Chidaneh.com placeholder image

به تزیین تخم‌مرغ سفره هفت‌سین خود فکر کرده‌اید؟

به قلم: تحریریه چیدانه

خودتان بسازیدمادرم هر عید با وسواس خاصی تخم‌مرغ رنگی‌ها را می‌شمارد…. که مبادا از بی‌حواسی‌های من یکی‌شان کم شده باشد! هنوزم هم همین‌طور است… همیشه می‌گوید تخم‌مرغ شب عید باید به قاعده هر نفر یکی باشد! و خودش همیشه پنج تا سالم و بی‌ترک‌شان را با دقت خاصی وارسی می‌کند و برایم کنار می‌گذارد. مادرم می‌گوید: «صفای هر چیز به اصالت آن است.» و بی‌شک در سفره هفت‌سین هر سال ما تخم‌مرغ‌های پلاستیکی و سفالی که یکی می‌خری برای 10 نوروز آینده‌ات می‌ماند، جایی ندارند….! نمی‌گویم خوب است یا بد؛ ابدا! فقط ما نمی‌پسندیم‌شان! همه‌چیز همان‌طور که هست زیباست…. هفت‌سین‌چین خانه ما من هستم! آن‌قدر که از کودکی برای این کار شوق داشته‌ام و اهل خانه سمتش را با احترام تقدیمم کرده‌اند که مبادا از دل‌خوشی‌های سال نو چیزی کم داشته باشم! بی‌شک شما هم که این مطلب را می‌خوانی هفت‌سین‌چین خانه‌ات هستی! و می‌خواهی بدانی عید امسال چه نقشی بر دل این سفیدی‌ها بنشانی که زیبایی سفره‌ات را دوچندان کند. خوب می‌دانم که خنده روشنی از این لقب بامزه بر لبانت نقش بسته است. زندگی‌ات سراسر خنده روشن هفت‌سین‌چین خانه! 
فقط 16 روز تا پایان سال 1394 باقی مانده است پس از همین حالا هر روز با عیدانه و چیدانه برای استقبال از سال نو همراه چیدانه باش.

اسکای اسکرپر

1.تخم‌مرغ‌های سنتی

یک ایده جالب که از گذشته‌های دور همیشه با آن تخم­مرغ­ها را رنگ می­کردیم استفاده از رنگ­های طبیعی بود. زردچوبه، لاجورد، پوست پیاز، دانه­های قهوه، آب سبزیجاتی مثل چغندر و اسفناج برای این منظور بسیار مناسب است. می­توانید تخم‌مرغ­ها را در آنها بجوشانید و به رنگ‌های بنفش، سبز، زرد و صورتی ملایم درآورید.

 2. تخم‌مرغ‌های دکمه‌ای

همه ما یک جعبه پر از دکمه­های رنگارنگ داریم که روزی به کارمان می‌آید. اگر شما ندارید سری به گنجه مادر یا مادربزرگ‌تان بزنید، حتما یکی از آنها را پیدا می‌کنید. با انتخاب چندین دکمه در اندازه و رنگ‌های مختلف می‌توانید تخم‌مرغ‌هایی جالب و متفاوت تزیین کنید.

3. تخم‌مرغ‌های پارچه‌ای

با تکه‌های ریز پارچه‌های رنگی و زیبا می‌توانید تخم‌مرغ‌های سفره هفت‌سین خود را تزیین کنید. برای این منظور، پارچه‌ها را به نوارهای باریک برش دهید و آنها را با چسب به تخم‌مرغ بچسبانید.

4. تخم‌مرغ‌های هنری

احتمالا راز درست کردن این تخم‌مرغ‌ها را نمی‌دانید! برای این کار یک لایه نازک دستمال توالت را به آرامی به سرکه آغشته کنید و آن را دور تخم‌مرغ بپیچید. سپس به آرامی در تیوپ رنگ را باز کرده و روی دستمال فشار دهید. پس از خشک شدن دستمال را از روی آن بردارید، تخم‌مرغ شما آماده است.

