18 نوع از گیاهان مقاوم به خشکی برای فصل گرم تابستان!

18 نوع از گیاهان مقاوم به خشکی برای فصل گرم تابستان!

به قلم: فهیمه مصدرالامور

هر فصلی گیاهان مربوط به خودش را دارد، گیاهانی که با شرایط آب و هوایی آن فصل سازگار هستند. فصل تابستان یکی از سخت‌ترین فصل‌ها برای نگه‌داری از گل و گیاه است. بنابراین اگر قصد دارید که گیاهی تهیه کنید که در شرایط سخت این فصل تاب بیاورد، بهتر است که نگاهی به این مطلب بیاندازید. در این مطلب 18 گیاهی که در برابر خشکی و کم آبی مقاوم هستند به شما معرفی می‌شوند، پس این مطلب جذاب را از دست ندهید تا با گیاهان مقاوم به خشکی آشنا شوید.

کاکتوس طلایی
کاکتوس طلایی

1. گیاهان مقاوم به خشکی؛ کاکتوس طلایی

این گیاه بومی کویری دارای ظاهری گرد است. روند رشد آن بسیار کند و آرام است اما برای همین میزان رشد هم به آفتاب کامل و خاک غنی نیاز دارد. معمولا گل های زیبای آن در فصل بهار و تابستان خودنمایی می‌کند. بدنه اصلی آن سبز رنگ و شکوفه ها و گل‌های آن به رنگ طلایی است. این گیاه به مراقبت و توجه زیادی نیاز ندارد و بسیار هم کم نیاز به آب دارد.

تابلو فرش ریحان
آلوئه‌ورا
آلوئه‌ورا

2. گیاهان مقاوم به خشکی: آلوئه‌ورا

آلوئه ورا گیاهی است که هر باغ و باغچه‌ای به آن نیاز دارد. مصریان باستان از آلوئه‌ورا به نام گیاه جاودانه یاد می‌کنند، چرا که تقریبا خشکاندن و از بین بردن این گیاه غیرممکن است. این گیاه مقاوم دارای خواص درمانی زیادی است. شیره گیاه آلوئه ورا می‌تواند به بهبود عملکرد دستگاه گوارش کمک کند. همچنین می‌تواند التهاب ناشی از گزیده شدن توسط حشره‌ها را نیز برطرف کند. شیره این گیاه برای پوست بسیار مناسب است. این گیاه نیز به مراقبت و آب بسیار کم نیاز دارد.

کاکتوس گوشتی
کاکتوس گوشتی

3. گیاهان مقاوم به خشکی: کاکتوس گوشتی

این گیاه جزو یکی از گیاهانی است که دسته‌بندی‌ها و گونه‌های زیادی دارد و همین گونه‌های زیاد می‌تواند دست شما را در انتخاب باز بگذارد. در هر صورت خوب است بدانید که کاکتوس گوشتی، ایده‌آل‌ترین گیاه برای حیاط‌هایی است که بسیار آفتاب گیر‌اند.

گیاه آشوریا

گیاه آشوریا (ساقه عروس)
گیاه آشوریا (ساقه عروس)

4. گیاهان مقاوم به خشکی: گیاه آشوریا (ساقه عروس)

این نوع کاکتوس یک گیاه کوهستانی است. محیط پرورشش باید خشک باشد و مطابق دیگر گیاهان این لیست، به آب کمی نیاز دارد. البته این گیاه را می‌توان در زمره گیاهان تزئینی نیز دسته‌بندی کرد. چرا که نحوه رشد برگ های آن با دیگر کاکتوس‌ها متفاوت است.

مطلب پیشنهادی: انواع خاک گلدان، خاک مناسب برای رشد گیاهان خانگی چیست؟

گل چمن آبی فستوکا آبی
گل چمن آبی فستوکا آبی

5. گیاهان مقاوم به خشکی: گل چمن آبی

در فصل‌های گرم سال گل چمن آبی می‌تواند مهمان خانه‌های شما شود. با خیال راحت می‌توانید این گل را در ظرف آب بگذارید و تا مدت‌ها آب آن را عوض نکنید. این گل‌ها هر دو هفته یک بار تکثیر می‌شوند. ظاهر این گل‌ها بسیار آرام بخش است و این آرامش را مدیون رنگ آبی خود هستند. در ضمن هر وقت به آن‌ها نگاه کنید حس خنکی به شما دست می‌دهد که باز هم به رنگ آن‌ها مربوط است.

گیاه مریم گلی
مریم گلی

6. گیاهان فصل تابستان: گیاه مریم گلی

شاید باورتان نشود که این گیاه با این اسم ظریف و لطیف بسیار در برابر کم آبی و نور خورشید زیاد مقاوم باشد. شکوفه‌های این گل در اواخر تابستان خودنمایی می‌کنند. همچنین این گیاه، گزینه بسیار خوبی برای جذب حشرات گرده‌افشان است.

