Chidaneh.com placeholder image

زیباترین صنایع دستی سفالی برای دکوراسیون ضیافت ایرانی

به قلم: لاله داورپناه

خلاقیت در خانه: روی چرخ سفال تقدیر می‌چرخم با دست‌های خیس خدا خم می‌شوم، خلق می‌شوم… . سالیان سال است که هر روز، روز جهانی صنایع دستی است. ضمن عرض تبریک روز صنایع دستی به تمام کسانی که با هنر خودشان دست به خلق آثار هنری زیبا می‌زنند، همراه با چیدانه این بار سراغ یکی از خانم‌های باسلیقه ایرانی رفته‌ایم. باز هم سراغ سفال، بازی با گل و ظروف جان گرفته از عشق رفته‌ایم. همان‌طور که می‌دانید سفالگری از نخستین صنایع بشری است. 

قالیشویی ادیب

غزال تاج، کارشناس صنایع دستی از دانشگاه سوره از آن دسته افرادی است که با گل و سفال زندگی می‌کند، به آنها عشق می‌ورزد، به حاصل کار خود افتخار می‌کند و همه ظروف دست‌سازش از ذوق و هنر و خلاقیتش سرچشمه می‌گیرد؛ حتی تک‌تک نقوشی که بر آنها جان گرفته نقش خیال بر ظروف سفالی اش است. نکته‌ای که در ارتباط با دست‌سازه‌‌های ایشان وجود دارد این است که از هر طرح یک نسخه شکل می‌گیرد.

به وجود آمدن هر یک از این ظروف توسط یک هنرمند زاییده صبر و تحمل اوست؛ از روزی که پای گل بنشینی، آنقدر دست بچرخانی تا گل به فرم دل بنشیند و آتش آن را به سفالی سرخ تبدیل کند. با هم نگاهی می‌اندازیم به آثار هنری غزال‌ تاج، بانوی هنرمند ایرانی که می توانند ضیافت ایرانی منزل شما را چشمگیتر کند!

صنایع دستی: بشقاب و سینی سفالی با طرح سلولی و خطوط منظم 

بشقاب سرامیکی سیاه و سفید. برای طراحی این مجموعه از ساختارهای منظم و پیچیده سلولی کمک گرفته شده که تمامی آنها ساده و خلاصه شده و به صورت فرم‌های تکرارشونده کنار هم قرار گرفته‌اند. جنس بدنه آن لعاب سرامیک و با قطر ١٨ سانت است.بشقاب سرامیکی سیاه و سفید مناسب برای سرو غذا که بدنه اصلی آن دارای فرم نامتقارن کاملا اتفاقی است و برای طراحی آن از همان ساختار سلولی موجود در طبیعت الهام گرفته شده که نظم موجود در آنها و تکرار المان‌ها در یک جزء کوچک الهام‌بخش طراحی این مجموعه بوده است.

صنایع دستی: ظروف سفالی با نقش پرندگان 

ظروفی که مشابه پرنده طراحی شده از تصویرسازی‌های خیالی طراح در رابطه با پرندگان است و خطوط و فرم‌های ساده نشانگر ظرافت و لطافت این موجودات است. در این کار هم از موتیف‌های تکرار‌شونده استفاده شده که همگی برای تزیین لباس و پوشش این پرندگان به جای پرهای رنگارنگ است. این پرنده‌ها جفت طراحی شده‌اند که به صورت قرینه روبه‌روی هم قرار می‌‌گیرند و در عمق دل‌شان خوراکی‌های رنگارنگی را برای ما حمل می‌کنند و سمبل عشق و با هم بودن هستند.

صنایع دستی: طراحی نقش گل و گیاه روی ظروف سفالی

یکی از فرم‌های معنادار و البته رایج و شاید تکراری ولی این بار این دل سفید با طرح‌های همجوار و تودرتوی گل و گیاه‌های فانتزی همراه شده که مناسب نگهداری زیورآلات و سرو خوراکی‌های ریز است و کاملا حس پویایی و طراوت را با وجود سیاه و سفید بودن القا می‌کند. این سینی مربوط به طرح‌های گل و گیاه تخیلی است که بدون هیچ رنگی و با جزییات زیاد و ظریف برای نشان دادن ظرافت گل‌ها با فرم‌های کاملا ابتدایی و ساده طراحی شده‌ است. از این سینی شما می‌توانید به عنوان سینی یا حتی ظرفی زیبا برای کوبیدن به دیوار و حک کردن این هنر استفاده کنید.  

مطلب پیشنهادی: خلاقیت بانوی خوش ذوق ایرانی در خانه!

صنایع دستی: طراحی کاسه سفالی

کاسه‌ای که با رنگ کرم و طراحی نقوش قهوه‌ای رنگ‌آمیزی شده و مجدد مجموعه سلول‌ها و خطوط تکراری مرتب در آن استفاده شده حس خوبی برای شما به وجود می‌آورد؛ حسی از ظروفی که در گذشته بوده و به سادگی طراحی می‌شده است. 

صنایع دستی: کاسه های سفالی کوچک

کاسه‌های سفالی ظریف از مجموعه گل‌ها و گیاهان تخیلی که با وجود فانتزی بودن و ذهنی بودن‌شان همگی الهام گرفته و طراحی شده از فرم‌های پیچیده و واقعی موجود در طبیعت هستند. این ظروف برای  افرادی که اهل تنقلات هستند، مناسب است و می‌تواند روی میز قرار بگیرد و چیدمان مهمانی شما را جذاب تر کند. 

مطلب پیشنهادی: گشتی در کارگاه نجاری نگین و شقایق، دختران نجار ایرانی!

صنایع دستی: فنجان کهنه کاری شده

فنجان سرامیکی کهنه کاری شده همراه با طرح تکرار شونده پَر که نماد پرواز و صعود آسان است، به نظر ایشان  پَر جذاب ترین نماد برای نشان دادن فضای بیکران است و برای طراحی این مجموعه از موتیف های سرخپوستی و عقاید آینی آنها استفاده شده است.

مجله منزل
مجله منزل :شماره 94 خرداد ماه ۱۳۹5
مجله منزل

برای دیدن ایده های جذاب دکوراسیونی و آشنایی با هنرمندان ایرانی در این حوزه می توانید مجله منزل را تهیه کرده و از دیدن و خواندن درباره یدکوراسیون های زیبا و مطالب کردشگری متنوع لذت ببرید.

منبع: مجله منزل |نویسنده: شیرین طالبی 

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه