visibility 14932 today 1400/3/26

انواع پلان آشپزخانه در آپارتمان های مدرن!

اطلاعات معماری: اصولا تصمیم گیری برای طراحی پلان آشپزخانه که یکی از مهمترین فضاهای داخلی هر خانه است امر بسیار حساسی است. در انتخاب یک پلان مناسب برای فضای آشپزخانه باید به مواردی از جمله مثلث کار، آسایش در طبخ غذا، غذا خوردن و معاشرت و سایر فعالیت ها را در نظر گرفت. امروز در چیدانه می خواهیم انواع پلان آشپزخانه همراه با پرسپکتیو را با هم بررسی کنیم تا بنوانید مناسب ترین پلان آشپزخانه رابرای فضای مسکونی خود انتخاب کنید با ما همراه باشید.

انواع پلان آشپزخانه
انواع پلان آشپزخانه

انواع پلان آشپزخانه

پلان آشپزخانه مسکونی با توجه به رعایت مثلث کار در فضا می تواند به هفت نوع پلان تبدیل شود که در ادامه با هم آن ها را بررسی می کنیم. پیش از آن که با انواع پلان آشپزخانه مسکونی آشنا شویم بد نیست با مفهوم مثلث کار در آشپزخانه بیشتر آشنا شویم. مثلث کار به مثلثی فرضی در آشپزخانه گفته می‌شود که رئوس آن را یخچال، اجاق گاز و سینک ظرفشویی تشکیل می‌دهند. از آنجا که در آشپزخانه سه فعالیت اصلی نگهداری مواد غذایی، شستشو و پخت و پز وجود دارد، مثلث کار اصلی‌ترین مسیر تردد در یک آشپزخانه‌است. 

انواع پلان آشپزخانه

سایر مسیرهای تردد باید به گونه‌ای باشند که با مثلث کار تداخل ننمایند.در هنگام طراحی مثلث کار در آشپزخانه باید توجه نمود که فاصله مناسبی میان اجاق گاز و دو راس دیگر مثلث وجود داشته باشد تا از تاثیر گرمایی بر عملکرد یخچال و همچنین لکه‌های چربی حاصل از پخت و پز بر ظروف شسته شده جلوگیری شود.با توجه به مفهوم مثلث کار در آشپزخانه بهترین پلان ها برای آشپزخانه عبارتند از:

  • آشپزخانه پلان خطی
  • آشپزخانه پلان آزاد
  • آشپزخانه با پلان U  شکل
  • آشپزخانه با پلان L  شکل
  • آشپزخانه با پلان G  شکل
  • آشپزخانه با پلان ترکیبی U  شکل و جزیره
  • آشپزخانه با پلان ترکیبی L  شکل و جزیره
آشپزخانه با پلان خطی

انواع پلان آشپزخانه: پلان خطی

آشپزخانه پلان خطی یا تک دیواری به طور معمول برای خانه های کوچک کاربرد دارند. تمام فعالیت های آشپزخانه در محوری خط مانند در فضایی از یک دیوار انجام می گیرد. چالش اصلی چنین پلانی در فضای آشپزخانه کوچک بودن فضای کار برای کاربر است که در صورت امکان با اضافه کردن یک جزیره می توانید این مشکل را برطرف نمایید.

آشپزخانه ب پلان آزاد

انواع پلان آشپزخانه: آشپزخانه پلان آزاد

آشپزخانه پلان آزاد برای مهمترین فعالیت موجود در آشپزخانه یعنی پخت و پز بهترین طرح محسوب می شود. این طرح پلان معمولا برای پلان آشپزخانه های تجاری و رستوران ها که روزانه هزاران غذا متنوع طبخ می کنند همیشه مورد استفاده قرار گرفته است.

آشپزخانه با پلان U شکل

انواع پلان آشپزخانه: پلان U شکل

محبوبیت آشپزخانه با پلان U شکل به دلیل اجرای صحیح مثلث کار در آشپزخانه و یک پخت و پز کار آمد است. اما مشکل اصلی این آشپزخانه ها به دلیل نوع پلانشان عدم ایجاد مرز و تفکیک فضای آشپزخانه از فضاهای مجاور آن است.