براکی کوم
براکی کوم

7. گیاهان مقاوم به خشکی: براکی کوم

این گل از خانواده گل‌های بابونه است. گیاهی یک‌ساله است که کپه‌ای انبوه از ساقه‌های نازک و برگ‌هایی خوش‌برش و شبکه‌ای ایجاد می‌کند. از اواسط تابستان تا فصل یخبندان این گیاه گل‌های 5/2 سانتی‌متری مدور مروارید مانند با تونالیتة رنگ آبی، ارغوانی، صورتی و سفید می‌دهد. مرکز گل‌هایی که عطر ملایم دارند ممکن است مشکی یا زرد باشد. این گیاه هم به مراقبت کمی نیاز دارد و می‌تواند تا مدت‌ها در برابر گرما طاقت بیاورد.

مطلب پیشنهادی: علت زرد شدن برگ گیاهان، زود دست به کار شوید!

گیاه بومادران
گیاه بومادران

8. گیاهان مقاوم به خشکی: گیاه بومادران

این گیاه یکی از درمان‌های سنتی برای آفتاب سوختگی است. پس می‌توان نتیجه گرفت که تا چه اندازه می‌تواند در برابر آفتاب و نور آن مقاوم باشد. این گل زیبا با آن رنگ زر دوست داشتنی‌اش معمولا به صورت دسته‌ای رشد می‌کند. البته این گل خواص دارویی فراوان دیگری نیز دارد.

گل پامچال
گل پامچال

9. گل و گیاه تابستانی؛ گل پامچال

گل پامچال علاوه بر زیبایی خاص و بی‌نظیری که به باغچه خانه شما می‌بخشد، می‌تواند شما را از خواص دارویی بسیار زیادش نیز بهره‌مند کند. هفته‌ای یک بار به آن آب بدهید، اما خاکش را غنی کنید تا بتواند حسابی بروز شود. گل پامچال برای حساسیت‌های پوستی بسیار مناسب است. این گل یکی از عجیب‌ترین گل‌هایی است که شناخته‌ام، چرا که تمام قسمت‌های این گل قابلیت خورده شدن دارد، از ریشه آن تا برگ‌ها همه و همه.

آویشن کوهی

آویشن
آویشن

10. گیاهان مقاوم به خشکی: آویشن

هیچ فکرش را می‌کردید که این گیاه خوشبو هم جزو این لیست باشد؟ من که به شخصه اصلا به ذهنم نمی‌رسید. دلایل زیادی برای کاشت آویشن در باغ و باغچه خانه‌تان وجود دارد. اگر مقاوم بودن آن در برابر گرما و کم آبی را در نظر نگیریم، عطر بی‌نظیر و جلوه منحصر به فردش را نمی‌توان منکر شد. در ضمن از آویشن در پخت اغلب غذاها می‌توانید استفاده کنید. این گیاه پرخاصیت قابلیت آن را دارد که با عطر خودش آفات باغ را نیز دفع کند.

گیاه کاردینال بالارونده
کاردینال بالارونده

11. گیاهان مقاوم به خشکی: گیاه کاردینال بالارونده

به نظرم این گیاه اسم جالب و بامزه‌ای دارد. این گیاه ظاهری علف مانند دارد. گل‌های قرمز و خوش رنگ آن می‌تواند توجه هر کسی را به خود جلب کند. این نوع گل‌ها نیز مانند خیلی دیگر از گل‌های این لیست به صورت دسته‌ای می‌رویند. این گیاه کم آبی را به خوبی تحمل می‌کند اما به بستر آن باید توجه خاصی کرد.

مطلب پیشنهادی: گیاهان آپارتمانی ، 20 گیاه زینتی همیشه سبز در خانه!

گیاه سرخارگل

سرخارگل
سرخارگل

12. گیاهان مناسب برای تابستان: سرخارگل

هرچه بیشتر پیش می‌رویم گل‌ها بامزه‌تر می‌شوند. این گل هم جزو گیاهان مقاوم به خشکی است. این گل از تیره کاسنی‌ها است. ساقه این گل از انشعابات فراوانی برخوردار بوده و دارای پرزهای زبر و خشن است. گل‌های این گیاه معمولاً به رنگ ارغوانی، صورتی، قرمز ارغوانی، زرد و نارنجی دیده می‌شوند.

رعنا زیبا
رعنای زیبا

13. گیاهان مقاوم به خشکی؛ رعنا زیبا

از اسم این گل تعجب نکنید، اگر عکس را ببینید به یاد خواهید آورد که این گل را در جاهای زیادی دیده‌اید. معمولا دردیوارهای هر جایی که شکسته باشد این گل‌ها می‌رویند. رعنا زیبا یا گل شاد، یک گل همیشه شاداب، مانند شکوفه بزرگ گل آفتابگردان است. گل‌های شاد، از خانواده گل‌های آفتابگردان، داوودی و گل مینا هستند. آن‌ها جزء گل‌های بومی آمریکا و کانادا هستند. امروزه، این گل‌های محبوب در سراسر ایالات متحده آمریکا یافت می‌شوند. گل‌های رعنا زیبا به‌خوبی در محیط‌های خشک رشد می‌کنند. بسیاری از مردم، گل‌های رعنا را جزء گل‌های وحشی می‌دانند.

