترند، پس قطعا استفاده از این متریال ها در کنار دیگر مواد و مصالح می تواند منجر به کمتر شدن هزینه های نهایی خانه شما شود.  

5. تعریف ورودی برای داشتن خانه ای بزرگ تر 

وقتی به ورودی خانه که اولین برخورد یک فرد با خانه شما است اهمیت می دهید، برگ برنده را در دست خواهید داشت. چون تعریف ورودی باعث می شود تا در لحظه ورود مکثی صورت بگیرد که قطعا در ذهنیت ما از ابعاد خانه تاثیر گذار است.

هزینه: این ایده چندان گران نیست. چرا که مطمئنا وسایلی که برای تعریف ورودی احتیاج خواهید داشت را در اختیار قراردارید. مثل یک جاکفشی شیک و ساده برای ورودی آپارتمان خانه کوچک تان. 

6. عمق دهی به خانه با تضاد رنگی در خانه 

هر چه را که می خواهید از مبلمان و وسایل دکوری و حتی دیوارهای خانه را می توانید از رنگ های تیره انتخاب کنید، اما سقف ها و کف هایتان باید روشن باشد. اصلا فکرش را نکنید که در خانه های کوچک این دو اجزای مهم فضای داخلی خانه تان تیره باشد. این دو جز باید روشن باشند چرا که این توانمندی رنگ های روشن است که به خانه عمق و بعد بدهند.

هزینه: این گزینه فقط و فقط به انتخاب های خودتان بستگی دارد و کم هزینه بودن و یا پر هزینه بودن آن کاملا به عهده خودتان ست. 

پیوستگی طراحی در طراحی دکوراسیون داخلی خانه های کوچک

7. پیوستگی طراحی دکوراسیون داخلی خانه های کوچک 

سعی کنید تا جایی که می توانید از پیوستگی طراحی بهره ببرید. مبلمان های یک سره، میزهای کنسول سرتاسری، حتی فضاهای یکی شده. این پیوستگی باعث می شود که عمق خانه بیشتر به چشم بیاید این ها همه ترفندهای دکوراسیونی هستند که می توانید از آن ها بهره بگیرید. 

هزینه: مبلمان های یک سره شما را از خیلی دیگر از مبلمان ها بی نیاز می کند، پس حتما به صرفه تر خواهند بود و هزینه نهایی آن ها بسیار کمتر است. 

استفاده از مبلمان های پایه دار برای دکوراسیون داخلی خانه های کوچک

8. مبلمان های پایه دار برای دکوراسیون داخلی خانه های کوچک 

مبلمان های پایه دار یعنی فضای زیاد برای جادادن وسیله های غیر ضروری. یعنی طبقه بندی و نظم دهی هوشمندانه دکوراسیون داخلی خانه. پس سعی کنید تا آن جایی که می توانید این نوع مبلمان ها را در الویت قرار دهید. 

هزینه: فکر نمی کنم اضافه شدن چند پایه به مبلمان ها چندان تفاوتی را در قیمت آن پدید بیاورد. شما چه فکر می کنید؟ 

استفاده از گوشه کنارهای خانه های کوچک برای طراحی دکوراسیون

9. استفاده بهینه از گوشه و کنار خانه های کوچک 

در فضاهای کوچک استفاده بهینه از هر فضایی اهمیت خاصی پیدا می کند. باید قدرت این را داشته باشید که هر فضایی، هر فرو رفتگی داخل دیوار و یا هر قناسی ای را به چشم یک فرصت برای ایجاد کاربری جدید ببینید. در این راه شاید مطالب قناسی ساختمان را با طراحی دکوراسیون خلاقانه بپوشانید و ۷ پیشنهاد کاربردی برای فرو رفتگی های دیوار به شما کمک کنند. 

هزینه: مطمئن باشید که کارآیی این تغییرات در برابر هزینه های آن بسیار بسیار بیشتر است. 

استفاده از عناصر تو کار برای دکوراسیون داخلی خانه های کوچک

10. استفاده از عناصر تو کار برای دکوراسیون داخلی خانه های کوچک 

عناصر تو کار بهترین گزینه برای افزایش کارآیی فضاهای کوچک هستند، این عناصر باعث می شوند تا سطح کمتری از فضا اشغال شود، برای نمونه اگر پنجره های خانه در فرورفتگی دیوار قرار گرفته باشند. می توانید صندوقچه ای چوبی را بسازید و آن را جلوی پنجره قرار دهید و از آن برای نگه داری وسایل ریز و درشت استفاده کنید. 

اگر شما هم در خانه ای کوچک زندگی می کنید، با همین ترفندهای ساده به راحتی می توانید فضای کوچک تان را جذاب تر و دلچسب تر کنید. دوستان چیدانه ای شما در بخش مشاوره دکوراسیون آماده ی پاسخ گویی به سوالات شما هستند، اهالی فن چیدانه نیز با متخصصان و طراحان مجرب و حرفه ای برای اجرای خواسته هایتان در کنار تان هستند.

درباره ی دکوراسیون مناسب فضاهای کوچک بیشتر بدانید:
۱۲ ایده دکوراسیون منزل برای بزرگ تر نشان دادن فضاهای کوچک
۵ ایده برای تلفیق اتاق خواب و اتاق نشیمن در آپارتمان های نقلی
چیدمان زیبا برای نشیمن های مربع شکل آپارتمان های کوچک
بهترین استفاده از فضا در دکوراسیون منزل کوچک (۲)

بزرگ نمایی خانه ای کوچک با بازسازی زیرزمین

نویسنده : شمیم آقازاده | تحریریه چیدانه

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران
ف . ر. م در تاریخ 30 دی 1394
با سلام و احترام با تشکر از مطالب زیبا و مفیدتان، لطف کنید در باره اجرای پروژه‏ های عایق صوتی دیوارهای میانی واحدهای آپارتمانی پس از ساخت مطلب بگذارید و اهالی این فن را (از مرحله عایق صوتی تا نما کاری دیوار) نیز معرفی کنید.

ثبت دیدگاه