Chidaneh.com placeholder image

کاربرد کاغذدیواری مدرن در خانه

به قلم: تحریریه چیدانه

دیوارپوش: در انتخاب کاغذ‌دیواری‌های مدرن و نصب آن‌ها در فضای خانه باید کمی دقت کنید. کاغذ‌دیواری ارتباط مستقیمی با مبلمان و در حقیقت سبک دکوراسیون خانه شما دارد؛ شما با یک مبلمان کاملا کلاسیک هرگز نمی‌توانید سراغ یک کاغذ‌دیواری مدرن از نوع چاپی بروید. بهترین روش این است که برای انتخاب یک کاغذ‌دیواری متفاوت از کارشناسان دکوراسیون داخلی کمک بگیرید، چون بدون تردید زیبایی کاغذ‌دیواری‌های مدرن چشم شما را می‌گیرد و ممکن است انتخاب شما با معیارهای شخصی در نگاه اول جذاب به نظر برسد اما بدون شک در کوتاه‌مدت خسته‌کننده می‌شود.
 

قالیشویی ادیب

کاغذ‌ دیواری ها گل می‌دهند

دیواری که قرار است پیش چشمان شما قرار بگیرد می‌تواند طرحی از یک نقاش معروف با شهرتی جهانی یا طرحی از یک بنای تاریخی یا نمایی از یک ظهر گرم تابستانی باشد. ورود کاغذ‌دیواری‌های مدرن به دنیای دکوراسیون داخلی دست شما را باز می‌گذارد تا فراتر از دیوارها هر تصویری که دوست دارید در مقابل چشمان‌تان ببینید. این کاغذدیواری‌ها تعریف تازه‌ای از دیوار مقابل چشمان شما ارائه می‌دهند، دیوارهایی که نه‌تنها دیگر مانعی در مقابل چشمان شما نیستند، بلکه می‌توانند گل بدهند. این گزارش نگاهی است به کاغذ‌دیواری‌های مدرن این روزها.
 

یک منظره پاییزی در کاغذ دیواری

کاغذ‌دیواری‌های مدرن تصور شما را از دیواری که قرار است ساعت‌ها مقابل چشم‌تان قرار بگیرد به کلی تغییر داده‌اند. شما می‌توانید برای دیوار روبه‌روی‌تان به جای رفتن سراغ طرح‌های پرنقش‌ونگار و گل‌های رنگی، منظره‌ای از شهر دل‌خواه یا حتی یک اثر تاریخی و شناخته‌شده جهانی را انتخاب کنید و با کاغذ دیواری اتاق خود به هر جا می خواهید سفر کنید. اگر با بناهای تاریخی هم میانه‌ای ندارید می‌توانید با انتخاب یک تصویر بزرگ به اندازه تمام سطح دیوار اتاق‌تان نمایی از فصل پاییز، زمستان یا بهار، و تابستان را مقابل چشمان‌تان داشته باشید. ویژگی این کاغذ‌دیواری‌های دیجیتالی ملموس و طبیعی‌بودن تصویر انتخابی در آن‌هاست. در این تکنیک یک لایه کاغذ چاپی با تصاویر دیجیتالی رنگی روی کاغذ‌دیواری قرار می‌گیرد. در حقیقت امکانات چاپ دیجیتال این فرصت را در اختیار ما قرار می‌دهد تا هر تصویری را که دوست داریم در هر ابعادی برای دیوار مورد نظرمان انتخاب کنیم.
 

بازی با فرم‌های هندسی در کاغذ دیواری

نوع دیگری از کاغذ‌دیواری‌های مدرن روی تکرار هندسی یک طرح تاکید دارند. در حقیقت ویژگی اصلی این نوع کاغذ‌دیواری‌ها استفاده از طرح‌های هندسی در زمینه اصلی کار است. برخلاف تصویر‌های پرنقش‌ونگار با زمینه اصلی گل و ترنج، که اتفاق معمول در طراحی‌های کاغذ‌دیواری‌های قدیمی بود، حالا شاهد حضور طرح‌های هندسی هستیم. طرح‌ها و فرم‌های هندسی به صورت تکرارشونده روی سطوح رنگی کاغذدیواری‌ها با تنوع بسیاری به چشم می‌خورند و به فضای خانه ما حال‌وهوایی متفاوت و کاملا مدرن می‌دهند.
 

رنگ‌های تند و تیز در کاغذ دیواری

اتفاق دیگری که در دنیای کاغذ‌دیواری‌های مدرن افتاده ترکیب رنگ در آن‌هاست. این روزها شاهد کاغذ‌دیواری‌‌هایی زنده و شاداب هستیم که اصلا با تصویر قدیمی که از کاغذ‌دیواری در ذهن ما وجود داشت، قابل قیاس نیست. در این کاغذ‌دیواری‌ها معمولا رنگ‌های تند بدون هیچ مفهوم خاصی در کنار هم قرار می‌گیرند و هدف آن‌ها بازی با رنگ و واردکردن آن به فضای خانه‌هاست. گاهی در قالب این ترکیب رنگ‌ها شاهد یک حجم هندسی منظم و اغلب نامنظم هم هستیم. تفاوت بافت یا الگو یکی دیگر از ویژگی‌های کاغذ‌دیواری‌های مدرن است. در سبک جدید کاغذ‌دیواری‌ها، فارغ از طرح و نقش انتخابی، معمولا شاهد ترکیب بافت‌های مختلف هستیم که نتیجه آن هم برجسته‌سازی یک طرح روی یک بافت دیگر است.
 