5. تخم‌مرغ‌های کاموایی

از یک طرف تخم‌مرغ شروع کنید به چسباندن کامواهای رنگی به بدنه. برای این منظور باید از چسب حرارتی استفاده کنید. در ضمن هر دور نخی که روی تخم‌مرغ می‌چسبانید را با انگشت کمی فشار دهید تا در جای خود محکم شود.

6. تخم‌مرغ‌های زرورقی

برای این ایده کاغذهای زرورقی رنگی تهیه کنید و هر رنگ را به دور یکی از تخم‌مرغ‌های خود بپیچید. از رنگ‌هایی که در کنار هم جلوه بصری زیباتری دارند، استفاده کنید. برای این کار از خلاقیت بچه‌ها کمک بگیرید و آنها را در این حس خوب شریک کنید.

7. تخم‌مرغ‌های بافت‌دار

قبل از رنگ کردن تخم‌مرغ‌ها، آنها را داخل یک پارچه بافت‌دار، مثل پارچه توری محکم بپیچانید. سپس تخم‌مرغ‌ها را درون رنگ‌هایی که با رنگ غذا درست کرده‌اید، غوطه‌ور سازید و پس از خشک شدن پارچه را از روی‌شان بردارید.

8. تخم‌مرغ‌های خال‌خالی

برای درست کردن این تخم‌مرغ باید چسب‌های رنگی را با کمک پانچ به صورت دایره‌های کوچک برش دهید و سپس روی تخم‌مرغ بچسبانید. این چسب‌های رنگی را به‌راحتی می‌توانید در فروشگاه‌های نوشت‌افزار پیدا کنید. 

9. تخم‌مرغ‌های برچسبی

برای درست کردن این طرح‌های زیبا و جالب، تخم‌مرغ‌ها را به طور کامل رنگ کرده و بگذارید خشک شود. استیکرهای سفید رنگ را دور تخم‌مرغ بچسبانید و محکم فشار دهید تا حبابی زیرش باقی نماند.

10. تخم‌مرغ‌های گرافیکی

برای درست کردن طرح‌های گرافیکی، نوارهای پهنی از چسب‌های کاغذی به اشکال مختلف را دور تخم‌مرغ بپیچید و پس از آن  تخم‌مرغ را با گواش یا آب رنگ، رنگ بزنید و کمی بعد از خشک شدن نوارها را بردارید.

11. تخم‌مرغ‌های  فونتی

برای تزیین تخم‌مرغ به این مدل دو کار باید انجام دهید؛ در ابتدا یک نوار رنگی باریک دور تا دور تخم‌مرغ و دقیقا وسط آن بچسبانید و در مرحله بعد با استفاده از یک قلم‌مو یا یک برچسب حرف اول اسم هر یک از اعضای خانواده را روی هر کدام از آنها بنویسید. این حروف می‌تواند با رنگ مورد علاقه هر فرد باشد.

 13. تخم‌مرغ‌های متالیک

رنگ‌های طلایی و نقره‌ای بهترین رنگ‌ها برای تزیین هستند چون حتی به ساده‌ترین دکورها جذابیت خاصی می‌بخشند. به سادگی با اسپری رنگ تخم‌مرغ‌ها را رنگ کرده و پس از خشک شدن با ماژیک طرح‌های ساده و خلاقانه به آنها اضافه کنید. 

مطالب پیشنهادی: ۷ آینه و شمعدان برای درخشش سفره هفت سین شما!

ایده های خاص و خلاقانه سبزه عید در سفره هفت سین ۹۵

۱۰ ترفند تغییر دکوراسیون بدون یک ریال هزینه!

۷ رومیزی برای جلوه گری سفره هفت سین عید!

منبع: مجله منزل | نویسنده: ثمینا فراهانی

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه