ساختمان سازی ارزان و مقاوم با سازه پیش ساخته ال اس اف

اطلاعات معماری: فولاد یکی از آن دسته مواد و مصالحی بود که با پدیدار شدنش توانست انقلابی را در همه زمینه ها و به خصوص صنعت معماری و ساختمان سازی ایجاد کند، این متریال پر قدرت دست طراحان و سازندگان را برای ساخت خانه ایی با ارتفاع بیشتر و کیفیت بالاتر باز گذاشت و به آن اجازه رسیدن به آرزوهایی که روزی آن ها را دست نیافتنی می دیدند را داد. فولاد به روش های مختلفی مورد استفاده قرار می گرفت؛ پیشرفت تکنولوژی نیز به فولاد کمک کرد تا قابلیت های خود را بیشتر به نمایش بگذارد. امروز می خواهیم یکی از همین قابلیت های پر کاربرد در معماری را بررسی کنیم. امروز می خواهیم در رابطه با سازه های ال اس اف (LSF) بیشتر بدانیم، پس با چیدانه تا انتهای این مطلب همراه باشید. 

سازه ال اس اف (LSF) چیست؟ 

سازه های ال اس اف (LSF) به سازه های فولادی سبک شده گفته می شود، از این نوع سازه در ساخت اغلب بناها مانند ویلا، آپارتمان، رستوران و مدرسه می توان استفاده کرد. این روش ساخت اسکلت ساختمان مبتنی بر استفاده از ورق های کم ضخامت فولادی با پوشش گالوانیزه است و همین قضیه باعث می شود، که سرعت ساخت این نوع سازه ها به نسبت دیگر روش ها بالاتر باشد. 

برای ساخت سازه های ال اس اف، قاب های فولادی سبک در یک فرآیند شکل دهی سرد (Form Cold) بدون استفاده از حرارت تولید می شود. این فرایند به تولید کنندگان فولاد اجازه می دهد که ورق های فولادی سبک ولی با خواص مکانیکی بالا تولید کنند. رویه ورق توسط آلیاژ زنیک که به طور کامل سطح فولاد را می پوشاند و آن را در مقابل عوامل خورنده محیطی محافظت می کند پوشش داده شده است. همه این ها منجر به احداث ساختمانی منسجم، سخت، منعطف، پایدار و موجب سرعت بیشتر در ساخت می شود به گونه ای که هزینه های ساخت را به شدت کاهش می دهد. 

قابلیت ساخت سیستم های سازه ای ال اس اف (LSF)

یکی از قابلیت های بالایسیستم های ال اس اف (LSF) در این است که آن ها ضایعات بسیار کمی دارند، چرا که آن ها از پیش ساخته هستند و دقیقا قبل از آمدنشان به فضای کارگاه میزان و شکل شان مشخص است، به همین دلیل آن ها دور ریز بسیار کمی دارند به علاوه آن ها فضای بسیار کمی از کارگاه را اشغال می کنند و همین مساله می تواند به کارآمد تر شدن فضای کارگاهی کمک کند. 

مقرون به صرفه بودن سیستم های سازه ای ال اس اف (LSF)

به طبع هر چه مصالح قیمت کمتری داشته باشند می توانند در بازار مواد و مصالح محبوب تر باشند، مخصوضا اگر این قیمت پایین با کیفیت بالا ترکیب شود. سیستم های سازه ای ال اس اف (LSF) یکی از همین نوع سازه ها هستند. 

مزایای استفاده از سیستم های سازه ای ال اس اف (LSF)

سیستم های سازه ای ال اس اف دارای مزایای زیادی از جمله: 

  • قابلیت بازیافت
  • سرعت بالای اجرا
  • سبکی 
  • انعطاف پذیری طراحی 
  • ایمنی

هستند که در ادامه هر یک را به صورت جدگانه بررسی خواهیم کرد. 

قابلیت بازیافت سیستم های ال اس اف (LSF)

فولاد متریالی است قابل بازیافت، بنابر این اگر تصمیم به تخریب ساختمان گرفتید، خیالتان از بابت مواد و مصالح ساختمانی می تواند راحت باشد. این متریال جزو متریال های دوست دار طبیعت است. 

سرعت بالای اجرا در سیستم های ال اس اف (LSF)

همان طور که در قست های قبل توضیح داده شد، این روش به دلیل پیش ساخته بودن و این که قبل از آمدن به کارگاه باید تمام قطعات آن طراحی شود معمولا از سرعت بالاتری در اجرا نیز برخوردار هستند. 

سبکی سازه های ال اس اف (LSF)

بارز ترین ویژگی سیستم های سازه ای ال اس اف (LSF) این است که آن ها از فولاد های سبک شده ساخته شده اند و همین سبک شدن به کاهش هزینه های حمل و نقل هم کمک می کند و در نهایت هم منجر به هزینه تمام شده ارزان تر می شوند. 

انعطاف پذیری طراحی در سازه های ال اس اف (LSF)

به خاطر قدرت فولاد، سازه های ال اس اف می تواند در طول های زیاد تولید شود که باعث ایجاد فضاهای بازتر شده و انعطاف پذیری طراحی را افزایش می دهد. این ویژگی وقتی به کار می آید که شما می توانید ستون های وسط فضا را حذف کنید. 

ایمنی بیشتر سازه های ال اس اف (LSF)

قدرت ذاتی فولاد و کیفیت ضد حریق بودن آن خانه هایی با سازه فولادی را در مقابل حوادث زیان بار از قبیل آتش سوزی، زلزله و طوفان و تند باد مقاوم می سازد. خانه می تواند طوری طراحی شود که بزرگترین زمین لرزه ها و بادها را در هر منطقه کشور تحمل کند. 

در قسمت اهالی فن چیدانه می توانید با شرکت های متخصص در زمینه طراحی و اجرای انواع سازه های ساختمانی آشنا شوید و از آن ها برای ساخت خانه های تان کمک بگیرید.

گردآوری شده توسط تحریریه چیدانه 

نویسنده:

طراح دکوراسیون داخلی

more_horiz
مطالب پیشنهادی
سازه های پیش ساخته سبک، LSF در ساختمان های امروزی!

سازه های پیش ساخته سبک، LSF در ساختمان های امروزی!

اضافه اشکوب یا اضافه بنا با سازه LSF ؛ سریع ترین راه برای ارتقا طبقات ساختمان

اضافه اشکوب یا اضافه بنا با سازه LSF ؛ سریع ترین راه برای ارتقا طبقات ساختمان

1400/10/21 ادامه مطلب
سبک سازی ساختمان و ایمنی بیشتر

سبک سازی ساختمان و ایمنی بیشتر

کسب و کارها پیشنهادی
آتلیه معماری مهرآذین طرح certificate
آتلیه معماری مهرآذین طرح

آتلیه معماری مهرآذین طرح

شطرنج پارس certificate
شطرنج پارس

شطرنج پارس

گروه معماری آژند و آمود certificate
گروه معماری آژند و آمود

گروه معماری آژند و آمود

نظرات (0)

برای ثبت نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.

از شنبه تا چهارشنبه ساعت 9 تا 17 پاسخگوی شما هستیم 021-23051173 support_agent