کاغذ دیواری های سه بعدی

یکی از جدیدترین اتفاق‌هایی که در دنیای کاغذ‌دیواری‌های مدرن افتاده است ورود تکنیک پرسپکتیو و ترکیب آن با نورپردازی در طراحی کاغذ‌دیواری‌هاست. هنرمندان با استفاده از این دو تکنیک فضایی سه‌بعدی و بسیار باورپذیر خلق می‌کنند. این اتفاق علاوه‌بر لذت بصری که با خودش به همراه دارد تصویر تازه‌ای از فضای اتاق شما ارائه می‌دهد؛ فضایی بسیار بزرگ‌تر از اندازه واقعی که می‌تواند به طور کلی تصور شما را درباره کوچک‌بودن اتاق تغییر بدهد. این تکنیک از فرانسه نشئت گرفته و خود فرانسوی‌ها آن را به نام Trompe Loeil  یا «فریبنده چشم‌ها» می‌شناسند.
 

کاغذ دیواری به شکل دفترچه یادداشت

یک دفترچه یادداشت بزرگ در حد و اندازه‌های دیوار اتاق خواب. این اتفاق متفاوت دیگری است که در دنیای کاغذدیواری‌های مدرن افتاده است.Duncan Wilson نوعی کاغذ‌دیواری طراحی یا بهتر است بگوییم اختراع کرده که به شما اجازه می‌دهد هرچه که دل‌تان خواست روی دیوار اتاق‌تان بنویسد؛ از یک بیت شعر گرفته تا ایده‌ای که در لحظه به ذهن‌تان خطور کرده و حتی مطلب ساده‌‌ای که نباید فراموشش کنید. این کاغذ‌دیواری، که در حقیقت یک سطح مشبک بزرگ است، نه‌تنها به شما اجازه می‌دهد که یادداشت‌هایتان را روی هر تکه از آن بنویسید، بلکه این امکان را هم در اختیار شما قرار می​دهد که آن‌ها را از روی دیوار جدا کنید. این برگه‌ها که رنگ‌های مختلفی هم دارند بعد از مصرف به‌راحتی قابل تعویض هستند. این نوع کاغذ‌دیواری بهترین انتخاب برای دفاتر یا فضاهای اداری است.
 

آرامش، با کاغذ دیواری

ویژگی اصلی کاغذ‌ دیواری‌های مدرن شلوغ‌ بودن آن‌هاست و دلیل آن هم ترکیب و تکرار طرح‌ها است، بنابراین به اعتقاد کارشناسان دکوراسیون داخلی بهتر است از این نوع کاغذدیواری‌ها برای یک دیوار، ترجیحا در ترکیب با رنگ‌های خاص، استفاده کنید. در غیر این صورت نه ‌تنها کاغذ‌دیواری انتخابی شما آن‌طور که باید خودش را نشان نمی‌دهد، بلکه باعث می‌شود فضای خانه شما کوچک‌ و متشنج به نظر بیاید.
 

نور و نقش در کاغذ دیواری

نوعی از کاغذ‌دیوار‌ی‌ها هم هستند که می‌توانند درست مثل یک چراغ خواب عمل کنند. این نوع کاغذ‌دیواری‌ها که به کاغذ‌دیواری‌های نوردهنده (Light-emitting wallpaper) معروفند، یکی از تازه‌ترین اتفاق‌ها در دنیای طراحی‌ کاغذدیواری‌ها هستند. ماجرا هم از این قرار است که طرح‌های روی این کاغذ‌دیواری‌ها به وسیله دیودهای بسیار کوچکی (LED) که در آن‌ها تعبیه شده قابلیت نورپردازی دارند. در حقیقتLED ‌های ظریف و کوچک این امکان را در اختیار طراحان قرار می‌دهند که کاغذ‌دیواری‌هایی خلق کنند که درست مثل یک منبع روشنایی عمل می‌کنند، یعنی علاوه‌بر زیبایی امکان انعکاس نور را هم داشته باشند؛ البته با نوری بسیار ملایم و متناسب‌تر از آن‌چه که انتظارش را دارید.

منبع: برترین ها | گرد آوری شده توسط تحریریه چیدانه

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران
Tarane در تاریخ 14 اسفند 1392
کاغذدیواری واقعا ایده خیلی خوبیه برای زیباتر کردن فضای خانه. مرسی از عکسای خیلی خوبی که مطلب داشت.

ثبت دیدگاه