فست فود زنجیره ای شیلا با طراحی هیجان انگیز در نیاوران!

پروژه های برجسته: مجموعه رستوران های زنجیره ای شیلا که از سال ۱۳۸۰ فعالیت خود را با عرضه هات داگ به طور اختصاصی آغاز کرده و تا امروز به کار خود ادامه داده؛ با توجه به بازار هدف خود اقدام به تغییر معماری داخلی خود کرد که طراحی کانسپت اولیه و گسترش آن برای ۱۸ شعبه به عهده این مجموعه به گروه معماری کانی سواران به سرپرستی محمد کانی سواران واگذارشد. فست فود شیلا نیاز به یک رویکرد جدید در فضاهای داخلی و انعکاس بهترحس درونی مجموعه خود به بیرون را احساس می کرد و در کنار آن خواستار معرفی اهداف آینده خود در این فضاها بودند. با چیدانه همراه باشید تا با هم روند طراحی شیلا یکی از مجموعه رستوران های زنجیره ای تهران را با هم بررسی کنیم.

blog post

هات داگ زنجیره ای شیلا شعبه نیاوران

مشخصات عمومی پروژه طراحی رستوران زنجیره ای شیلا 

 • نام پروژه: رستوران زنجیره ای شیلا
 • موقعیت: تهران، خیابان نیاوران
 • شرکت مشاوره: گروه معماری کانی سواران 
 • معمار مسئول: محمد کانی سواران
 • تیم طراحی: گل نسا متحد
 • تاریخ: 1394
 • نوع پروژه: رستوران

blog post

هات داگ زنجیره ای شیلا شعبه نیاوران

 • مساحت ساخته شده: 40 مترمربع
 • اجرا: گروه معماری کانی سواران
 • مدیر اجرایی پروژه: محمد کانی سواران
 • تیم اجرایی پروژه: گروه معماری کانی سواران
 • مهندس ناظر: رضا عباسی
 • تاسیسات مکانیکی: قاسم عباسی
 • تاسیسات الکتریکی: مهدی ترامشلو
 • طراح 3D: گروه معماری کانی سواران
 • گرافیست: گل نسا متحد
 • عکاس: علی یعقوبی

در طراحی مجموعه رستوران های زنجیره ای شیلا باید در کنار نوآورانه بودن محصول غذایی تعریفی جدید برای مخاطبی خاص با محدوده سنی مشخص نمایش داده می شد و نکته مهم تر این است که محصول این مجموعه ذاتاً ایرانی نبوده و به عنوان یک غذای وارداتی نامیده می شود و قطعا مستلزم معرفی یک سبک مصرف و یک سبک فضا متناسب با فرهنگ میزبان می باشد.

blog post

نورپردازی سقف فست فود


با توجه به اصول برندینگ مهمترین عوامل برای ماندگاری یک برند فست فود زنجیره ای توجه به حواس پنج گانه انسان (بویایی، چشایی، لامسه، شنوایی و بینایی) است و ما برای رسیدن به این هدف وظایف را بین تیم طراحی و مجموعه شیلا تقسیم کردیم؛ مباحث چشایی و بویایی به عهده شیلا (نوع غذا و کیفیت آن) و سایر موارد به عهده تیم طراحی محول گردید. که توانستیم به کمک شناسایی عادت های رفتاری مخاطب و تغییر برخی از آنها (با استفاده از متریال های غیر عرف نظیر سیمان، آهن و توری) به شیوه معماری هیجان را به کالبد بنا اضافه کنیم .

blog post

هات داگ زنجیره ای شیلا شعبه نیاوران

مطابق با هر پروسه معماری یکی از مهم ترین اهداف مجموعه ما پرهیز از بیهودگی بوده است و تماماً تلاش شده هیچ گونه کار بیهوده و نماسازی صرف در فضا صورت نگیرد و تمام سطوح و عناصر به صورت اکسپوز اجرا شود و هر اتفاقی در فضا انجام می پذیرد، سودمند و نیاز واقعی بنا باشد.یکی دیگر از نکات لحاظ شده در طراحی فست فود زنجیره ای شیلا استفاده از متریال اورجینال (به لحاظ ذاتی) نظیر بتن، آهن و چوب بوده است و نکته مهم در انتخاب این مصالح تطبیق پذیری این تیپ متریال با محیط زیست پیرامون خود می باشد.

blog post

هات داگ زنجیره ای شیلا شعبه نیاوران

یکی از مهمترین اتفاقاتی که می بایست در کانسپت اولیه رعایت می شد ایجاد یک مدول قابل گسترش بوده است که این مدول باید قابلیت اجرایی در یک فضای یک متر در یک متر تا یک فضای بیست برابری را داشته باشد و در کنار آن حفظ تم کلی فضا اولویت بالایی در ماندگاری یک برند در ذهن مخاطب دارد و در کنار آن باید تمام خصوصیات و شناسنامه برند نمایان باشد. برای رسیدن به فضایی مناسب با مشخصات گفته شده در بالا و ایجاد یک محیط برای ارائه یک سبک زندگی هات داگ در ایران، نیازمند بررسی های زیاد در نمونه موردی موجود در دنیا بود.

blog post

طراحی داخلی فست فود با فلز

چالش هایی که در طراحی با ید لحاظ می گردید بررسی شرایط ساخت فست فود زنجیره ای شیلا بود چراکه با توجه به دایر بودن مجموعه فوق، امکان تعطیلی شعبه وجود نداشت و دیتیل های اجرایی و مبلمان و دیوارسازی ها می بایست کاملاً ساخته شوند و در زمان مشخص در محل نصب گردند و پیش از آن با توجه به اکسپوز بودن پروژه نیازمند هماهنگی های لازم بین تیم های مختلف کاری می باشد.

blog post

هات داگ زنجیره ای شیلا شعبه نیاوران

برای پوشش سطوح دیوارها و محدوده زیر مش فلزی، تماماً از پوشش ملات ماسه سیمان و یک لایه تگری با ماسه شسته صورت گرفت و به منظور رعایت مسائل بهداشتی روی سطوح سیمانکاری شده توسط یک لایه پرایمر ورزین و درنهایت رنگ سازمانی پوشیده شد.

blog post

هات داگ زنجیره ای شیلا شعبه نیاوران

استفاده از سیمان تگری به دو دلیل استفاده شد؛ یکی اینکه مصالح کاشی حذف شود و با همان لایه اولیه کار انجام پذیرد و دوم اینکه با توجه به نورپردازی سطوح دیوار می بایست پوششی استفاده می شد که با توجه به کوچک بودن فضاها یک بافت مناسب را روی دیوارها ایجاد نماید سطوح دیوارها با استفاده از مش فلزی و پروفیل ۲۰*۲۰ پوشیده شده است که این پوشش فلزی مانند یک پوسته جداکننده بین صندلی ها و دیوار ایجاد می کند و این فاصله محل مناسبی را برای نورپردازی به وجود می آورد.

blog post

دکوراسیون فست فود زنجیره ای شیلا شعبه نیاوران


استفاده از متریال هایی نظیر فلز،چوب و بتن با توجه به کانسپت اولیه استفاده گردید و یکی از مهمترین مسائلی که باید در تمام مراحل مدنظر قرار می گرفت، کنترل کردن حس سردی و یا گرمی فضا در محیط بود چراکه بتن و فلز در ذات خود سردی دارند و باید به کمک گرمای چوب متعادل گردد تا بتوان با ایجاد یک حس گرم یک فضای خودمانی و جذاب ایجاد نمود.

blog post

هات داگ زنجیره ای شیلا شعبه نیاوران


یکی از نکاتی که در طراحی کانسپت اولیه فست فود زنجیره ای شیلا لحاظ گردید ایجاد یک فضای راحت و بدون تشریفات و به عبارتی مناسب برای نسل جوان و پرهیجان که به سادگی در فضا حضور پیدا کنند و با آرامش هرآنچه را می خواهند از فضا بازیابند و برای رسیدن به این هدف و بازگو کردن سبک زندگی استفاده از عکس مطابق با اهداف برند را در داخل فضای رستوران در دستور کار قرار گرفت و با استفاده از تصاویر می توانستیم آن بخش از مفهوم برند و کمپین های فصلی را به زبانی ساده تر بیان کنیم.

blog post

طراحی فست فود زنجیره ای شیلا شعبه نیاوران

یکی دیگر از خصوصیات اصلی که در طراحی مورد توجه بود و برای کارفرما به علت تعداد شعب و گسترش شعب بسیار اهمیت داشت بحث ارزان و ماندگار بودن طراحی داخلی بود که این موضوع با انتخاب متریال و شیوه برخورد با آن این نیاز کارفرما را برطرف کرد و از طرفی تعمیر و نگهداری شعبات مختلف بعد از اجرا بود که اهمیت زیادی داشت که این مسئله با استفاده از معماری اکسپوز کاملا محیا شد و دسترسی به تاسیسات به ساده ترین شکل امکان پذیر گردید.

اگر در فضایی با دکوراسیون خلاقانه کار و زندگی می کنید و یا فضایی این چنینی را می شناسید،که پر از نشانه های شخصی شماست، تورهای چیدانه مشتاق است از شما و محل کار و زندگی تان عکاسی کند و آن را به مخاطبان چیدانه نشان دهد. اگر علاقه دارید که عکس های خلاقانه بیشتری از خانه های ایرانی برای ایده گرفتن ببینید خانه یا محل کار خود را با ما به اشتراک بگذارید!

نویسنده: گروه معماری کانی سواران | تحریریه چیدانه

نویسنده:

فارغ التحصیل کارشناسی معماری نویسنده و مترجم آزاد مباحث معماری دبیر تحریریه بخش معماری وبسایت چیدانه و مجله منزل کارشناس محتوا در وبسایت معماری و دکوراسیون داخلی چیدانه نویسنده و ژورنالیست معماری در مجله معماری و دکوراسیون داخلی منزل

more_horiz
مطالب پیشنهادی
طراحی داخلی رستوران با چوب، رستوران شیلان در کرمان

طراحی داخلی رستوران با چوب، رستوران شیلان در کرمان

طراحی رستوران، 5 معماری خلاقانه در ایران!

طراحی رستوران، 5 معماری خلاقانه در ایران!

1395/10/16 ادامه مطلب
طراحی فست فود؛ با این ایده‌ها مشتری را جذب کنید!

طراحی فست فود؛ با این ایده‌ها مشتری را جذب کنید!

کسب و کارها پیشنهادی
مبلمان دکورا certificate
مبلمان دکورا

مبلمان دکورا

آسیا چمن certificate
آسیا چمن

آسیا چمن

گروه معماری و طراحی داخلی روبینا حسینی certificate
گروه معماری و طراحی داخلی روبینا حسینی

گروه معماری و طراحی داخلی روبینا حسینی

نظرات (0)

برای ثبت نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.

از شنبه تا چهارشنبه ساعت 9 تا 17 پاسخگوی شما هستیم 021-23051173 support_agent