اسطوخودوس

اسطوخودوس
اسطوخودوس

14. گیاهان مقاوم به خشکی: اسطوخودوس

من که به شخصه عاشق این گل‌های زیبا و پر خاصیت هستم. اصلا رنگ بنفش این گل آدم را درگیر خودش می کند. و وقتی در طراحی فضای سبز از این گیاهان خوش رنگ و لعاب استفاده می‌کنید، حسابی غوغا می‌کنند. همینطور عطر این گل حشرات مزاحم را دفع می‌کند. اسطوخودوس گیاهی است آرامش بخش که برای شما فواید زیادی دارد. حتما یکی از آن‌ها را در باغ و باغچه خود پرورش دهید.

مطلب پیشنهادی : درختچه های آپارتمانی، کاملیا برای شادابی گیاهانش چه می کند؟

گیاه دم موشی
گیاه دم موشی

15. گیاهان مقاوم به خشکی: گیاه دم موشی

این گیاه دارای گل‌های بسیار زیبا و خیره‌کننده است، اما برای به رشد رسیدن این گل‌ها باید آفتاب کامل وجود داشته باشد. از همین‌جا می‌توان نتیجه گرفت که این گل به گرما و خشکی مقاوم است و می‌توان روی آن‌ها حساب کرد. این گل با اغلب خاک‌ها سازگاری دارد، اما برای رشد بهتر به خاک زهکشی‌شده و غنی‌شده با مواد آلی نیاز دارد.

گیاه شکر تیغال
شکر تیغال

16. گیاهان مقاوم برای تابستان: گیاه شکر تیغال

جهان‌خار یک گیاه عجیب و شگفت‌انگیز است که مطمئن هستم به یکی از نقاط کانونی باغ و باغچه شما تبدیل می‌شود. این گیاه یک گیاه قد بلند است. سر گل آن کروی است و برگ‌های تیز و خاردار دارد که هر پروانه و زنبوری را به خود جلب می‌کند. ظاهر این گل‌ها چنان فریبنده است که می‌تواند توجه هر کسی را که از آن مسیر عبور می‌کند، به خود جلب کند.

شقایق

گیاه شقایق شرقی
شقایق شرقی

17. گیاهان مقاوم به خشکی: گیاه شقایق شرقی

گل وحشی شقایق شرقی به رنگ درخشان نارنجی متمایل به قرمز است. ساقه‌های شقایق شرقی کرکدار و زبر و برگ‌های آن شانه‌ای دندانه‌‌ دار بوده و گل‌های فنجانی شکل آن از اواخر بهار تا اواسط تابستان ظاهر می‌شوند. این گیاه دارای شاخ و برگ و ساقه‌های مودار در فصل بهار است که بعد از گل دادن شاخ و برگ آن به طور کامل می‌ریزد و این یک ویژگی است که اجازه می‌دهد تا بقای خود را در خشکسالی تابستان آسیای مرکزی حفظ کند. برگ‌های تازه با باران پاییزی ظاهر می‌شوند.

گیاه شاه پسند

گیاه شاه پسند
گیاه شاه پسند

18. گیاهان مقاوم برای تابستان؛ گیاه شاه پسند

اگر طرفدار فیلم‌های خون‌آشامی باشید، مطمئنا اسم این گیاه را زیاد شنیده‌اید. این گل خاصیت انعقاد خون دارد و می‌تواند جلوی خونریزی را بگیرد. قسمت مورد استفاده این گیاه، برگ‌ها و سر شاخه‌های سبز آن است و در اثر مالش دادن بوی مطبوعی در تمام قسمت‌های این گیاه منتشر می‌شود ولی طعم آن گس و تلخ است. این گیاه گونه‌های مختلفی دارد که متجاوز از صد نوع هستند. ما در ایران بیشتر نوع تزئینی آن که شاه‌پسند درختی نام دارد را می‌شناسیم، اما نوع دارویی آن نیز در ایران وجود دارد.

گل رعنا
گل رعنا

در انتها

در این مقاله از چیدانه 18 گیاه از انواع گیاهان مقاوم به خشکی و سازگار با فصل تابستان و گرما را به شما معرفی کردیم.

“شما می‌توانید در زمینه گل و گیاه و محوطه از اهالی فن چیدانه در بخش گیاهان خانگی کمک بگیرید."

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران
ناصر محدث در تاریخ 15 دی 1396
تنوع گیاهان دارویی درایران بسیار زیاد است واین گیاهان به آب کمی نیازدارند
حافظ زهیری در تاریخ 17 اردیبهشت 1397
'گل ناز،گل پریوش،گل تاج خروس
http://siteseven.ir در تاریخ 24 مرداد 1397
ممنون از شما

ثبت دیدگاه