آشپزخانه با پلان ترکیبی U شکل و جزیره

آشپزخانه با پلان ترکیبی U شکل و جزیره

با افزودن یک جزیره به طرح U شکل پلان می توانید فضای کار خود را گسترش دهید. از این جزیزه می توانید برای قرار دادن یک صندلی و یا حتی سینک و اجاق گاز خود استفاده کنید و تعامل خود را با اعضای خانواده در هنگام پخت و پز و سایر فعالیت های مشابه بیشتر کنید.

آشپزخانه با پلان G شکل

انواع پلان آشپزخانه: پلان G شکل

آشپزخانه با پلان G شکل حداکثر فضای مفید کار را برای شما ایجاد می کند. این نوع از پلان در واقع همان پلان U شکل است با این تفاوت که در این طرح فضای آشپزخانه کاملا از فضاهای مجاور خود تفکیک شده است و از این بازو ایجاد شده اضافی می توانید به عنوان فضایی برای قرار دادن صندلی های اپن و ایجاد یک میز کار یا صبحانه خصوصی استفاده کنید.

آشپزخانه با پلان L شکل

انواع پلان آشپزخانه: پلان L شکل

آشپزخانه با پلان L شکل محبوب ترین پلان آشپزخانه مسکونی می باشد. این مدل از پلان آشپزخانه امکان اتصال فضای غذا خوری را به فضای آشپزخانه می دهد. همچنین به دلیل از مدل پلان می توانید به خوبی در آپارتمان های کوچک استفاده کنید و فضای ایده آلی را برای آشپزخانه دراین آپارتمان ها ایجاد نمایید.

آشپزخانه پلان ترکیبی L شکل و جزیره

انواع پلان آشپزخانه: پلان ترکیبی L شکل و جزیره

اگر تمایل به داشتن یک پلان منعطف دارید پلان ترکیبی L شکل و جزیره بهترین گزینه برای فضای داخلی شما محسوب می شود. حضور یک جزیره در فضای هر آشپزخانه ای می تواند فضای مطلوبی را برای انجام فعالیت های محیطی ایجاد کند حال اگر این جزیزه با یک پلان L شکل محبوب ترکیب شود می تواند یک آشپزخانه ی ایده آل را برای شما بوجود آورد. 

اگر به دنبال طراحان متخصص در این حوزه می گردید، می توانید به بخش اهالی فن چیدانه سری بزنید و در لیست شرکت ها و فعالین به دنبال اطلاعات تماس آنها باشید. اهالی فن چیدانه شما را برای طراحی و اجرای این پروژه همراهی خواهند کرد.

نویسنده: ثمینا فراهانی | تحریریه چیدانه

مژگان احمدی
نویسنده: مژگان احمدی

عضو تحریریه چیدانه| یه مهندس نرم افزار که به دیجیتال مارکتینگ و سئو سایت بسیار علاقه منده. تا حالا در زمینه های برنامه نویسی، طراحی سایت و سئو، تولید محتوا و رپورتاژ آگهی فعال بودم. به جز این کار مدلسازی معماری و رندر هم انجام میدم. در حال حاضر افتخار همکاری با تحریریه چیدانه رو دارم و کارم تولید محتوای سئو شده و نوشتن رپورتاژ آگهیه.

more_horiz
مطالب پیشنهادی
28 نمونه نقشه خانه چهار خوابه کوچک و بزرگ

28 نمونه نقشه خانه چهار خوابه کوچک و بزرگ

بهترین کابینت آشپزخانه کوچک کدام است؟

بهترین کابینت آشپزخانه کوچک کدام است؟

پلان معماری چیست و چرا ترسیم آن اهمیت دارد؟

پلان معماری چیست و چرا ترسیم آن اهمیت دارد؟

کسب و کارها پیشنهادی
بازسازی و دکوراسیون داخلی هیرادانا certificate
بازسازی و دکوراسیون داخلی هیرادانا

بازسازی و دکوراسیون داخلی هیرادانا

روشویی کابینتی هلا HOLA "هوگونیک" certificate
روشویی کابینتی هلا HOLA "هوگونیک"

روشویی کابینتی هلا HOLA "هوگونیک"

تولید و تعمیرات مبل ایتال استیل certificate
تولید و تعمیرات مبل ایتال استیل

تولید و تعمیرات مبل ایتال استیل

نظرات (0)

برای ثبت نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.

از شنبه تا چهارشنبه ساعت 9 تا 17 پاسخگوی شما هستیم 021-23051173 support_agent